TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поодлучни за новите предизвици – НАТО и ЕУ, порача Заев

Телма - 11.10.2017

Сега е време да им докажеме на сите скептици дека Македонија е новата ѕвезда во европското соѕвездие, дека го заслужуваме тоа место. Затоа мора да бидеме поодлучни, порача премиерот Зоран Заев пред Споменикот на ослободителите на Град Скопје, пред ...

Во Куманово се одбележа 11 Октомври – Денот на востанието на македонскиот народ...

Н.Македонија - 11.10.2017

Во Куманово се одбележа 11 Октомври – Денот на востанието на македонскиот народ Денеска на Спомен костурницата во Куманово со положување на свежо цвеќе се одбележа Денот на востанието на македонскиот народ – 11 Октомври На прославата која во оваа ...

Делегации на ДОМ во чест на 11. октомври

А1 On - 11.10.2017

По повод празникот 11 Октомври, денот на почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна во Македонија, претставници на ДОМ им оддадоа почит на паднатите борци со положување свежо цвеќе на спомениците во Скопје, Прилеп и во ...

(ВИДЕО) Заев: Сега е време од нашата земја да направиме дом за сите

Макфакс - 11.10.2017

Сега е време, после сите последни премрежија и искушенија, да направиме од нашата држава дом за сите. Сите наши деца да ја видат како своја сопствена дестинација. Должни сме да им дадеме доволно причини да си го видат своето, сопствено место во ...

Македонија одбележува 76 години од почетокот на антифаштистичкото востание и НОБ

Телевизија Нова - 11.10.2017

Македонија одбележува 76 години од почетокот на антифаштистичкото востание и народноослободителната војна. Од државниот врв со честитки до граѓаните на Македонија. Да продолжиме да градиме демократска, просперитетна и европска Македонија, апелираше ...

Шекеринска и Сугарески положија цвеќе во Прилеп

Newsroom - 11.10.2017

Празникот „Ден на народното востание – 11 Октомври“, денеска традиционално беше одбележан во Прилеп со свечена церемонија на положување свежо цвеќе на споменикот на Методија Андонов Ченто, на споменикот на Кузман Јосифовски Питу и на спомен ...

Спасовски со владина делегација положи цвеќе во Куманово

Newsroom - 11.10.2017

Празникот „Ден на народното востание – 11 Октомври“ денеска беше традиционално одбележан и во Куманово. Владината делегација предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на ...

Во Прилеп свечено и гордо беше одбележано Народното востание

Алфа - 11.10.2017

Македонија со гордост се сеќава на борците и ослободителите, кои ги вградија своите животи за слободна и независна Република Македонија. Македонија со гордост се сеќава на борците и ослободителите, кои ги вградија своите животи за слободна и ...

„Средба на генерациите“ во Битола

Сител - 11.10.2017

Општинската организација на Сојузот на борци-Битола денес беше домаќин и организатор на националната манифестација „Средба на генерациите“ посветена на празникот 11 октомври. Годинава на собирот во Битола учествуваа дваесеттина општински организации ...

Заев: Почитувањето на големите датуми е само мал дел од нашата должност кон минатото (ВИДЕО)

Стандард - 11.10.2017

Празнувањето на големите датуми, оддавањето чест на сите наши претходници вградени во државноста и во слободата на Република Македонија, е само еден дел од нашата должност кон нашето достојно минато, рече претседателот на Владата на Република ...

Куманово е град херој, да го зачуваме таков, порача Дамјановски

Kumanovo News - 11.10.2017

Во своето обраќање тој потсети дека Куманово заедно со Прилеп пред 76 години се кренаа во борба против окупаторите, и по четиргодишна борба извојува национална и социјална слобода на македонскиот народ и создаде сопствена држава.

Со голем број свечености во Прилеп беше одбележан националниот празник “11-ти Октомври” (ГАЛЕРИЈА)

Маркукуле - 11.10.2017

Во присуство на Претседателот на РМ г-дин Ѓорѓе Иванов, пратениците во собранието на РМ, АРМ, Генералштаб, Сојуз на борци, ОБСЕ, претставници од амбасади, политички партии, голем број на зрдуженија и секако домаќините градоначалникот на општина ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се разминаа на славењето на 11 Октомври во Неготино

Сакам да кажам - 11.10.2017

Најпрвин дојдоа претставници на ВМРО-ДПМНЕ и положија цвеќе пред бистите на паднатите борци. Се фотографираа и откако се поздравија со дел од оние кои доаѓаа исто така да оддадат почит, заминаа.

