TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По апелите од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да одморат малку, на Џафери Му излезе обврска и седницата за Зврлевски ја ...

Сакам да кажам - 13.08.2017

Седницата за разрешувањето на државниот обвинител Марко Зврлевски, на собранискиот календар место денес, се најде утре, откако претседателот на Собранието Талат Џафери ги известил пратениците дека сепак, денеска нема да се состанат.

Годишнината од Рамковниот договор го премисли Џафери-седница утре ќе нема

24 Вести - 12.08.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери се премисли-утрешната седница иако закажана,се одложи. Пратениците веќе добиле смс порака дека седницата планирана за утре се презакажува за в понеделник. Според неофицијалните информации од собранието,седницата се ...

Поради годишнината од Рамковниот, Џафери ја презакажа седницата за в понеделник

Мета - 12.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери се премисли и расправата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, која требаше да продолжи утре, ја презакажа за в понеделник.

Собранието мора да се деблокира веднаш

Либертас - 12.08.2017

Веќе пишував еднаш дека груевистите, кои од позиција на власт ја имаа претворено Македонија во заробена држава, сега откако се во опозиција, прават се таа да биде блокирана држава. И заробената држава и блокираната спаѓаат во тнр.

Владанка побара собраниската администрација да одмори додека го бранеше Зврлевски

Сакам да кажам - 12.08.2017

Од двајца дискутанти од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница за разрешувањето на државниот обвинител Марко Зврлевски произлегоа 60 реплики од 10-те пратенички групи од оваа партија. Спикерот Талат Џафери седницата ја отвори во 12 часот и по шест часа ...

Пратениците ќе работат и во недела

Фокус - 12.08.2017

Седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска беше прекината во 18 часот, а нејзиното продолжение Талат Џафери го закажа за утре напладне. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараа утре да одмараат, но со тоа не се согласи ...

ВМРО ДПМНЕ бараа да не работат утре, Џафери им врати – вие сте виновни

Фокус - 12.08.2017

Собранието утре во 11 часот ќе ја продолжи маратонската расправа за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. На барањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во недела да не работат, претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека токму тие со ...

Годишнината од Рамковниот договор го премисли Џафери-седница утре ќе нема

Локално - 12.08.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери се премисли-утрешната седница иако закажана,се одложи. Пратениците веќе добиле смс порака дека седницата планирана за утре се презакажува за в понеделник, јави 24 Вести.

Поради годишнината од Рамковниот, Џафери ја презакажа седницата за в понеделник

Либертас - 12.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери се премисли и расправата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, која требаше да продолжи утре, ја презакажа за в понеделник.

Циркусот продолжува, во Собранието Димовски му ја одзеде картичката на Џафери

МКД - 11.08.2017

Во Собранието, вечерва, по истекот на едночасовната пауза на барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претходно повторно се случи инцидент, откако Илија Димовски, ...

Димовски: И за љубов и за кавга се потребни двајца

Нова ТВ - 11.08.2017

Повторно разгорени страсти на пленарната седница на која се расправа за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Откако по паузата, седницата продолжи со заседавање во 19 часот, пратениците на ВМРО ДПМНЕ веднаш побараа пауза од еден час, на ...

Димовски до Џафери: Смири си ја нервозата!

+инфо - 11.08.2017

Пратенико на ВМРО-ДПМНЕ рече дека им станувало очигледно дека има тенденција на воведување на Собранието во некаков нов инцидент. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денеска повикана совест за ситуацијата во Собранието, истакнувајќи дека на ...

Димовски: Кој си ти? Џафери: Jас сум Талат Џафери, претседател на Собранието

МКД - 11.08.2017

На денешното продолжение од собраниската седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски повторно имаше кавга меѓу пратениците на ВМРОо-ДПМНЕ и претседателот на Собранието Талат Џафери.

