TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србов: Функцијата вицепремиер во Владата на СДС Анѓушев ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми

Курир - 13.09.2017

Кочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

Случај Фероинвест: Според законот сѐ е во ред, но законот не е во ред

Deutsche Welle - 13.09.2017

Според експерти, законската обврска на службено лице да се откаже од управувањето со фирмата во кој е сопственик, не ја елиминира опасноста од можно влијание преку неговите јавни овластувања Според законот нема судир на интереси, на практично има ...

ВМРО-ДПМНЕ: Смешно е образложението на Анѓушев дека ништо не е спорно во добивањето на тендерот

Телевизија Нова - 12.09.2017

Вицепремиерот Кочо Анѓушев се обидува да ја изманипулира јавноста со оправдување дека тој не е управител на фирмата Фероинвест која е во игра за тендер за набавка на гуми за РЕК Битола, туку само сопственик, обвини денеска ВМРО ДПМНЕ.

Србов: Вицепремиерот Анѓушев ја користи својата позиција за создавање огромни профити на неговите фирми

Република - 13.09.2017

Кочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

Случај Фероинвест: Според законот сѐ е во ред, но законот не е во ред

Либертас - 13.09.2017

Според експерти, законската обврска на службено лице да се откаже од управувањето со фирмата во кој е сопственик, не ја елиминира опасноста од можно влијание преку неговите јавни овластувања, пишува Дојче веле .

Има ли етичка и морална одговорност кај вицепремиерот Анѓушев?

Канал5 - 12.09.2017

Сопственикот на фирмата ги креира целите на компанијата, управителот го слуша и ги спроведува, вака поранешниот антикорупционер, Воислав Зафировски го коментира случајот со фирмата на Анѓушев, која ќе се наддава за државен тендер.

Перински: Анѓушев по срамниот скандал каде на најдрзок начин се обиде парите на граѓаните да ги смести во својот џеб, ...

Курир - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Смешно е образложението на Анѓушев дека ништо не е спорно во добивањето на тендерот

Канал5 - 12.09.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ и денеска обвинуваат дека можеби Кочо Анѓушев се откажал од својата плата кога стапи на функцијата, но своето домашно салдо го надокнадувал со ...

Анѓушев се повлече од управувачките, но не и од сопственичките структури на неговите компании

еМагазин - 12.09.2017

Откако во јавноста излезе информацијата дека Фероинвест, компанијата на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, е во игра за тендер за набавки за гуми за РЕК Битола, не престанува интересот на јавноста, но и на медиумите, за неговите ...

Антикорупциска: Нема конфликт на интереси околу фирмата на Анѓушев

Телма - 11.09.2017

Нема судур на интереси во случајот со учеството на компанијата Фероинвест на вицепремиерот Анѓушев на тендерот на државната ЕЛЕМ, вреден околу 4 милиони евра. Вака денеска се произнесе и Антикорупциска, но првиот човек на комисијата, Тантуровски, ...

Aнтикорупциска: Нема судир на интереси во случајот “Фероинвест”

Алсат-М - 11.09.2017

И поранешниот директор на ЕЛЕМ Христијан Мицкоски и актуелниот Драган Миновски ставиле потпис на одлуките со кои фирмата на вицепремиерот Кочо Анѓушев, „Фероинвест“ во два наврата добила дел од тендерот за набавка на гумени траки.

Фероинвест: И досега добивавме државни тендери

24 Вести - 11.09.2017

Нема ништо спорно во добивањето државни тендери се правда менаџерскиот тим на „Фероинвест“, компанијата во која еден од сопствениците е актуелниот вицепремиер Кочо Анѓушев. Според управителот Ѓорѓиевски, одлуките за учество на тендери ги носи ...

ЕЛЕМ ги стави на јавен увид документите за тендерот во кој учествувал „Фероинвест“ (ФОТО)

+инфо - 11.09.2017

Едно од електронските наддавања на тендерот е поништено и од претходниот директор на ЕЛЕМ Христијан Мицкоски. „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) преку соопштение потврди дека тендерската постапка за „набавка на транспортни ленти за РЕК Битола“ не е ...

„Фероинвест“ од Анѓушев доби тендер од 2,6 милиони евра

Таратур - 11.09.2017

Кочо Анѓушев, потпретседателот во Владата, најбогатиот функционер во Кабинетот на Зоран Заев е единствениот кој се откажа од својата плата од 81.000 денари и рече дека ќе ја донира во хуманитарни цели, како гест на добра волја дека парите не му се ...

