TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ирак пред граѓанска војна: Курдите тврдат - ирачката армија се подготвува за офанзива

Точка - 13.10.2017

Ирачките курдски власти тврдат дека ирачкта армија заедно со парамилитарни групи се подготвува за голем напад на позициите на курдските сили во покраината Киркук. Ирак моментално е буре барут кое што во секој момент може да се запали и да ја втурне ...

Турција ќе ги затвора граничните премини со Ирачки Курдистан

Телевизија Нова - 12.10.2017

Турција постепено ќе ги затвора граничните премини со Ирачки Курдистан во координација со централната ирачка Влада и со Иран, како одговор на референдумот за независност на автономната област, изјави денеска портпарол на турскиот претседател, ...

Ирак со потерница за курдски претставници поврзани со референдумот

Р.С.Европа - 11.10.2017

Ирак денеска издаде потерница за апсење на претседателот на изборната комисија од курдскиот регион и двајца негови помошници, кои го спроведоа забранетиот референдум за независност на 25 септември на кој големото мнозинство граѓани се изјасни за ...

Ирачки Курдистан: Владини сили подготвуваат голем напад во реонот на Киркук

А1 On - 11.10.2017

Ирачки владини сили, како и паравоени формации обучени од Иран, подготвуваат голем напад врз курдските сили во реонот на Киркук, соопшти регионалната влада на Ирачки Курдистан. – Добивме опасни информации дека ирачки сили, меѓу кои и Народната ...

Ирачки суд издаде налог за апсење на членовите на изборната комисија од курдскиот референдум

А1 On - 11.10.2017

Ирачки суд издаде налог за апсење на членовите од изборната комисија, која го организираше референдумот за независност на автономниот регион Ирачки Курдистан, соопшти портпарол на судот без да наведе повеќе детали.

Турција ќе ги затвора граничните премини со Ирачки Курдистан

А1 On - 12.10.2017

Турција постепено ќе ги затвора граничните премини со Ирачки Курдистан во координација со централната ирачка Влада и со Иран, како одговор на референдумот за независност на автономната област, изјави денеска портпарол на турскиот претседател, ...

Ирачки Курдистан: Владини сили подготвуваат голем напад во реонот на Киркук

Локално - 11.10.2017

Ирачки владини сили, како и паравоени формации обучени од Иран, подготвуваат голем напад врз курдските сили во реонот на Киркук, соопшти регионалната влада на Ирачки Курдистан. – Добивме опасни информации дека ирачки сили, меѓу кои и Народната ...

Турција ќе ги затвори премините со Ирачки Курдистан

Newsroom - 12.10.2017

Турција постепено ќе ги затвора граничните премини со Ирачки Курдистан во координација со централната ирачка Влада и со Иран, како одговор на референдумот за независност на автономната област, изјави денеска портпаролот на турскиот претседател, ...

Владини сили подготвуваат голем напад врз Курдите

Вечер - 12.10.2017

Ирачки владини сили, како и паравоени формации обучени од Иран, подготвуваат голем напад врз курдските сили во реонот на Киркук, соопшти регионалната влада на Ирачки Курдистан Ирачки владини сили, како и паравоени формации обучени од Иран, ...