TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гонзалес пред дербито: Ние сме фаворити

Спортски - 07.12.2017

Ц „Јане Сандански“ во сабота ќе биде местото каде што ќе се одигра македонското ракометно дерби помеѓу Вардар и Металург во рамките од СЕХА лигата. Оваа сезона Вардар е неприкосновен во СЕХА и од девет натпревари има девет победи, од друга страна ...

Дербито меѓу Вардар и Металург со хуманитарен предзнак: Стоилов ја повика публиката да дојде во поголем број за ...

Дерби - 07.12.2017

Ракометарите на Вардар оваа сезона против Металург во Сеха лигата го играат последниот натпревар пред домашната публика оваа година. Натпреварот ќе се одигра викендов во спортската сала ,,Јане Сандански”, а ќе биде од хуманитарен карактер.

Раул Гонзалес пред Металург: Фаворити сме, но ова е дерби дуел кој ќе донесе убав ракомет

24 Ракомет - 07.12.2017

Лидерот на табелата во СЕХА-лигата, Вардар в сабота од 20:45 часот се среќава со тимот на Металург и на овој дуел оди по 10. победа сезонава во регионалното натпреварување. Вардар е фаворит на оваа средба и сите очекувања се да биде обезбеден триумф ...

Раул Гонзалес: Ние сме фаворити, така треба и да се однесуваме

Екипа - 07.12.2017

Вардар во сабота (20.45 ч.) во СЦ „Јане Сандански“ го пречекува Металург во втората македонска пресметка сезонава во регионалната СЕХА лига. За вардарци воедно, ова ќе биде и последен натпревар на домашен терен во 2017 година и можност ...

Идеален тим на 12. коло во машката Суперлига

24 Ракомет - 07.12.2017

Во 12 коло од македонската Суперлига се одиграа четири натпревари. Во дербито на врвот, Пролет беше конкурентен во Битола, но Пелистер на крајот ги однесе бодовите и остана на лидерската позиција. Е.

Вардар во сабота последен пат пред домашна публика годинава

Вардар - 07.12.2017

Натпреварот од СЕХА Газпром лигата против градскиот ривал Металург во сабота за нашите момци ќе биде последен меч пред домашна публика година. Тој е претпоследниот меч во 2017 година за „црвено-црните" кои очекуваат продолжување на победничката ...

Раул: Фаворити сме против Металург и мора така да се однесуваме!

Sport 1 - 07.12.2017

Вардар и Металург повторно ќе се соочат во СЕХА-лигата (сабота 20.45), што значи сите екипи веќе свртеле еден круг, секого против секого и сега почнува втората половина од регионалната лига.

Гонзалез пред дербито со Металург: Ќе биде тешко, иако сме фаворити!

Gol.mk - 07.12.2017

Македонскиот ракометен шампион и бранител на титулата во СЕХА лигата, Вардар, утре ќе го одигра својот последен домашен натпревар оваа година во рагионалното натпреварување. Противник на момците на Раул Гонзалез ќе биде градскиот ривал Металург, а ...

Стојанче Стоилов ги повика навивачите: Дојдете на дерби, да му помогнеме на Борче

24 Ракомет - 07.12.2017

Екипата на Вардар в сабота ја очекува уште еден меч од СЕХА-лигата, а противник е составот на Металург. Македонското дерби во СЕХА ќе ја има својата втора епизода сезонава, па тоа сигурно ќе предизвика возбудувања на теренот и ќе донесе неизвесност.

Стоилов апелира: Дојдете да му помогнеме на Борче и уживајте во дербито

SportMedia - 07.12.2017

Без разлика со какви сили располагале Вардар и Металург, македонското дерби секогаш било интересно за гледање. Двата тима овој пат ќе ги одмерат силите во СЕХА-лигата (во сабота), а домаќин е регионалниот првак.

СЕХА: Металург загуби во Цеље

Сител - 07.12.2017

Ракометарите на Металург го доживаја и 6. пораз во СЕХА лигата откако загубија убедливо кај Цеље со 34-25. Нашиот претставник играше многу подобро во првото полувреме кое го загуби со само 3 погодоци негатива додека во второто полувреме домашниот ...

Јовиќ: Не го издржавме наметнатото темпо…

Дерби - 07.12.2017

Ракометарите на Металург не направија изненадување и доживеаа пораз на гостувањето кај Целје во СЕХА лигата од 34-25. Нашиот претставник се обиде да му се спротистави на фаворитот, но немаше сили да го издржи темпото и на крајот сосема заслужно го ...

