TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Елисејска палата: Макрон не ги избира новинарите што го следат при посетите...

Н.Македонија - 19.05.2017

Елисејска палата: Макрон не ги избира новинарите што го следат при посетите Елисејската палата денеска во писмо испратено до организацијата Репортери без граници тврди дека не сакала да се меша во изборот на медиумите на новинарите кој ќе ја следат ...

Макрон побара од Германија помош во борбата против терористите

Макфакс - 19.05.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон вети дека ќе продолжи со воената операција во Мали и дека ќе биде “непопустлив“ со кестремистичките групи во западна Африка. Тој исто така ја повика Германија да обезбеди поголема поддршка во напорите кои ...

Макрон: Операцијата во Сахел ќе трае се до истребување на екстремистите

Телевизија Нова - 19.05.2017

Француската воена операција во северноафриканскиот регион Сахел ќе трае до истребување на екстремистите, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. „Операцијата Баркан“ ќе биде запрена дури кога во регионот веќе нема да има било каков ...

11 жени и 11 мажи во кабинетот на Макрон

Радио МОФ - 19.05.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон го објави својот родово балансиран кабинет, во кој половина од 22-те места се доверени на жени. Олимписката шампионка во мечување, Лора Флесел , е назначена за министер за спорт, додека министер за одбрана (кое ...

Го нападнавте Макрон поради неговата постара сопруга, а што кога ќе ги видите неговите нови министри?

Точка - 19.05.2017

Во неговата влада жени ги заземаа позициите на министрите за одбрана, култура, работна сила, спорт, здравство, транспорт...итн. итн. Францускиот претседател Емануел Макрон претходно оваа недела за нов премиер го назначи Едуар Филип, а вчера ја ...

Новите политички несогласувања во Европа- кои се бунтовниците?

Локално - 19.05.2017

Албанија, Македонија, Србија и други балкански земји кои се стремат кон членство во ЕУ. Дадената перспектива е несфатлива за нив поради растечкиот список на можни несреќи, вклученост на судирот на жестоки етнички тензии, политичка нестабилност, ...

Макрон: Нема да се потчинувам на диктатот на Путин!

Фактор - 19.05.2017

Владимир Путин и Емануел Макрон вчера си ги слушнаа гласовите. Навистина на кратко, но сепак значајно за односите меѓу двете држави, кои последниве година, две, се во надолна линија. Телефонскиот разговор на двајцата претседатели означува почеток на ...

Европа да биде попривлечна за инвестиции

Вечер - 19.05.2017

Во изјавата во присуство на претседателот на Европскиот совет, Доналд Таск, Макрон рече дека се залага за „помалку бирократска и повеќе политичка Европа". Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека сака Европа да биде попривлечна за ...

Елисејска палата: Макрон не ги избира новинарите што го следат при посетите

Телевизија Нова - 19.05.2017

Елисејската палата денеска во писмо испратено до организацијата Репортери без граници тврди дека не сакала да се меша во изборот на медиумите на новинарите кој ќе ја следат денешната посета на шефот на француската држава Емануел Макрон на Мали, јави ...

Макрон: Операцијата во Сахел ќе трае се до истребување на екстремистите

Локално - 19.05.2017

Француската воена операција во северноафриканскиот регион Сахел ќе трае до истребување на екстремистите, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. „Операцијата Баркан“ ќе биде запрена дури кога во регионот веќе нема да има било каков ...

Емануел Макрон: Продукт на француската школа за политички маркетинг

+инфо - 18.05.2017

Наследството што го остави француската школа за политички маркетинг е императив благодарение на кој денес на европската сцена имаме ново лице. Приказната за најмладиот претседател во долгата и славна историја на Француската република сакам да ја ...

Потполна преобразба на ЕУ: Меркел и Макрон ги дефинираа новите правци

10без10 - 18.05.2017

Ангела Меркел во понеделникот се сретна со четвртиот француски претседател за време на својот мандат. Жак Ширак го сретна пред неговото заминување, Никола Саркози не знаеше што сака па дури ни таа не успеа да го „скроти“, а Франсоа Оланд беше ...

