TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Извршниот комитет му даде „виза“ на Груевски да почне преговори за нова Влада ВИДЕО

+инфо - 11.01.2017

„Неопходно е составување на влада која ќе биде фокусирана кон исполнување на реалните потреби и барања на граѓаните“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска оддржа седница со која раководеше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 11.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ на извршен комитет ги разгледува позициите на партијата. По средбата со лидерите на партиите од коалицијата „За подобра Македонија“, попладнево се состана извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ му дал легитимитет на Груевски да прави Влада

Стандард - 11.01.2017

„Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ даде полн легитимитет на Претседателот Груевски за отпочнување разговори за состав на новата Влада кои треба да се водат на принципиелни основи, запазувајќи ги државните интереси“, соопштуваат денеска од партијата.

Експерти: Груевски потврди дека националните се пред партиските интереси

Сител - 11.01.2017

Националните интереси се пред партиските- ова според експертската јавност е суштинската порака од последното интервју на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Изјавата дека влада нема да се прави по секоја цена докажува дека мандатарот не гледа ...

Секој со свои очекувања околу разговорите за влада

МРТ - 11.01.2017

Трае рокот за формирање на владата на Република Македонија. До 29-ти овој месец мандатарот Груевски треба да го понуди составот на новиот кабинет. Денеска се очекува и седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на која што ќе се одредат и ...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ му даде полн легитимитет на Груевски за отпочнување разговори за состав на новата Влада

Курир - 11.01.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес оддржа редовна седница, информираат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. На седницата со која раководеше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, се анализираа ...

Димовски: Коалициските партнери негодуваат за платформата на Албанците

Нова ТВ - 10.01.2017

Тема на денешната средба на ВМРО-ДПМНЕ со коалициските партнери биле изборите и случувањата околу изборите, како и поддршката и легитимитет што претседателот на партијата Никола Груевски ги имал како мандатар, рече Илија Димовски по средбата, јави ...

ВМРО-ДПМНЕ прави стратегија за преговорите со ДУИ

Фокус - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Како што се наведува во партиското соопштение, фокусот на средбата биле резулатите од предвремените ...

Груевски доби поддршка од коалициските партнери

Канал5 - 10.01.2017

Мандатарот-претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски доби потврда на легитимитетот и подршка од лидерите на дваесет и пет партитната колација „За подобра Македонија“ за состав на нова влада.

Коалиционите партнери на Груевски негодуваат за платформата на Албанците

Фактор - 10.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска одржa средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Дел од коалициските партнери сметаат дека барањата на ДУИ можат да бидат пречка во преговорите.

Целосна поддршка од страна на коалиционите партнери за лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски

Алфа - 10.01.2017

Сите претставници на политичките партии,на средбата ги предочија своите видувања и дадоа свои идеи Како Коалицијата за Подобра Македонија треба да постапува во идните преговори за новата Влада.

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

А1 On - 10.01.2017

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека главна тема на разговор биле изборите и ...

ВМРО-ДПМНЕ ги презентираше проектите за Тетово

Канал5 - 10.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција во Тетово. Пред јавноста и медиумите се најавени новите проекти од изборната ...

Поддршка од коалицијата до Груевски за формирање стабилна влада со барање за претпазливост во постигнување на договорот

Република - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО­ ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори, а во пресрет на започнувањето на ...

Средба на коалицијата „За подобра Македонија„

Канал5 - 30.04.2017

Денес во просториите на ВМРО-ДПМНЕ се одржа средба на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со претседателите и преставниците на партиите кои се дел од коалицијата За подобра Македонија.

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

А1 On - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните ...

Груевски на средба со коалиционите партии

Макфакс - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, соопшти партијата. Средбата се одржува во вторник во Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, палата „д-р Христо ...

Неизвесен период за мандатарот: На кој најпрво Груевски ќе му фрли јадица?

Фактор - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и екс премиер Никоал Груевски вчера го доби мандатот за формирање на нова Влада, а рокот да обезбеди парламентарно мнозинство е 20 дена. ВМРО-ДПМНЕ освои најмногу места во парламентот на предвремените парламентарни ...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ даде полн легитимитет на Груевски за отпочнување разговори за новата Влада

Нетпрес - 11.01.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес оддржа редовна седница, информираат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. На седницата со која раководеше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, се анализираа ...

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата и некаков си бинационален дијалог

Локално - 10.01.2017

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека главна тема на разговор биле изборите и ...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на ...

Курир - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори, а во пресрет на започнувањето на ...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Република - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните ...

Груевски на средба со коалиционите партии

Точка - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, соопшти партијата. Средбата се одржува денеска во Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, палата „д-р Христо Татарчев“ ...