Нема случај со Анѓушев како што нема ниту со ајварот на Заеви, вели премиерот за тендерот на Фероинвест

Сакам да кажам - 11.09.2017

Нема судир на интереси во тоа што фирмата Фероинвест, во која што вицепремиерот Кочо Анѓушев е еден од сопствениците, учествува на тендер на ЕЛЕМ вреден 2,6 милиони евра. Ова го кажа премиерот Зоран Заев, кој рече дека во случајов е важно да има ...

„Фероинвест“ ќе учествува на повторениот тендер на „ЕЛЕМ“

МРТ - 11.09.2017

„Фероинвест“ ќе учествува на повторениот тендер на „ЕЛЕМ“. Антикорупциска комисија смета дека нема судир на интереси. ВМРО-ДПМНЕ бара да се вклучи јавниот обвинител во случајот... Тендерската постапка на државната енергетска компанија „ЕЛЕМ“ сѐ уште ...

Рафајловски: Бизнисмените со функција во власта да се откажат од сопственоста во нивните фирми

Алфа - 11.09.2017

Првиот антикорупционер согласен дека во конкретниот случај не постои судир на интереси, но вели дека сепак, треба да се има предвид етичкиот и моралниот аспект на овој случај. Бизнисмените кои во иднина ќе сакаат да преземат високи државни функции ...

Антикорупциска пресече дека нема конфликт на интереси фирма на Анѓушев да добие државен тендер

Фокус - 11.09.2017

Комисијата за спречување на корупцијата пресече дека нема конфликт на интереси фирмата „Фероинвест“ чиј сопственик евицепремиерот, Кочо Анѓушев, да учествува на тендерот на државната ЕЛЕМ.

Фероинвест не се откажува: Немало судир на интереси ќе учествува и на други тендери

Телевизија Нова - 11.09.2017

Фероинвест ќе учествува не само на овој, туку и на други тендери каде има интерес. Вицепремиерот Кочо Анѓушев кој е еден од сопствениците на Фероинвест не е управител и согласно Законот за спречување на корупцијата и Законот за судир на интереси, не ...

ГРОМ порачува: Или влада или бизнис

Точка - 11.09.2017

Потпретседателот на Граѓанската опција за Македонија, Љупчо Пренџов денеска на прес-конференција го обвини вицепремиерот Кочо Анѓушев дека влегол во Владата за да ги штити своите интереси.

ЕЛЕМ го поништи тендерот за РЕК Битола што го доби „Фероинвест“ на Кочо Анѓушев

Република - 11.09.2017

Фирмата „Фероинвест“ на вицепремиерот Кочо Анѓушев доби тендер вреден 2,6 милиони евра во државната компанија за производство на струја ЕЛЕМ. Според документите кои се појавија во медиумите, се работи за одлука за набавка на гумени транспортни ленти ...

ЕЛЕМ ги даде на увид податоците поврзани со тендерот за гумени траки за РЕК Битола

Локално - 11.09.2017

Во врска со тендерот за набавка на гумени траки за РЕК- Битола, а во однос на информациите во јавноста за учеството на фирмата „Фероинвест“, АД ЕЛЕМ ги објави податоците поврзани со текот на целата тендерска постапка.

Ѓорѓиоски: Нема ништо незаконско во учеството на „Фероинвест“ на тендерот на ЕЛЕМ

еМагазин - 11.09.2017

Согласно Законот за спречување на корупцијата и Законот за судир на интереси, сопственичаката структура на „Фероинвест“ која ја сочинуваат содружниците не е во никаква незаконска консталација со управувањето на компанијата и со конкурирањето на сите ...

Фероинвест учествува на тендери каде може да понуди квалитет по соодветна цена

Пулс24 - 11.09.2017

Во јавноста деновиве се споменуваше името Фероинвест за тендерот за набавка на транспортни ленти во ЕЛЕМ, но никој не побара став од компанијата иако и досега и понатаму сме целосно транспарентни во комуникацијата со јавноста.

Случај Фероинвест: Според законот сѐ е во ред, но законот не е во ред

Локално - 13.09.2017

Според експерти, законската обврска на службено лице да се откаже од управувањето со фирмата во кој е сопственик, не ја елиминира опасноста од можно влијание преку неговите јавни овластувања, пишува Дојче веле .

Перински: Анѓушев си додели тендер сам на себе, веднаш да си поднесе оставка

Република - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...

Aнтикорупциска: Нема судир на интереси во случајот “Фероинвест”

Локално - 11.09.2017

И поранешниот директор на ЕЛЕМ Христијан Мицкоски и актуелниот Драган Миновски ставиле потпис на одлуките со кои фирмата на вицепремиерот Кочо Анѓушев, „Фероинвест“ во два наврата добила дел од тендерот за набавка на гумени траки.

