TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Андреј Жерновски се повлече од трката за Центар, ВМРО-ДПМНЕ во Скопје со Коце Трајановски

24 Вести - 13.09.2017

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски се откажа од независната кандидатура за нов мандат поради учество во централната власт. Од Либерално демократската партија, каде беше лидер, тој премина во владејачката СДСМ, со образложение дека ...

Жерновски се откажува од кандидатурата, влегува во владата

Телма - 13.09.2017

Потписите кои актуелниот градоначалник на Центар ги собра за независна кандидатура за втор мандат, нема да стигнат до ДИК. Андреј Жерновски одлучи да ја напушти локалната власт и да влезе во централната.

Жерновски се повлекува од трката за Центар, преминува во СДСМ и добива висока државна функција

ТВ21 - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, се откажува од трката на локалните избори за сметка на висока функција во централната власт. Жерновски, информацијата ја објави на својот „Фејсбук“ профил, а во неа стои дека во договор со ...

Откако СДСМ објави и докажа дека Жерновски е криминалец, Заев го унапреди во министер без ресор

Курир - 13.09.2017

Андреј Жерновски нема да се оди на локалните избори како кандидат за градоначалник на Центар од СДСМ, но нема да оди ниту како независен, како што самиот најави, ова вчера го кажа Зоран Заев.

Жерновски се откажува од Центар, СДСМ ќе го поддржи Богдановиќ

Сител - 13.09.2017

Саша Богдановиќ, директор на паркинизи центар најверојатно е изборот на СДСМ за општина Центар. Откако Премиерот Зоран Заев, синиоќа обелодени дека со актуелниот градоначалник Андреј Жерновски одлучиле тој да се повлече од кандидатската трка, ...

СДСМ го обвини за криминал, па си го зема Жерновски во централната власт

Република - 13.09.2017

Андреј Жерновски ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти Заев во емисијата 24 Отворено. СДСМ ќе предложи свој кандидат за градоначалник чие име ќе биде познато во ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници (ВИДЕО)

Телевизија Нова - 13.09.2017

На ден пред истекот на рокот од ВМРО-ДПМНЕ објавија уште четири имиња на кандидати за градоначалници со кои партијата ќе настапи на престојните локални избори. И официјално првиот човек на Скопје Коце Трајановски од сограѓаните ќе побара трет мандат ...

Жерновски ја повлече кандидатурата за нов мандат во Центар /ОБНОВЕН

Канал5 - 13.09.2017

Андреј Жерновски, актуелен градоначалник на општина Центар и независен кандидат за оваа функција, се повлекува од изборната трка. Оваа одлука Жерновски ја донел во договор со премиерот Зоран Заев кој му понудил висока раководна функција во извршна ...

Жерновски ги повика приврзаниците да гласаат за кандидадот на СДСМ

А1 On - 13.09.2017

По 4 години работа на локално ниво, Андреј Жерновски одлучил активноста да ја префрли на централно ниво и затоа, изјави, разговарал со премиерот Заев. „Таа одлука ја донесовме заеднички. Овој градоначалнички мандат никогаш нема да го заборавам.

Жерновски преминува во СДСМ, ќе биде директор на Биро за јавни набавки

Скопје инфо - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, објави дека освен што се откажува од кандидатурата за нов мандат во Центар, со лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, се договорил да добие висока позиција во централната власт, но и да премине ...

ЖЕРНОВСКИ прејде во СДСМ

Сакам да кажам - 13.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски ќе стане член на СДСМ. Жерновски утринава на Фејсбук објави дека ја повлекува независната кандидатура за градоначалник на Центар и кариерата ќе ја продолжи на висока раководна функција во ...

Жерновски ја повлекува кандидатурата за градоначалник на Скопје

ТВ21 - 13.09.2017

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначаник на Скопје, откако пред извесен период истата беше најавена. СДСМ ќе предложи свој кандидат за градоначаник на општина Центар, а Жерновски ќе стане дел од ...

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

24 Вести - 13.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на Општина Центар – соопшти премиерот Зоран Заев синоќа во емисијата Отворено. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе се усогласени ...

Жерновски влегува во централната власт, СДСМ ќе има свој кандидат за Центар

Мета - 13.09.2017

Сегашниот кандидат за градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат на претстојните локални изброи, соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“.

Жерновски ја повлекува кандидатурата...

Н.Македонија - 13.09.2017

Жерновски ја повлекува кандидатурата Актуелниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски потврди дека ќе ја повлече кандидатурата за нов мандат. Вчера, премиерот Зоран Заев најави дека Жерновски ќе биде дел од централната власт.