Туск: На Европа ѝ се потребни енергијата и фантазијата на Макрон

Макфакс - 18.05.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон во неделата рекол дека сака Европа која истовремено ќе биде привлечна за инвестирање и која повеќе ќе ги штити работниците, пренесуваат светските агенции.

Туск до Макрон: На Европа и треба вашата енергија и вашата храброст

Сител - 18.05.2017

Иднината на ЕУ беше во фокусот на средбата на Емануел Макрон и Доналд Туск во Париз. Претседателот на ЕС порача дека Франција и е потребна на ЕУ а францускиот претседател пак возврати дека неговата земјата блиску ќе соработува со европските ...

Путин и Макрон го имаа првиот телефонски разговор

Руска реч - 18.05.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин го одржа првиот телефонски разговор со својот нов француски колега Емануел Макрон. Како што соопшти прес-службата на Кремљ, лидерите на двете страни се договорија заеднички да работат на актуелните меѓународни ...

Путин одржа прв телефонски разговор со Макрон

Стандард - 18.05.2017

Шефот на Руската Федерација, Владимир Путин одржа прв телефонски разговор со новиот француски претседател Емануел Макрон, пишува РИА Новости, повикувајќи се на прес-службата на Кремљ. „Владимир Путин му честиташе на Емануел Макрон за инаугурирањето ...

Елисејска палата: Макрон не ги избира новинарите што го следат при посетите

А1 On - 19.05.2017

Елисејската палата денеска во писмо испратено до организацијата Репортери без граници тврди дека не сакала да се меша во изборот на медиумите на новинарите кој ќе ја следат денешната посета на шефот на француската држава Емануел Макрон на Мали, јави ...

Макрон: Операцијата во Сахел ќе трае се до истребување на екстремистите

А1 On - 19.05.2017

Француската воена операција во северноафриканскиот регион Сахел ќе трае до истребување на екстремистите, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. „Операцијата Баркан“ ќе биде запрена дури кога во регионот веќе нема да има било каков ...

Туск: На Европа ѝ се потребни енергијата и фантазијата на Макрон

Точка - 18.05.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон во неделата рекол дека сака Европа која истовремено ќе биде привлечна за инвестирање и која повеќе ќе ги штити работниците, пренесуваат светските агенции.

ИМААТ ЗАЕДНИЧКИ ИНТЕРЕС: За што разговараа Путин и Макрон?

Фактор - 18.05.2017

Рускиот претседател, Владимир Путин го имаше првиот телефонски разговор со францускиот претседател, Емануел Макрон кој неодамна стапи на функцијата. Путин му честиташе за победата и инаугурацијата.

Елисејска палата: Макрон не ги избира новинарите што го следат при посетите

10без10 - 19.05.2017

Елисејската палата денеска во писмо испратено до организацијата Репортери без граници тврди дека не сакала да се меша во изборот на медиумите на новинарите кој ќе ја следат денешната посета на шефот на француската држава Емануел Макрон на Мали.

Макрон: Операцијата во Сахел ќе трае се до истребување на екстремистите

Сител - 19.05.2017

Француската воена операција во северноафриканскиот регион Сахел ќе трае до истребување на екстремистите, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. „Операцијата Баркан“ ќе биде запрена дури кога во регионот веќе нема да има било каков ...

Туск: На Европа ѝ се потребни енергијата и фантазијата на Макрон

Канал 77 - 18.05.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон во неделата рекол дека сака Европа која истовремено ќе биде привлечна за инвестирање и која повеќе ќе ги штити работниците, пренесуваат светските агенции.

Макрон: Операцијата во Сахел ќе трае се до истребување на екстремистите...

Н.Македонија - 19.05.2017

Макрон: Операцијата во Сахел ќе трае се до истребување на екстремистите Француската воена операција во северноафриканскиот регион Сахел ќе трае до истребување на екстремистите, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон.