TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Вербален судир на пратениците од опозицијата со Џафери

Нова ТВ - 13.09.2017

Пратениците од опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, дојдоа до вербален судир со претседателот на Парламентот, Талат Џафери пред говорницата откако тој не го прифати барањето на пратеникот Илија Димовски за пауза.

Нова тензија во Собранието, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата, барајќи пауза

МКД - 13.09.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа собраниската говорница откако, претходно во процедурална забелешка пратеникот Илија Димовски на крајот од говорот побара пауза, а спикерот Џафери не ја одобри.

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

24 Вести - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Макфакс - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и за ...

Законот за јазиците на прво читање во Собранието

Р.С.Европа - 13.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски бараше точката за предлогот за употреба на јазиците да се тргне од дневен ред, по што барањето не беше усвоено, а пратеникот Антонијо Милошовски побара пауза.

ВИДЕО: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата

А1 On - 13.09.2017

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот времето предвидено за процедурална забешешка, ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ остро се спротиставија на нерегуларностите за Законот за јазици, Џафери ја прекина седницата

Курир - 13.09.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери ја прекина седницата на која што требаше да се разговара за Законот за јазиците откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се спротиставија на низата на прекршени процедури околу законот.

(ВИДЕО) Тензии во Собранието откако Џафери одби да даде пауза

Алсат-М - 13.09.2017

Откако претседателот на Собранието, Талат Џафери одби да даде пауза по барање на ВМРО-ДПМНЕ, се случи тензија во собраниската ...

ВМРО-ДПМНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за законот за јазиците

Сакам да кажам - 13.09.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа и ја блокираа говорницата за време на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно ја окупираа говорницата

Фокус - 13.09.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно ја окупираа собраниската говорница, откако координаторот на пратеничката група Илија Димовски побара пауза, а собранискиот спикер Талат Џафери не му одобри.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се собраа пред Џафери, барајќи пауза

Мета - 13.09.2017

Голем број пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и од Коалицијата за подобра Македонија се собраа пред претседателот на Собранието, Талат Џафери, инсистирајќи да даде пауза. По неколку минути расправање, другите пратеници се повлекоа, а остана Илија Димовски да ...

ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе се бори со сите деловнички можности против неуставниот закон за двојазичност

Курир - 13.09.2017

Денес на прес конфереснција на Илија Димовски заедно со останатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ најавија дека ќе се спротистават на неуставниот закон за двојазичност ккао и на кршењето на сите процедури од страна на ...

Законот за јазици на собраниска седница

Нова ТВ - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на собраниската седница. Ова е прво читање на законот, кога по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и може да може да се даде на натамошно читање.

ВМРО-ДПМНЕ побара предлог-законот за јазици да се тргне од собраниска седница

Точка - 13.09.2017

Мнозинството пратеници го отфрли предлогот на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предлог-законот за употреба на јазиците да биде симнат од дневниот ред на денешната 15. собраниска седница. Пратеникот Илија Димовски побара да се тргне од дневен ред ...

Милошоски: Никој не може да носи лични одлуки кои што не се засновани на донесени одлуки кои што ги усвоило Собранието

Курир - 13.09.2017

Колега Џафери никој тука не може да носи лични одлуки, а кои што не се засновани на донесени одлуки кои што ги усвоило Собранието, изјави денеска во Собранието пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, пратениците на СДСМ и албанските коалиционери инсистираат ...

Курир - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денес побара од Собранието да биде тргната од дневен ред точката Предлог на закон за употреба на јазиците. -Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа што беа направени катастрофални, свесни ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Вечер - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

А1 On - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и за ...

ВМРО-ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за Законот за јазиците

Сител - 13.09.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа и ја блокираа говорницата за време на ...

Законот за јазици и интерпелации на собраниска седница

Локално - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на собраниската седница. Ова е прво читање на законот, кога по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и може да може да се даде на натамошно читање.

Одбиено барањето на ВМРО-ДПМНЕ, Законот за употреба на јазиците да биде тргнат од дневен ред

А1 On - 13.09.2017

Предлогот на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предлог-законот за употреба на јазиците да биде симнат од дневниот ред на денешната 15. собраниска седница, беше одбиен од страна на мнозинството во Собранието.