Жерновски се повлече од трката за Центар, ВМРО-ДПМНЕ во Скопје со Коце Трајановски

Локално - 14.09.2017

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски се откажа од независната кандидатура за нов мандат поради учество во централната власт. Од Либерално демократската партија, каде беше лидер, тој премина во владејачката СДСМ, со образложение дека ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници

Вечер - 13.09.2017

На ден пред истекот на рокот од ВМРО-ДПМНЕ објавија уште четири имиња на кандидати за градоначалници со кои партијата ќе настапи на престојните локални избори. И официјално првиот човек на Скопје Коце Трајановски од сограѓаните ќе побара трет мандат ...

Жерновски ги повика приврзаниците да гласаат за кандидатот на СДСМ

+инфо - 13.09.2017

Договоривме со премиерот да помагам во работата на идниот градоначалник, рече Жерновски. Градоначалникот на Центар Андреј Жерновски денеска ги повика приврзаниците на СДСМ да гласаат за кандидадот за оваа партија, иако нагласи дека се уште не знае ...

Жерновски се повлече од трката за Центар, СДСМ ќе оди со свој кандидат

МКД - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат во Центар, а за возврат ќе влезе во извршната власт, соопшти премиерот Зоран Заев. Жерновски, како што кажа Заев во емисијата Отворено на ...

Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за Центар, објави Заев

Сакам да кажам - 12.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски нема да се кандидира за уште еден мандат на претстојните локални избори, објави вечерва Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „24 Вести“.

Жерновски се откажа од Центар, ќе оди во извршната власт

А1 On - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.

Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на Центар

Фокус - 12.09.2017

Жерновски ќе биде дел од централната власт и ќе се повлече од кандидатурата за општина Центар, откри премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Отворено. -Денеска имавме средби и беше договорено Андреј Жерновски и неговата експертиза ...

Андреј Жерновски преминува во СДСМ

iPortal - 13.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски ќе стане член на СДСМ. Жерновски утринава на Фејсбук објави дека ја повлекува независната кандидатура за градоначалник на Центар и кариерата ќе ја продолжи на висока раководна функција во ...

Заев: СДСМ со свој кандидат во Центар, Жерновски ќе ја повлече кандидатурата

Либертас - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју во „Отворено“ на Тв24 рече дека СДСМ ќе излезе со свој кандидат за градочаналник на општина Центар, додека Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата и ќе го поддржи кандидатот на ...

Андреј Жерновски ја повлекува кандидатурата и влегува во СДСМ

Локално - 12.09.2017

Независниот кандидат Андреј Жерновски ја повлекува кандидатирурата за градоначлник на општина Центар за претстојните локални избори и влегува во редовите на СДСМ и централната власт, објави вечерва премиерот Зоран Заев.

Заев: Во Центар ќе одиме со свој кандидат, Жерновски ќе ја повлече кандидатурата

Стандард - 12.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за претстојните локални избори, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на ТВ 24. „Во Општина Центар решивме да одиме со свој кандидат.

Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

iPortal - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар – соопшти премиерот, Зоран Заев вечерва во емисијата 24 Отворено на ТВ 24. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе ...

Заев: Жерновски оди во извршната власт, нема да се кандидира во Центар

Фактор - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 откри дека постигнале договор за општина Центар да истрча нов кандидат, наместо досегашниот градоначалник Андреј Жерновски кој ќе се повлече од трката за локалните избори и најверојатно ќе ...

Жерновски се откажа од Општина Центар за да влезе во централната власт

Позитив.мк - 13.09.2017

Сегашниот кандидат за градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат на претстојните локални изброи, соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“.

Жерновски преминува во СДСМ и во Владата

+инфо - 13.09.2017

Градоначалникот на Центар потврди нема да се кандидира за нов градоначалнички мандат, туку ќе биде дел од централната власт. Почитувани граѓани на Општина Центар, драги соборци и пријатели, Како одговорен човек и политичар, секогаш ќе ги ставам ...

Жерновски ги повика приврзаниците да гласаат за кандидадот на СДСМ

Локално - 13.09.2017

По 4 години работа на локално ниво, Андреј Жерновски одлучил активноста да ја префрли на централно ниво и затоа, изјави, разговарал со премиерот Заев. „Таа одлука ја донесовме заеднички. Овој градоначалнички мандат никогаш нема да го заборавам.

Заев тврди дека Жерновски ќе се откаже од трката за градоначалник на општина Центар

еМагазин - 13.09.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија „24 вести“ вчера соопшти дека актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат во Центар, а за тоа ќе добие место во извршната власт.

