TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕЛЕМ продолжува да увезува струја

Телма - 11.01.2017

АД ЕЛЕМ распиша нов оглас за увоз на струја. За 14 и 15 јануари бара 7.200 мегават часови електрична енергхија а за периодот од 16 до 22 јануари уште 20.160 мегават часови. Цената по која ќе се набават потребните количини ќе се знае утре но се ...

Цената на струјата вртоглаво расте, ЕЛЕМ убедува дека ќе ја има

+инфо - 11.01.2017

Поради високата потрошувачка соседите забранија извоз на струја во Македонија. Ниските температури кои најверојатно никој не ги очекуваше ја принудија земјава деновиве да врши вонреден увоз на електрична енергија по многу високи цени.

Од каде ЕЛЕМ ќе плати 1,9 милиони евра за струјата што ја купи за 5 дена?

Фактор - 11.01.2017

ЕЛЕМ ќе плати 1,9 милиони евра за 14.568 мегават-часови струја кои се наменети за да задоволат дел од потребите на тарифните потрошувачи во 5 дена. ЕЛЕМ пишува дека овој трошок нема негативни финансиски импликации кои во целост ќе биле нивелирани со ...

Пораст на потрошувачката и цената на струјата – ЕЛЕМ тврди дека нема да има проблем со снабдување

Таратур - 12.01.2017

Ниските температури кои најверојатно никој не ги очекуваше ја принудија земјава деновиве да врши вонреден увоз на електрична енергија по многу високи цени. Состојбата дополнително се искомпликува и со дефектите во најголемиот енергетски капацитет ...

За ревитализација на РЕК Битола, ЕЛЕМ од Дојче банка позјами 49 милиони евра

еМагазин - 11.01.2017

Македонија деновиве е принудена да увезува струја за да го надомести недостигот кој се јави поради зголемената потрошувачка, но и поради хаваријата на еден од блоковите во најголемиот енергетски капацитет во земјава РЕК Битола.

Потребите се покриваат со увезена струја: Kој и како ќе ја плати струјата?

24 Вести - 10.01.2017

Од 140 евра до фантастични 219,37 евра за мегават час ЕЛЕМ плаќа за увоз на струја за следните два дена. Новите количини на струја од 7 200 Mwh што ги набави ЕЛЕМ од увоз за да се задоволат во целост потребите на домаќинстават и малите компании ...

Пак пукна котелот, увозот на струја продолжува

Телма - 10.01.2017

АД ЕЛЕМ ке продолжи да увезува струја. За набавка на 3.600 мегават часови електрична енергија за следните два дена ќе се потрошат над 1.200.000 евра. Увозот ќе продолжи бидејки кусо време по поправката, повторно пукна котелот во блок три.

ЕЛЕМ: За 30 проценти поголема потрошувачка на струја

Р.С.Европа - 10.01.2017

Редовно се снабдуваат со струја домаќинствата и помалите компании кои се на регулираниот пазар за електрична енергија, соопштуваат од АД ЕЛЕМ. Во нивното соопштение се наведува дека вчера поради ниските температури било регистрирано за 30 проценти ...

ЕЛЕМ купува скапа, а продава евтинa струја –  блок 3 на РЕК Битола и натаму нефункционален

ТВ21 - 10.01.2017

Струјата што деновиве ЕЛЕМ и ја продава на компанијата ЕВН – чија основна дејност е дистрибуција и снабдување со електрична енергија до потрошувачите, е по регулирана цена од 41 евро за мегават час, што е далеку пониска цена од набавната.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ десет години го критикува РЕК Битола и се потсмева со вработените

А1 On - 10.01.2017

СДСМ уште еднаш во обид да извлече ситни дневно политички поени критикува неосновано и се служи со лаги и манипулации за да дојде до некој ситен политички поен. Прво, обвинува за нетранспарентност при процесот на набавка на електрична енергија, па ...

ЕЛЕМ: Екстремно ниските температури ја зголемија потрошувачката за 30%

Сител - 10.01.2017

Третиот блок на РЕК Битола останува надвор од функција. При поправка повторно напукнала цевка во котелскиот сегмент, која се очекува во најкус можен рок, најдоцна за 72 часа, да се санира и блокот повторно да стане оперативен, информираат од ЕЛЕМ.

Вчера регистрирана 30% поголема потрошувачка на електрична енергија

Фактор - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со ...

Битола без поголеми проблеми при снабдувањето со струја и вода

Орбис - 09.01.2017

И покрај ниските температури, во битолскиот регион не се забележани поголеми проблеми со снабдувањето со електрична енергија и вода. Поголеми проблеми со снабдувањето со струја за време на празниците имало во преспанскиот регион, а се очекува ...

