TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реформи во следењето на комуникациите

Телма - 12.10.2017

Технички или противуставен - која е вистинската дефиниција на членот 175 од законот за електронски комуникации. Експертите го гледаат како проблематичен кој ја олеснува злоупотребата на прислушувањето.

Владата гарантира дека нема злоупотреби на системот за прислушување

24 Вести - 12.10.2017

Спорниот член 175 со кој се дава неограничена моќ на УБК да прислушува најверојатно ќе остане во фиока до избор на нови торјца судии во Уставниот суд. Извори од Уставен за ТВ 24 велат дека математиките со гласовите покажуваат дека нема мнозинство за ...

„Нема незаконско прислушување“, Владата негира злоупотреба на службите

ТВ21 - 12.10.2017

Привршуваат реформите на управата за безбедност и контраразузнавање, како и измените на законот за следење на електронските комуникации во Македонија. Владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, вели дека измените се клучни за да се спречи нова ...

Дали членот 175 е противуставен или проблемот со нелегално прислушување е на друга локација?

Телма - 12.10.2017

Одеднаш членот 175 од Законот за електронски комуникации не е спорен за Владата, иако за опозициската СДСМ беше спорен, поради злоупотреби на прислушувањето. Членот го спомна и Прибе во својот извештај, а Уставниот суд за малку веќе ќе го поништеше, ...

Набавка на опрема за прислушување, крена рачна за членот 175 за следење комуникации!?

Алфа - 12.10.2017

Дали со тоа власта купува време, за операторите да извршат набавка на нова опрема за следење на комуникации кои се одвиваат преку интернет? Што е во позадина на одлуката на Владата да не се одлучува по уставноста на членот 175 од законот за следење ...

Владата бара Уставен да не одлучува за спорниот член од Законот за електронски комуникации

Сител - 12.10.2017

Владата не го злoупотребува системот за прислушување на УБК, туку наскоро ќе ги менува законите за електронски телекомуникации и за следење на комуникациите согласно реформите од планот 3-6-9.

Злоупотребата на прислушувањето „виси во воздух“

Р.С.Европа - 12.10.2017

Во исчекување на реформите за безбедносните служби, сомнежите за злоупотреба на системите за прислушување остануваат. Владата му предложи на Уставниот суд да ја запре постапката за оценување на уставноста на спорниот член од законот за електронски ...

Зафировски: Уставниот суд требаше досега да се произнесе за уставноста на спорниот член од Законот за следење на ...

Телевизија Нова - 12.10.2017

Уставниот суд требаше досега да се произнесе за уставноста на спорниот член од Законот за следење на комуникации, за да имаме јасна претстава, што треба да се сработи во претстојниот период, вели за Тв Нова Воислав Зафировски .

Бошњаковски: Во финална фаза реформите на безбедносниот систем

МРТ - 12.10.2017

Мислењето од последната владина седница до Уставниот суд за запирање на постапката за оценување на уставноста на членот 175 од Законот за електронски комуникации, како што наведе владиниот портпарол, е во насока да не се прави двојна работа...

Нема незаконско прислушување, тврдат од Владата

Фактор - 12.10.2017

По донесената одлука Владата да даде мислење до Уставниот суд дека не треба да се оценува уставноста на спорниот член 175 од Законот за следење на комуникациите како и до конечниот старт на реформите во безбедносниот систем од владата тврдат дека ...

Владата вели дека нема незаконско прислушување во тековниот мандат

Мета - 12.10.2017

Владата му предлага, а не му налага на Уставниот суд да ја запре постапката за оценување на уставноста на членот 175 од Законот за електронски комуникации, кој ѝ овозможува на Управата за безбедност и контраразунавање (УБК) директно да прислушува ...

Реформи во следењето на комуникациите

Либертас - 12.10.2017

Технички или противуставен – која е вистинската дефиниција на членот 175 од законот за електронски комуникации. Експертите го гледаат како проблематичен кој ја олеснува злоупотребата на прислушувањето.

Системско решение против злоупотреба на службите за безбедност...

Н.Македонија - 12.10.2017

Системско решение против злоупотреба на службите за безбедност За неполн месец ќе се отвори јавна дебата за реформите на безбедносниот систем што ги подготвува Владата за Управата за безбедност и контраразузунување и на Законот за следење на ...

