TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лекарите реконструирале 80 проценти од кожата на болно момче

Факултети - 10.11.2017

Постои ретка болест која предизвикува човечката кожа да биде многу ранлива, до тој степен што може да се создадат плускавци и пукнатини од многу едноставни и мали дејствија, како чешање и триење.

Корисни совети: Корејки споделуваат трикови за чиста и блескава кожа

БркајРабота - 09.11.2017

Не е чудно што познатите актерки се повеќе црпат трикови за убавина од Азијатките и нивните бјути рутини. Бидејќи ако погледнеме која било Корејка, Јапонка или Кинескиња, нивната кожа и коса се толку здрави, блескави, густи што посакуваме малку од ...

3 важни правила: Како да се туширате за да одбегнете сушење на кожата?

Точка - 09.11.2017

Туширањето може да ѝ наштети на вашата кожа, доколку тоа го правите погрешно. Обрнете внимание на следните грешки поради кои вашата кожа може да биде изложена на агресивни надворешни услови и да стане сува.

Научници спасија дете со тоа што му „направија“ нова кожа

Кајгана - 09.11.2017

Доктори преку генетско инжинерство креирале доволно кожа за покријат 80% од телото на седумгодишно момче со генетска болест, и тоа му го спасило животот. Ова не е првпат докторите да „направат“ нова кожа, но во претходните обиди било креирано само ...

7-годишник со 80% генетски модифицирана кожа

Идивиди - 09.11.2017

Булозната епидермолиза е ретка генетска болест која предизвикува кожата низ телото да создава болни плускавци на најмал допир, а за неа нема лек. Сега, третман развиен од италијански научници би можел потенцијално да ги трансформира животите на ...

На „детето пеперутка“ заменета му е 80 отсто од кожата, сега живее нормален живот

Локално - 09.11.2017

Малиот Хасан кој живее во Германија има ретка генетска болест позната како булозна епидермолиза, поради што кожата му е кршлива и нежна како крилата на пеперутка. Лекарите сега му подарија нов живот по низа спасоносни операции со што му е заменета ...

Медицинско чудо – дете доби вештачка кожа

Канал5 - 08.11.2017

Седумгодишно дете во Германија доби целосно нова кожа , направена во лабораторија . Детето , родено во Сирија со генетско пореметување , речиси и да немало кожа , а телото му било покриено со отворени рани .

Маска од какао и кисело млеко за хидратација на сува кожа

Локално - 08.11.2017

Ако барате нешто што мириса неверојатно вкусно и ја навлажнува сувата и пукната кожа, оваа маска од какао и јогурт е вистинска за вас. Зимскиот студ и ветровите што дуваат за време на студените месеци може да ја оштетат кожата и со тоа ја симнуваат ...

Козметичарката на Џеј Ло ги открива најголемите грешки што ги прави секоја жена

Репортер - 08.11.2017

Никол Џос е жената задолжена за беспрекорниот изглед на кожата на Џенифер Лопез. Таа вели дека секоја жена би требало да причека барем четири часа пред да нанесе какви било производи на лицето и додава дека младите девојки го уништуваат својот тен ...

Мијте го лицето со газирана вода-резултатите се неверојатни!

Пулс24 - 08.11.2017

Овој едноставен потег има голем благодат за вашиот здрав изглед, а најчесто го користат Јапонките, познати по добрата нега на нивната кожа и вечно младешкиот изглед. По чистењето на лицето, наместо со обична, исплакнете се со минерална газирана вода.

Како да се туширате за да одбегнете сушење на кожата?

Пулс24 - 09.11.2017

Туширањето може да ѝ наштети на вашата кожа, доколку тоа го правите погрешно. Обрнете внимание на следните грешки поради кои вашата кожа може да биде изложена на агресивни надворешни услови и да стане сува.