Милошоски: Никој не може да носи лични одлуки кои што не се засновани на донесени одлуки кои што ги усвоило Собранието

Република - 13.09.2017

Колега Џафери, никој тука не може да носи лични одлуки, а кои што не се засновани на донесени одлуки кои што ги усвоило Собранието, изјави денеска во Собранието пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Димовски побара широка дебата пред да се гласа двојазичноста, СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да се гласат ...

Нетпрес - 13.09.2017

Ставањето на знамето на ЕУ беше исклучиво од причини да се оневозможи темелна, длабока, сеопфатна дебата од страна на пратениците во работните тела, истакна Димовски Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денес побара од Собранието да биде ...

Комисијата за политички систем ќе го чешла Законот за јазиците

Вечер - 12.09.2017

Предлог-законот во четвртокот со 9 гласа „за" и ниту еден глас „против" и „воздржан" беше усвоен од страна на Комисијата за европски прашања на Собранието. Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја ...

Втор ден Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Press24 - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Предлог-законот во четвртокот со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и ...

СДСМ преку Законот за јазици врши политичко силување (ВИДЕО)

Телевизија Нова - 11.09.2017

СДСМ преку Законот за јазици врши политичко силување, потребна е поширока јавна дебата со учество на експерти и невладини организации за да се дојде до заедничко решение, истакна координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците од дневен ред...

Н.Македонија - 13.09.2017

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците од дневен ред Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако ...

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Точка - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на, како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и ...

ВМРО-ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за Законот за јазиците

Република - 13.09.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа и ја блокираа говорницата за време на ...

Законот за јазици денеска во Собрание

Макфакс - 13.09.2017

Денеска во собранието се расправа за предлог законот за употреба на јазиците. По првото читање на законот и по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и може да може да се даде на натамошно читање.

ВМРО-ДПМНЕ бара одлагање и дебата, СДСМ и албанските коалиционери инсистираат да се гласа за Законот за јазиците

Република - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара од Собранието да биде тргната од дневен ред точката Предлог на закон за употреба на јазиците. -Ова го барам заради две причини. Првата причина е затоа што беа направени катастрофални, свесни грешки во ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Телевизија Нова - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Започна насилното носење на Законот за двојазичност, тензии меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 13.09.2017

Нелегитимно избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери повторно го прекрши деловникот за работа, не дозволи пауза која следува согласно Деловникот кога ќе ја побара координатор на пратеничка група.

Законот за јазици денеска во Собрание

Точка - 13.09.2017

Денеска во собранието се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците. По првото читање на законот и по општата расправа пратениците ќе одлучат дали предлог-законот е прифатлив и може да се даде на натамошно читање.

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Канал5 - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

еМагазин - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Одбиено барањето на опозицијата за повлекување на Законот за јазиците

Стандард - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15.седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Законот за употреба на јазиците на пленарна седница

МРТ - 14.09.2017

Опозициската партија смета дека со ова решение се воведува двојазичност на целата територија на државата. Од парламентарното мнозинство, пак, уверуваат дека ова е само унапредување на правата на етничките заедници.

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците од дневниот ред на Собранието

Либертас - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Сител - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците од дневниот ред на Собранието

Тера - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15.седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

ТВ21 - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Одбиено барањето за повлекување на Законот за јазиците

Локално - 13.09.2017

Пред да биде утврден дневниот ред на денешната 15. седница, на барање на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза, откако претходно не беше прифатено барањето на Илија Димовски да биде повлечен ...

Законот за јазиците повторно ги скара пратениците

Вечер - 13.09.2017

Одбиено беше барањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ оваа точка да се повлече од дневен ред, да се отворат јавни расправи по предложеното решение, и преку консензус да се дојде до заедничко решение Спротивставените ставови кај пратениците во однос на ...

Пауза во Собранието по расправија меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ...

Н.Македонија - 13.09.2017

Пауза во Собранието по расправија меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение ...

ВИДЕО: Пауза во Собранието по расправијата меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои ја окупираа говорницата

Либертас - 13.09.2017

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот времето предвидено за процедурална забешешка, ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно го опколија Џафери

+инфо - 13.09.2017

Пратеникот Димовски побарал пауза по истекот на времето предвидено за процедурална забелешка што Џафери не ја одобрил. По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот ...

Пауза во Собранието по расправијата меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 13.09.2017

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот времето предвидено за процедурална забешешка, ...