Шестти пораз за Металург во СЕХА

24 Вести - 06.12.2017

Ракометарите на Металург на гостински терен загубија од Целје (34:25), во првиот од предвидените 4 СЕХА натпревари за месец декември. Македонскиот вицепрвак многу лошо ја отвори средбата. По шест минути игра не постигна погодок, па Целје поведе со ...

Металург поразен од Целје во СЕХА лигата

МКД - 06.12.2017

Металург 35 минути беше рамноправен противник на гостувањето кај Целје а потоа доживеа убедлив пораз од 34:25. Металург забележа нов пораз, овој пат во СЕХА лигата на гостувањето кај Целје. Македонскиот тим се носеше рамноправно до 35.

Александар Јовиќ: Не го издржавме наметнатото темпо до крајот на средбата

РК Металург - 06.12.2017

По средбата, во Цеље се одржа редовната прес-конференција на која тренерите ги дадоа своите коментари. . Александар Јовиќ: “Според мое мислење, Цеље заслужува место на Ф4. Денеска бевме свесни дека тие ќе сторат сé за да го забрзаат темпото.

Металург загуби во Цеље

РК Металург - 06.12.2017

Изморен од бројните патувања и ослабен со отсуството на неколку стандардни првотимци, Металург вечерва гостуваше во Цеље, каде одигра натпревар од 9. коло на СЕХА-лигата. Металург убедливо е поразен, иако се чини дека поразот е превисок, со оглед на ...

Металург немоќен против Целје

Екипа - 06.12.2017

Ракометарите на Металург на гостувањето во Словенија, загубија од Целје со 34-25, во натпреварот од 9.коло во регионалната СЕХА лига. За „металурзи“ ова е шести пораз во регионалното натпреварување по кој остануваат на 7.место на табелата.

Металург поразен на гостувањето кај Целје

А1 On - 06.12.2017

Ракометарите на Металург венеска беа поразени на гостувањето кај Целје со 34:25 во натпревар од 9. коло од СЕХА Лигата. Домаќините во текот на целото прво полувреме беа во предност и на пауза заминаа со 15:12.

Металурзите го запишаа шестиот пораз во СЕХА лигата

Спортски - 06.12.2017

Металурзите денес го запишаа и својот шести пораз во рамки на регионалната СЕХА лига. Македонскиот вицешампион загуб од Целје со 34:25. Тимот од Автокоманда не можеше да им парира на Словенците, со оглед на тоа дека контролата на игра ја имаа во ...

Металург издржа 35 минути против Целје

Sport 1 - 06.12.2017

Ракометарите на Металург го претрпеа и шестиот пораз во регионалната СЕХА лига, откако вечерва убедливо загубија на гостувањето кај Целје со 34-25. Конечниот епилог не е реален одраз за случувањата на теренот, биедјќи до 35-та минута од натпреварот ...

Целје пресилен за Металург

Дерби - 06.12.2017

Ракометарите на Металург го претрпеа шестиот пораз во деветтиот сезонски натпревар во СЕХА регионалната лига. Македонскиот престставник вечерва загуби на гостински терен во Словенија кај Целје со 34-25.

Целје преголем залак за пулените на Јовиќ, нов СЕХА-пораз за Металург

Gol.mk - 06.12.2017

Македонски Металург им се врати на поразите во СЕХА лигата, откако денес во рамки на 9. коло загуби на гости кај Целје Пивоварна Лашко (34-25). Маргуч беше првото име на домаќините во почетните минути од мечот, постигнувајќи три гола за предност од ...

Нов пораз во СЕХА: Целје предоминантен за РК Металург

Спортклуб - 06.12.2017

РК Металург и денеска во рамките на 9. коло од СЕХА лигата, забележа пораз, овој пат на гостувањето во Словенија, кај Целје Пивоварна, со резултат 34:25. Домаќините тргнаа решително во натпреварот, создавајки три гола предност во првите 10 минути, ...

Александар Јовиќ после Целје: Игравме добро 40 минути, но не го издржавме темпото

24 Ракомет - 06.12.2017

Тимот на Целје остана високо позициониран на табелата во СЕХА-лигата откако денеска ја забележа и 5. победа против Металург со 34:25. За Металург ова беше 6. пораз сезонава и има само девет бода од девет средби со кои е дури на 7. место.

Целје го декласира Металург со 34:25

SportMedia - 06.12.2017

Металург забележа нов пораз во Сеха лигата, вечерва од Целје со 9 голови разлика и остана на седмата позиција со 9 бодови. На крајот резултатот беше 34:25 за домашниот тим. Скопјани одиграа солидно во првото полувреме и заминаа на одмор со негатова ...

Ништо од преселбата во „црвено-црните“: Го одбив Вардар, мојот избор е Мешков Брест!