СДСМ положи цвеќе на МОГИЛАТА каде според нив за 23 дена од НОВ во неа се погребани 630 партизани?!

Маркукуле - 11.10.2017

Во Прилеп денеска се одбележуваат 76 години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. На денешното свечено положување свежо цвеќе пред спомениците на “Методија Андонов – Ченто”, “Кузман Јосифоски – Питу” и “Могилата ...

Во струга со свечена седница одбележан 11 Октомври

Спектра ТВ - 11.10.2017

Со полагање свежо цвеќе на Споменикот на револуцијата и на бистите на паднатите борци од Струга и струшко кој се поставени на кејот на реката Црни Дрим, делегациите предводени од претседателот на Општинската организација на Сојузот на Борци од ...

Дамјановски: Востанието е круна на долгата востаничка низа на македонскиот народ за слобода

А1 On - 11.10.2017

Бројни делегации, од здужението на борците во Куманово, на Владата на Р.Македонија, Собранието, Претседателот, од локалната власт, Министерството за одбрана и ГШ на АРМ, СВР Куманово, претсваници од француската и руската амабсада, јавни установи, ...

Прилеп го чествува 11 Октомври

А1 On - 11.10.2017

По повод 11 Октомври, Денот на народноослободителното востание, денеска во Прилеп им беше оддадена почит на загинатите борци и дејци од Народноослободителната борба. По тој повод, пред спомениците на првиот претседател на президиумот на АСНОМ ...

Со положување свежо цвеќе одбележан „11 Октомври“ на Спомен Костурница (галерија+видео)

Кумановски м. - 11.10.2017

loading... Со положување свежо цвеќе денеска на Спомен Костурница во Куманово, најмасновно до сега, беше одбележан Денот на востанието „11 Октомври“ во присуство на локалната самоуправа, министри, претставници на Владата на Република Македонија, ...

Претседателот Иванов положи свежо цвеќе по повод 11 Октомври - Денот на народното востание (ФОТО)

МКД - 11.10.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод 11 Октомври - Денот на народното востание, денеска во Прилеп, положи свежо цвеќе на спомениците на Методија Андонов Ченто и Кузман Јосифовски Питу и на спомен обележјето „Могила на ...

Македонија го празнува Денот на антифашистичкото востание

Телма - 11.10.2017

Седумдесет и шест години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна денеска во Македонија ќе бидат одбележани со повеќе настани организирани од Владата, Собранието, Сојузот на борците и општините Прилеп и Куманово.

Заев: Почитувањето на големите датуми е само мал дел од нашата должност кон минатото

ТВ21 - 11.10.2017

Празнувањето на големите датуми, оддавањето чест на сите наши претходници вградени во државноста и во слободата на Република Македонија, е само еден дел од нашата должност кон нашето достојно минато, рече претседателот на Владата на Република ...

Во Струмица одбележан Денот на народното востание

А1 On - 11.10.2017

Со пригодна програма што се одржа пред Споменикот на револуцијата во градскиот парк, општина Струмица го одбележа 11 Октомври – Денот на народното востание на Македонија. Во знак на почит кон сите учесници во вооруженото антифашистичко и ...

Во Тетово одбележан Денот на народното востание

А1 On - 11.10.2017

Со свеченост пред споменикот на револуцијата во центарот на Тетово претставници на повеќе здруженија, политички партии, граѓани и ученици го одбележаа 11 Октомври – Денот на народното востание.

Во Неготино одбележан 11 Октомври

А1 On - 11.10.2017

Во Неготино денеска по повод празникот 11 Октомври бројни делегации положија цвеќе пред бистите на загинатите првоборци. – Денешниот собир е посветен на одбележувањето на Денот на востанието на македонскиот народ и Ден на борците на Македонија.

