TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ориз со зеленчук

Мои рецепти - 06.10.2017

1. Кромидот ситно го сецкаме. Пиперката и морковите ги сецкаме на кругови. Шампињоните ги сечиме на тенки кругови. Тиквицата ја сецкаме на коцки. 2. Маслото го ставаме во тавче на оган да се загрее, во него го додаваме кромидот да се пропржи.

Одличен рецепт за чизкејк

Ladybook - 06.10.2017

Одличен рецепт за сите обожаватели на чизкејк! Состојки Кора 400 гр мелен кекс 150 гр стопен маргарин 100 мл сок од портокал Крем 150 мл слатка павлака 150 гр шеќер во прав 500 гр крем сирење 100 мл топло млеко 100 мл вода 20 гр желатин Желе 300 гр ...

УНИВЕРЗАЛНО: Тесто за сè!

Gotvi.mk - 06.10.2017

За пица, уштипци, лепињи, леб… ова тесто можете да го користите за сè! Состојки: 1 кг брашно 2 дл јогурт 2 јајца 1 дл масло 4 дл млеко 1 кесичка инстант квасец 1 прашок за печиво 2-3 лажички сол Начин на подготовка: Разматете јогурт, јајца, 0,5 дл ...

Чоколадна торта со црвено вино

Поглед - 06.10.2017

Состојки: – 85 гр. путер – 145 гр. кафеав шеќер – 50 гр. бел шеќер – 1 јајце + 1 жолчка – 180 мл. црвено вино – 1 лажичка екстракт од ванила – 135 гр. брашно – 40 гр. какао во прав – 1/8 лажичка сода – 1/2 лажичка лажичка прашок за пециво – 1/4 ...

Компир чорба, брза и вкусна

Gotvi.mk - 06.10.2017

Се подготвува неверојатно брзо, а вкусот е фантастичен! Состојки: 1 л вода 2 компири 180 гр кисела павлака Пекабела сол бибер копар Начин на подготовка: Ситно изрендајте ги компирите, па ставете ги во врела вода.

Чини помалку од 150 денари: Здрав и вкусен колач, без шеќер и брашно

Скопје инфо - 06.10.2017

СОСТОЈКИ: 2 портокали 4 јајца 100 гр кокос ФИЛ 70 гр темна чоколада за готвење ПОДГОТОВКА: Портокалите се мијат и се варат два пати по половина час, па кога ќе се оладат се ставаат во блендер со кората.

Шведска торта со бадеми (Икеа торта)

Мои рецепти - 06.10.2017

Познатата шведска торта од бадеми, на многумина сигурно позната од рестораните на Икеа. Едноставна е по состав ама пак затоа е супер - вкусна. Пробајте! Подготовка Најпрво подгответе го филот бидејќи за него е потребно време за чекање додека се ...

Специјалитет на денот: Направете домашен ѓувеч

Gotvi.mk - 06.10.2017

За вкусен и незаборавен семеен ручек, и моменти со семејството кои не се забораваат. Многу вкусен рецепт кој ќе ги собере сите на трпеза. Состојки: 3 компири 3 лажици доматно пире 3 пиперки црвени 1 шолја ориз 1 шолја леќа сол вегета оригано масло ...

Сочен колач со банана и лешници

Сè за храна - 06.10.2017

Од оние што го пробаа потврдивме дека е многу вкусен и неодолив за цело друштво! Не е тежок за правење и тоа само уште повеќе ја подигнува оценката на овој сочен колач со банана и лешници! За уживање е во секој смисол.

Мус од чоколада и портокал

Боза - 06.10.2017

Потребни состојки За пандишпан: 7 јајца 7 лажици шеќер 7 лажици брашно 1 прашок за пециво 2 кесички ванилин шеќер 150 грама чоколодо 2 лажици како 2 лажици ( околу 50 грама ) маргарин За желе: 1 литар сок од портокал 1 портокал (измикасн) 3 пудинзи ...

Рецепт кој ќе ве врати во детството: Вкусни ванилици

Exclusive.mk - 06.10.2017

Рецепт кој ќе ве врати во детството: Вкусни ванилици... Потребно е: 500 гр меко брашно 200 гр шеќер 2 јајца 1 пакетче прашок за печиво 250 гр маргарин сок од половина лимон + кора од половина лимон Подготовка: - Брашното ставете го во длабок сад.

