TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тинејџерите сеуште луди по iPhone, а возрасните?

Додај Гас - 14.11.2017

Истражувањата спроведени во текот на изминатите неколку години во САД покажале дека сеуште меѓу тинејџерите најпопуларни се телефоните на iPhone – според едно истражување од почетокот на оваа година, дури 76 проценти од 5 и пол илјади испитаници ...

iPhone X има проблеми со работата во ладни простории

Кајгана - 14.11.2017

Доколку сте сопственик на моментално најскапиот смартфон на пазарот, возможно е вашиот уред да стане инертен некое време доколку се соочува со нагли промени на температурата. Пред неколку дена, одредени корисници, кои живееле во ладни краеви, ...

Тинејџерите сакаат Ајфон, а возрасните?

Точка - 14.11.2017

Додека тинејџерите и натаму ги преферираат паметните телефони на Apple, повозрасните не се толку фасцинирани од моделите на американската компанија и се чини дека повеќе би сакале за Божиќ да добијат подарок - Samsung Galaxy S8.

Apple следната година може да претстави три нови телефони

Денар - 14.11.2017

Аналитичарот Минг-Чи Куо од „KGI Securities“ објави белешка до своите клиенти, која е цитирана и од „AppleInsider“ и според која „Apple“ работи над 6,5-инчен „iPhone“ со „OLED“ дисплеј кој ќе биде пуштен во продажба во втората половина од 2018-та ...

Apple ги израдува своите корисници и го поправи проблемот со автокорекција за буквата “I”

Телефони.мк - 14.11.2017

Аpple корисниците кои постојано гледаа "А"? наместо "i" конечно може да дишат слободно. Во четвртокот, Apple (AAPL, Tech30) објави ажурирање на iOS за да се поправи проблемот што некои луѓе го доживеале кога малата буква "i" автоматски се коригира ...

iPhone X има темен интерфејс кој може да заштеди батерија: Еве како да го вклучите

GSM.mk - 14.11.2017

iPhone X е првиот смартфон на Apple кој доаѓа со OLED дисплеј и, нормално, како и секој OLED дисплеј, има своја добра и лоша страна. Нуди одлични контрасти и квалитет, но поради тоа, брзо ја троши батеријата...

“Зелена линија на смртта” на iPhone од 1000 евра: Луѓето се бесни поради големиот проблем на најскапиот телефон на ...

Точка - 14.11.2017

iPhone X е во продажба веќе две недели, а одреден број на корисници пријавиле неочекувани проблеми со овој уред, пишува MacRumors. Имено, на многумина покрај десниот раб на екранот им се појавила тенка неонска зелена линија.

Apple спрема три нови модели: iPhone X ќе добие Plus верзија

Телефони.мк - 14.11.2017

По примерот со iPhone X, Apple ќе претстави 3 нови модели на наредниот настан, при што ќе имаме и iPhone X Plus верзија. Аналитичарот од KGI Securities, Минг-Чи Куо вели дека Apple спрема модел со дијагонала од дури 6,5 инчи, што ќе биде најголемиот ...

Споредба на камерите: OnePlus 5T vs OnePlus 5

GSM.mk - 14.11.2017

Само неколку дена пред неговото претставување, веќе се појавија видеа од отпакување на OnePlus 5T, неговите спецификации и фотографии од неговиот дизајн. Сега, се појавија и првите фотографии направени со уредот и споредени со OnePlus 5..

„Зелена линија на смртта“ се појавува кај некои „ајфон X“ уреди (фото)

Newsroom - 14.11.2017

Некои корисници на најновиот „ајфон X“, пријавиле дека на нивните уреди се појавила т.н. „зелена линија на смртта“ што всушност е трајно оштетување на OLED-екранот. Ова е поинаков проблем од „burn-in“ ефектот кој е регистриран кај најновите телефони ...