Дерби - 06.12.2017

Екипата на Вардар во следната натпреварувачка сезона ќе има сосема поинаков лик, голем број од досегашните членови веќе договорија преселба во нови клубови, а еден од нив е и голманот Арпад Штербик кој се враќа во Веспрем.

Пораз број шест во СЕХА: Металург немоќен и на гостувањето кај Целје

24 Ракомет - 06.12.2017

Ракометарите на Целје без проблми успеаја да ги освојат бодовите на дуелот против Металург од СЕХА-лигата, па „металурзите“ немаа позитивна генералка пред мечот со Вардар в сабота во СЦ „Јане Сандански“.

Металург поразен на гостувањето кај Целје во СЕХА лигата

Курир - 06.12.2017

Ракометарите на Металург претрпеа нов пораз во СЕХА лигата откако вечерва во натпревар од 9. коло загубија на гостувањето кај Целје со 34:25 (15:12). Во текот на целото прво полувреме домашната екипа имаше предност откако дуелот го почна со 4:0.

Кузмановски: Целје ќе биде добар тест пред Вардар

24 Ракомет - 06.12.2017

Ракометарите на Металург по завршувањето на настапите во Лигата на шампионите и поразот во Лисабон кај Спортинг, се враќаат на обврските во СЕХА Лигата. До крајот на годината ги очекуваат уште четири средби, три на гости, една на домашен терен.

Иван Пешиќ: Добив понуда од Вардар, но го бирам Мешков Брест!

Sport 1 - 06.12.2017

Вардар ќе мора сериозно да се ангажира за да најде нов голман, бидејќи кандидатите за кои се пишува по медиумите еден по еден се трошат. Најновиот кој си ја реши судбината во следните три години е Хрватот Иван Пешиќ (28).

Пешиќ го одби Вардар, останува во Мешков Брест

Екипа - 06.12.2017

Белорускиот шампион Мешков Брест го продолжи договорот со хрватскиот голман Иван Пешиќ. На 28-годишниот хрватски репрезентативец актуелниот договор му истекуваше во 2019 година, а сега потпиша нов тригодишен договор со Мешков Брест со важност до ...

Иван Пешиќ потврди: Имав понуда од Вардар, но останувам во Брест

24 Ракомет - 06.12.2017

Голманот на Брест Мешков, Иван Пешиќ останува во клубот до 2022 година со што станува јасно дека тој нема да биде новиот голман на Вардар за сезоната 2017/2018. Пешиќ имаше договор со Брест до 2019 година, но клубот одлучи да го задржи и затоа веќе ...

Јовиќ: Ќе мора да одиграме најдобро досега, ако сакаме поволен резултат

24 Ракомет - 06.12.2017

Ракометарите на Металург по завршувањето на настапите во Лигата на шампионите и поразот во Лисабон кај Спортинг, се враќаат на обврските во СЕХА Лигата. До крајот на годината ги очекуваат уште четири средби, три на гости, една на домашен терен.

Металург на нов СЕХА испит без леви крила

24 Ракомет - 06.12.2017

Ракометарите на Металург по завршувањето на настапите во Лигата на шампионите и поразот во Лисабон кај Спортинг, се враќаат на обврските во СЕХА Лигата. До крајот на годината ги очекуваат уште четири средби, три на гости, една на домашен терен.

Александар Јовиќ: Ќе треба да го дадеме најдоброто од себе, за да имаме шанса против Цеље ПЛ

РК Металург - 06.12.2017

Денеска, со почеток во 19 часот, Металург ќе го одигра својот гостински натпревар со екипата на Цеље ПЛ. За силината на домашниот тим е свесен и нашиот тренер Александар Јовиќ, кој на заедничката прес-конференција пред натпреварот рече дека на ...

Тамше: Нè очекува тежок меч со Металург, играат без притисок

Gol.mk - 06.12.2017

Вечерва со почеток во 19.00 часот, ракометарите на Металург во рамките на СЕХА лигата играат на гостински терен против тимот на Целје Пивоварна Лашко. Пред денешниот дуел, тренерот на Словенците, Бранко Тамше изјави: „Нè очекува интересен натпревар ...

Вардар Неготино скапо му ја „продаде“ кожата на Металург Јуниор

24 Ракомет - 06.12.2017

Иако играа на гостински терен во Скопје, ракометарите на Вардар Неготино имаа поддршка од своите навивачи исто како да играа дома. Во салата на ОУ „Круме Кепески“, Металург Јуниор на крајот победи со 30:28 по голема борба на теренот, во интересен и ...

