TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери: До идниот петок ќе се донесе законот за јазиците и ќе биде затворено прашањето

Република - 10.11.2017

Од понеделник, во Собранието ќе продолжи прекинатата расправа за законот за јазиците. Претседателот на Собранието Талат Џафери очекува овие измени да бидат донесени до идниот петок и да се затвори ова прашање.

Џафери им порача на пратениците да бидат фокусирани или ќе го врати „лавот“

Фокус - 10.11.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната средба со новинарите им порача на пратениците да бидат фокусирани во следниот период затоа што ќе се носат важни закони и меѓу другото ќе се расправа за буџетот за 2018 година.

Џафери најави промени во собранискиот деловник во 3 негови делови

Сител - 10.11.2017

Кој треба да ја свика конститутивната седница по изборите кога треба да се верификуваат мандатите на пратениците и колку таа ќе трае. Овие се прашањата кои ќе се допрецизираат во Деловникот за работа на парламентот.

Од понеделник продолжува расправата за Законот за јазиците

МРТ - 10.11.2017

Собранискиот спикер има идеја нацрт- законите пред да влезат во собраниска процедура да ги даде на разгледување на опозицијата, за и тие да реагираат, со што би се постигнал конструктивен пристап во носењето на законите.

Новиот состав на Владата и законот за јазиците први на агендата во Собранието

Макфакс - 10.11.2017

Дебатата за законот за употреба на јазиците би требало да се најде следната недела и да заврши до преток, доколку во меѓувреме не стигне предлогот на Владата за новите министри, кој ќе има приоритет, рече собранискиот спикер Талат Џафери на ...

Џафери: Законот за јазици од понеделник се враќа во Собранието

Сител - 10.11.2017

Од понеделник Собранието го очекува интензивна агенда имајќи ги предвид продолжување на седниците за законот за јазиците, за носење на буџетот за 2018, за избор на нови членови на Владата и на јавен обвинител, седница за пратенички прашања и за ...

Џафери: Се уште чекам од Иванов да ги номинира имињата на уставните судии

Макфакс - 10.11.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите рече дека стапил во контакт со кабинетот на Иванов во врска со номинирањето на двајцата судии во Уставниот суд, но од таму се уште нема одговор кога ќе бидат доставени ...

(ВИДЕО) Џафери: Доколку пратениците не бидат фокусирани при гласањето, повторно ќе ставам слики во собраниската сала

А1 On - 10.11.2017

Со цел подобро функционирање на Собранието, ќе побарам пратениците да бидат фокусирани при изгласувањето на Законите, во спротивно повторно ќе ставам слики на масата во собраниската сала, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на средбата со ...

Или ќе се фокусираме, или цртежи, рече Џафери за гафот на СДСМ и ДУИ со Народниот правобранител

Сакам да кажам - 10.11.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери го пофали однесувањето на опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во однос на присуството за кворум на седиците, сега откако завршија локалните избори.

ЏАФЕРИ БАРА ПРАТЕНИЦИТЕ ДА БИДАТ ФОКУСИРАНИ: Kако ќе им го задржи вниманието?

Фактор - 10.11.2017

Собранискиот претседател, Талат Џафери, денеска им порача на пратениците да бидат фокусирани во следниот период бидејќи ќе се носат важни закони и меѓу другото ќе се расправа за буџетот за 2018 година.

(Видео) Џафери: Подготвени сме да ги следиме препораките на ЕУ

Макфакс - 10.11.2017

Заедничка желба и заклучок е дека Собранието е подготвено да ги следи и спроведе сите препораки на Европската Унија,рече Претседателот на Собранието Талат Џафери на заедничката прес-конференција со европратеникот Иво Вајгл.

До идниот петок ќе се донесе законот за јазици и ќе биде затворено прашањето, најави Џафери

Сакам да кажам - 10.11.2017

Првата седница по паузата на Собранието од септември, за локалните избори, ќе биде продолжението на прекинатата расправа за законот за јазиците. Претседателот на Собранието Талат Џафери очекува овие измени да бидат донесени до идниот петок и да се ...

