TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свечена вечера за лидерите на АПЕК

Глас на Америка - 10.11.2017

По првиот ден на состаноци и разговори посветени на трговски и други регионални економски прашања, американскиот претседател Доналд Трамп им се придружи на другите светски лидери на гала вечерата на самитот за Азиско - пацифичка економска соработка ...

Ракување без состанок: Трамп зборува, Путин “кима со глава“ (видео)

Канал5 - 10.11.2017

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, се ракуваа и на кратко поразговараа на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка во Виетнам. Двајцата претседатели се ракуваа и разменија неколку зборови, додека учесниците на ...

САД и Кина со различни визии за трговските односи

Глас на Америка - 10.11.2017

Трамп понуди билатерални договори, додека Џинпинг мултилатерални Лидерите на САД и Кина во одделни говори изложија целосно спротивни ставови за насоката на трговијата во Азија. Американскиот претседател Доналд Трамп на самитот на АПЕК рече дека е ...

Трамп и Путин се ракуваа на самитот во Виетнам, но нема да имаат средба

Р.С.Европа - 10.11.2017

Американскиот и рускиот претседател, Доналд Трамп и Владимир Путин се ракувале и размениле поздрави додека се подготвувале за групно фотографирање на учесниците на економскиот самит во Виетнам.

Белата куќа – нема да има средба Трамп – Путин

Сител - 10.11.2017

Трамп од Виетнам- нема да толерираме нефер трговија Формален состанок Путин Трамп во Виетнам нема да има. Таква средба воопшто не е планирана за денеска објави Белата куќа додека вчера руската страна го соопшти спротивното.

Не се закажани формални разговори Трамп - Путин

Глас на Америка - 10.11.2017

Портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс потврди можен краток разговор меѓу двајцата лидери ВАШИНГТОН — Портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс вели дека доколку се случи некаква комуникација меѓу претседателот Доналд Трамп и рускиот претседател ...

Се уште се разгледува можноста за средба на Путин и Трамп во Виетнам

А1 On - 10.11.2017

Се уште се разгледува можноста за средба помеѓу рускиот и американскиот претседател за време на Азиско-пацифичкиот самит за економска соработка кој што се одржува во Виетнам. Ова го изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков кој не можеше конкретно ...

Си Џинпинг: Економската глобализација доведе до глобален раст

А1 On - 10.11.2017

Кинескиот лидер Си Џинпинг за време на Азиско-пацифичкиот самит за економска соработка изјави дека глобализацијата е неповратен тренд, а светот треба да работи таа да стане избалансирана и сеопфатна.

Песков: Можноста за состанок меѓу Путин и Трамп сé уште се разгледува

Сител - 10.11.2017

Можноста за средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп за време на Азиско-пацифичкиот самит за економска соработка (АПЕК) сѐ уште се разгледува, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Самитот на АПЕК сепак без средба Трамп-Путин

Канал5 - 10.11.2017

Во исчекување на евентуалната средба меѓу Трамп и Путин, Самитот на АПЕК во Виетнам минува во знакот на пораките на американскиот претседател за обединување на силите против Северна Кореја.

(ВИДЕО) Виетнам: Путин и Трамп се сретнаа

Локално - 10.11.2017

На почетокот на средбата на Азиско-пацифичка економска соработка ( АТИС ) што се одржува во Виетнам, рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега, Доналд Трамп, се сретнаа.

Си Џинпин му се спротивстави на Трамп и повторно застана на страната на глобализацијата

Стандард - 10.11.2017

Кинескиот претседател Си Џинпин силно ја заштити глобализацијата во говорот пред азиските бизнис лидери денес, откако ги повика земјите да ги задржат своите економии отворени, за да го споделат просперитетот, пренесува „Bloomberg“.