Владата гарантира дека нема злоупотреби на системот за прислушување

Локално - 12.10.2017

Спорниот член 175 со кој се дава неограничена моќ на УБК да прислушува најверојатно ќе остане во фиока до избор на нови тројца судии во Уставниот суд. Извори од Уставен за ТВ 24 велат дека математиките со гласовите покажуваат дека нема мнозинство за ...

Зошто Владата е против оценка на уставноста на спорниот член од Законот за прислушкување?

Фактор - 12.10.2017

Одлуката на Владата на Република Македонија да му даде мислење на Уставниот суд со кој се препорачува да не се оценува уставноста на членот 175 од Законот за следење на комуникациите предизвика големи полемики пред се кај стручната јавност бидејќи ...

Барање на Владата за Законот за следењето на комуникациите

Алсат-М - 11.10.2017

Владата бара Уставниот суд да не ги чепка одредбите за тајно следење во Законот за електронски комуникации поради претстојните реформи во УБК и во системот за прислушување. Така дообјаснуваат од Илинденска 2, откако В ладата вчера побара од Уставен ...

Владата смета дека Уставниот суд треба да ја запре постапката за Законот за следење на комуникациите

Канал5 - 11.10.2017

Владата ја појасни вчерашната одлука со која смета дека треба да се повлече иницијативата з аиспитување на Уставноста на членот 175 од Законот за следење на комуникациите . Поради нагласен интерес на јавноста во врска со одлуката на Владата на ...

Нова Власт-прислушување по старо, на СДСМ сега не им пречи оваа пракса

Алфа - 11.10.2017

Синоќа Владата одлучила да се запре постапката за оценување на уставноста на фамозниот член 175 од Законот за електронски комуникации. СДСМ се предомисли, од позиција на Власт не и смета концентрацијата на моќ на УБК да има траен пристап во реално ...

Во моментов не се врши незаконско прислушување, тврди Владата

Позитив.мк - 12.10.2017

Владата му предлага, а не му налага на Уставниот суд да ја запре постапката за оценување на уставноста на членот 175 од Законот за електронски комуникации, кој ѝ овозможува на Управата за безбедност и контраразунавање (УБК) директно да прислушува ...

Владата гарантира дека во моментов граѓаните не се прислушуваат

+инфо - 12.10.2017

Се отвора процес за наоѓање системско решение против злоупотреба на службите за безбедност. За неполн месец ќе се отвори јавна дебата за реформите на безбедносниот систем што ги подготвува Владата за Управата за безбедност и контраразузунување и на ...

Владата бара Уставен суд да го запре преиспитувањето на Законот за следење комуникации

+инфо - 11.10.2017

Уставниот суд да ја запре постапката за преиспитување на уставноста на членот 175 од Законот за следење на комуникациите, е мислење на Владата. Владата, на 31. седница вчера, донесе мислење Уставниот суд да ја запре постапката за преиспитување на ...

Системско решение против злоупотреба на безбедносните служби

Сител - 12.10.2017

За неполн месец ќе се отвори јавна дебата за реформите на безбедносниот систем што ги подготвува Владата за Управата за безбедност и контраразузунување и на Законот за следење на електронските комуникации, кои се во финална фаза.

Владата бара Уставен да ја запре постапката за преиспитување на членот од Законот за следење на комуникациите

24 Вести - 11.10.2017

Владата бара Уставниот суд да ја запре постапката за преиспитување на уставноста на членот 175 од Законот за следење на комуникациите. Ова мислење Владата го донела вчера на 31 седница, бидејќи како што соопштуваат, „оваа иницијатива е парцијална и ...

Реформите во УБК биле причината Владата да бара да запре постапката за членот 175 во Уставен

Мета - 11.10.2017

Владата бара Уставниот суд да ја запре постапката за оценување на уставноста на членот 175 од Законот за електронски комуникации, бидејќи веќе работи на реформите во безбедносниот систем, а оваа „иницијатива е парцијална и не ѝ приоаѓа на оваа тема ...

Владата предлага прекин на постапката за укинување на член 175 кој го овозможи масовното прислушување

Фокус - 11.10.2017

Иако Уставниот суд изрази сомнеж дека на Управата за безбедност и контраразузнавање и биле одврзани рацете да прислушува и на тој начин да ги прекрши правата на граѓаните, согласно членот 175 од Законот за електронски комуникации, од Владата решеија ...

