TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Албанија, се очекува Собранието да свика вонредна седница

Алсат-М - 19.05.2017

Собранието на Албанија се очекува да свика вонредна седница в понеделник за да се изгласаат Комисиите за ветинг-процесот и измените во владата. Врз основа на договорот што го постигнаа премиерот Еди Рама и лидерот на опозициската Демократска ...

Еди Рама шмрка кокаин, па издрогиран зборува за Голема Албанија

Вечер - 19.05.2017

Професорот на Универзитетот во Приштина Неџмедин Спахију за РТС и Информер изјави дека албанскиот премиер Еди Рама се дрогира и така издрогиран дава изјави за ,,Голема Албанија". Професорот на Универзитетот во Приштина Неџмедин Спахију, јавно во ...

Рама ја искористи платформата за поени во Албанија

Deutsche Welle - 19.05.2017

Арманда Хиса: Интервенцијата на Рама беше мешање во внатрешните работи на Македонија, наменета за албанската јавност. Функционерите на партиите на македонските Албанци беа злоупотребени во политичката криза во Албанија.

Сеалбанската платформа како темпирана бомба и во Санџак...

Н.Македонија - 19.05.2017

Сеалбанската платформа како темпирана бомба и во Санџак Сеалбанската платформа ги разгорува политичките страсти и во соседството. Иако меѓународната заедница, во контекст на споменатата платформа, даде сѐ од себе да го изгасне таквото потенцијално ...

Обелоденета спогодбата меѓу власта и опозицијата во Албанија

Макфакс - 19.05.2017

Парламентарните избори во јуни во Албанија ќе ги спроведе техничка влада на чело со политички премиер. Власта и опозицијата во Албанија ги обелоденија деталите околу постигнатиот договор со посредство на САД за учество на опозицијата на ...

Парламентот на Албанија, се очекува да свика вонредна седница

Макфакс - 19.05.2017

Парламентот на Албанија се очекува да свика вонредна седница в понеделник за да се изгласаат Комисиите за изборно гласање и законските измени од законите за владата. Врз основа на договорот што го постигнаа премиерот Еди Рама и лидерот на ...

Арманда Хиса: Рама ја искористи „платформата“ за свои политички поени во Албанија

Фокус - 19.05.2017

Арманда Хиса која е научник и антрополог од Тирана кој ги проучува етничките односи но и национализмот на Балканот, во интервју за Дојче веле на македонски јазик вели дека интервенцијата на албанскиот премиер Еди Рама со „платформата“ на албанските ...

Албанија, постигнат договор меѓу власта и опозицијата

Алсат-М - 18.05.2017

Преговорите меѓу албанскиот премиер Еди Рама и лидерот на опозицијата Лулзим Баша завршија со договор. Се одложува датумот на изборите од 18 јуни на 25 јуни, а опозицијата добива вицепремиер, како шест технички министри.

Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите

Алсат-М - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис и за една недела ги одложија парламентарните избори, од 18 јуни на 25 јуни, по интензивните преговори со посредништво на американски заменик помошник државен секретар Хојт Брајан Ји и амбасадорот на ...

Бушати му честиташе на Заев за мандатот

МКД - 18.05.2017

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, денеска го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Честитки за Зоран Заев за добивањето мандат да формира нова влада.

Рама и Баша по средбата со Хојт Ји и ставија крај на политичката криза во Албанија

Канал5 - 18.05.2017

Само ден по посетата на американскиот дипломат Хојт Брајан Ји во Албанија, главните политички лидери во земјата соопштија дека постигнале договор. Заедничката изјава беше дадена во утринските часови по разговорите меѓу лидерите кои траеле три часа.

Медиуми: Избори во Албанија, на 25 јуни?

Макфакс - 18.05.2017

Власта и опозицијата во Албанија, преку посредството и притисокот на САД, односно помошник заменик државниот секретар Хојт Брајан Ји ги надминаа недоразбирањата околу одржувањето на парламантарните избори закажани за 18 јуни, коментираат албанските ...

Хојт Ји успеа да ги смири Рама и Баша

Макфакс - 18.05.2017

По три месеци криза на албанската политичка сцена, конечно, падна договор помеѓу премиерот Рама и лидерот на опозицијата, Баша, јавува Топ Чанел. Засега нема повеќе детали што точно е договорено, освен дека изборите што беа предвидени за 18 јуни ќе ...

Бушати му честиташе на Заев за мандатот

Макфакс - 18.05.2017

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Бушати напиша на Твитер:„Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада.

Американците ја вразумија албанската опозиција

Република - 18.05.2017

Aлбанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од ...

Техничка Влада ќе ги спроведе парламентарните избори во Албанија

Нова ТВ - 19.05.2017

Техничка Влада на чело со политички премиер ќе ги спроведе парламентарните избори во Албанија. Власта и опозицијата ги обелоденија деталите од постигнатиот договор со посредство на САД за учество на опозицијата на парламентарните избори.

Хиса: Рама ја искористи платформата за поени во Албанија

Либертас - 19.05.2017

Интервју на Дојче веле со Арманда Хиса, антрополог од Тирана која ги прочува етничките односи на Балканот. Таа има направено историско и антрополошко истражување за перцепцијата на нацијата и татковината меѓу Албанците во Македонија.

Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите...