Трамп: Нема да толерирам хронична злоупотреба на трговијата

МРТ - 10.11.2017

Американскиот претседател Трамп ги пофали успесите на Азиско-пацифичкиот регион, па ги предупреди членките на АПЕК да не ја злоупотребуваат трговијата. За проблемите во економските случувања ги обвини и неговите претходници во Белата куќа.

Нема да има средба на Путин и Трамп во Виетнам поради „конфликтните распореди“

МКД - 10.11.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп нема да се сретне за време на Азиско-пацифичкиот самит во Виетнам со рускиот претседател Владимир Путин, соопшти Белата куќа. Двајцата светски лидери се наоѓаат во Ханој, но нивна официјална средба нема да има, ...

Трамп и Путин се сретнаа во Виетнам

Newsroom - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин во петок се ракуваа на вечерата на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка(АПЕК), иако Белата куќа претходно објави дека нема да има официјална средба.

Си Џинпинг: Глобализација е неповратен тренд

Курир - 10.11.2017

Тој им рече на лидерите на Азиско- пацифичкиот самит за економска соработка (АПЕК) во виетнамскиот град Дананг дека Кина значително ќе ги намали ограничувањата за пристап до својот пазар. Кинескиот претседател додаде дека ќе има рамноправен однос со ...

Путин и Трамп се сретнаа во Виетнам (ВИДЕО)

Стандард - 10.11.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп се сретана во Виетнам, објави Ројтерс. Тие се ракуваа и разменија неколку зборови додека се местеа за слика на Азиско-пацифичкиот форум за економска соработка (APEC) во ...

Трамп во Азија порача дека е за чесна и рамноправна трговија

Нетпрес - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот на средбата на азиско-пацифичките земји во виетнамски Дананг упати силна порака за трговијата, порачувајќи дека САД повеќе не можат да ги толерираат трговските злоупотреби и оти ќе инсистираат на ...

Путин и Трамп во Виетнам: од лошо - полошо

Deutsche Welle - 10.11.2017

Трамп и Путин сепак нема да се сретнат во Виетнам. Политичката клима меѓу САД и Русија е значително влошена во периодот од нивната прва директна средба во јули во Хамбург. Но, Москва и натаму опстојува на дијалог со САД.

Трамп со критики кон АПЕК

МРТ - 10.11.2017

Во обраќањето на Самитот за Азиско- пацифичка економска соработка познат како АПЕК, кој се одржува во Да Нанаг, Виетнам, Трамп нагласи дека Соединетите Американски Држави ќе соработуваат сѐ додека сите земји- членки ги почитуваат правичноста и ...

Трамп нема да се сретне со Путин во Виетнам

Нетпрес - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нема да се сретне со рускиот колега по дожност Владимир Путин во Воетнам, објави во петокот Белата куќа, а од Кремљ соопштија дека протоколарнтие служби продолжуваат да го разгледуваат можностите за средба на ...

Трамп и Путин нема да имаат средба, но „веројатно ќе си речат здраво“

Мета - 10.11.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп на маргините на азиско-пацифичкиот самит во Виетнам нема да се сретне со рускиот лидер Владимир Путин, соопшти Белата куќа. Двајцата претседатели се во Виетнам, но средбата нема да се случи.

Ништо од состанок Путин-Трамп во Виетнам: Можеби ќе налетаат еден на друг и ќе "си кажат здраво"

Точка - 10.11.2017

Портпаролот на Кремљ за "Sputnik" рекол дека координацијата на состанокот Трамп-Путин и натаму е во тек, и дека не е јасно дали ќе се состанат во текот на 25. состанок на економски лидери - "APEC".

Белата куќа: нема да има средба меѓу Трамп и Путин

Р.С.Европа - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нема да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин на маргините на самитот на Југоисточна Азија во Виетнам, соопшти Белата куќа. „Во врска со средбата со Путин, никогаш не беше потврдено и нема да има ...

НИШТО ОД СРЕДБАТА ПУТИН-ТРАМП: Веројатно е само „здраво“!

