TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Матис: Европа е опколена од „виножито на нестабилоност“

А1 On - 17.02.2017

САД ќе бидат покрај своите сојузиници од НАТО во давањето заеднички одговор на заканите во услови кога Европа е опколена од „виножито на настаблиноста“, изјави денеска американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис во обраќањето на Минхенската ...

Матис - Трамп целосно го поддржува НАТО

Р.С.Европа - 17.02.2017

Американскиот секретар за одбрана, Џим Матис, изјави дека претседателот Доналд Трам дава целосна поддршка на НАТО. Тој повторно ги повика земјите членки да го понесат својот дел од финансискиот товар за одбрана.

Столтенберг: НАТО се залага за потребата од дијалог со Русија

Руска реч - 17.02.2017

НАТО не планира да ја повлече својата одлука за прекин на практичната соработка на НАТО со Русија, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг по средбата со министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров.

Лавров е задоволен од разговорите со НАТО

Локално - 17.02.2017

Мило ми е што НАТО – како и пред тоа – разговора со нас. Ова го изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров по средбата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Двајцата одржаа средба на Минхенската конференција за безбедност, ...

Политичката криза нѐ спречува да гo следиме чекорoт на НАТО...

Н.Македонија - 17.02.2017

Познавачите на проблематиката тврдат дека еден од виновниците зошто нашата земја не успева да ги следи овие промени внатре во НАТО е поради актуелната политичка криза, која повеќе од две години ја парализира државата.

Матис: Европа е опколена од „виножито на нестабилоност“

Телевизија Нова - 17.02.2017

САД ќе бидат покрај своите сојузиници од НАТО во давањето заеднички одговор на заканите во услови кога Европа е опколена од „виножито на настаблиноста“, изјави денеска американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис во обраќањето на Минхенската ...

САД и Турција договорија продолжување на воената соработка

А1 On - 16.02.2017

САД и Турција ќе го продолжат „целиот спектар на билатералните воени активности и консултации“ и ќе бараат заеднички патишта за натамошно зајакнување на соработката во областа на одбраната во иднина, соопшти денеска Пентагон.

(ВИДЕО) Рускиот министер за одбрана замавна со прст на САД: Нема да дозволиме да преговарате со нас од позиција на ...

Локално - 16.02.2017

Порано таква барање направи американскиот колега Џејмс Матис. Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис, вчера рече дека САД “се отворени за обновување на соработката” со Русија, но ќе им обезбеди можност на американските дипломати да водат ...

Матис убеден дека Русија се мешала во избори во странство

Руска реч - 16.02.2017

Според шефот на Пентагон Џејмс Матис, САД се подготвени да соработуваат со Русија на политички план, но за воена соработка Русија мора да покаже дека може да ѝ се верува. Министерот за одбрана на САД Џејмс Матис изјави дека не се сомнева во ...

Матис: САД се уште не се подготвени за воена соработка со Русија

Алфа - 16.02.2017

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави денеска дека не гледа услови за воена соработка со Русија и дека американската војска се уште не е подготвена за тоа. Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави денеска дека не гледа ...

Брисел: Средба на министрите за одбрана на НАТО

МРТ - 16.02.2017

„Ни Европа ни САД не можат сами да се справат со безбедносните проблеми, НАТО е потребна организација“, изјави генералниот секретар на алијансата Столтенберг во Брисел. Пентагон постави ултиматум: Сите членки да дадат поголем финансиски удел зашто ...

НАТО распоредува воени сили во близина на Русија

Телевизија Нова - 16.02.2017

Во тек на вториот ден од состанокот на министрите за одбрана, членки на НАТО во Брисел, Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис, ја отфрли можноста за било каква воена соработка меѓу САД и Русија, истакнувајќи дека во овој момент не постојат ...

Европа нема да биде слободна и мирна, ако стане непријател на Русија

Стандард - 16.02.2017

Плановите за реформирање на НАТО постојат со децении. Но спротивставениот став на американскиот претседател за улогата на НАТО ги загрижува Европејците. Трамп прво го нарече НАТО „заостанат“, но преку својот министер за одбрана Џејмс Матис увери ...

НАТО го зголемува своето присуство во Црното Море

Сител - 16.02.2017

Министрите за одбрана од земјите - членки на НАТО денеска одлучија да биде зголемено присуството на Алијансата во Црното Море, изјави на прес-конференција генералниот секретар на Пактот Јенс Столтенберг.