Жерновски се повлекува, СДСМ ќе оди со свој кандидат за градоначалник на Центар

+инфо - 13.09.2017

Премиерот најави дека Жерновски ќе ја повлече кандидатурата, иако собра потписи за да биде независен кандидат. Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски нема да се кандидира за уште еден мандат на претстојните локални избори, објави вечерва ...

Жерновски се откажа од Центар, доби нова позиција

Вечер - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

Бизнис Вести - 13.09.2017

Жерновски ќе биде дел од централната власт и ќе се повлече од кандидатурата за општина Центар, откри премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Отворено. -Денеска имавме средби и беше договорено Андреј Жерновски и неговата експертиза ...

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

OhridNews - 13.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар – соопшти премиерот, Зоран Заев синоќ во емисијата 24 Отворено. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе се ...

Жерновски оди во централната власт и станува дел од партијата на Заев

А1 On - 13.09.2017

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски се обрати преку својот Фејсбук профил, по повод локалните избори и повлекувањето на неговата кандидатура. Почитувани граѓани на општина Центар, драги соборци и пријатели, Како одговорен човек и ...

Жерновски потврди дека нема да се кандидира за градоначалник на Центар

Алсат-М - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска потврди дека нема да се кандидира за градоначалник на следните локални избори и оти ќе се ангажира на централно ниво за што, како што посочи, разговарал со премиерот Зоран Заев.

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник на Центар, се префрла во извршна власт

Таратур - 13.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.

Се плаши ли СДСМ од пораз: Жерновски ја повлече кандидатурата за Центар

Скопје инфо - 13.09.2017

Жерновски ќе биде дел од централната власт и ќе се повлече од кандидатурата за општина Центар, откри премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Отворено. -Денеска имавме средби и беше договорено Андреј Жерновски и неговата експертиза ...

Жерновски преминува во СДСМ и ќе добие висока позиција во власта

МКД - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, објави дека освен што се откажува од кандидатурата за нов мандат во Центар, со лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, се договорил да добие висока позиција во централната власт, но и да премине ...

Жерновски потврди дека нема да се кандидира за градоначалник на Центар

Телевизија Нова - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска потврди дека нема да се кандидира за градоначалник на следните локални избори и оти ќе се ангажира на централно ниво за што, како што посочи, разговарал со премиерот Зоран Заев.

Жерновски ја повлече кандидатурата за градоначалник на Центар, ќе биде дел од извршната власт

Слободен Печат - 13.09.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено соопшти дека Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. СДСМ ќе предложи свој кандидат за градоначалник чие име ќе биде ...

Жерновски: Ја повлекувам кандидатурата за Центар, продолжувам во извршната власт

Стандард - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски и официјално соопшти дека ја повлекува независната кандидатура и дава целосна поддршка на СДСМ. Тој додаде и дека се приклучува на партијата на Зоран Заев.

Жерновски потврди дека нема да се кандидира за градоначалник на Центар

Сител - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска потврди дека нема да се кандидира за градоначалник на следните локални избори и оти ќе се ангажира на централно ниво за што, како што посочи, разговарал со премиерот Зоран Заев.

Жерновски се повлекува од трката за градоначалник, СДСМ ќе предложи свој кандидат

Макфакс - 13.09.2017

СДСМ ќе си предложи свој кандидат за градоначалник на општина Центар, најави синоќа премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено. Тој објасни дека Андреј Жерновски ќе ја повлечел кандидатурата за градоначалник на Центар, а за возврат ќе станел дел ...

Жерновски се обрати на Фејсбук: Ја повлекувам независната кандидатура и давам целосна поддршка на СДСМ

Либертас - 13.09.2017

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, преку Фејсбук се обрати и официјално објави дека ја повлекува својата независна кандидатура за нов мандат и дава поддршка на кандидатот од СДСМ.

Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

Кајгана - 13.09.2017

СДСМ ќе предложи свој кандидат за градоначалник на Општина Центар, најави синоќа премиерот Зоран Заев. Тој објасни дека Андреј Жерновски ќе ја повлечел кандидатурата за градоначалник на Центар, а за возврат ќе станел дел од извршната власт.

Жерновски ќе биде дел од владата и од СДСМ

Слободен Печат - 13.09.2017

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски се обрати преку својот Фејсбук профил, по повод локалните избори и повлекувањето на неговата кандидатура. „Почитувани граѓани на општина Центар, драги соборци и пријатели, Како одговорен човек и ...

Жерновски се повлекува од трката за градоначалник, СДСМ ќе предложи свој кандидат

Точка - 13.09.2017

СДСМ ќе си предложи свој кандидат за градоначалник на општина Центар, најави синоќа премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено. Тој објасни дека Андреј Жерновски ќе ја повлечел кандидатурата за градоначалник на Центар, а за возврат ќе станел дел ...