Apple во 2018-та може да претстави 3 смартфони во стилот на iPhone X

Стандард - 13.11.2017

Неодамна Минг-Чи Куо од KGI Securities прогнозира дека догодина Apple ќе пушти два смартфони со AMOLED дисплеи и изјави дека уредите ќе имаат челични рамки. Неколку дена подоцна, Куо обезбедува дополнителни информации кои откриваат повеќе за ...

YouTube ја убива батеријата на iPhone X

Телефони.мк - 13.11.2017

Голем број на корисници му се пожалија на YouTube дека нивната нова верзија на мобилната апликација која е наменета за прилагодување на новиот вид на OLED дисплеј на iPhone X со сразмер од 18:9 ја „убива“ батеријата на смартфонот.

iPhone X и iPhone 8 Plus се бараат повеќе од очекуваното

Телефони.мк - 13.11.2017

Apple го зголемува производството на iPhone X и iPhone 8 Plus , затоа што побарувачката е поголема од очекувањата на компанијата. Се очекува iPhone X до крајот на 2017 година да биде продаден во 26 милиони парчиња.

Зошто би потрошиле 1.000 евра за телефон, за потоа да го инсталирате токму ова?!

Точка - 13.11.2017

Овојпат воопшто не ни е јасно зошто некој би сакал да издвои 1.000 евра за телефон, за потоа да посака да инсталира нешто вакво? Apple предизвика вистински хаос со својот iPhone X паметен телефон, а тоа е така затоа што овој телефон е потполно ...

Apple го зголемува производството на iPhone X и iPhone 8 Plus поради големата побарувачка

GSM.mk - 13.11.2017

Изгледа дека побарувачката за iPhone X и iPhone 8 Plus е поголема од очекувано, поради што компанијата реши да го зголеми нивното производство.. До крајот на годината, Apple ќе продаде најмалку 26 милиони iPhone X единици.

Протечени серија фотографии од OnePlus 5T

Smartportal - 13.11.2017

Кинескиот премиум бренд OnePlus наскоро треба да го претстави својот нов знаменосец 5T, кој според информациите кои ги имавме досега треба да има издолжен 6 инчен дисплеј со 18:9 сооднос и помали рамки околу него, како што всушност имаат скоро сите ...

Видео: Отпакување на OnePlus 5T пред неговото официјално претставување!

GSM.mk - 13.11.2017

Иако официјалното претставување на OnePlus 5T ќе биде за помалку од недела дена, покрај тоа што ги дознавме неговите спецификации и видовме неколку слики, сега се појави и првото отпакување на уредот..

Голем проблем на новиот iPhone X – „Зелена линија“ на неговиот екран

Таратур - 13.11.2017

Некои корисници на новиот смартфон iPhone X, пријавија проблеми со овој смартфон. Како што тврдат се појавила „зелена линија на смртта“ на екраните од скапо платените уреди. Многу корисници на овој телефон на друштвените мрежи и на некои форуми ...

Почнаа проблемите за iPhone X: Корисниците се жалат на „зелена линија на смртта“ која се појавува на екранот

Кајгана - 13.11.2017

Некои од сопствениците на новиот iPhone X почнаа да ги пријавуваат првите проблеми со уредот, тврдејќи дека на екранот од телефонот „од никаде“ им се појавува зелена линија. Голем број корисници на Apple производите пишуваат на социјалните мрежи на ...

Епл му ќари 120 милиони долари на Самсунг за патенти

Оff.net - 13.11.2017

Борбата беше околу „slide to unlock“ опцијата на Ајфон за отклучување на смартфонот со движење од лево кон десно на екранот, и се водеше повеќе од 5 години. Случајот заврши откако американскиот Врховен суд одлучи дека нема да дозволи жалба околу ...

“Зелена линија на смртта” се појавува на екранот на iPhone X

Среќа.mk - 13.11.2017

Некои од сопствениците на новиот iPhone X почнаа да ги пријавуваат првите проблеми со уредот, тврдејќи дека на екранот од телефонот им се појавува зелена линија. Голем број корисници на Apple телефоните пишуваат на социјалните мрежи дека на голем ...