Владата бара системско решение против злоупотреба на службите за безбедност

МКД - 12.10.2017

За неполн месец ќе се отвори јавна дебата за реформите на безбедносниот систем што ги подготвува Владата за Управата за безбедност и контраразузунување и на Законот за следење на електронските комуникации, кои се во финална фаза.

Влада работи врз реформите на безбедносниот систем, УБК и Законот за следење на комуникациите

А1 On - 11.10.2017

Владата на Република веќе работи на реформите на безбедносниот систем, вклучувајки ја и УБК и на Законот за следење на комуникациите. Ова го соопшти владината прес-служба поради нагласен интерес на јавноста во врска со одлуката на Владата на ...

Влада: Во моментов не е можна злоупотреба на системот за следење

Нова ТВ - 12.10.2017

За неполн месец ќе се отвори јавна дебата за реформите на безбедносниот систем што ги подготвува Владата за Управата за безбедност и контраразузунување и на Законот за следење на електронските комуникации, кои се во финална фаза, а целта е да се ...

Владата посветено работи врз реформите на безбедносниот систем

Newsroom - 11.10.2017

Владата на Република Македонија веќе работи на реформите на безбедносниот систем, вклучувајки ја и УБК и на Законот за следење на комуникациите. Ова го соопшти владината прес-служба поради нагласениот интерес на јавноста во врска со одлуката на ...

Системско решение против злоупотреба на службите за безбедност

Шеталиште - 12.10.2017

За неполн месец ќе се отвори јавна дебата за реформите на безбедносниот систем што ги подготвува Владата за Управата за безбедност и контраразузунување и на Законот за следење на електронските комуникации, кои се во финална фаза.

Владата работи врз реформите на безбедносниот систем, УБК и Законот за следење на комуникациите

Поглед - 11.10.2017

Владата на Република Македонија веќе работи на реформите на безбедносниот систем, вклучувајки ја и УБК и на Законот за следење на комуникациите. Ова го соопшти владината прес-служба поради нагласен интерес на јавноста во врска со одлуката на Владата ...

Без налог од Обвинителство нема да може да се прислушува

Локално - 12.10.2017

За неполн месец ќе се отвори јавна дебата за реформите на безбедносниот систем што ги подготвува Владата за Управата за безбедност и контраразузунување и на Законот за следење на електронските комуникации, кои се во финална фаза.

Се работи на реформите на безбедносниот систем, УБК и Законот за следење на комуникациите

Вечер - 11.10.2017

Владата на Република веќе работи на реформите на безбедносниот систем, вклучувајки ја и УБК и на Законот за следење на комуникациите. Ова го соопшти владината прес-служба поради нагласен интерес на јавноста во врска со одлуката на Владата на ...

Системско решение против злоупотреба на безбедносните служби

А1 On - 12.10.2017

За неполн месец ќе се отвори јавна дебата за реформите на безбедносниот систем што ги подготвува Владата за Управата за безбедност и контраразузунување и на Законот за следење на електронските комуникации, кои се во финална фаза.

Уставен суд да запре со преиспитување на Законот за следење на комуникациите, бара Владата

Макфакс - 11.10.2017

Владата на 31. седница на 10 октомври оваа година донесе мислење Уставниот суд да ја запре постапката за преиспитување на уставноста на членот 175 од Законот за следење на комуникациите, зашто оваа иницијатива е парцијална и не ѝ приоаѓа на оваа ...

Системско решение против злоупотреба на службите за безбедност

Слободен Печат - 12.10.2017

За неполн месец ќе се отвори јавна дебата за реформите на безбедносниот систем што ги подготвува Владата за Управата за безбедност и контраразузунување и на Законот за следење на електронските комуникации, кои се во финална фаза.

Владата работи врз реформите на безбедносниот систем, УБК и Законот за следење на комуникациите

Локално - 11.10.2017

Владата на Република веќе работи на реформите на безбедносниот систем, вклучувајки ја и УБК и на Законот за следење на комуникациите. Ова го соопшти владината прес-служба поради нагласен интерес на јавноста во врска со одлуката на Владата на ...

Владата гарантира - граѓаните не се прислушуваат!