Во Крива Паланка одбележан 11-ти Октомври

Сител - 11.10.2017

Со полагање цвеќе на споменикот на борците од Народноослободителната борба пред зградата на локалната самоуправа на општината во Крива Паланка беше одбележан 11-ти Октоври, Денот на народното востание.

Во Македонија се одбележува Денот на народното востание

Р.С.Европа - 11.10.2017

Денот на народното востание во Македонија 11 Октомври ќе биде одблежан со низа активности. Во Собранието ќе биде доделена државната награда „11 Октомври“, а делегации на Владата, предводена од премиерот Зоран Заев, на Собранието и други делегации на ...

(ФОТО) Делегација на СДСМ Кр.Паланка положи свежо цвеќе по повод 11 Октомври

iPortal - 11.10.2017

Делегација на СДСМ од Крива Паланка, предводена од кандидатот за градоначалник, Борјанчо Мицевски, положи свежо цвеќе по повод 11 Октомври – Денот на народното ...

Македонија го празнува Денот на антифашистичкото востание

Телевизија Нова - 11.10.2017

Седумдесет и шест години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна денеска во Република Македонија ќе бидат одбележани со повеќе настани организирани од Владата, Собранието, Сојузот на борците и општините Прилеп и ...

(ВИДЕО) Заев попладнево излезе со јасна и концизна порака!

Sky - 11.10.2017

Сега е време, после сите последни премрежија и искушенија, да направиме од нашата држава дом за сите. Сите наши деца да ја видат како своја сопствена дестинација. Должни сме да им дадеме доволно причини да си го видат своето, сопствено место во ...

Шекеринска и Сугарески од Прилеп: Нема да запрат отпочнатите демократски процеси

Фокус - 11.10.2017

Секоја генерација има своја борба, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешното одбележување на празникот „Ден на народното востание – 11 Октомври“ во Прилеп. -Нашата држава покажува дека е зрела да продолжи да ја развива ...

Празникот 11 Октомври одбележан и во Куманово

Макфакс - 11.10.2017

Денот на народното востание – 11 Октомври денеска беше традиционално одбележан и во Куманово. Владината делегација предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на ...

„Средба на генерациите“ во Битола

А1 On - 11.10.2017

Општинската организација на Сојузот на борци-Битола денес беше домаќин и организатор на националната манифестација „Средба на генерациите“ посветена на празникот 11 октомври. Годинава на собирот во Битола учествуваа дваесеттина општински организации ...

Денот на народното востание – 11 Октомври, ќе биде одбележан со повеќе активности во Скопје, Прилеп и во Куманово

Макфакс - 10.10.2017

По повод Денот на народното востание – 11 Октомври, ќе бидат организирани повеќе свечености и програмски активности по повод 76-одишнината од овој значаен настан од историјата на Република Македонија.

Охрид го одбележува Денот на народното востание

OhridNews - 10.10.2017

Во организација на општина Охрид и Општинската организација на Сојузот на борците од НОАВМ 1941-1945 година и граѓаните продолжувачи од општините Охрид и Дебрца, денеска свечено беше одбележан 11.Октомври- Денот на народното востание и Денот на ...

ФОТО: Со многубројни свечености одбележан празникот 11-ти Октомври во Прилеп

Шеталиште - 11.10.2017

Во присуство на Претседателот на РМ г-дин Ѓорѓе Иванов, пратениците во собранието на РМ, Владина делагација предводена од министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, министерката за одбрана Радмила Шеќеринска, АРМ, Генералштаб, Сојуз на борци, ...

Дамјановски: Да го сочуваме Куманово како град херој

+инфо - 11.10.2017

Дамјановски посочи дека мотивот кај народот бил извојување на национална и социјална слобода на македонскиот народ и создавање држава. Бројни делегации од здужението на борците во Куманово, на Владата на Македонија, Собранието, Претседателот, од ...

Прилеп го чествува 11 октомври

+инфо - 11.10.2017

Делегациите почит им оддадоа и на 650-те загинати борци од НОБ на Могилата на непобедените во Паркот на Револуцијата. По повод 11 октомври, Денот на народноослободителното востание, денеска во Прилеп им беше оддадена почит на загинатите борци и ...

