TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Федерер бурно ја прославил титулата на Вимблдон: Ми „звони“ во главата

Нова ТВ - 17.07.2017

Новата работна недела почна поинаку од вообичаеното за Роџер Федерер. Швајцарецот вчера попладне ја освои рекордната осма титула на Вимблдон по победата во финалето против Марин Чилиќ и реши да остане со „спуштена рачна“ во останатиот дел од ...

Бекер: Тоа што го прави Федерер е неверојатно, а најзаслужни за тоа се...

Gol.mk - 17.07.2017

Најмладиот освојувач на Вимблдон, Борис Бекер, смета дека семејството е клучниот фактор за одличните игри и резултати на Роџер Федерер. Вчера швајцарскиот ас го освои петтиот од седумте турнири на кој настапувал оваа сезона, откако без загубен сет ...

Комичната страна на Вимблдон: Од заспани фанови до незгодни удари (Видео)

Дерби - 17.07.2017

Рожер Федерер и Габине Мугуруза го одбележија последното издание на Вимблдон, а организаторите не пропуштија да направат видео компилација на која се собрани дел од најкомичните моменти од целиот турнир.

Федерер го освои рекордниот 8-ми Вимблдон

Глас на Америка - 17.07.2017

Со вчерашната победа тој ги надмина Пит Сампрас и Вилијам Реншоу, кои имаат освоени по седум титули Роџер Федерер ја освои осмата рекордна титула на Вимблдон, поразувајќи го хрватскиот противник Марин Чилиќ, со 6-3, 6-1, 6-4.

За него нема граници, Федерер најави дека и догодина ќе ја брани титулата на Вимблдон!

Спортклуб - 17.07.2017

Роџер Федерер изјави дека има намера и следнот лето да биде дел од Вимблдон. Швајцарецот кој за седум месеци освои два Грен слем торфеи, по пауза од пет години без триумф на ниту еден од четирите големи турнири, им порача на помладите тенисери дека ...

Федерер проговори за бурната ноќ по рекордната титула на Вимблдон: Ми ѕвони главата

Дерби - 17.07.2017

Рожер Федерер не го криеше огромното задоволство откако стигна од рекордната осма титула на Вимблдон по победата која ја оствари над Марин Чилиќ, но за разлика од сите претходни освоени трофеи во Ол Ингланд клубот, искусниот Швајцарец ова утро ...

Федерер: Главата ми ѕвони, испив различни алкохоли и не можеа да ме станат до 5 часот наутро

Курир - 17.07.2017

Тенисерот Роџер Федерер откако ја освои осмата титула на Вимблдон по победата во финалето против Марин Чилиќ призна дека се разбудил со страшни болки во главата по прославата до раните утрински часови.

Саша Броз распали по „плачкото“ Чилиќ: „Доста со тие три и пол плускавци од Вимблдон“

Таратур - 17.07.2017

Плускавците беа голем и сериозен проблем за Марин Чилиќ (или барем тој така ги претстави) во финалниот дуел против Федерер на овогодинешното издание на престижниот Вимблдон, поради кои на крајот и го загуби мечот.

Бекер: Федерер е успешен поради поддршката од семејството

Кајгана - 17.07.2017

Борис Бекер смета дека семејството е главен фактор за успешните игри на Роџер Федерер во 2017 година. Тој освои пет од седумте турнири на кои играше, а стана рекорден победник на Вимблдон, со осум трофеи.

Тенисерката со најсекси задник: Ги разочара фановите на Вимблдон, но тие веднаш и простија поради овие фотографии од ...

Курир - 17.07.2017

Една од најсексапилните тенисерки откако ги разочара фановите на Вимблдон бидејќи испадна во третата рунда најде начин како да им го сврте нивното внимание. На Доминика Цибулкова не и требаше многу време за повторно да го сврте целото внимание ...

Нова АТП листа после Вимболдон

СуперСпорт - 17.07.2017

Енди Мареј остана на првото место но нема 9,390 поени туку 7,750 заради тоа што не ја одбрани титулата. Новак остана четврти,Роџер ја освои титулата и пристигна на третото место а Надал е на второто место.

Внуката на Јосип Броз Тито го исплука Марин Чилиќ

Вечер - 17.07.2017

Хрватскиот тенисер, Марин Чилиќ, премногу лесно и без борба загуби во финалето на грен слем турнирот Вимблдон, откако во борбата за титулата беше поразен од Швајцарецот Роже Федерер со 6:3, 6:1, 6:4, а делумно оправдување најде во плускавците кои ги ...

Секси и заводлива: Шарапова го покажа телото на плажа

БркајРабота - 17.07.2017

30-годишната тенисерка Марија Шарапова во април му се врати на тенискиот спорт по 15 месеци суспензија. Тенисерката не губеше време: се одмори, заврши курс на бизнис школата на Харвард и излегуваше со некои момчиња.