Џафери: Нема секој ден да го потсетувам Иванов за двајцата кандидати за Уставен суд

Мета - 10.11.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери сè уште ги чека од шефот на државата имињата на двајцата кандидати за судии во Уставниот суд, рече претседателот на законодавниот дом на денешниот брифинг со новинарите.

Законот за јазиците в понеделник се враќа пред пратениците

Мета - 10.11.2017

Продолжението на дебатата за Законот за употреба на јазиците в понеделник ќе се најде на дневен ред на пленарна седнца во Собранието, информираше денеска на брифинг за новинарите претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери.

(ВИДЕО) Џафери: Собранието е спремно да ги следи препораките на ЕУ

А1 On - 10.11.2017

Ја прифаќаме препораката на ЕП да отвориме дијалог за односот меѓу партиите во Собранието, изјави претседателот на Парламентот, Талат Џафери по средбата со Иво Вајгл. – Собранието и другите институции треба да ја интензивираат соработката со ЕУ.

Талат Џафери утре ќе соопшти кога законот за јазици ќе се најде на дневен ред

Алфа - 09.11.2017

Утре се очекува да се знае кога законот за јазици ќе се врати во Собрание. На најавениот брифинг на претседателот Талат Џафери со новинарите закажан за последниот работен ден од неделава ќе стане збор и за тоа, велат за Алфа од собраниските служби.

Пратениците ќе засукаат ракави, Џафери има рок за законот за јазиците

Фактор - 11.11.2017

Пратениците штом се вратат на работа по викендот ќе мора да ги засукаат ракавите биџејќи претседателот на Собранието Талат Џафери очекува законот за јазиците да биде донесен до следниот петок.

Новиот состав на владата и законот за јазици први на агендата во Собранието

Вечер - 10.11.2017

Дебатата за законот за употреба на јазиците би требало да се најде следната недела и да заврши до преток, доколку во меѓувреме не стигне предлогот на Владата за новите министри, кој ќе има приоритет, рече собранискиот спикер Талат Џафери на ...

Џафери: Законот за јазици од понеделник се враќа во Собранието

Локално - 10.11.2017

Од понеделник Собранието го очекува интензивна агенда имајќи ги предвид продолжување на седниците за законот за јазиците, за носење на буџетот за 2018, за избор на нови членови на Владата и на јавен обвинител, седница за пратенички прашања и за ...

Џафери: Се уште чекам од Иванов да ги номинира имињата на уставните судии

Вечер - 10.11.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите рече дека стапил во контакт со кабинетот на Иванов во врска со номинирањето на двајцата судии во Уставниот суд, но од таму се уште нема одговор кога ќе бидат доставени ...

Џафери: Доколку пратениците не бидат фокусирани при гласањето, повторно ќе ставам слики во собраниската сала

Орбис - 10.11.2017

Со цел подобро функционирање на Собранието, ќе побарам пратениците да бидат фокусирани при изгласувањето на Законите, во спротивно повторно ќе ставам слики на масата во собраниската сала, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на средбата со ...

Џафери до мнозинството: Ќе се фокусираат или ќе им цртам

iPortal - 11.11.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери го пофали однесувањето на опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во однос на присуството за кворум на седиците, сега откако завршија локалните избори.

Џафери: Подготвени сме да ги следиме препораките на ЕУ

Точка - 10.11.2017

Заедничка желба и заклучок е дека Собранието е подготвено да ги следи и спроведе сите препораки на Европската Унија, рече Претседателот на Собранието Талат Џафери на заедничката прес-конференција со европратеникот Иво Вајгл.

Џафери: Нема секој ден да го потсетувам Иванов за двајцата кандидати за Уставен суд

Либертас - 10.11.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери сè уште ги чека од шефот на државата имињата на двајцата кандидати за судии во Уставниот суд, рече претседателот на законодавниот дом на денешниот брифинг со новинарите.