Димовски побара Зврлевски да биде тргнат од дневен ред, Џафери не се согласува

ТВ21 - 11.08.2017

Поради малиот број на пратеници на собраниската седница, на кој не се присутни 30-тина пратеници, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара точката за разрешување на Државнот јавен обвинител, Марко Зврлевски да биде трганата од дневен ред.

По бурната и тензична расправија, Џафери закажа саботно продолжение на собраниската седница

Мета - 11.08.2017

Минута по 22 часот претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 6-тата седница, на која се расправа за разрешување на Jавниот обвинител Марко Зврлевски, и го закажа следното нејзино продолжение за утре во 12 часот.

Инцидент откако Илија Димовски му ја извади картичката на претседателот Џафери

Сакам да кажам - 11.08.2017

Вечерва во Собранието повторно се случи инцидент, откако нешто по 19 часот пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски му ја извади картичката на претседателот на Собранието Талат Џафери. Претходно, Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ побара пауза од еден час, ...

Џафери повика обезбедување во тек на расправата за разрешувањето на Зврлевски

Канал5 - 11.08.2017

Во вечерното продолжение на расправата во Собранието за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски на барање на претседателот на законодавниот дом Талат Џафери во пленарната сала беше распоредено собраниското обезбедување.

Димовски: Џафери да си ја смири нервозата

Фокус - 11.08.2017

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски тврди дека има тенденција во Собранието да се направи некој нов инцидент, кој го провоцираат собранискиот спикер Талат Џафери и другите пратеници.

Повторно хаос во Собрание: На Џафери му ја украле картичката, обезбедувње ја чуваше говорницата

Фокус - 11.08.2017

Продолжува хаосот на собраниската седница за разрешување на Марко Зврлевски. По последната десетминутна пауза, спикерот Талат Џафери рече дека некој од пратениците се дрзнал да му ја земе картичката и затоа тој го повикал собраниското обезбедување, ...

Разрешувањето на Зврлевски во ќорсокак: Нова едночасовна пауза

Фокус - 11.08.2017

По барање на пратеникот Зоран Илиески од ВМРО-ДПМНЕ, спикерот Талат Џафери даде нова пауза од еден час на седницата за разрешување на Марко Зврлевски. Откако по истекот на претходната пауза продолжи седницата пратениците на ВМРО-ДПМНЕ веднаш побараа ...

Инцидент во Собранието

А1 On - 11.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ попладнево ја окупираа повторно говорницата во Собранието и бараа да се тргне обезбедувањето, а Талат Џафери да им даде пауза. Претходно, тие беа на пауза на барање на опозицијата и по само десет минути работа повторно ...

(ВИДЕО) Димовски: Собранието се води кон нов инцидент

А1 On - 11.08.2017

Се поочигледно е дека Собранието се води кон нов инцидент. Потврда за ова е несоодветниот однос на претседателот на Собранието, Џафери кон пратениците во изминатите неколку недели, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Џафери до пратениците од ДПМНЕ: Ако не знаете кој сум јас, јас сум претседател на Собрание и се додека зборувате во ...

Фокус - 11.08.2017

На денешната собраниска седница повторно настана кавга меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и опозициските пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, кои постојано зборуваат во хор незадоволни од работата на собранискиот спикер.

Талат Џафери повторно прави тензии во Собрание непочитувајќи го Деловникот

Курир - 11.08.2017

Владејачкото мнозинство предводено од СДСМ и нелегално избраниот собраниски спикер Талат Џафери продолжуваат да спроведуваат вистински терор во Собранието на Република Македонија. Џафери на денешната седница повторно повика на насилна интервенција ...

Собранието на раб на инцидент со опозициски турканици пред говорницата

Мета - 11.08.2017

Во собраниската сала страстите се вжештија по 19 часот, кога пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се собраа околу говорницата спорејќи со претседателот на Собранието, при што во надвикување и метеж, Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ ја извлекол картичката на ...