Фактор - 10.11.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп нема да се состане на маргините на азиско-пацифичкиот самит во Виетнам со рускиот лидер Владимир Путин, соопшти Белата куќа. Двајцата лидери се наоѓаат во Виетнам, но како пренесе Ројтерс, до посебна средба, која е ...

Тајфун се упати кон Виетнам во пресрет на самитот на АПЕК

Сител - 10.11.2017

Тропски тајфун се формирал во Јужнокинеското Море западно од Филипините и можно е да се упати кон Виетнам, во време кога земјата се подготвува за големиот самит на Организацијата на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК).

Белата куќа со изненадувачки информација – состанок меѓу Путин и Трамп нема да има…!?

Локално - 10.11.2017

Средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин во Виетнам, нема да се одржи, соопштија од Белата куќа во петокот, пренесува AFP. „ Што се однесува до средбата со Путин, никогаш немало потврдена средба и ...

Дали ќе има средба Трамп-Путин?

Глас на Америка - 09.11.2017

Државниот секретар Тилерсон вели дека ако се случи такво нешто, САД треба да осигураат дека ќе има значење Не е официјално потврдено, но извори блиски до претседателот на САД Доналд Трамп, индицираат дека тој најверојатно, на маргините на ...

Трамп и Путин најверојатно утре ќе се сретнат во Виетнам

Р.С.Европа - 09.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин најверојатно ќе одржат состанок на 10 ноември, изјави денеска неговиот помошник Јуриј Ушаков, додавајќи дека состанокот би бил на маргините на Азиско Пацифичкиот економски ...

Тилерсон: Се уште не е донесена одлука дали Трамп ќе се сретне со Путин

+инфо - 09.11.2017

Тилерсон, кој го придружува Трамп при неговата азиска турнеја, изјави во Пекинг дека прашањето за евентуалната средба ќе биде темелно разгледано. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон наведе дека се уште не е донесена одлука дали ...

Втората средба на Трамп и Путин закажана за утре

+инфо - 09.11.2017

Средбата ќе биде можност за разговор по најважните светски прашања, како што е кризата околу севернокорејската нуклеарна и ракетна програма. Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп утре ќе ја имаат својата втора средба, која ...

Втората средба на Трамп и Путин закажана за утре

А1 On - 09.11.2017

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп утре ќе ја имаат својата втора средба, која е предвидено да се одржи на маргините на Самитот на Организацијата на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) во Виетнам.

Трамп и Путин најверојатно утре ќе се сретнат во Виетнам

Тера - 09.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин најверојатно ќе одржат состанок на 10 ноември, изјави денеска неговиот помошник Јуриј Ушаков, додавајќи дека состанокот би бил на маргините на Азиско Пацифичкиот економски ...

Песков: Се уште разговаравме за евентуална средба меѓу Трамп и Путин во Виетнам

Стандард - 09.11.2017

Кремљ денес рече дека се уште се дискутира за можна средба помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, оваа недела во Виетнам, но ништо не е конечно договорено, објавија Ројтерс и ТАСС.

Нов состанок Путин – Трамп во петок во Виетнам

Нетпрес - 09.11.2017

Новиот состанок меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега по должност Доналд Трамп ќе се одржи во петок во Виетнам, на маргините на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (APEC), изјави во четвртокот советникот ...

Путин порача: „Зајакнуваме и немаме намера да запреме“

Press24 - 09.11.2017

-Москва ја поддржува идејата за формирање зона на слободна трговија во Азија и на Пацификот - порача рускиот претседател Владимир Путин. -Ја поддржуваме идејата за формирање на Азиско-пацифичка зона за слободна трговија.

Каде ќe се сретнат утре Путин и Трамп?

Фактор - 09.11.2017

Претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин ќе се состанат утре во Виетнам. Тоа е она што помошникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков им го кажал на руските агенции. Средбата "ќе биде на 10 ноември", "но времето се усогласува", ...