ЕЛЕМ: Редовно снабдување со електрична енергија на регулираниот пазар

МРТ - 10.01.2017

Поради екстремно ниските температури стои во дописот, регистрирана е 30 проценти поголема потрошувачка во однос на истиот период за последните пет години. Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар ...

Словенците бараат промена на системот за снабдување со струја

Вечер - 10.01.2017

Словенечките потрошувачи и фирми во последните неколку години се повеќе бараат промена на снабдувачите со електрична енергија, за кое причина е растечката конкуренција на пазарот и подоброто познавање на потрошувачите за цените на електричната ...

Се претвора ли енергетскиот гигант во партиско легло: Над 950 вработувања во ЕЛЕМ за десет години

еМагазин - 10.01.2017

Откажувањето на еден од блоковите во РЕК Битола и интервентниот увоз на струја во услови кога не се користи хидропотенцијалот односно производството во хидроелектраните е паузирано повторно го отвори прашањето дали некој преку оваа државна компанија ...

ЕЛЕМ за 5 дена потроши 1,9 милиони евра на увоз – потребите се покриени со увезена струја

Таратур - 11.01.2017

Од 140 евра до фантастични 219,37 евра за мегават час ЕЛЕМ плаќа за увоз на струја за следните два дена. Новите количини на струја од 7 200 Mwh што ги набави ЕЛЕМ од увоз за да се задоволат во целост потребите на домаќинстватa и малите компании ...

ЕЛЕМ: За 30 проценти поголема потрошувачка на струја

Бриф - 10.01.2017

Редовно се снабдуваат со струја домаќинствата и помалите компании кои се на регулираниот пазар за електрична енергија, соопштуваат од АД ЕЛЕМ. Во нивното соопштение се наведува дека вчера поради ниските температури било регистрирано за 30 проценти ...

ВМРО-ДПМНЕ: ЕЛЕМ набави струја по пониски цени, СДСМ скандализира да го прикрие поразот на изборите

Макфакс - 10.01.2017

СДСМ треба да знае дека поради временските околности состојбата со снабдувањето и со производството на електрична енергија е значително отежнато во речиси сите земји во регионот и пошироко.

Таман поправија котел во РЕК, тој пак им пукнал

+инфо - 10.01.2017

Вработените во РЕК Битола во период на екстремно ниски температури прават натчовечки напори за справување со предизвиците, велат од ЕЛЕМ. Техничкиот зафат во термоелектраната „Битола 3“ на кој од саботата наутро интензивно работеа стручни екипи на ...

За денеска најавено враќање во системот на „Битола 3„

Тера - 09.01.2017

По информациите дека не е во функција еден од блоковите на РЕК Битола и дека имало увоз на скапа струја за задоволување на домашните потреби, денеска од ЕЛЕМ со ново објаснување за јавноста, „ Домаќинствата и помалите компании што се на регулираниот ...

Словенците бараат промена на системот за снабдување со струја

еМагазин - 10.01.2017

Словенечките потрошувачи и фирми во последните неколку години се повеќе бараат промена на снабдувачите со електрична енергија, за кое причина е растечката конкуренција на пазарот и подоброто познавање на потрошувачите за цените на електричната ...

Ниските температури ја зголемија потрошувачката на струја за 30 проценти

Таратур - 10.01.2017

Редовно се снабдуваат со струја домаќинствата и помалите компании кои се на регулираниот пазар за електрична енергија, соопштуваат од АД ЕЛЕМ. Во нивното соопштение се наведува дека вчера поради ниските температури било регистрирано за 30 проценти ...

ВМРО-ДПМНЕ: Реакција на прес конференцијата на Васко Ковачевски

Пулс24 - 10.01.2017

СДСМ уште еднаш во обид да извлече ситни дневно политички поени критикува неосновано и се служи со лаги и манипулации за да дојде до некој ситен политички поен. Прво, обвинува за нетранспарентност при процесот на набавка на електрична енергија, па ...

ЕЛЕМ: Снабдувањето со електрична енергија редовно, потрошувачката зголемена

Курир - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби, информираат од АД ЕЛЕМ.

Словенците бараат промена на системот за снабдување со струја

Lider - 10.01.2017

Словенечките потрошувачи и фирми во последните неколку години се повеќе бараат промена на снабдувачите со електрична енергија, за кое причина е растечката конкуренција на пазарот и подоброто познавање на потрошувачите за цените на електричната ...

ВМРО-ДПМНЕ: ЕЛЕМ набави струја по пониски цени

Кајгана - 10.01.2017

„СДСМ треба да знае дека поради временските околности состојбата со снабдувањето и со производството на електрична енергија е значително отежнато во речиси сите земји во регионот и пошироко.

ЕЛЕМ: Редовно снабдувањето со струја на регулираниот пазар

Сител - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со ...