Семејството на Федерер секогаш до него!

ЗаЗабава - 17.07.2017

Рожер Федерер секогаш ќе се памети низ историјата како еден од најдобрите играчи во историјата на тенисот, не само поради играта и генијалноста која ја прикажува низ сите овие минати години, туку и поради резултатите и успесите кои ги остварува на ...

Тие постојано му даваа поддршка на Федерер за време на Вимблдон (Фото)

Дерби - 17.07.2017

Рожер Федерер секогаш ќе се издвојува меѓу најдобрите играчи во историјата на тенисот, не само поради играта и генијалноста која ја прикажува низ сите овие минати години, туку и поради резултатите и успесите кои ги остварува на своја 35-годишна ...

Четирите слатки деца и сопругата Мирка го бодреа Роџер Федерер додека тој го освојуваше Вимблдон

Фемина - 17.07.2017

Роџер Федерер триумфираше на Вимблдон и по осми пат ја освои титулата на најпознатиот тениски турнир. На победничкиот натпревар, 35-годишниот тенисер ја доби огромната поддршка од своето семејство.

АТП: Федерер пред Ѓоковиќ, Мареј остана прв

Макфакс - 17.07.2017

Со рекордната осма титула на Вимблдон, Роџер Федерер напредуваше за две места на најновата АТП листа и сега се наоѓа на третата позиција. Федерер по Вимблдон ги „скокна“ сонародникот Стан Вавринка и Новак Ѓоковиќ, која остана на четвртото место, ...

Лудница на врвот на АТП листата: Четворица го бркаат Мареј, прашање е само на ден кога ќе падне

Спортклуб - 17.07.2017

Третиот Гренд слем во сезоната Вимблдон заврши вчера, а донесе исклучително драматична ситуација на врвот на АТП листата. Енди Мареј не успеа да ја одбрани титулата, таа замина кај Роџер Федерер и сега првите петмина тенисери се на разлика од само ...

Федерер се искачи на третата позиција на АТП ранг листата

Канал5 - 17.07.2017

Победникот на Вимблдон Роџер Федерер бележи скок на најновата АТП ранг листа објавена денеска и од петтото се проби на третото место. Две места „падна“ Стан Вавринка, исто како и Милош Раониќ, додека во ТОП 10 влезе бугарскиот тенисер Григор ...

АТП: Скок на Федерер

Сител - 17.07.2017

Со рекордната титула на Вимблдон Роже Федерер напредуваше две места на новата АТП рејтинг листа и сега е трет тенисер во светот. Федерер успеа да ги надмине Вавринка и Ѓоковиќ и сега е трет во светот зад Рафаел Надал и Енди Мареј.

Најдобрите потези на Федерер на Вимблдон 2017

Оff.net - 17.07.2017

За многумина најголемиот на сите времиња, Роџер Федерер на убедлив начин го победи Марин Чилиќ во финалето на престижниот Вимблдон каде стигна после неколку маестрални потези. ...

Федерер стана најстариот „крал“ на Вимблдон по 87 години

Gol.mk - 17.07.2017

Роџер Федерер одигра магичен тенис на турнирот на трева Вимблдон и докажа дека е како виното - што постар, толку подобар. Со освоениот трофеј, „Федекс“ испиша историја и стана најстариот освојувач на престижниот турнир во последните 87 години.

Воодушевениот Бекер го посочи клучот за „втората младост“ на неверојатниот Федерер

Дерби - 17.07.2017

Борис Бекер беше еден од оние кои беа највоодушевени од начинот на кој Рожер Федерер стигна до својата осма титула на Вимблдон, а без разлика на тоа што Германецот во претходните години навиваше против Швајцарецот како тренер на Ѓоковиќ, сега немаше ...

8-ми Вимблдон за маестро Роџер Федерер (фото)

Црнобело - 17.07.2017

После 5 години, најпосакуваниот трофеј во тенисот, повторно во рацете на најдобриот на сите времиња- Роџер Федерер. Без изгубен сет на целиот турнир, Федерер го освои Вимблдон по 8-ми пат и се закити со 19-та Грен Слем титула.

Чилиќ: Два дена се борев со повредата

Дерби - 16.07.2017

Марин Чилиќ заслужено стигна до финалето на Вимблдон, но не успеа да го освои толку посакуваниот трофеј кој на крајот сепак му припадна на Рожер Федерер. Хрватскиот тенисер имаше проблеми и со повреда на ногата, поради која бара и лекарски тајм-аут.