Пресврт, нема да има средба Трамп-Путин

Вечер - 11.11.2017

Формален состанок Путин Трамп во Виетнам нема да има. Таква средба воопшто не е планирана за денеска објави Белата куќа додека вчера руската страна го соопшти спротивното. Во виетнамскиот град Да Нанг се одржува самит на организацијата на Азиско ...

Се уште се разгледува можноста за средба на Путин и Трамп во Виетнам

Орбис - 10.11.2017

Се уште се разгледува можноста за средба помеѓу рускиот и американскиот претседател за време на Азиско-пацифичкиот самит за економска соработка кој што се одржува во Виетнам. Ова го изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков кој не можеше конкретно ...

Си Џинпинг: Економската глобализација доведе до глобален раст

Орбис - 10.11.2017

Кинескиот лидер Си Џинпинг за време на Азиско-пацифичкиот самит за економска соработка изјави дека глобализацијата е неповратен тренд, а светот треба да работи таа да стане избалансирана и сеопфатна.

Песков: Можноста за состанок меѓу Путин и Трамп сé уште се разгледува

Алсат-М - 10.11.2017

Можноста за средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп за време на Азиско-пацифичкиот самит за економска соработка (АПЕК) сѐ уште се разгледува, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Срдечен поздрав на Трамп и Путин (ВИДЕО)

МКД - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин се ракуваа на вечерата на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) иако Белата куќа претходно објави дека нема да има официјален состанок.

Си Џинпинг: Глобализација е неповратен тренд

ТВ21 - 10.11.2017

Глобализацијата е неповратен тренд, но светот мора да работи на тоа, таа да стане избалансирана и сеопфатена, изјави денеска кинескиот претседател Си Џинпинг. Тој им рече на лидерите на Азиско- пацифичкиот самит за економска соработка (АПЕК) во ...

Трамп во Азија порача дека е за чесна и рамноправна трговија

Точка - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот на средбата на азиско-пацифичките земји во виетнамски Дананг упати силна порака за трговијата, порачувајќи дека САД повеќе не можат да ги толерираат трговските злоупотреби и оти ќе инсистираат на ...

Трамп и Путин сепак нема да се сретнат во Виетнам

Нова ТВ - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нема да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин на маргините на самитот на Југоисточна Азија во Виетнам, соопшти Белата куќа. „Во врска со средбата со Путин, никогаш не беше потврдено и нема да има ...

Трамп и Путин нема да имаат средба, но „веројатно ќе си речат здраво“

Локално - 10.11.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп на маргините на азиско-пацифичкиот самит во Виетнам нема да се сретне со рускиот лидер Владимир Путин, соопшти Белата куќа. Двајцата претседатели се во Виетнам, но средбата нема да се случи.

Белата куќа: Нема да има средба меѓу Трамп и Путин

Тера - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нема да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин на маргините на самитот на Југоисточна Азија во Виетнам, соопшти Белата куќа. „Во врска со средбата со Путин, никогаш не беше потврдено и нема да има ...

Тајфун се упати кон Виетнам каде во моментов престојуваат најголемите светски лидери

Newsroom - 10.11.2017

Тропски тајфун се формирал во Јужнокинеското Море западно од Филипините и можно е да се упати кон Виетнам, во време кога земјата се подготвува за големиот самит на Организацијата на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК).

Тилерсон: Не е одлучено дали Трамп ќе се сретне со Путин

Newsroom - 09.11.2017

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, наведе дека се уште не е донесена одлука дали претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе оствари официјална средба со рускиот претседател, Владимир Путин, во рамите на Самитот на Организацијата на ...

Втората средба на Трамп и Путин закажана за утре

Курир - 09.11.2017

Портставник на Кремљ изјави дека се договара точниот термин за средбата. Самитот се одржува во виетнамскиот град Дананг, а на него се очекува, меѓу другите, да присуствуваат и лидерите на Кина, Јапонија, Австралија, Нов Зеланд, Јужна Кореја, ...