На НАТО му е неопходна поддршката од САД

Р.С.Европа - 16.02.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека Германија ќе мора да го плати нејзиниот фер удел во НАТО. Претходно, американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис на министерскиот состанок на НАТО во Брисел побара од членките да ја зголемат воената ...

Паника во НАТО: Како „Бесното куче" внесе немир во најмоќниот воен сојуз на светот

Точка - 16.02.2017

Американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис порача дека е време останатите членки на НАТО Алијансата да го зголемат трошењето, односно вложувањето во своите војски. Матис порача дека веќе е време останатите земји членки да започнат да вложуваат ...

Шојгу: Обидите да се води дијалог со Русија од позиција на сила се безпреспективни

+инфо - 16.02.2017

- На денешната средба во Баку очекуваме да биде објаснет ставот на Пентагот, посочи Шојгу. Руското Министерство за одбрана е подготвено да ја обнови соработката со Пентагон, но обидите да се води дијалог со Русија од позиција на сила се ...

НАТО со дрнови ќе го следи мигрантскиот прилив преку Медитеранот...

Н.Македонија - 15.02.2017

НАТО со дрнови ќе го следи мигрантскиот прилив преку Медитеранот Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО на денешната средба во Брисел донесоа одлука за формирање на команден центар во Неапол, кој со помош на дронови кои ќе полетуваат од ...

Шојгу очекува од Пентагон објаснување на зборовите на Матис за Русија

Руска реч - 16.02.2017

Обидите за изградба на дијалог со Москва од позиција на сила се бесперспективни, изјави министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу. Русија е подготвена да ги гради односите со американската страна, но обидите за дијалог од позиција на сила се ...

Матис: Европа е опколена од „виножито на нестабилоност“...

Н.Македонија - 17.02.2017

Матис: Европа е опколена од „виножито на нестабилоност“ САД ќе бидат покрај своите сојузиници од НАТО во давањето заеднички одговор на заканите во услови кога Европа е опколена од „виножито на настаблиноста“, изјави денеска американскиот секретар за ...

САД и Турција договорија продолжување на воената соработка

Алсат-М - 16.02.2017

САД и Турција ќе го продолжат „целиот спектар на билатералните воени активности и консултации“ и ќе бараат заеднички патишта за натамошно зајакнување на соработката во областа на одбраната во иднина, соопшти денеска Пентагон.

Матис: САД се уште не се подготвени за воена соработка со Русија

А1 On - 16.02.2017

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави денеска дека не гледа услови за воена соработка со Русија и дека американската војска се уште не е подготвена за тоа. – Во овој момент не сме во позиција да соработуваме на воено ниво.

Столтенберг: Не сакаме нова Студена војна

Вечер - 16.02.2017

Министрите за одбрана од земјите - членки на НАТО денеска одлучија да биде зголемено присуството на Алијансата во Црното Море, изјави на прес-конференција генералниот секретар на Пактот Јенс Столтенберг Министрите за одбрана од земјите - членки на ...

Шојгу: Обидите да се води дијалог со Русија од позиција на сила се безпреспективни

Сител - 16.02.2017

Руското Министерство за одбрана е подготвено да ја обнови соработката со Пентагон, но обидите да се води дијалог со Русија од позиција на сила се безпреспективни, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

НАТО со дронови ќе го набљудува Медитеранот

Вечер - 16.02.2017

Фронтекс очекува рекорден бегалски бран преку Медитеранот и оваа година Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО на средбата во Брисел донесоа одлука за формирање на команден центар во Неапол, кој со помош на дронови кои ќе полетуваат од ...

Матис: Европа е опколена од „виножито на нестабилоност“

Алфа - 17.02.2017

САД ќе бидат покрај своите сојузиници од НАТО во давањето заеднички одговор на заканите во услови кога Европа е опколена од „виножито на настаблиноста“, изјави денеска американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис во обраќањето на Минхенската ...

САД и Турција договорија продолжување на воената соработка...

Н.Македонија - 16.02.2017

САД и Турција договорија продолжување на воената соработка САД и Турција ќе го продолжат „целиот спектар на билатералните воени активности и консултации“ и ќе бараат заеднички патишта за натамошно зајакнување на соработката во областа на одбраната ...