Федерер по освојувањето на „Вимблдон“: Не можам да поверувам што се случи

Стандард - 16.07.2017

„Ова е многу посебен момент за нас како семејство, уште повеќе што и моите деца беа на трибините, иако тие не сфаќаат што точно се случи. Се надевам дека еден ден ќе разберат, изјави Роџер Федерер, откако Швајцарецот ја освои за рекорден осми пат ...

Лихтштајнер го поздрави „Федерер од друга планета“ и го пецна Манџукиќ

Дерби - 16.07.2017

Социјалните мрежи експлодираа по новиот грен-слем трофеј на Рожер Федерер, а еуфоријата го зафати и неговиот сонародник Штефан Лихтштајнер. Фудбалерот на Јувентус го поздрави Федекс со зборовите: Сер Федерер од друга планета, честитки Супермен.

Хингис и Џејми Мареј шампиони во мешани двојки на „Вимблдон“

Стандард - 16.07.2017

Претставникот на домаќините Џејми Мареј и Швајцарката Мартина Хингис ја освоија титулата во мешани двојки на Отвореното првенство на Велика Британија. Поставените под број 1 Мареј и Хингис во финалето ги победија минатогодишните шампиони Хенри ...

Фото: Близначињата на Федерер го украдоа шоуто на Вимблдон

СуперСпорт - 16.07.2017

Роџер и Мирка имаат два пара близнаци кои денес присуствуваа на освојувањето на неговата 8-та титула на Вимблдон. Тие го свртеа вниманието на фоторепортерите и украдоа шоуто со нивните насмевките и фаци кои ги правеа за време на финалниот ...

Чилиќ: Никогаш не сум се повлекол, не сакав ниту денеска

Нова ТВ - 16.07.2017

Еден погрешен чекор предизвикаа солзи и бес кај Марин Чилиќ против Роџер Федерер во финалето на Вимблдон. Повредата на левата нога и болките што почна да ги чувствува во пределот на стопалото во паузата меѓу првиот и вториот сет ги урнаа надежите на ...

Видео: Солзите на Марин Чилиќ го обиколија светот !

СуперСпорт - 16.07.2017

Финалето на Вимблдон заврши со голема победа од 3-0 во сетови на Роџер Федерер над Марин Чилиќ, но јунакот на денешниот натпревар беше хрватот кој два ипол сета играше повреден. „Никогаш во кариерата не сум се откажал, не сакав ниту денеска.

Испив различни алкохоли и не можеа да ме станат до 5 часот наутро

Пулс24 - 17.07.2017

Тенисерот Роџер Федерер откако ја освои осмата титула на Вимблдон по победата во финалето против Марин Чилиќ призна дека се разбудил со страшни болки во главата по прославата до раните утрински часови.

Најсекси задник: Ги разочара фановите на Вимблдон, но тие веднаш и простија поради овие фотографии од Миконос

Пулс24 - 17.07.2017

Една од најсексапилните тенисерки откако ги разочара фановите на Вимблдон бидејќи испадна во третата рунда најде начин како да им го сврте нивното внимание. На Доминика Цибулкова не и требаше многу време за повторно да го сврте целото внимание ...

АТП: Федерер пред Ѓоковиќ, Мареј остана прв

Кајгана - 17.07.2017

Со рекордната осма титула на Вимблдон, Роџер Федерер напредуваше за две места на најновата АТП листа и сега се наоѓа на третата позиција. Федерер по Вимблдон ги „скокна“ Стан Вавринка и Новак Ѓоковиќ, кој остана на четвртото место, додека ...

Федерер се искачи на третата позиција на АТП ранг листата

Телевизија Нова - 17.07.2017

Победникот на Вимблдон Роџер Федерер бележи скок на најновата АТП ранг листа објавена денеска и од петтото се проби на третото место. Две места „падна“ Стан Вавринка, исто како и Милош Раониќ, додека во ТОП 10 влезе бугарскиот тенисер Григор ...

По пет години: Федерер го освои Вимблдон, осми пат во кариерата

24 Вести - 16.07.2017

Швајцарецот Роџер Федерер го освои Вимблдон и влезе во историјата како најтрофеен играч на престижниот тениски турнир во Лондон. Федерер до рекордната осма титула дојде со убедлива победа против Марин Чилиќ во финалето со 3-0 во сетови (6:3, 6:1, ...

АТП: Скок на Федерер

Exclusive.mk - 17.07.2017

Со рекордната титула на Вимблдон Роже Федерер напредуваше две места на новата АТП рејтинг листа и сега е трет тенисер во светот. Федерер успеа да ги надмине Вавринка и Ѓоковиќ и сега е трет во светот зад Рафаел Надал и Енди Мареј.

Федерер рекорден осми пат на тронот на Вимблдон

Телма - 16.07.2017

Роже Федерер по пет години пауза повторно го освои Вимблдон, осми пат во кариерата и влезе во историјата како најтрофеен тенисер на терените во „Сеанглискиот“ клуб во Лондон, оставајќи ги зад себе со седум во Опен ерата легендраниот Американец Пит ...

