TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција: Безглаво пред изборите

Deutsche Welle - 21.04.2017

Четири кандидати пред првиот круг на претседателските избори во Франција имаат речиси еднакви шанси. Многу Французи сѐ уште не знаат кој правец да го фатат, коментира Барбара Везел. На неколку дена пред првиот круг на изборите, состојбата во ...

Нападот во Париз може да е пресвртницата за Ле Пен

Оff.net - 21.04.2017

Синоќешното убиство на полицаец во Париз би можело да ги сврти француските изборите во корист на Ле Пен. Баш ова е посакуваниот исход за ИСИС, кои од изборот на Ле Пен се надеваат дека ќе можат да извлечат граѓанска војна во земјата.

Кој профитира? Може ли тероризмот да го сврти текот на изборите во Франција?

Точка - 21.04.2017

Додека кандидатите за претседатели на Франција во четвртокот навечер на националната телевизија за последен пат ги убедувале гласачите дека треба на нив да им дадат својот глас, терорист на ИСИС земал калашников и почнал да пука во полицајци на ...

Како Марин Ле Пан стана ѕвезда на европската радикална десница?

Факултети - 21.04.2017

Што ново донесува Емануел Макрон, дали Марин Ле Пен навистина може да го направи одлучувачкиот чекор за екстремната десница и како се усрами француската левица?.... Фото:Alain Jocard Влегуваме во политичка ера во која се чини дека фразите кои ...

ФРАНЦИЈА ПОД ОПСАДА: Во пресрет на изборите откажани сите претседателски собири-Оланд најавува внимание!

Фактор - 21.04.2017

Последниот ден од кампањата за претседателските избори во Франција е пореметен поради екстремистичкиот напад на Шанзелизе (Елисејските полиња), во центарот на Париз, во кој е убиен еден полицаец, додека двајца полицајци и една туристка се повредени.

Марин Ле Пен заостанува со најмалку два дена пред претседателските избори во Франција

Локално - 21.04.2017

Марин Ле Пен губи позиции во рангирањето на кандидатите на претседателските избори, два дена пред првиот круг. Лидерот на партијата “Национален фронт” Марин Ле Пен ги губи позиции во рангирањето на кандидатите на претседателските избори, два дена ...

Оланд: Ќе ја оставам земјата во подобра состојба отколку кога дојдов на функцијата

А1 On - 20.04.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд, кој на оваа функција ќе остане уште околу еден месец, зборувајќи за направеното од негова страна во претседателскиот мандат, денеска изјави дека Франција ја остава во подобра состојба отколку кога дојде на ...

Макрон е во предност пред вечерашнава ТВ дебата на претседателските кандидати во Франција

А1 On - 20.04.2017

Со 24 отсто поддршка Емануел Макрон ја потврди својата предност во однос на неговите противкандидати Марин Ле Пен, Франсоа Фијон и Жан-Лук Меланшон, покажа последната анкета на ИФОП за Цњуз, Пар Мач и Суд радио, непосредно пред вечерашнава последна ...

Оланд: Ќе ја оставам земјата во подобра состојба отколку кога дојдов на функцијата

Алсат-М - 20.04.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд, кој на оваа функција ќе остане уште околу еден месец, зборувајќи за направеното од негова страна во претседателскиот мандат, денеска изјави дека Франција ја остава во подобра состојба отколку кога дојде на ...

Претседателски избори во Франција од кои зависи иднината на ЕУ

Алсат-М - 20.04.2017

Французите денеска гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската унија. Изборниот терен е пренатрупан и понепредвидлив од кога и да е, наведува ДПА, додавајќи дека ако предизборните анкети се точни, тогаш барем ...

Франција: Дури и селото-претскажувач не дава прогноза

Deutsche Welle - 20.04.2017

Во селото Донзи најголем број гласови на претседателските избори редовно добива кандидатот кој на крајот победува во цела Франција. Но годинава изгледа дека ни во Донзи не се осмелуваат на прогнози.

Очите на Европа свртени кон Франција

Факултети - 20.04.2017

Ова никогаш не се случило. Пред првиот круг на претседателските избори во Франција, четири кандидати имаат скоро еднакви шанси. Многу Французи сè уште не знаат за што да се одлучат. Фото: Alliance/Domine Седум дена пред првиот круг од ...

Оланд: Ќе ја оставам земјата во подобра состојба отколку кога дојдов на функцијата...