Н.Македонија - 18.05.2017

Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите Албанските политички партии постигнаа компромис и за една недела ги одложија парламентарните избори, од 18 јуни на 25 јуни, по интензивните преговори со посредништво на американски ...

Медиуми: Избори во Албанија, на 16 јули?

Точка - 18.05.2017

Власта и опозицијата во Албанија, преку посредството и притисокот на САД, односно помошник заменик државниот секретар Хојт Брајан Ји ги надминаа недоразбирањата околу одржувањето на парламантарните избори закажани за 18 јуни, коментираат албанските ...

Хојт Ји успеа да ги смири Рама и Баша

Канал 77 - 18.05.2017

По три месеци криза на албанската политичка сцена, конечно, падна договор помеѓу премиерот Рама и лидерот на опозицијата, Баша, јавува Топ Чанел. Засега нема повеќе детали што точно е договорено, освен дека изборите што беа предвидени за 18 јуни ќе ...

Бушати му честиташе на Заев за мандатот

Точка - 18.05.2017

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Бушати напиша на Твитер: „Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада.

Албанските политички партии постигнаа компромис

Сител - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од ...

Обелоденета спогодбата меѓу власта и опозицијата во Албанија

Канал 77 - 19.05.2017

Парламентарните избори во јуни во Албанија ќе ги спроведе техничка влада на чело со политички премиер. Власта и опозицијата во Албанија ги обелоденија деталите околу постигнатиот договор со посредство на САД за учество на опозицијата на ...

Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите

А1 On - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис и за една недела ги одложија парламентарните избори, од 18 јуни на 25 јуни, по интензивните преговори со посредништво на американски заменик помошник државен секретар Хојт Брајан Ји и амбасадорот на ...

Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите

Тера - 19.05.2017

Власта и опозицијата во Албанија, преку посредството и притисокот на САД, односно помошник заменик државниот секретар Хојт Брајан Ји ги надминаа недоразбирањата околу одржувањето на парламантарните избори закажани за 18 јуни, коментираат албанските ...

Хојт Ји успеа да ги смири Рама и Баша

Точка - 18.05.2017

По три месеци криза на албанската политичка сцена, конечно, падна договор помеѓу премиерот Рама и лидерот на опозицијата, Баша, јавува Топ Чанел. Засега нема повеќе детали што точно е договорено, освен дека изборите што беа предвидени за 18 јуни ќе ...

Бушати му честита на Заев за мандатот и најави поддршка на секое поле

Позитив.мк - 18.05.2017

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати денескапреку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада.

Политичките партии во Албанија постигнаа компромис

Алсат-М - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од ...

Обелоденета спогодбата меѓу власта и опозицијата во Албанија

Точка - 19.05.2017

Парламентарните избори во јуни во Албанија ќе ги спроведе техничка влада на чело со политички премиер. Власта и опозицијата во Албанија ги обелоденија деталите околу постигнатиот договор со посредство на САД за учество на опозицијата на ...

Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите

Локално - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис и за една недела ги одложија парламентарните избори, од 18 јуни на 25 јуни, по интензивните преговори со посредништво на американски заменик помошник државен секретар Хојт Брајан Ји и амбасадорот на ...

Албанските политички партии постигнаа компромис

Телма - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од ...

АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ СЕ ДОГОВОРИЈА: Парламентарните избори одложени за една недела

Телеграф - 18.05.2017

Партиите се договориле изборите да се одржат на 25 јуни, место првично предвидениот термин, 18 јуни Албанските политички партии постигнаа компромис и за една недела ги одложија парламентарните избори, од 18 јуни на 25 јуни, по интензивните преговори ...

Албанските политички партии постигнаа компромис

Press24 - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од ...

Албанските партии договорија еднонеделно одлагање на изборите

Либертас - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис и за една недела ги одложија парламентарните избори, од 18 јуни на 25 јуни, по интензивните преговори со посредништво на американски заменик помошник државен секретар Хојт Брајан Ји и амбасадорот на ...

Албанските политички партии постигнаа компромис

+инфо - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното ...

Албанските политички партии постигнаа компромис

Телевизија Нова - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од ...

Американците ја вразумија албанската опозиција

Вечер - 18.05.2017

Aлбанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник Aлбанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното ...

Албанските политички партии постигнаа компромис

ТВ21 - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од ...

СО ПОСРЕДСТВО НА САД: Албанските партии постигнаа компромис

Телеграф - 18.05.2017

По тричасовниот разговор, премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од главната опозициска Демократска партија изјавија дека постигнале спогодба. Американскиот заменик-помошник државен секретар Хојт Брајан Ји им даде во ...

Албанските политички партии постигнаа компромис

Идивиди - 18.05.2017

Тирана, 18 мај 2017 (МИА) - Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката ...

Албанските политички партии постигнаа компромис

А1 On - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од ...

Албанските политички партии постигнаа компромис, најверојатно ќе се одложат изборите

Либертас - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од ...

Албанските политички партии постигнаа компромис

Алфа - 18.05.2017

Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното ...

Албанските политички партии постигнаа компромис, најверојатно ќе се одложат изборите

Локално - 18.05.2017

Aлбанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од ...

Албанските политички партии постигнаа компромис, се одложуваат изборите?

Канал5 - 18.05.2017

Aлбанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од ...