TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонците меѓу најнесреќните на Балканот

Фокус - 20.03.2017

Македонците се меѓу најнесреќните луѓе на Балканот, покажува најновиот Извештај на ОН, објавен денеска на Меѓународниот ден на среќата. Македонија е на второ место, а пред нас се само Србите.

Индекс на среќа: Македонија меѓу најнесреќните држави во Европа

Стандард - 20.03.2017

Македонија е меѓу најнесреќните земји во Европа, според новиот извештај за индексот на среќата, објавен денеска. Во Светскиот извештај за среќата 2017-та, авторите го определуваат за Македонија 92-то место меѓу анализираните 155 земји.

Меѓународен ден на среќата

Тера - 20.03.2017

Што е среќа? Ако ја прашате „Википедија“, ќе ви каже дека „среќата е чувство што го поседува секој човек. Некогаш тој поединец не е свесен за среќата што ја има. Среќата може да биде различна.

Македонците меѓу најнесреќните на Балканот

Deutsche Welle - 20.03.2017

Норвешка е на првото место на листата на најсреќни земји на планетата. На Балканот се најсреќни граѓаните на Србија, додека Македонците се втора најнесреќна земја во регионот. Извештај објавен денеска им даде повод за задоволство на Норвежаните, кои ...

Норвешка ја презеде титулата најсреќна држава во светот од Данска

Иновативност - 20.03.2017

Данска, Исланд, Швајцарија, Финска, Холандија, Канада, Нов Зеланд, Австралија и Шведска се првите десет рангирани држави заедно со Норвешка на првото место Данска повеќе не е најсреќната држава во светот, а оваа титула сега ѝ припаѓа на Норвешка, ...

Која е најсреќната земја на светот?

Кајгана - 20.03.2017

Обединетите нации спроведоа истражување во кое ја мереа „субјективната благосостојба“ на луѓето во разни земји, колку се луѓето во тие земји среќни и зошто. Според Светскиот извештај за среќа на ОН првото место годинава ѝ припаѓа на Норвешка која ја ...

Насмевка, молам! Денес е Светскиот ден на среќата

Фемина - 20.03.2017

Светот денес по петти пат го одбележува Светскиот ден на среќата , па со насмевка придружете им се на лицата кои не дозволуваат обврските и проблемите да им ја уништат позитивноста. Датумот 20 март беше избран во 2012 година од страна на Обединетите ...

Норвешка е најсреќна земја во светот, Македонија на 92 место од 155 држави

Радио МОФ - 20.03.2017

Кога македонските граѓани замислуваат скала на која првото скалило е најлошиот, а 10-тото скалило најдобриот можен живот за нив, тие просечно избрале дека се некаде на средината. Со резултат од 5,175, Македонија се најде на 92-то место во светот, во ...

Меѓународен ден на среќата: Македонците се на 92. место

Факултети - 20.03.2017

Норвешка е прогласена за најсреќна земја во светот според извештајот на Обединетите нации. Земјите од Скандинавскиот полуостров кои беа на четврто место во минатогодишниот извештај, оваа година се на врвот врз основа на повеќе калкулации за мерење ...

Норвешка најсреќна земја во светот, Македонија на 92 место

Слободен Печат - 20.03.2017

Понесреќни од Македонија се само Бугарија и Албанија (4,644), а повисоко рангирани се БиХ, Грција, Црна Гора, Косово, Хрватска и Србија. Рангирањето е изработено врз основа бруто-национален производ по жител, социјалната поддршка, здравиот животен ...

Израдувајте некого на Меѓународниот ден на среќата

Идивиди - 20.03.2017

Во јули, 2012 година, Генералното собрание на Обединетите нации го прогласија 20-ти март како Меѓународен ден на среќата. Околу овој датум секоја година се случува и еден феномен на небото, односно Сонцето поминува речиси еднакво време над и под ...

Која е најсреќната држава во светот?

Стандард - 20.03.2017

Норвешка веќе е на чело на листата со најсреќни земји, отфрлајќи ја Данска од првото место. Тоа го покажа, објавениот во понеделникот Извештај за светска среќа за 2017 година, соопшти Reuters.

Среќен Светски ден на среќата

Република - 20.03.2017

Од пред пет години се одбележува Меѓународниот ден на среќата. Обединетите Нации на 28 јуни 2012 година одлучија секоја година на 20 март да се прославува Денот на среќата, ден кој треба да нè инспирира да преземеме чекори за посреќен свет.

Среќата која ја бараме ни бега, среќата која ја даваме ни се враќа

еМагазин - 20.03.2017

Генералното собрание на Обединетите нации во јули 2012 година, 20 март го прогласија како Меѓународен ден на среќата. Среќата е релативна работа и звучи клише ако се каже дека е во малите работи. Но навистина е така.

Денот на среќата е , а каде живеат најсреќните луѓе знаете ли?

Локално - 20.03.2017

“Среќни земји се оние кои се радуваат на здрав баланс помеѓу просперитет и социјален капитал , што значи висок степен на доверба во општеството, низок степен на нееднаквост и доверба во владата “… Меѓународниот ден на среќата се одбележува на 20 ...

НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ НА СВЕТОТ: Данска веќе не е прва на листата

Фактор - 20.03.2017

Во најновиот извештај на SDSN, согласно глобалната иницијатива покрената во 2012 година, Норвешка е најсреќна земја на светот. Данска веќе не е прва на листата, а важно е да се каже дека во топ 10 влегуваат нордиските држави. 1. Норвешка 2. Данска 3.

Дeнеска е Светски ден на среќата

Локално - 20.03.2017

Светскиот ден на среќата се одбележува на 20 март, согласно Резолуцијата 66/281 на Генералното собрание на Обединетите Нации, усвоена на 28 јуни 2012, во која се вели дека стремежот кон среќа и благосостојба е основно право на човекот.

Го одбележуваме Меѓународниот ден на среќата

Стандард - 20.03.2017

Во декларацијата на Генералното собрание на ОН од јуни 2012 година е запишано дека стремежот кон среќа и благосостојба е фундаментална цел на човештвото. Иницијативата за овој ден е на Кралство Бутан, кое од 1972 година има воведено показател за ...

Македонците меѓу најнесреќните на Балканот

Канал 77 - 20.03.2017

Норвешка е на првото место на листата на најсреќни земји на планетата. На Балканот се најсреќни граѓаните на Србија, додека Македонците се втора најнесреќна земја во регионот.Извештај објавен денеска им даде повод за задоволство на Норвежаните, кои ...

Македонија само малку посреќна од Сомалија...

Н.Македонија - 20.03.2017

Македонија само малку посреќна од Сомалија Светскиот ден на среќата се одбележува на 20 март, согласно со Резолуцијата 66/281 на Генералното собрание на Обединетите Нации, усвоена на 28 јуни 2012, во која се вели дека стремежот кон среќа и ...

Израдувајте некого на Меѓународниот ден на среќата

Орбис - 20.03.2017

Во јули, 2012 година, Генералното собрание на Обединетите нации го прогласија 20-ти март како Меѓународен ден на среќата. Околу овој датум секоја година се случува и еден феномен на небото, односно Сонцето поминува речиси еднакво време над и под ...

Среќен Светски ден на среќата

Среќа.mk - 20.03.2017

Од пред пет години се одбележува Меѓународниот ден на среќата. Обединетите Нации на 28 јуни 2012 година одлучија секоја година на 20 март да се прославува Денот на среќата, ден кој треба да нè инспирира да преземеме чекори за посреќен свет.

Денеска се одбележува Денот на среќата

Мама365 - 20.03.2017

Генералното собрание на Обединетите нации во јули 2012 година, 20 март го прогласија како Меѓународен ден на среќата. Среќата е релативна работа и звучи клише ако се каже дека е во малите работи. Но навистина е така.