Федерер за историја и 19-ти Грен Слем во кариерата!

Спортски - 16.07.2017

Машкото финале на Вимблдон беше завршено без неизвесност, Роже Федерер стигна до титулата во голем стил, без изгубен сет од почетокот на турнирот. Најдобриот тенисер на сите времиња, Швајцарецот Роже Федерер денес осми пат во кариерата триумфираше ...

Тенис: Федерер постави рекорд и го освои својот осми Вимблдон

Нова ТВ - 16.07.2017

На финалето на Вимблдон вредно 2,5 милиони евра Швајцарецот Роже Федерер го освои својот 19-ти Гренд Слем и 8-ми Вимблдон. Со титулата која ја освои против Марин Чилиќ, Федерер стана и највозрасниот шампион.

Федерер – никогаш не престанав да верувам

СуперСпорт - 16.07.2017

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер изјави денеска по освојувањето на Вимблдон 19 гренд-слем трофеј во кариерата, дека по неколку години без успех во најпрестижниот турнир во светот не е изгубена неговата верба и дека повторно може да стане шампион ...

„Кралот“ Федерер стана вториот најстар тенисер кој го освоил Вимблдон

Република - 17.07.2017

Роџер Федерер одигра магичен тенис на турнирот на трева Вимблдон и докажа дека е како виното – што постар, толку подобар. Со освоениот трофеј, „Федекс“ испиша историја и стана најстариот освојувач на престижниот турнир во последните 87 години.

Федерер по осми пат го освои Вимблдон

МКД - 16.07.2017

Роџер Федерер слави уште една голема титула, во финалето на Вимблдон со 3-0 во сетови го победи Марин Чилиќ и по рекорден осми пат го освои најголемиот тениски турнир. Најголемиот тениски ас, Роџер Федерер одигра уште еден маестрален турнир кој го ...

Мареј и Хингис најдобри на Вимблдон во мешани двојки

Екипа - 16.07.2017

Британскиот тенисер Џејми Мареј и Швајцарката Мартина Хингис го освоија Вимблдон во микс-дубл, откако во финалето ја совладаа финско-британската комбинација, Хенри Континен и Хедер Вотсон со 2-0 во сетови (6-4, 6-4).

Федерер: Никогаш не престанав да верувам дека пак ќе го освојам Вимблдон

Екипа - 16.07.2017

Тој е најдобриот на сите времиња. Денеска стигна до рекордната 19.титула на гранслем турнирите, осма на Вимблдон. Ги надмина Пит Сампрас и Вилијам Реншоу, кои имаат по седум трофеи во Лондон.

Федерер без загубен сет до тронот на Вимблдон

СуперСпорт - 16.07.2017

Роџер Федерер го освои својот осми, рекорден трофеј на Вимблдон откако со 3:0 по сетови (6:3, 6:1, 6:4) славеше против Марин Чилиќ. Финалниот меч за жал го обележа повредата на хрватскиот тенисер кој на почетокот на вториот сет не можеше да ги скрие ...

Федерер е тениска машина: Го освои Вимблдон без загубен сет!

Екипа - 16.07.2017

Швајцарскиот ас Роџер Федерер е „кралот“ на Вимблдон. На надмоќен начин стигна до својот осми, рекорден, трофеј на терените на Ол Инганд клубот во Лондон, совладувајќи го Хрватот Марин Чилиќ со 3-0 во сетови (6-3, 6-1, 6-4).

Федерер: Чилиќ за мене е голем херој поради тоа што го направи

Дерби - 16.07.2017

Рожер Федерер по рекорден осми пат го крена најпрестижниот трофеј на Вимблдон, а со самото тоа стана убедливо најуспешниот тенисер во историјата на турнирот во Лондон кој има најголема традиција во белиот спорт.

И големите плачат пред своите најблиски: Федерер неможеше да ги задржи солзите (Видео)

Спортклуб - 16.07.2017

Роџер Федерер денеска по освојувањето на 19 Грен слем трофеј во кариерата, неможеше да ги задржи солзите, пред неговите најблиски, кои беа на трибини, неколку метри од него. Федерер го доби во убедлив натпревар Марин Чилиќ, за кого Федерер истакна ...

Федерер: Магично е да се освои турнирот без загубен сет

Gol.mk - 16.07.2017

Годините се само бројка за најуспешниот тенисер на сите времиња, Роџер Федерер. Тоа, швајцарскиот ас го потврди попладнево, кога по перфектен тенис го совлада најдобриот хрватски тенисер, Марин Чилиќ и заслужено по пет години повторно е освојувач на ...