Вечер - 12.10.2017

На последната владина седница, Владата даде предлог Уставниот суд да донесе решение за запирање на постапката за оценување на уставноста на членот 175 од Законот за електронски комуникации, усвоен во јуни.

Владата со мислење за уставноста на член 175 од Законот за комуникации

Нова ТВ - 11.10.2017

Владата вчера донесе мислење кое вели дека Уставниот суд треба да ја запре постапката за преиспитување на уставноста на членот 175 од Законот за следење на комуникациите затоа што “оваа иницијатива е парцијална и не ѝ приоаѓа на оваа тема сеопфатно ...

Владата гарантира дека во моментов граѓаните не се прислушуваат

МК News - 12.10.2017

За неполн месец ќе се отвори јавна дебата за реформите на безбедносниот систем што ги подготвува Владата за Управата за безбедност и контраразузунување и на Законот за следење на електронските комуникации, кои се во финална фаза.

Владата работи врз реформите на безбедносниот систем, УБК и Законот за следење на комуникациите

Стандард - 11.10.2017

Владата на Република веќе работи на реформите на безбедносниот систем, вклучувајки ја и УБК и на Законот за следење на комуникациите. Ова го соопшти владината прес-служба поради нагласен интерес на јавноста во врска со одлуката на Владата на ...

Уставен суд да запре со преиспитување на Законот за следење на комуникациите, бара Владата

Точка - 11.10.2017

Владата на 31. седница на 10 октомври оваа година донесе мислење Уставниот суд да ја запре постапката за преиспитување на уставноста на членот 175 од Законот за следење на комуникациите, зашто оваа иницијатива е парцијална и не ѝ приоаѓа на оваа ...

Владата побарала да запре постапката за членот 175 во Уставен поради реформите во УБК

Либертас - 11.10.2017

Владата на Република веќе работи на реформите на безбедносниот систем, вклучувајки ја и УБК и на Законот за следење на комуникациите. Ова го соопшти владината прес-служба поради нагласен интерес на јавноста во врска со одлуката на Владата на ...

Влада работи врз реформите на безбедносниот систем, УБК и Законот за следење на комуникациите

Сител - 11.10.2017

Владата на Република веќе работи на реформите на безбедносниот систем, вклучувајки ја и УБК и на Законот за следење на комуникациите. Ова го соопшти владината прес-служба поради нагласен интерес на јавноста во врска со одлуката на Владата на ...

Влада работи врз реформите на безбедносниот систем, УБК и Законот за следење на комуникациите

ТВ21 - 11.10.2017

Владата на Република веќе работи на реформите на безбедносниот систем, вклучувајки ја и УБК и на Законот за следење на комуникациите. Ова го соопшти владината прес-служба поради нагласен интерес на јавноста во врска со одлуката на Владата на ...

Владата работи врз реформите на безбедносниот систем, УБК и Законот за следење на комуникациите

Слободен Печат - 11.10.2017

Владата на Република веќе работи на реформите на безбедносниот систем, вклучувајки ја и УБК и на Законот за следење на комуникациите. Ова го соопшти владината прес-служба поради нагласен интерес на јавноста во врска со одлуката на Владата на ...

Реформи на безбедносниот систем, измени во Законот за следење на комуникациите

МКД - 11.10.2017

Владата на Република Македонија веќе работи на реформите на безбедносниот систем, вклучувајки ја и УБК и на Законот за следење на комуникациите. Ова го соопшти владината прес-служба поради нагласен интерес на јавноста во врска со одлуката на Владата ...

Уставен суд да запре со преиспитување на Законот за следење на комуникациите, бара Владата

Sky - 11.10.2017

Владата на 31. седница на 10 октомври оваа година донесе мислење Уставниот суд да ја запре постапката за преиспитување на уставноста на членот 175 од Законот за следење на комуникациите, зашто оваа иницијатива е парцијална и не ѝ приоаѓа на оваа ...

Мислењето на Владата за иницијативата за уставноста на членот 175 од Законот за следење на комуникациите

Академик - 12.10.2017

Владата на РМ на својата 31. седница, врз основа на заедничкото мислење на Министерството за информатичко општество и администрација, подготвено во соработка со Министерството за финансии и Секретаријатот за законодавство, донесе предлог Уставниот ...