Димовски до Џафери: Немате право да држите седница со присутна полиција внатре

Курир - 11.08.2017

Никаде во Деловникот не стои дека треба да и се заканувате на пратеничката Авировиќ, не пишува дека имате право да не давате процедурално, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во обраќањето до Џафери.

Окупаторите продолжуваат со насилство: Талат Џафери и СДСМ повторно ја повикаа полицијата на Заев и Спасовски во ...

Курир - 11.08.2017

Нелегитимниот Талат Џафери заедно со СДСМ продолжуваат со секојдневното насилство во Собранието врз пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Џафери надвор од сите правила и сите членови на Деловникот на Собранието одби да даде пауза на легитимно барање на ...

Законот за јазиците ќе се донесе пред 25 септември?

Слободен Печат - 11.08.2017

Во кабинетот на собранискиот претседател Талат Џафери се оптимисти дека овој закон ќе биде донесен пред локалните избори, односно пред да почне изборната кампања поради која нема да се одржуваат пленарни седници Стојанка Митреска Предложениот ...

Мал инцидент во Собранието - кој му ја извади картицата на Џафери?

Фактор - 11.08.2017

Во Собранието нешто по 19 часот дојде до мал инцидент. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски му ја извадил картичката на спикерот, Талат Џафери. По ова следеше пауза, а Џафери по паузата побара обезбедувањето да стои кај говорницата за да не му ...

(ВИДЕО) Димовски: Џафери да ја спушти својата нервоза

Макфакс - 11.08.2017

Талат Џафери да си ја спушти својата нервоза која сè поочигледно е присутна, го разбираме, средина на август е, можеби имал поинакви планови за овој месец, доведен е во ситуација да работи секојдневно, но обврската на сите нас е да бидеме и ...

По бурна и тензична расправија, Џафери закажа саботно продолжение на собраниската седница

Локално - 12.08.2017

Нешто по 22 часот, вчера претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 6-тата седница, на која се расправа за разрешување на Jавниот обвинител Марко Зврлевски, и го закажа следното нејзино продолжение за денеска во 12 часот.

Џафери повика обезбедување во текот на расправата за разрешувањето на Зврлевски...

Н.Македонија - 11.08.2017

Џафери повика обезбедување во текот на расправата за разрешувањето на Зврлевски Во вечерното продолжение на расправата во Собранието за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски на барање на претседателот на законодавниот дом Талат ...

Димовски: Има тенденција во Собранието да се направи некој нов инцидент

Фактор - 11.08.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски oбвинува дека има тенденција во Собранието да се направи некој нов инцидент, кој го провоцираат претседателот Талат Џафери и другите пратеници. Тој порачува Талат Џафери да си ја спушти својата нервоза која ...

Инцидент во Собранието

Либертас - 11.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ попладнево ја окупираа повторно говорницата во Собранието и бараа да се тргне обезбедувањето, а Талат Џафери да им даде пауза. Претходно, тие беа на пауза на барање на опозицијата и по само десет минути работа повторно ...

Димовски: Да се почитува деловникот, Собранието се води кон нов инцидент

Телевизија Нова - 11.08.2017

Се поочигледно е дека Собранието се води кон нов инцидент. Потврда за ова е несоодветниот однос на претседателот на Собранието, Џафери кон пратениците во изминатите неколку недели, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Џафери: Додека зборувате во хор, нема да добиете збор

Либертас - 11.08.2017

На денешната собраниска седница повторно настана кавга меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и опозициските пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, кои постојано зборуваат во хор незадоволни од работата на собранискиот спикер.

Талат Џафери повторно прави тензии во Собрание непочитувајќи го Деловникот

Телевизија Нова - 11.08.2017

Владејачкото мнозинство предводено од СДСМ и нелегално избраниот собраниски спикер Талат Џафери продолжуваат да спроведуваат вистински терор во Собранието на Република Македонија. Џафери на денешната седница повторно повика на насилна интервенција ...