Матис: САД се уште не се подготвени за воена соработка со Русија

Сител - 16.02.2017

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави денеска дека не гледа услови за воена соработка со Русија и дека американската војска се уште не е подготвена за тоа. - Во овој момент не сме во позиција да соработуваме на воено ниво.

НАТО го зголемува своето присуство во Црното Море

А1 On - 16.02.2017

Министрите за одбрана од земјите – членки на НАТО денеска одлучија да биде зголемено присуството на Алијансата во Црното Море, изјави на прес-конференција генералниот секретар на Пактот Јенс Столтенберг.

Шојгу: Обидите да се води дијалог со Русија од позиција на сила се бесперспективни

А1 On - 16.02.2017

Руското Министерство за одбрана е подготвено да ја обнови соработката со Пентагон, но обидите да се води дијалог со Русија од позиција на сила се бесперспективни, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

Матис: Европа е опколена од „виножито на нестабилоност“

Сител - 17.02.2017

САД ќе бидат покрај своите сојузиници од НАТО во давањето заеднички одговор на заканите во услови кога Европа е опколена од „виножито на настаблиноста“, изјави денеска американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис во обраќањето на Минхенската ...

САД и Турција договорија продолжување на воената соработка

+инфо - 16.02.2017

Ова било договорено вчера во Брисел на средбата на министрите за одбрана на САД и Турција, Џејмс Матис и Фикри Ишик. САД и Турција ќе го продолжат „целиот спектар на билатералните воени активности и консултации“ и ќе бараат заеднички патишта за ...

Матис: САД се уште не се подготвени за воена соработка со Русија

+инфо - 16.02.2017

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу претходно изјави дека Москва „е подготвена да ја обнови соработката со Пентагон“ Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави денеска дека не гледа услови за воена соработка со Русија и дека ...

НАТО го зголемува своето присуство во Црното Море

Алфа - 16.02.2017

Министрите за одбрана од земјите - членки на НАТО денеска одлучија да биде зголемено присуството на Алијансата во Црното Море, изјави на прес-конференција генералниот секретар на Пактот Јенс Столтенберг.

САД и Турција договорија продолжување на воената соработка

Телевизија Нова - 16.02.2017

САД и Турција ќе го продолжат „целиот спектар на билатералните воени активности и консултации“ и ќе бараат заеднички патишта за натамошно зајакнување на соработката во областа на одбраната во иднина, соопшти денеска Пентагон.

Матис: САД се уште не се подготвени за воена соработка со Русија

Телевизија Нова - 16.02.2017

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави денеска дека не гледа услови за воена соработка со Русија и дека американската војска се уште не е подготвена за тоа. – Во овој момент не сме во позиција да соработуваме на воено ниво.

НАТО го зголемува своето присуство во Црното Море...

Н.Македонија - 16.02.2017

НАТО го зголемува своето присуство во Црното Море Министрите за одбрана од земјите - членки на НАТО денеска одлучија да биде зголемено присуството на Алијансата во Црното Море, изјави на прес-конференција генералниот секретар на Пактот Јенс ...

Министерот за одбрана на САД тврди дека тие се уште не се подготвени за воена соработка со Русија

Позитив.мк - 16.02.2017

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави денеска дека не гледа услови за воена соработка со Русија и дека американската војска се уште не е подготвена за тоа. – Во овој момент не сме во позиција да соработуваме на воено ниво.

НАТО го зголемува своето присуство во Црното Море

Телевизија Нова - 16.02.2017

Министрите за одбрана од земјите – членки на НАТО денеска одлучија да биде зголемено присуството на Алијансата во Црното Море, изјави на прес-конференција генералниот секретар на Пактот Јенс Столтенберг.

НАТО го зголемува своето присуство во Црното Море

Телма - 16.02.2017

Министрите за одбрана од земјите - членки на НАТО денеска одлучија да биде зголемено присуството на Алијансата во Црното Море, изјави на прес-конференција генералниот секретар на Пактот Јенс Столтенберг.

НАТО го зацврстува присуството на Црното Море

+инфо - 16.02.2017

САД ги повика другите членови на НАТО финасиски да бидат поактивни. Министрите за одбрана од земјите - членки на НАТО денеска одлучија да биде зголемено присуството на Алијансата во Црното Море, изјави на прес-конференција генералниот секретар на ...