Фероинвест: И досега добивавме државни тендери

10без10 - 12.09.2017

Нема ништо спорно во добивањето државни тендери се правда менаџерскиот тим на „Фероинвест“, компанијата во која еден од сопствениците е актуелниот вицепремиер Кочо Анѓушев. Според управителот Ѓорѓиевски, одлуките за учество на тендери ги носи ...

Вицепремиерот Анѓушев со криминалниот тендер на ЕЛЕМ ќе има над 30 милиони евра лично богатство, и Заеви може да се ...

Курир - 12.09.2017

Само 10 дена откако е назначен новиот генерален директор на ЕЛЕМ, Драган Миновски, на својот претпоставен во Владата, вицепремиерот Кочо Анѓушев, му доделил тендер на фирмата „Фероинвест“, која ја основа токму Анѓушев и од која само козметички се ...

ЕЛЕМ ги објави податоците поврзани со тендерот за РЕК-Битола

Р.С.Европа - 11.09.2017

Во врска со тендерот за набавка на гумени траки за РЕК-Битола, а во однос на информациите во јавноста за учеството на фирмата „Фероинвест“, АД ЕЛЕМ ги објави податоците поврзани со текот на целата тендерска постапка.

ГРОМ: Вицепремиерот Анѓушев да се реши меѓу владата или бизнисот

Нетпрес - 11.09.2017

Случајот на компанијата ’Фероинвест’, сопственост на потпретседателот на Владата, Кочо Анѓушев која доби тендер вреден 2,6 милиони евра во АД ЕЛЕМ, е скандал без преседан во овие 25 години слободна и демократска Македонија, обвинија од ГРОМ ...

ЕЛЕМ ги даде на увид податоците поврзани со тендерот за гумени траки за РЕК Битола

Сител - 11.09.2017

Во врска со тендерот за набавка на гумени траки за РЕК-Битола, а во однос на информациите во јавноста за учеството на фирмата „Фероинвест“, АД ЕЛЕМ ги објави податоците поврзани со текот на целата тендерска постапка.

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев си доделил тендер сам на себе

А1 On - 12.09.2017

„Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...

Со криминалниот тендер на ЕЛЕМ вицепремиерот Анѓушев ќе тежи 30 милиони евра, а ќе се омрси и кланот Заеви

Република - 13.09.2017

Најбогатиот функционер во Македонија, вицепремиерот Кочо Анѓушев, според анкетниот лист тежи меѓу 27 и 28 милиони евра. Според анкетниот лист кој Анѓушев им го подели на новинарите, тој поседува возен парк од околу 300.000 евра, една куќа и пет ...

ГРОМ порачува: Или влада или бизнис!

Вечер - 11.09.2017

Потпретседателот на Граѓанската опција за Македонија, Љупчо Пренџов, денеска на прес-конференција го обвини вицепремиерот Кочо Анѓушев дека влегол во Владата за да ги штити своите интереси.

ЕЛЕМ ги даде на увид податоците поврзани со тендерот за гумени траки за РЕК Битола

Канал5 - 11.09.2017

Во врска со тендерот за набавка на гумени траки за РЕК-Битола, а во однос на информациите во јавноста за учеството на фирмата „Фероинвест“, АД ЕЛЕМ ги објави податоците поврзани со текот на целата тендерска постапка.

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев си доделил тендер сам на себе од ЕЛЕМ

Вечер - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест", обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно ...

ЕЛЕМ ги објави податоците поврзани со тендерот за „Фероинвест“

Макфакс - 11.09.2017

АД ЕЛЕМ ги објави податоците со целата тендерска постапка за тендерот за набавка на гумени траки за РЕК- Битола, во однос на информациите во јавноста за учеството на фирмата „Фероинвест“. Информираат дека „Фероинвест” доставил понуда до АД ЕЛЕМ на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев си доделил тендер од ЕЛЕМ сам на себе

Сител - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...

ЕЛЕМ ги даде на увид податоците поврзани со тендерот за гумени траки за РЕК Битола

Либертас - 11.09.2017

Во врска со тендерот за набавка на гумени траки за РЕК-Битола, а во однос на информациите во јавноста за учеството на фирмата „Фероинвест“, АД ЕЛЕМ ги објави податоците поврзани со текот на целата тендерска постапка.

ЕЛЕМ ги објави податоците поврзани со тендерот за „Фероинвест“

Точка - 11.09.2017

АД ЕЛЕМ ги објави податоците со целата тендерска постапка за тендерот за набавка на гумени ленти за РЕК „Битола“ во однос на информациите во јавноста за учеството на фирмата „Фероинвест“. Информираат дека „Фероинвест“ доставил понуда до АД ЕЛЕМ на ...