СЕХА дербито Вардар - Металург со хуманитарен карактер

Вардар - 06.12.2017

Натпреварот меѓу Вардар и Металург од СЕХА Газпром лигата закажан за 9 декември во СЦ „Јане Сандански" покрај натпреварувачкиот, ќе има и хуманитарен карактер. Тоа е последен меч за Вардар пред домашна публика во 2017 година.

Вардар домаќин на Металург во СЕХА дуел со хуманитарен карактер

Курир - 07.12.2017

Вардар го пречекува Металург во македонскиот дуел од регионалната СЕХА Газпром лига во последниот натпревар за „црвено-црните“ на домашен терен во 2017 година. Тренерот на вардарци Раул Гонзалес очекува неговиот тим на теренот да ја потврди ...

Јовиќ: Само со најдоброто наше издание имаме шанси против Целје

Gol.mk - 06.12.2017

Само што се вратија од гостувањето во Лисабон во Лигата на шампионите, ракометарите на Металург денес пристигнаа во Словенија, каде утревечер ќе се соочат со Целје Пивоварна Лашко, една од екипите со јасни амбиции за пласман на завршнииот турнир на ...

Металург е во Цеље

РК Металург - 05.12.2017

Денеска, околу 14 часот, Металург летна за Љубљана, а потоа со автобус допатува во Цеље. Средбата Цеље ПЛ – Металург е во рамките на деветтото коло на СЕХА-лигата и ќе се игра утре, со почеток во 19 часот.

На списокот на Червар тројца вардарци и еден од Металург...

Н.Македонија - 05.12.2017

На списокот на Червар тројца вардарци и еден од Металург Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар, го објави поширокиот список со ракометари со кои ќе атакува на златниот медал на Европското првенство (ЕП) во јануари во 2018 ...

Червар ги отвори картите: Чупиќ, Карачиќ и Циндриќ, но и Јагањац во комбинација за ЕП

24 Ракомет - 05.12.2017

Селекторот на домаќинот на претстојното Европско првенство, Лино Червар, го објави поширокиот список на ракометари, кои бидат во конкуренција за дуелите од континенталниот шампионат. На него се наоѓаат и четворица ракометари на Вардар и Металург, ...

Тамше: Бевме подготвени за играта на Металург

Gol.mk - 07.12.2017

Ретко која екипа оваа сезона се изнаиграла кога против себе го има полетниот тим на Целје Пивоварна Лашко, па така и Металург мораше да им честита на борбените Словенци кои заслужени извојуваа победа од 34-26 во натпреварот од 9. коло на СЕХА лигата.

Јовиќ: Париравме 40 минути, но Целје е тим со квалитет за Ф4 на СЕХА

Gol.mk - 07.12.2017

Металург не успеа да направи сензација во „Златорог арената“ во Целје и загуби од домашната екипа, Целје Пивоварна Лашко со 34-25. Тренерот на македонскиот вицешампион Александар Јовиќ смета дека квалитетот на Целје Пивоварна Лашко е за екипа која ...

Металург поразен на гостувањето кај Целје

Sport M - 07.12.2017

Ракометарите на Металург венеска беа поразени на гостувањето кај Целје со 34:25 во натпревар од 9. коло од СЕХА Лигата. Домаќините во текот на целото прво полувреме беа во предност и на пауза заминаа со 15:12.

Металург поразен на гостувањето кај Целје во СЕХА лигата...

Н.Македонија - 06.12.2017

Металург поразен на гостувањето кај Целје во СЕХА лигата РК Металург во рамките на 9. коло од СЕХА лигата, преслаб на гостувањето во Словенија, кај Целје Пивоварна каде го забележа поразот, со резултат 34:25.

Металург поразен на гостувањето кај Целје во СЕХА лигата

Канал5 - 06.12.2017

Ракометарите на Металург претрпеа нов пораз во СЕХА лигата откако вечерва во натпревар од 9. коло загубија на гостувањето кај Целје со 34:25 (15:12). Во текот на целото прво полувреме домашната екипа имаше предност откако дуелот го почна со 4:0.

Кузмановски: Целје е голем тест, пред дербито со Вардар

SportMedia - 06.12.2017

Пред македонското дерби со Вардар, Металург му гостува на фаворитот Целје (денеска, 19 часот). Од табророт на македонскиот тим се свесни дека ќе мора да одиграат максимално доколку сакаат да бидат рамноправен противник и да дојдат до изненадување.

СЕХА дербито Вардар – Металург со хуманитарен карактер, приходот од продажбата на билетите одат за Борче Јовановски

Sport M - 06.12.2017

Натпреварот меѓу Вардар и Металург е закажан за в сабота во 20,45 часот во СЦ „Јане Сандански” Приходот од продажбата на билетите од натпреварот ќе бидат наменети за операција за Борче Јовановски (16) кој мора итно да замине на операција во ...