ЕЛЕМ набави струја по пониски цени, СДСМ скандализира да го прикрие поразот на изборите

Тера - 10.01.2017

„ СДСМ треба да знае дека поради временските околности состојбата со снабдувањето и со производството на електрична енергија е значително отежнато во речиси сите земји во регионот и пошироко.

ЕЛЕМ: Редовно снабдувањето со струја на регулираниот пазар

Телевизија Нова - 10.01.2017

Има доволно електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар на струја. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со оптимизација на домашните производни капацитети и преку набавка на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Рек Битола е дежурен виновник за СДСМ

МКД - 10.01.2017

„СДСМ треба да знае дека поради временските околности состојбата со снабдувањето и со производството на електрична енергија е значително отежнато во речиси сите земји во регионот и пошироко.

ЕЛЕМ: Редовно снабдувањето со струја на регулираниот пазар

Алфа - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ десет години го критикува РЕК Битола и се потсмева со вработените

Локално - 10.01.2017

СДСМ уште еднаш во обид да извлече ситни дневно политички поени критикува неосновано и се служи со лаги и манипулации за да дојде до некој ситен политички поен. Прво, обвинува за нетранспарентност при процесот на набавка на електрична енергија, па ...

ЕЛЕМ: редовно Снабдувањето со струја на регулираниот пазар

ТВ21 - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со ...

ЕЛЕМ: Снабдувањето со струја е редовно, потрошувачката е зголемена

Нетпрес - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со ...

ЕЛЕМ: Редовно снабдувањето со струја на регулираниот пазар

А1 On - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со ...

ЕЛЕМ: Редовно снабдувањето со струја на регулираниот пазар...

Н.Македонија - 10.01.2017

ЕЛЕМ: Редовно снабдувањето со струја на регулираниот пазар Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби.

ЕЛЕМ: Редовно снабдувањето со струја на регулираниот пазар

Press24 - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со ...

ЕЛЕМ: Редовно снабдувањето со струја на регулираниот пазар

Канал5 - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со ...

ЕЛЕМ: Потрошувачката на струја зголемена за 30 проценти, снабдувањето редовно

Вечер - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со ...

ЕЛЕМ: Снабдувањето со електрична енергија редовно, потрошувачката зголемена за 30 проценти

Здравство24 - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби, информираат од АД ЕЛЕМ.

ЕЛЕМ: Редовно снабдувањето со струја на регулираниот пазар

Lider - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со ...

ЕЛЕМ: Редовно снабдувањето со струја на регулираниот пазар

Република - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со ...

Третиот блок во РЕК Битола веќе четири дена не работи, повторно се увезува струја

Сакам да кажам - 10.01.2017

Четврт ден како електро-енергетскиот стожер на Македонија РЕК „Битола“ продолжува да работи со една третина помалку од својот капацитет. Надвор од производство се уште е третиот блок кој поради дефект на цевка во саботата беше ставен вон функција.

УВОЗОТ НЕМА ДА ЈА ПОСКАПИ СТРУЈАТА: Снабдувањето со електрична енергија се одвива редовно

Телеграф - 10.01.2017

Поради екстремно ниските температури, во периоди од вчерашниот ден е регистрирана за 30 проценти поголема потрошувачка во споредба со истиот период во последните пет години, соопшти ЕЛЕМ Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и ...

ЕЛЕМ: Снабдувањето со струја е редовно, потрошувачката е зголемена

Точка - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот ден целосно е одговорено на потребите на конзумот со ...

Таман поправија котел во РЕК, тој пак им пукнал

Слободен Печат - 10.01.2017

Техничкиот зафат во термоелектраната „Битола 3“ на кој од саботата наутро интензивно работеа стручни екипи на АД ЕЛЕМ и на РЕК Битола, заврши во текот на вчерашниот ден и во фазата на синхронизација на електроенергетската мрежа беше детектирано ...

Снабдувањето со електрична енергија редовно, потрошувачката зголемена

Пулс24 - 10.01.2017

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби, информираат од АД ЕЛЕМ.

ЕЛЕМ: Трошењето струја е зголемено за 30 проценти во однос на последните пет години

Мета - 10.01.2017

Поради екстремно ниската температура, регистрирана е 30 проценти поголема потрошувачка на електрична енергија во однос на истиот период за последните пет години, се вели во соопштение на АД ЕЛЕМ.

Нов дефект во РЕК Битола: Еден котел е надвор од фунцкија

Канал 77 - 10.01.2017

Иако стручни екипи на АД ЕЛЕМ и на РЕК Битола три дена работеа на технички зафат во термоелектраната „Битола 3“, вчера во фазата на синхронизација на електроенергетската мрежа е детектирано повторно напукнување на цевка во котелскиот сегмент, по што ...