Димовски до Џафери: Немате право да држите седница со присутна полиција внатре

Нетпрес - 11.08.2017

Никаде во Деловникот не стои дека треба да и се заканувате на пратеничката Авировиќ, не пишува дека имате право да не давате процедурално, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во обраќањето до Џафери.

Џафери по петти пат ја повика полицијата во Собранието ингорирајќи го Деловникот

Нетпрес - 11.08.2017

Назначениот собраниски спикер Талат Џафери во петокот повторно ја повика полицијата којашто сѐ повеќе станува партиски клон на СДСМ, целосно игнорирајќи ги обрските што ги наложува Деловникот за работа на законодавниот дом.

Димовски: Џафери да си ја спушти нервозата

МКД - 11.08.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ денеска повика на совест за ситуацијата во Собранието, со оглед дека, како што рече, имало тенденција на воведување на Собранието во некаков нов инцидент. „Тоа се случи пред два дена кога последен пат имавме седница, тоа на ...

Втора едночасовна пауза во Собранието

А1 On - 11.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва вторпат прогласи едночасовна пауза на седницата на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, а на барање на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиески.

Повторно инцидент во Собрание

Макфакс - 11.08.2017

Повторно инцидент попладнево во Собранието. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата во Собранието и бараа да се тргне обезбедувањето, а Талат Џафери да им даде пауза. Претходно, тие беа на пауза на барање на опозицијата и по само десет ...

Димовски: Собранието се води кон нов инцидент

10без10 - 11.08.2017

Се поочигледно е дека Собранието се води кон нов инцидент. Потврда за ова е несоодветниот однос на претседателот на Собранието, Џафери кон пратениците во изминатите неколку недели - рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Талат Џафери повторно прави тензии во Собрание непочитувајќи го Деловникот

Нетпрес - 11.08.2017

Џафери на денешната седница повторно повика на насилна интервенција против пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, откако одби да даде пауза, иако за тоа е обврзан согласно Деловникот Владејачкото мнозинство предводено од СДСМ и нелегално избраниот собраниски ...

Димовски до Џафери: Немате право да држите седница со присутна полиција внатре

Република - 11.08.2017

Никаде во Деловникот не стои дека треба да и се заканувате на пратеничката Авировиќ, не пишува дека имате право да не давате процедурално, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во обраќањето до Џафери од собраниската говорница.

Димовски: Апелирам Џафери да си ја спушти нервозата, обврската на сите нас е да бидеме прибрани и коректни

Курир - 11.08.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски денес од Собранието повика на совест за ситуацијата во законодавниот дом, велејќи дека ним се поочигледно им станува дека има тенденција на воведување на Собранието во некаков нов инцидент.

Џафери повика обезбедување, Димовски му ја тргнал картицата

+инфо - 11.08.2017

Обезбедувањето беше повлечено, а пратениците се вратија на место. Во вечерното продолжение на расправата во Собранието за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски на барање на претседателот на законодавниот дом Талат Џафери во ...

Командант Форина вежба демократија во Собрание!? Ех СДС до каде стаса…!? (ФОТО+ВИДЕО)

Маркукуле - 11.08.2017

Владејачкото мнозинство предводено од СДСМ и нелегално избраниот собраниски спикер Талат Џафери продолжуваат да спроведуваат вистински терор во Собранието на Република Македонија. Џафери на денешната седница повторно повика на насилна интервенција ...

Димовски: Има тенденција на воведување на Собранието во некаков нов инцидент

Стандард - 11.08.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска изјави дека „има тенденција на воведување на Собранието во некаков нов инцидент“. „Она што е право на пратениците треба да е право на пратениците, она што е обврска на пратениците треба да е обврска ...

Димовски: Џафери да ја спушти својата нервоза

Точка - 11.08.2017

Талат Џафери да си ја спушти својата нервоза која сè поочигледно е присутна, го разбираме, средина на август е, можеби имал поинакви планови за овој месец, доведен е во ситуација да работи секојдневно, но обврската на сите нас е да бидеме и ...