Н.Македонија - 20.04.2017

Оланд: Ќе ја оставам земјата во подобра состојба отколку кога дојдов на функцијата Францускиот претседател Франсоа Оланд, кој на оваа функција ќе остане уште околу еден месец, зборувајќи за направеното од негова страна во претседателскиот мандат, ...

Макрон е во предност пред вечерашнава ТВ дебата на претседателските кандидати во Франција

Сител - 20.04.2017

Со 24 отсто поддршка Емануел Макрон ја потврди својата предност во однос на неговите противкандидати Марин Ле Пен, Франсоа Фијон и Жан-Лук Меланшон, покажа последната анкета на ИФОП за Цњуз, Пар Мач и Суд радио, непосредно пред вечерашнава последна ...

France24: Со наближувањето на изборите Марин Ле Пен се враќа на своите корени

Локално - 20.04.2017

Пет дена пред првиот круг од претседателските избори на 23 април (вториот круг ќе биде на 7 мај), анкети предвидуваат оспоруванa трка што тешко може да се прогнозира, Ле Пен повторно ja фокусира својата кампања врз миграцијата, пренесе France 24.

Сè за Марин Ле Пен, фаворит за претседател на Франција: Тврди дека Крим е Руски, го поддржува Путин и е трн во окото на ...

Точка - 19.04.2017

Партијата под водство на нејзиниот татко имала нешто повеќе од 4 % поддршка, а таа за само 5 години успеала да добие 27% од поддршката на народот и така својата партија да ја направи најсилна во Франција во 2015. година.

Марин Ле Пен призна дека отсекогаш сакала мачки

Локално - 19.04.2017

Кандидатката за претседател на Франција и лидер на ултра десничарската партија “Национален фронт” Марин Ле Пен призна дека отсекогаш сакала мачки. “Секогаш сум имала страст кон мачките. Моите мачки се членови на моето семејство “, призна Ле Пен на ...

Претседателски избори во Франција од кои зависи иднината на ЕУ

Телевизија Нова - 20.04.2017

Французите денеска гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската унија. Изборниот терен е пренатрупан и понепредвидлив од кога и да е, наведува ДПА, додавајќи дека ако предизборните анкети се точни, тогаш барем ...

Оланд: Ќе ја оставам земјата во подобра состојба отколку кога дојдов на функцијата

Сител - 20.04.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд, кој на оваа функција ќе остане уште околу еден месец, зборувајќи за направеното од негова страна во претседателскиот мандат, денеска изјави дека Франција ја остава во подобра состојба отколку кога дојде на ...

Претседателски избори во Франција од кои зависи иднината на ЕУ

+инфо - 20.04.2017

Анкетите предвидуваат непредвидлива трка меѓу Ле Пен и Макрон за првото место, а по нив следуваат Фијон и Меланшон. Французите денеска гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската унија.

ОЛАНД: Ќе ја оставам земјата во подобра состојба отколку кога дојдов на функцијата

Телеграф - 20.04.2017

На мојот наследник му оставам земја во далеку подобра состојба отколку што ја најдов, изјави тој, поздравувајќи ги вчерашните позитивни прогнози за рекордно високото ниво на вработување, што беа објавени од Центарот за вработување Францускиот ...

Во недела претседателски избори во Франција од кои зависи иднината на ЕУ

Курир - 20.04.2017

Французите в недела ќе гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската унија. Изборниот терен е пренатрупан и понепредвидлив од кога кога досега, наведува ДПА, додавајќи дека ако предизборните анкети се точни, тогаш ...

Претседателски избори во Франција од кои зависи иднината на ЕУ

Нетпрес - 20.04.2017

Французите в недела ќе гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската унија. Изборниот терен е пренатрупан и понепредвидлив од кога било досега, наведува ДПА, додавајќи дека ако предизборните анкети се точни, тогаш ...

Претседателски избори во Франција од кои зависи иднината на ЕУ

Точка - 20.04.2017

Французите в недела ќе гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската унија. Изборниот терен е пренатрупан и понепредвидлив од кога било досега, наведува ДПА, додавајќи дека ако предизборните анкети се точни, тогаш ...

Претседателски избори во Франција од кои зависи иднината на ЕУ

10без10 - 20.04.2017

Французите в недела ќе гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската унија. Французите в недела ќе гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската унија.

Претседателски избори во Франција од кои зависи иднината на ЕУ

Вечер - 20.04.2017

Французите денеска гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската унија. Изборниот терен е пренатрупан и понепредвидлив од кога и да е, наведува ДПА, додавајќи дека ако предизборните анкети се точни, тогаш барем ...