TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сплит се спаси од поголема катастрофа, пожарот под контрола

МКД - 17.07.2017

Далмација гори цел ден, а попладнево пожарот го зафати и најголемиот далматински град Сплит. Пожарите по хрватскиот јадрански брег почнаа кај селото Тугар над Омиш и во текот на денот се проширија кон Сплит.

(Видео) Како од апокалиптичен филм: Снимки од опожарено место во Далмација

Република - 17.07.2017

Далмација цел ден е во пламен, а вечерва огнот влезе и во Сплит. Огнот кој вчера вечер почна во селото Тугаре над Омиш денеска се прошири кон Сплит. Цел ден хрватските новинари сведочеле за апокалиптични сцени од Горно и Долно Ситно, Срињино и ...

СПЛИТ ВО ПЛАМЕН: Изгоре цистерна, луѓето во паника – Војската им се придружи на пожарникарите

Маркукуле - 17.07.2017

Далмација е во пламен, Сплит гори. Пламенот кој синоќа започна во селото Тугаре над Омиш, во текот на денот се прошири кон Сплит. Цело ден луѓето беа сведоци на апокалиптични сцени, пишува “index.hr”.

Паника во Сплит: Седум пожари се споија во еден - граѓаните во паника (ВИДЕО)

Press24 - 17.07.2017

Не се смирува пожарот на неколку десетици километри долгата огнена линија, од Омиш до Сплит, а како што се приближува крајот на денот, огнот се приближува до сплитскиот отпад Кареповац. Според последните информации, огнот го зафатил отпадот и се ...

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит

Телевизија Нова - 17.07.2017

Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти сплитската полиција.

Пламна голем пожар, се шири кон Сплит

Курир - 17.07.2017

Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти сплитската полиција.

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит

+инфо - 17.07.2017

Половина час по овој, пожар избувна и во местото Богомоље на Хвар, каде гори густа борова шума. Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот ...

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит

Република - 17.07.2017

Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти сплитската полиција.

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит...

Н.Македонија - 17.07.2017

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти ...

Кај Омиш пламна голем пожар, се шири кон Сплит

А1 On - 17.07.2017

Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти сплитската полиција.

Голем пожар кај Сплит

Тера - 17.07.2017

Голем пожар избувна ноќеска по полноќ во местото Тугаре кај Омиш, и веднаш се прошири кон Срињине во правец на Сплит, поради што е прекинат сообраќајот на патниот правец Срињине-Ситно Доње, соопшти сплитската полиција.

Пожарот голта се, туристите во паника скокаат во море

Вечер - 17.07.2017

Ситуацијата според зборовите на очевидците е многу сериозна, туристите скокале во море и бегале од пожарот и во вода чекале помош околу еден час. Спасувачките екипи со чамци ги пренесуваат загрозените На повеќе локации во Хрватска и Црна Гора ...