TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Ми се допаѓа идејата за преименување на аеродромот, но сакам да го слушнам мислењето на граѓаните

Макфакс - 10.11.2017

На прва ми се допаѓа идејата, но јас сум само еден од граѓаните на Република Македонија по вакви прашања, изјави првиот човек на Владата, Зоран Заев на новинарско прашање во врска со иницијативата за преименување на скопскиот аеродром во „Киро ...

Керим: На Киро Глигоров треба да му се оддаде најсоодветно признание

24 Вести - 10.11.2017

Во рамки на одбележувањето на денот на ослободувањето на Штип, денеска поранешниот амбасадор д-р Срџан Керим зборуваше на тема „Она што не го знаме за Киро Глигоров“. Керим пред присутните го раскажа неговото искуството во соработката со Глигоров, ...

Во Штип предавање за првиот претседател на Македонија Киро Глигоров

Либертас - 10.11.2017

Штип да изгради споменик на првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, побараа граѓаните кои денеска присуствуваа на предавањето на Срѓан Керим на тема „Она што не го знаеме за Киро Глигоров“.

Аеродромот да се вика „Киро Глигоров“ – На Заев му се допаѓа идејата

ТВ21 - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб Скопје предлага Аеродромот „Александар Велики“ да се преименува во Аеродром „Киро Глигоров“. Идејата е презентирана по повод 100 години од раѓањето на Глигоров, јубилеј кој ќе биде одбележан годинава.

Македонски дипломати со иницијатива за промена на името на аеродромот Александар Велики

24 Вести - 10.11.2017

Од скопскиот аеродром почнуваа и и на него завршуваа многуте патувањата на претседателот Киро Глигоров во светот, посветени на мирот и пријателството, а за меѓународно етаблирање на македонската држава, затоа заслужува неговото име да го носи ...

„Александар Велики“ ќе стане „Киро Глигоров“-На Заев ова му се допаѓа

Алфа - 10.11.2017

На премиерот Заев му се допаѓа идејата аеродромот „Александар Велики“ да се преименува во „Киро Глигоров“. На премиерот Заев му се допаѓа идејата аеродромот „Александар Велики“ да се преименува во „Киро Глигоров“.

Дипломатскиот клуб предлага промена на името на аеродромот ,,Александар Велики‘‘ во ,,Киро Глигоров‘‘ - на Заев му се ...

Сител - 10.11.2017

Премиерот Заев позитивно гледа на иницијативата која утрово ја предложи дипломатскиот клуб за именување на скопскиот аеродорм со името на Киро Глигоров. Од клубот велат дека ја поддржуваат иницијативата како чекор достопен за одбележување на 100 ...

Заев: Mи се допаѓа идејата аеродромот да се вика Киро Глигоров

Алсат-М - 10.11.2017

На премиерот Зоран Заев не му пречи да се промени името на аеродромот во Скопје и наместо Александар Велики, да се вика Киро Глигоров. Сепак, Заев денеска рече дека тоа е само негово лично мислење и оти за ова ќе требало да се отвори дебата за да се ...

Ми се допаѓа идејата аеродромот да се вика Киро Глигоров, кажа Заев

Сакам да кажам - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев вели дека на прва му се допаѓа идејата на Дипломатскиот клуб скопскиот аеродром „Александар Велики“ да се преименува во „Киро Глигоров“. На денешната прес-конференција за предлог буџетот за следната година, Заев беше прашан и за ...

Скопскиот аеродром да го носи името на Киро Глигоров, бара Дипломатскиот клуб – Скопје

Макфакс - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје ја поддржа иницијативата за именување на скопскиот аеродром „Александар Велики“ по поранешниот претседател Киро Глигоров. „Поведен од одделни јавни манифестации, Извршниот одбор на Дипломатскиот клуб ја дава својата ...

На премиерот му се допаѓа предлогот „Александар Велики“ да стане „Киро Глигоров“

Телевизија Нова - 10.11.2017

Прашан за идејата за преименување на Скопскиот аеродром во „Киро Глигоров“, премиерот Заев рече дека на прва рака му се допаѓа, но оти оти тој е само еден од граѓаните и сака да ги слушне нив. – На прва рака ми се допаѓа идејата.

Заев: Ми се допаѓа идејата за преименување на аеродромот

Newsroom - 10.11.2017

Ми се допаѓа идејата аеродромот во Скопје да се вика „Киро Глигоров“, рече денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање како ја коментира идејата на Дипломатскиот клуб, кој предложи аеродромот Александар Велики да се приеменува.

Заев: Ми се допаѓа идејата за преименување на аеродромот

Press24 - 10.11.2017

Ми се допаѓа идејата аеродромот во Скопје да се вика „Киро Глигоров“. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев кој го кажа одговарајќи на новинарско прашање околу идејата на Дипломатскиот клуб.

На Заев му се допаѓа предлогот аеродромот да се преименува во „Киро Глигоров“

Локално - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев би сакал аеродромот да се преименува во чест на починатиот претседател Киро Глигоров, како што предлага Дипломатскиот клуб Скопје. Сепак, премиерот смета дека граѓаните се тие кои треба да одлучат за тоа преку јавни дебати.