Законот за јазиците в понеделник се враќа пред пратениците

+инфо - 10.11.2017

Дебатата за овој закон би требало да трае до крајот на следната недела. Продолжението на дебатата за законот за употреба на јазиците в понеделник ќе се најде на дневен ред на пленарна седница во Собранието, извести спикерот Талат Џафери.

Џафери: Собранието е спремно да ги следи препораките на ЕУ

Орбис - 10.11.2017

Ја прифаќаме препораката на ЕП да отвориме дијалог за односот меѓу партиите во Собранието, изјави претседателот на Парламентот, Талат Џафери по средбата со Иво Вајгл. – Собранието и другите институции треба да ја интензивираат соработката со ЕУ.

Новиот состав на Владата и законот за јазиците први на агендата во Собранието

Точка - 10.11.2017

Дебатата за законот за употреба на јазиците би требало да се најде следната недела и да заврши до петок доколку во меѓувреме не стигне предлогот на Владата за новите министри, кој ќе има приоритет, рече собранискиот спикер Талат Џафери на денешниот ...

Џафери: Законот за јазици од понеделник се враќа во Собранието...

Н.Македонија - 10.11.2017

Џафери: Законот за јазици од понеделник се враќа во Собранието Од понеделник Собранието го очекува интензивна агенда имајќи ги предвид продолжување на седниците за законот за јазиците, за носење на буџетот за 2018, за избор на нови членови на ...

Џафери: Се уште чекам од Иванов да ги номинира имињата на уставните судии

Sky - 10.11.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите рече дека стапил во контакт со кабинетот на Иванов во врска со номинирањето на двајцата судии во Уставниот суд, но од таму се уште нема одговор кога ќе бидат доставени ...

(Видео) Џафери: Подготвени сме да ги следиме препораките на ЕУ

Вечер - 10.11.2017

Заедничка желба и заклучок е дека Собранието е подготвено да ги следи и спроведе сите препораки на Европската Унија, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери, на заедничката прес-конференција со европратеникот Иво Вајгл.

Џафери: Нема секој ден да го потсетувам Иванов за двајцата кандидати за Уставен суд

Локално - 10.11.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери сè уште ги чека од шефот на државата имињата на двајцата кандидати за судии во Уставниот суд, рече претседателот на законодавниот дом на денешниот брифинг со новинарите.

Законот за јазиците в понеделник се враќа пред пратениците

Press24 - 10.11.2017

Дебатата за овој закон би требало да трае до крајот на следната недела. Продолжението на дебатата за законот за употреба на јазиците в понеделник ќе се најде на дневен ред на пленарна седница во Собранието, извести спикерот Талат Џафери.

Новиот состав на Владата и законот за јазиците први на агендата во Собранието

Sky - 10.11.2017

Дебатата за законот за употреба на јазиците би требало да се најде следната недела и да заврши до петок доколку во меѓувреме не стигне предлогот на Владата за новите министри, кој ќе има приоритет, рече собранискиот спикер Талат Џафери на денешниот ...

Џафери: Законот за јазици од понеделник се враќа во Собранието

Алсат-М - 10.11.2017

Од понеделник Собранието го очекува интензивна агенда имајќи ги предвид продолжување на седниците за законот за јазиците, за носење на буџетот за 2018, за избор на нови членови на Владата и на јавен обвинител, седница за пратенички прашања и за ...

Џафери: Се' уште чекам од Иванов да ги номинира имињата на уставните судии

Точка - 11.11.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите рече дека стапил во контакт со кабинетот на Иванов во врска со номинирањето на двајцата судии во Уставниот суд, но од таму се уште нема одговор кога ќе бидат доставени ...

(Видео) Џафери: Подготвени сме да ги следиме препораките на ЕУ

Sky - 10.11.2017

Заедничка желба и заклучок е дека Собранието е подготвено да ги следи и спроведе сите препораки на Европската Унија, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери, на заедничката прес-конференција со европратеникот Иво Вајгл.