Дeнеска е Светски ден на среќата

Сител - 20.03.2017

Светскиот ден на среќата се одбележува на 20 март, согласно Резолуцијата 66/281 на Генералното собрание на Обединетите Нации, усвоена на 28 јуни 2012, во која се вели дека стремежот кон среќа и благосостојба е основно право на човекот.

Македонците меѓу најнесреќните на Балканот

+инфо - 20.03.2017

Понесреќни од Македонците се само граѓаните на соседна Албанија, која е рангирана на 109 место. Норвешка е на првото место на листата на најсреќни земји на планетата. На Балканот се најсреќни граѓаните на Србија, додека Македонците се втора ...

Ден на среќата: Што треба да направиме за да се чувстуваме среќно?

Убавина и Здравје - 20.03.2017

Обединетите нации на 28 јуни 2012 година одлучија секоја година на 20 март да се прославува Денот на среќата, ден кој треба да нè инспирира да преземеме чекори за посреќен свет. Што треба да направиме за да се чувстуваме среќни? 1.

Дeнеска е Светски ден на среќата...

Н.Македонија - 20.03.2017

Дeнеска е Светски ден на среќата Светскиот ден на среќата се одбележува на 20 март, согласно со Резолуцијата 66/281 на Генералното собрание на Обединетите Нации, усвоена на 28 јуни 2012, во која се вели дека стремежот кон среќа и благосостојба е ...

Дeнеска е Светски ден на среќата

Алфа - 20.03.2017

Светскиот ден на среќата се одбележува на 20 март, согласно Резолуцијата 66/281 на Генералното собрание на Обединетите Нации, усвоена на 28 јуни 2012, во која се вели дека стремежот кон среќа и благосостојба е основно право на човекот.

Дeнеска е Светски ден на среќата

Алсат-М - 20.03.2017

Светскиот ден на среќата се одбележува на 20 март, согласно Резолуцијата 66/281 на Генералното собрание на Обединетите Нации, усвоена на 28 јуни 2012, во која се вели дека стремежот кон среќа и благосостојба е основно право на човекот.

Дeнеска е Светски ден на среќата

А1 On - 20.03.2017

Светскиот ден на среќата се одбележува на 20 март, согласно Резолуцијата 66/281 на Генералното собрание на Обединетите Нации, усвоена на 28 јуни 2012, во која се вели дека стремежот кон среќа и благосостојба е основно право на човекот.

Дeнеска е Светски ден на среќата

Популарно - 20.03.2017

Светскиот ден на среќата се одбележува на 20 март, согласно Резолуцијата 66/281 на Генералното собрание на Обединетите Нации, усвоена на 28 јуни 2012, во која се вели дека стремежот кон среќа и благосостојба е основно право на човекот.

Денеска е Светскиот ден на среќата

Cooltura - 20.03.2017

Денеска, 20 март, се одбележува Светскиот ден на среќата, согласно Резолуцијата 66/281 на Генералното собрание на Обединетите Нации, усвоена на 28 јуни 2012, во која се вели дека стремежот кон среќа и благосостојба е основно право на човекот...

ОСНОВНО ПРАВО НА ЧОВЕКОТ: Дeнеска е Светски ден на среќата

Телеграф - 20.03.2017

Идејата за Денот на среќата потекна од Бутан, кој со цел пресметување и подигнување на нивото на благосостојба на нацијата, во 1972 го воведе показателот бруто-национална среќа Светскиот ден на среќата се одбележува на 20 март, согласно Резолуцијата ...

Бидете среќни – Денеска е светски ден на среќата!

Здравство24 - 20.03.2017

Светскиот ден на среќата се одбележува на 20 март, согласно Резолуцијата 66/281 на Генералното собрание на Обединетите Нации, усвоена на 28 јуни 2012, во која се вели дека стремежот кон среќа и благосостојба е основно право на човекот.