TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Концерт на Tрпчески и Aшкенази, в недела свечено отворање на Mакедонската филхармонија

ТВ21 - 19.05.2017

Со концерт на дела од Чајковски и Прокопиев, а под диригентската палка на светски познатиот Владимир Ашкенази од Русија и маестро Симон Трпчески, во недела ќе биде свечено отворена новата концертна сала на Македонската филхармонија.

Симон Трпчески: Секој момент со маестро Владимир Ашкенази е бесценет

Факултети - 19.05.2017

Во недела, во 19 часот Ашкенази и Трпчески ќе го изведат историскиот концерт за Македонија со кој свечено ќе биде отворена новата концертна сала на Македонската филхармонија Владимир Ашкенази несомнено е легендарен музичар.

Македонската филхармонија доби музички храм по сите светски стандарди

МРТ - 19.05.2017

Врвна акустика, современа техника- Македонската филхармонија доби музички храм по сите светски стандарди. Ќе се отвори со концерт на маестро Симон Трпчески по дирегентско водство на Владимир Ашкенази.

Македонската филхармонија, Трпчески и Ашкенази најавија концерт за паметење

Вечер - 19.05.2017

"Нашиот град и нашата држава заслужуваат да имаат ваква сала, бидејќи, од една страна, има луѓе кои со сето свое срце ја сакаат музиката и токму затоа ова ќе биде храм на музиката, а, од друга страна, најсреќни се членовите на Филхармонијата кои ...

Македонската Филхармонија добива нова концертна сала по сите светски стандарди

Телевизија Нова - 19.05.2017

Македонската Филхармонија добива нова концертна сала по сите светски стандарди. Објектот ќе биде пуштен во употреба во недела на 21 мај. Габриела ...

Канческа- Милевска за РСМ: По 73 години Македонска Филхармонија добива модерна концертна сала

Курир - 19.05.2017

Во недела на 21 мај свечено ќе биде отворена новата концертна сала на Македонската Филхармонија. По 73 гoдини постоење, филхармонијата за прв пат ќе добие своја модерна сала. Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска во интервју за Радио ...

Симон Трпчески и Владимир Ашкенази на отворањето на новата Филхармонија

Канал5 - 19.05.2017

Интернационалната ѕвезда Симон Трпчески и маестро Владимир Ашкенази го најавија отворањето на новата сала на Македонската филхармонија ...

Македонската филхармонија пo 73 години добива нова концертна сала по сите светски стандарди

Cooltura - 18.05.2017

Не постои поголема гордост од онаа да бидеш дел од создавањето на една вредност која ќе биде запишана во македонската историја... да бидеш дел од создавањето на еден нов дом...дом за македонските уметници во кој на еден достоинствен начин ќе се ...

СЕ ОДРЖАА ПРВИТЕ ПРОБИ: Погледнете како изгледа зградата на Македонската филхармонија (ФОТО)

Телеграф - 18.05.2017

По цели 73 години, Македонската филхармонија конечно доби свој дом, а на 21 мај свечено ќе биде пуштена во употреба концертната сала со ексклузивен настап на Симон Трпчевски и еден од најдобрите диригенти во светот, Русинот Владимир Ашкенази Првите ...

„Вест“ објави ексклузивни фотографии од Филхармонија пред отворањето

Курир - 19.05.2017

Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди, ќе биде отворен в недела во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата со која како солист ќе настапи ...

Канческа- Милевска за РСМ: По 73 години Македонска Филхармонија добива модерна концертна сала

Press24 - 19.05.2017

Во недела на 21 мај свечено ќе биде отворена новата концертна сала на Македонската Филхармонија. По 73 гoдини постоење, филхармонијата за прв пат ќе добие своја модерна сала. Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска во интервју за Радио ...

Македонската филхармонија пo 73 години добива нова концертна сала по сите светски стандарди

Скопје инфо - 19.05.2017

Нова концертна сала по сите светски стандардри добива Македонската филхармонија. Не постои поголема гордост од онаа да бидеш дел од создавањето на една вредност која ќе биде запишана во македонската историја, да бидеш дел од создавањето на еден нов ...

Првите фотографии од новата Филхармонија

Република - 20.05.2017

Помалку од 24 часа не делат од свеченото отворање на Филхармонијата. Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди ќе биде отворен в недела во 19 часот со ...

Канческа- Милевска за РСМ: По 73 години Македонска Филхармонија добива модерна концертна сала

Пулс24 - 19.05.2017

Во недела на 21 мај свечено ќе биде отворена новата концертна сала на Македонската Филхармонија. По 73 гoдини постоење, филхармонијата за прв пат ќе добие своја модерна сала. Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска во интервју за Радио ...

Новиот објект на Македонската филхармонија се отвора в недела со ексклузивен концерт

Алфа - 19.05.2017

Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во Република Македонија, новиот објект го добива по 73 години од постоењето. Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски ...

Денеска се отвора новиот објект на Македонската филхармонија

Република - 19.05.2017

Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди ќе биде отворен денеска во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата со која како солист ќе настапи нашиот ...

Новиот објект на Македонската филхармонија се отвора в недела

Макфакс - 19.05.2017

Новиот објект на Македонската филхармонија ќе биде отворен в недела, во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата, со која како солист ќе настапи нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчески.

Новиот објект на Македонската филхармонија ќе биде ставен во функција во недела со ексклузивен концерт

Нетпрес - 19.05.2017

Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во Република Македонија, новиот објект го добива по 73 години од постоењето. Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски ...

В недела ќе се отвори новиот објект на Македонската филхармонија

Денар - 19.05.2017

Новиот објект на Македонската филхармонија ќе биде отворен в недела, во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата, со која како солист ќе настапи нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчески.

Новиот објект на Македонската филхармонија се отвора в недела со ексклузивен концерт

Канал 77 - 19.05.2017

Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди, ќе биде отворен в недела во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата со која како солист ќе настапи ...

Утре со концерт на Трпчевски, ќе стартува новата концертна сала на Македонскта филхармонија

Локално - 20.05.2017

Со светски познатиот пијанистот Симон Трпчевски и еден од најдобрите диригенти во светот, Русинот Владимир Ашкенази, свечено ќе биде отворена новата концертна сала на Македонската филхармонија. Со Свитата бр.