Џафери: Нема секој ден да го потсетувам Иванов за двајцата кандидати за Уставен суд

Позитив.мк - 10.11.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери сè уште ги чека од шефот на државата имињата на двајцата кандидати за судии во Уставниот суд, рече претседателот на законодавниот дом на денешниот брифинг со новинарите.

Законот за јазиците во понеделник се враќа пред пратениците

Вечер - 10.11.2017

Продолжението на дебатата за законот за употреба на јазиците в понеделник ќе се најде на дневен ред на пленарна седница во Собранието, извести спикерот Талат Џафери. Дебатата за овој закон би требало да трае до крајот на следната недела, доколку во ...

Законот за јазици од понеделник повторно во Собранието

Нова ТВ - 10.11.2017

Од понеделник Собранието го очекува интензивна агенда имајќи ги предвид продолжување на седниците за законот за јазиците, за носење на буџетот за 2018, за избор на нови членови на Владата и на јавен обвинител, седница за пратенички прашања и за ...

Пратениците во понеделник повторно ќе расправаат за законот за јазиците

Позитив.мк - 10.11.2017

Продолжението на дебатата за Законот за употреба на јазиците в понеделник ќе се најде на дневен ред на пленарна седнца во Собранието, информираше денеска на брифинг за новинарите претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери.

Џафери: Законот за јазици од понеделник се враќа во Собранието

Канал5 - 10.11.2017

Од понеделник Собранието го очекува интензивна агенда имајќи ги предвид продолжување на седниците за законот за јазиците, за носење на буџетот за 2018, за избор на нови членови на Владата и на јавен обвинител, седница за пратенички прашања и за ...

Законот за јазиците в понеделник се враќа пред пратениците

Канал 77 - 10.11.2017

Продолжението на дебатата за Законот за употреба на јазиците в понеделник ќе се најде на дневен ред на пленарна седнца во Собранието, информираше денеска на брифинг за новинарите претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери – пренесува ...

Џафери: Законот за јазици од понеделник се враќа во Собранието

ТВ21 - 10.11.2017

Од понеделник Собранието го очекува интензивна агенда имајќи ги предвид продолжување на седниците за законот за јазиците, за носење на буџетот за 2018, за избор на нови членови на Владата и на јавен обвинител, седница за пратенички прашања и за ...

Законот за јазиците в понеделник се враќа пред пратениците

Бриф - 10.11.2017

Продолжението на дебатата за законот за употреба на јазиците в понеделник ќе се најде на дневен ред на пленарна седнца во Собранието, информираше денеска на брифинг за новинарите претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери.

Законот за јазици од понеделник се враќа во Собранието

Стандард - 10.11.2017

Од понеделник Собранието го очекува интензивна агенда имајќи ги предвид продолжување на седниците за законот за јазиците, за носење на буџетот за 2018, за избор на нови членови на Владата и на јавен обвинител, седница за пратенички прашања и за ...

Џафери: Законот за јазиците од понеделник повторно на дневен ред во Собрание

Newsroom - 10.11.2017

„Ќе има измени во парламентарниот Деловник, од понеделник ќе продолжи расправата за законот за јазиците, а потоа и за носење на буџетот за 2018 година“, најави претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Од понеделник пратениците ќе расправаат за Законот за јазици, за новите министри, за Договорот со Бугарија...

МКД - 10.11.2017

Од понеделник пратениците продолжуваат со работа на седниците на кои ќе се расправа за Законот за јазиците, за Буџетот 2018, за избор на нови членови на Владата и на јавен обвинител, седница за пратенички прашања и за редовното годишно обраќање на ...

Џафери: Законот за јазици од понеделник се враќа во Собранието

Слободен Печат - 10.11.2017

Од понеделник Собранието го очекува интензивна агенда имајќи ги предвид продолжување на седниците за законот за јазиците, за носење на буџетот за 2018, за избор на нови членови на Владата и на јавен обвинител, седница за пратенички прашања и за ...