(ВИДЕО) Јункер виде завиден напредок во Македонија, Заев чека покана за старт на преговорите со ЕУ

еМагазин - 06.12.2017

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан Клод Јункер на заедничката прес – конференција со македонскиот премиер Зоран Заев, рече дека напредокот на Македонија во изминатите месеци е завиден.

Заев: Ми се допаѓа идејата за преименување на аеродромот, но сакам да го слушнам мислењето на граѓаните

Вечер - 10.11.2017

На прва ми се допаѓа идејата, но јас сум само еден од граѓаните на Република Македонија по вакви прашања, изјави првиот човек на Владата, Зоран Заев на новинарско прашање во врска со иницијативата за преименување на скопскиот аеродром во „Киро ...

Во Штип предавање за првиот претседател на Македонија Киро Глигоров

Канал5 - 10.11.2017

Штип да изгради споменик на првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, побараа граѓаните кои денеска присуствуваа на предавањето на Срѓан Керим на тема „Она што не го знаеме за Киро Глигоров“.

Дипломатскиот клуб предлага промена на името на аеродромот ,,Александар Велики‘‘ во ,,Киро Глигоров‘‘ – на Заев му се ...

МК News - 10.11.2017

Премиерот Заев позитивно гледа на иницијативата која утрово ја предложи дипломатскиот клуб за именување на скопскиот аеродорм со името на Киро Глигоров. Од клубот велат дека ја поддржуваат иницијативата како чекор достопен за одбележување на 100 ...

Заев: Mи се допаѓа идејата аеродромот да се вика Киро Глигоров

Таратур - 10.11.2017

На премиерот Зоран Заев не му пречи да се промени името на аеродромот во Скопје и наместо Александар Велики, да се вика Киро Глигоров. Сепак, Заев денеска рече дека тоа е само негово лично мислење и оти за ова ќе требало да се отвори дебата за да се ...

Дипломатски клуб со иницијатива аеродромот да се преименува со името на Киро Глигоров

+инфо - 10.11.2017

Од скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на претседателот Глигоров во светот, неговите патувања посветени на мирот.... Дипломатскиот клуб од Скопје ја поддржува иницијативата за именување на скопскиот аеродром со името ...

На Заев му се допаѓа идејата аеродромот во Скопје да се вика „Киро Глигоров“

Либертас - 10.11.2017

Ми се допаѓа идејата аеродромот во Скопје да се вика „Киро Глигоров“, но јас сум само еден од граѓаните на Република Македонија, сакам да ги слушнам и другите мислења, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Ќе се промени ли името на скопскиот аеродром во „Киро Глигоров“?

Фактор - 10.11.2017

За премиерот Зоран Заев е прифатлива идејата скопскиот аеродром да се преименува во „Киро Глигоров“ наместо „Александар Велики“. Ова денеска премиерот го изјави запрашан за коментар на идејата на на Дипломатскиот клуб, кој предложи аеродромот ...

Заев: “Ми се допаѓа идејата за преименување на аеродромот”

Маркукуле - 10.11.2017

Ми се допаѓа идејата аеродромот во Скопје да се вика „Киро Глигоров“. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев кој го кажа одговарајќи на новинарско прашање околу идејата на Дипломатскиот клуб.

Заев: Ми се допаѓа идејата за преименување на аеродромот, но сакам да го слушнам мислењето на граѓаните

Sky - 10.11.2017

На прва ми се допаѓа идејата, но јас сум само еден од граѓаните на Република Македонија по вакви прашања, изјави првиот човек на Владата, Зоран Заев на новинарско прашање во врска со иницијативата за преименување на скопскиот аеродром во „Киро ...

Дипломатски клуб со иницијатива аеродромот да се преименува со името на Киро Глигоров

10без10 - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб од Скопје ја поддржува иницијативата за именување на скопскиот аеродром со името на Киро Глигоров, пренесува Плусинфо . Со именувањето на скопскиот аеродром со името на претседателот Глигоров, на најдостоен начин ќе се ...

Дипломатски клуб: Скопскиот аердром да се вика „Киро Глигоров“

МКД - 10.11.2017

Во годината во која се одбележува јубилејот - 100 години од раѓањето на првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, Дипломатскиот клуб – Скопје ја поддржува иницијативата скопскиот меѓународен аеродром да го носи неговото име.

Заев: Ми се допаѓа идејата за преименување на аеродромот, но сакам да го слушнам мислењето на граѓаните

Точка - 10.11.2017

На прва ми се допаѓа идејата, но јас сум само еден од граѓаните на Република Македонија по вакви прашања, изјави првиот човек на Владата, Зоран Заев на новинарско прашање во врска со иницијативата за преименување на скопскиот аеродром во „Киро ...

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да се преименува во „Киро Глигоров“

Канал5 - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. - Нагласуваме дека од Скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на претседателот ...

Дипломатски клуб: Аеродромот да се преименува во „Киро Глигоров“

Нова ТВ - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка, скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. – Нагласуваме дека од скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на ...