(ФОТО) Иванов во Прилеп положи свежо цвеќе по повод 11 Октомври

Макфакс - 11.10.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод 11 Октомври – Денот на народното востание, денеска во Прилеп положи свежо цвеќе на спомениците на Методија Андонов-Ченто и Кузман Јосифовски-Питу и на спомен-обележјето „Могила на ...

(ВИДЕО) Заев: Почитувањето на големите датуми е само мал дел од нашата должност кон минатото

А1 On - 11.10.2017

Празнувањето на големите датуми, оддавањето чест на сите наши претходници вградени во државноста и во слободата на Република Македонија, е само еден дел од нашата должност кон нашето достојно минато, рече претседателот на Владата на Република ...

Во Струмица одбележан Денот на народното востание

Сител - 11.10.2017

Со пригодна програма што се одржа пред Споменикот на револуцијата во градскиот парк, општина Струмица го одбележа 11 Октомври – Денот на народното востание на Македонија. Во знак на почит кон сите учесници во вооруженото антифашистичко и ...

Во Тетово одбележан Денот на народното востание

Слободен Печат - 11.10.2017

Со свеченост пред споменикот на револуцијата во центарот на Тетово претставници на повеќе здруженија, политички партии, граѓани и ученици го одбележаа 11 Октомври – Денот на народното востание.

Во Неготино одбележан 11 Октомври

Телевизија Нова - 11.10.2017

Во Неготино денеска по повод празникот 11 Октомври бројни делегации положија цвеќе пред бистите на загинатите првоборци. – Денешниот собир е посветен на одбележувањето на Денот на востанието на македонскиот народ и Ден на борците на Македонија.

Во Крива Паланка одбележан 11-ти Октомври

А1 On - 11.10.2017

Со полагање цвеќе на споменикот на борците од Народноослободителната борба пред зградата на локалната самоуправа на општината во Крива Паланка беше одбележан 11-ти Октоври, Денот на народното востание.

Македонија го празнува Денот на антифашистичкото востание

ТВ21 - 11.10.2017

Седумдесет и шест години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна денеска во Република Македонија ќе бидат одбележани со повеќе настани организирани од Владата, Собранието, Сојузот на борците и општините Прилеп и ...

(ВИДЕО) Шекеринска и Сугарески во Прилеп: Оддаваме почит на загинатите борци за слобода

А1 On - 11.10.2017

Празникот „Ден на народното востание – 11 Октомври“, денеска традиционално во Прилеп со свечена церемонија на положување свежо цвеќе на споменикот на Методија Андонов Ченто, на споменикот на Кузман Јосифовски Питу и а спомен обележјето Могила на ...

ВИДЕО: Чествување на празникот „Ден на народното востание – 11 Октомври“ во Kуманово

А1 On - 11.10.2017

Празникот „Ден на народното востание – 11 Октомври“ денеска беше традиционално одбележан и во Куманово. Владината делегација предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на ...

„Средба на генерациите“ во Битола

Канал 77 - 11.10.2017

Општинската организација на Сојузот на борци-Битола денес беше домаќин и организатор на националната манифестација „Средба на генерациите“ посветена на празникот 11 октомври. Годинава на собирот во Битола учествуваа дваесеттина општински организации ...

11 Октомври ќе биде одбележан со повеќе активности во Скопје, Прилеп и Куманово

+инфо - 10.10.2017

Централниот наста во соработка со Сојузот на борците ќе се одржи во дворот на Владата, пред споменикот на ослободителите на град Скопје. По повод празникот Ден на народното востание – 11 Октомври, ќе бидат организирани повеќе свечености и програмски ...

Дамјановски: Востанието е круна на долгата востаничка низа на македонскиот народ за слобода

Сител - 11.10.2017

Бројни делегации, од здужението на борците во Куманово, на Владата на Р.Македонија, Собранието, Претседателот, од локалната власт, Министерството за одбрана и ГШ на АРМ, СВР Куманово, претсваници од француската и руската амабсада, јавни установи, ...

Прилеп го чествува 11 Октомври

Локално - 11.10.2017

По повод 11 Октомври, Денот на народноослободителното востание, денеска во Прилеп им беше оддадена почит на загинатите борци и дејци од Народноослободителната борба. По тој повод, пред спомениците на првиот претседател на президиумот на АСНОМ ...