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски има одврзани раце за формирање на нова влада

МКД - 11.01.2017

Неопходно е составување на влада која ќе биде фокусирана кон исполнување на реалните потреби и барања на граѓаните, соопшти ВМРО-ДПМНЕ по денешната седница на Извршниот комитет на партијата.

Димовски: Во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ има негодување за платформата

Репортер - 10.01.2017

Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со коалиционите партнери. Тој истакна дека главна тема на разговор биле изборите и ...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Press24 - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори, а во пресрет на започнувањето на ...

Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

24 Вести - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните ...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ му даде полн легитимитет на Груевски за отпочнување разговори за состав на новата Влада

Сител - 11.01.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес оддржа редовна седница, информираат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. На седницата со која раководеше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, се анализираа ...

Димовски: Коалиционите партнери негодуваат за платформата на Албанците

+инфо - 10.01.2017

Партнерите на ВМРО-ДПМНЕ му дале поддршка на Никола Груевски. Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за барањата на ДУИ ги посочивме преку интервјуто на лидерот Никола Груевски, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на партијата со лидерите политичките ...

Поддршка за Груевски од коалиционите партнери...

Н.Македонија - 10.01.2017

Поддршка за Груевски од коалиционите партнери Идеите за понатамошно постапување и изборните резултати, беа дискутирани на денешната средба на Никола Груевски со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, соопшти Илија ...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Телевизија Нова - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните ...

Што одлучи Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за преговорите?

Фактор - 11.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ освоија најголем број на гласови од граѓаните и императив е да се почитува волјата на мнозинството, беше заклучено на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Lider - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори, а во пресрет на започнувањето на ...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија"

Вечер - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија". Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните ...

ВМРО-ДПМНЕ му даде амин на Груевски за преговори за влада

Фокус - 11.01.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска оддржа седница на која беше заклучено дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија освоиле најголем број на гласовите од граѓаните и императив е да се почитува волјата на мнозинството кое гласало за ...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада

Пулс24 - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори, а во пресрет на започнувањето на ...

Почна средбата на Груевски со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Сител - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево одржува средба со лидерите и претставници на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по ...

Полн легитимитет на Груевски за отпочнување разговори за состав на новата Влада

Пулс24 - 11.01.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес оддржа редовна седница, информираат од партијата. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. На седницата со која раководеше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, се анализираа ...

Груевски се сретна со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“ – еве што бараат

МК News - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори, а во пресрет на започнувањето на ...

ПО ДОБИВАЊЕТО НА МАНДАТОТ: Груевски на средба со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Телеграф - 10.01.2017

Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“.

ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Груевски да почне разговори за состав на новата влада

Република - 11.01.2017

Потребна е политичка стабилизација за продолжување на економскиот напредок, за што е неопходно составување влада која ќе биде фокусирана кон исполнување на реалните потреби и барања на граѓаните, било посочено на денешната редовна седница на ...

Средба на коалицијата „За подобра Македонија“

МРТ - 10.01.2017

Главна тема е анализата на изборните резултати. Се сондирале мислења за формирање на новото парламентарно мнозинство и на новата влада. Има различни мислења за платформата која ја понудија дел од албанските партии како услов во преговорачкиот процес.

Димовски: Помалите коалициски партнери негодуваат за албанската платформа

Макфакс - 10.01.2017

Претставниците на помалите партии, особено оние од помалите етнички заедници, негодуваа за албанската платформа со која излегоа парламентарните албански партии, на денешната средба на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со лидерите на ...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Канал5 - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните ...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ му даде легитимитет на Груевски за состав на новата Влада

24 Вести - 11.01.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес оддржа редовна седница. На седницата со која раководеше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се анализираа повеќе актуелни теми и случувања. Централна тема беше претстојниот процес на формирање Влада при ...

Груевски со поддршка од коалициските партнери

Канал5 - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори, а во пресрет на започнувањето на ...

Груевски ќе се сретне со лидерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Lider - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните ...

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ му даде легитимитет на Груевски да прави Влада

Тера - 11.01.2017

„ Централна тема беше претстојниот процес на формирање Влада при што беше истакнато дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија освоија најголем број на гласовите од граѓаните и императив е да се почитува волјата на мнозинството кое гласаше ...

Поддршка од Коалицијата до Груевски за формирање на стабилна влада, со барање за претпазливост во постигнување на ...

Вечер - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска одржува средба со лидерите на политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија". Фокусот на средбата е на резулатите од предвремените парламентарни избори, а во пресрет на започнувањето на ...

Груевски на средба со своите коалициони партнери

Репортер - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе оствари средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. Груевски вчера го прими мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, по последните ...