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да се преименува во „Киро Глигоров“

ТВ21 - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. – Нагласуваме дека од Скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на претседателот ...

Скопскиот аеродром да го носи името на Киро Глигоров, бара Дипломатскиот клуб

МКД - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје ја поддржа иницијативата за именување на скопскиот аеродром „Александар Велики" по поранешниот претседател Киро Глигоров. Од таму нагласуваат дека од скопскиот аеродром отпочнувале и на него завршувале бројните „походи" ...

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да се преименува во „Киро Глигоров“

Либертас - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. – Нагласуваме дека од Скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на претседателот ...

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да го носи името на Киро Глигоров

Шеталиште - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје ја поддржа иницијативата за именување на скопскиот аеродром „Александар Велики” по поранешниот претседател Киро Глигоров. Од таму нагласуваат дека од скопскиот аеродром отпочнувале и на него завршувале бројните „походи” ...

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да се прекрсти во Киро Глигоров

Фокус - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје ја поддржува иницијативата Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на првиот македонски претседател Киро Глигоров и иницијативата за издавање на поштенска марка по повод 100-тата годишнина од неговото раѓање.

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да се преименува во „Киро Глигоров“...

Н.Македонија - 10.11.2017

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да се преименува во „Киро Глигоров“ Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров.

Скопскиот аеродром да го носи името на Киро Глигоров, бара Дипломатскиот клуб – Скопје

Точка - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје ја поддржа иницијативата за именување на скопскиот аеродром „Александар Велики“ по поранешниот претседател Киро Глигоров. „Поведен од одделни јавни манифестации, Извршниот одбор на Дипломатскиот клуб ја дава својата ...

Дипломатски клуб – Скопје: Скопскиот аеродром да го носи името на Киро Глигоров

А1 On - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје ја поддржа иницијативата за именување на скопскиот аеродром „Александар Велики“ по поранешниот претседател Киро Глигоров. „Поведен од одделни јавни манифестации, Извршниот одбор на Дипломатскиот клуб ја дава својата ...

Дипломатскиот клуб Скопје предлага скопскиот аеродром да се вика „Киро Глигоров“

Мета - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб Скопје ја поддржува иницијативата скопскиот аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Од Дипломатскиот клуб велат дека со именувањето на аеродромот со името на претседателот Глигоров „на ...

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да се преименува во „Киро Глигоров“

Сител - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. - Нагласуваме дека од Скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на претседателот ...

Скопскиот аеродром да го носи името на Киро Глигоров, бара Дипломатскиот клуб – Скопје

Орбис - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје ја поддржа иницијативата за именување на скопскиот аеродром „Александар Велики“ по поранешниот претседател Киро Глигоров. „Поведен од одделни јавни манифестации, Извршниот одбор на Дипломатскиот клуб ја дава својата ...

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да се преименува во „Киро Глигоров“

МРТ - 10.11.2017

„Со именувањето на скопскиот аеродром со името на претседателот Глигоров, на најдостоен начин ќе се материјализира оценката за неговата голема улога во процесот на создавањето на Република Македонија како современа држава- траен паметник во ...

Дипломатски клуб бара скопскиот аеродром да се преименува во „Киро Глигоров”

Слободен Печат - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. – Нагласуваме дека од Скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на претседателот ...

Скопскиот аеродром да го носи името на Киро Глигоров, бара Дипломатскиот клуб – Скопје

Вечер - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје ја поддржа иницијативата за именување на скопскиот аеродром „Александар Велики“ по поранешниот претседател Киро Глигоров. „Поведен од одделни јавни манифестации, Извршниот одбор на Дипломатскиот клуб ја дава својата ...

Дипломатски клуб: Аеродромот да се преименува во „Киро Глигоров“

Скопје24 - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка, скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. – Нагласуваме дека од скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на ...

Дипломатскиот клуб Скопје предлага скопскиот аеродром да се вика „Киро Глигоров“

Локално - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб Скопје ја поддржува иницијативата скопскиот аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Од Дипломатскиот клуб велат дека со именувањето на аеродромот со името на претседателот Глигоров „на ...

Скопскиот аеродром да го носи името на Киро Глигоров, бара Дипломатскиот клуб – Скопје

Sky - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје ја поддржа иницијативата за именување на скопскиот аеродром „Александар Велики“ по поранешниот претседател Киро Глигоров. „Поведен од одделни јавни манифестации, Извршниот одбор на Дипломатскиот клуб ја дава својата ...

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да се преименува во „Киро Глигоров“

Стандард - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. „Нагласуваме дека од Скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на претседателот ...

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да се преименува во Киро Глигоров

Press24 - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. - Нагласуваме дека од Скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на претседателот ...

Дипломатски клуб: Скопскиот аеродром да се преименува во „Киро Глигоров“

Популарно - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. – Нагласуваме дека од Скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на претседателот ...

Дипломатскиот клуб- Скопскиот аеродром да се преименува во Киро Глигоров

Пулс24 - 10.11.2017

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. - Нагласуваме дека од Скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните „походи“ на претседателот ...