Dave’s Kitchen: Штрудла со вишни

Идивиди - 05.10.2017

СОЧНО И ВКУСНО Оваа недела од кујната на и имаме супер вкусен и сочен рецепт за штрудла со вишни. Потребни состојки: 8 кори за баклава 150 гр. растопен путер 700 гр. вишни 3 лажици густин растворен во 3 лажици студена вода 2 стапчиња цимет за мирис ...

Рецепт: Мафини со тиквички и лук

Мама365 - 05.10.2017

Наведените состојки се доволни за 12 превкусни мафини со тиквички и лук. Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Изрендајте ја тиквичката. Ставете ги брашното со веќе додаден квасец, прашокот за пециво и лажичката сода бикарбона во ...

Маска за лице од ориз

Попара - 05.10.2017

Дали знаевте дека оризот се смета за едно од најдобрите козметички средства? Оризот е богат со витамини од групата Б, кои стимулираат растење на клетките, го забавуваат нивното стареење и го подобруваат снабдувањето со крв во кожата.

Пиперки со печурки

Попара - 05.10.2017

Потребни состојки: 12 пиперки за полнење 500гр шампињони 3 главици кромид 200гр ориз половина лажица магдонос 4-5 домати 1 дл масло Начин на подготовка: Пропржете го ситно исецканиот кромид, а потоа додадете ги печурките.

Париски колач: Нема кој не го обожава!

Gotvi.mk - 05.10.2017

Вкусот ќе ве освои… Состојки: 200 гр брашно 100 гр путер 80 гр шеќер 1-2 јајца Состојки за фил: 200 гр чоколадо 1 јајце 2 дл слатка павлака 8 дл млеко Начин на подготовка: Брашното измешајте го со шеќер и додајте путер.

Рецепт за најкремастото пире од компири

Gotvi.mk - 05.10.2017

Најдоброто пире од компири, нежно, меко, кремасто… Состојки: 1,5 кг бел компир 1 дл врело млеко 50 гр путер или маргарин 2 лажички сол 5 лажици неутрална павлака Начин на подготовка: Компирите измијте ги, излупете ги, повторно измијте ги и исечете ...

Кајгана со босилек и павлака

Gotvi.mk - 05.10.2017

Фантастична комбинација од јајца, моцарела и кисела павлака. Состојки: 4 јајца 3 лажици кисела павлака Пекабела 60 гр моцарела сол бибер 2 лажици путер 1 лажица иситнет босилек Начин на подготовка: Разматете јајца и кисела павлака додека не добиете ...

Леб со зачини и кашкавал

Репортер - 05.10.2017

За помалку од еден час ќе подготвите вкусен домашен леб. Потребни состојки: топла вода шеќер 1 кесичка сув квасец 3 шолји брашно 1/2 шолја млеко маслиново масло 2 чешниња лук 1 лажица магдонос сол црн пипер кашкавал Начин на подготовка: Стасајте го ...

Кремаст кромпир со пармезан и сусам

Вистина.мк - 05.10.2017

Потребни состојки : 4 поголеми компири 3 чешниња лук 300 мл течна павлака за готвење 100 мл млеко 1 лажиче мускатно оравче 3 лажици сусам 100 гр пармезан 50 мл зејтин по вкус сол, бибер, мешан сув зачин Подготовка : Компирите излупете ги, измијте и ...

Пралине со кокос

Репортер - 05.10.2017

Уште пред да продолжите со читање на рецептот, ве предупредуваме, вкусот на овие колачи е заразен! Кога еднаш ќе пробате од слатките и ароматични, па уште и домашно приготвени пралине со кокос, нема да можете да престанете да јадете! Најубави се во ...

[РЕЦЕПТ] Замрзнати печурки со кашкавал

Локално - 05.10.2017

Производи: 600 гр печурки 4 јајца 1 чаша пченкарно брашно 1 нотка прашок за пециво 150 г кашкавал 2 шолји масло пиперка сол Подготовка: Измијте ги печурките и ставете ги во солена вода. Извадете ги за неколку секунди и исплакнете ги со ладна вода.