TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

225 милиони евра за 4 илјади нови работни места!

Deutsche Welle - 13.09.2017

Политика за економско шоу, а не за економски раст. Сумите кои владите на Груевски ги потрошиле за странските инвеститори се скандалозни! Македонија потрошила 11.000 евра по работно место во фабриките на странските инвеститори.

Без критериуми и со тајни договори се договарале странските инвестиции

24 Вести - 13.09.2017

Милионски суми се одлевале од буџетот, а странските инвестиции се договарале со тајни договори и без критериуми во десетгодишното владеење на Никола Груевски - ова на прес конференција го обелодени владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Груевски давал по 11.000 евра за работник, странските инвеститори изедоа 225 милиони евра

+инфо - 13.09.2017

Субвенцииите се доделувале без критериуми, парите се давале во кеш и како ослободувања од даноци и царини. Во изминатите 10 години од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ (2007 -2017), државата потрошила вкупно 225 милиони евра за субвенционирање на 25-те ...

За секој работник во странските инвестиции, Македонија платила по 11 илјади евра

Р.С.Европа - 13.09.2017

Македонија во изминатите 10 години за странските директни инвестиции издвоила 225 милиони евра, покажа анализата на Владата. Во сумата влегуваат кеш грантови, даночни и царински олеснувања, како и трошоци за привлекување на странски инвеститори.

225 милиони евра потрошила минатата влада, за секое работно место 11 000 евра

Канал5 - 13.09.2017

Дваесет и петте странски компании што вкупно ги привлече претходната влада изминатите десет години, ја чинеле државата над 225 милиони евра. Во нив биле вработени 20 илјади лица, но не сите како нововработени зашто дел од нив претходно работеле во ...

За 10 години потрошени се 225 милиони евра за 25 компании кои вработиле 20 илјади лица

МКД - 13.09.2017

Тоа беше политика за економско шоу, а не политика за економски раст. Вака заклучи портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски по денешната презентација на досега тајните податоци за субвенциите на државата за странските компании.

Странските инвестиции се преговарале без критериуми, со тајни договори

Нова ТВ - 13.09.2017

Владата на Никола Груевски за 10 години потрошила 225 милиони евра за 25 компании странски инвеститори кои вработиле вкупно 20.000 луѓе. Врз основа на податоците содржани во „Анализата на трошоци – наспроти резултатите од странските директни ...

25 милиони евра биле скриени зад иксовите во договорите со странски инвеститори

Фокус - 13.09.2017

Државата се откажала од близу 70 милиони евра по основ на даноци и царини, а во прилог на странските инвеститори на кои им следуваат овие даночни ослободувања, кои, пак, од друга страна не ги добиваат и македонските компании.

225 милиони евра државна помош добиле 25 странски компании

МРТ - 13.09.2017

225 милиони евра биле потрошени во изминатите десет години за 25 странски компании кои вработиле 20 илјади лица, информираше портпаролот на Владата, Бошњаковски. Според податоците еден вработен ја чинел државата 11 илјади евра.

Во странските инвеститори државата вложила 225 милиони евра, по 11 илјади за работно место

Вечер - 13.09.2017

Договорите со странсаките инвеститори и понатаму важат и Владата во целост ќе ги испочитува, така што тие и понатаму ќе добиваат државни пари, но се очекува трошокот по работно место да биде помал Вкупно 225.709.571 евра од државниот буџет се ...

Македонија го плаќала со 11.000 евра секое работно место кај странските инвеститори

Радио МОФ - 13.09.2017

„Ова било политика за економско шоу, а не за економски раст“, вака портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски , ја карактеризираше кампањата на поранешната власт за привлекување странски инвестиции во која за 10 години биле потрошени 225 милиони евра, ...

За 20 илјади работни места во странските инвестиции државата потрошила над 225 милиони евра

Сакам да кажам - 13.09.2017

За 20 илјади вработени во 25 компании на странски инвеститори се потрошени над 225 милиони евра пари на граѓаните, што е 11 илјади евра по работно место, кажа утринава владиниот портпарол Миле Бошњаковски, презентирајќи ја анализата на Владата за ...

Странските инвеститори добиле 225 милиони евра

Канал5 - 13.09.2017

Владата ги објави податоците за странските директни инвестиции. Владата за 10 години (2007 до мај 2017 година) потрошила 225 милиони евра за 25 странски компании кои вработиле 20 илјади лица. Вработени се 20 илјади лица.

Странските инвестиции ја чинеле Македонија 225 милиони евра

Кајгана - 13.09.2017

Владата потрошила 225 милиони евра за 10 години на 25 странски компании кои вработиле 20 илјади лица. Еден вработен ја чинел државата околу 11 илјади евра. Државата се откажала од 69 милиони евра ослободување од данок и царини.

Странските инвеститори добиле 225 милиони евра: Едно работно место чини 11 илјади евра државни пари

ТВ21 - 13.09.2017

Владата ги објави податоците за странските директни инвестиции. Заклучно со мај 2017 година, претходната влада потрошила 225 милиони евра за помош на странските инвестиции. Во Македонија влегле 25 компании со странски капитал.

Премногу пари потрошени на странски инвестори, ефектите минимални

Фактор - 13.09.2017

За 10 години претходната Влада потрошила 225 милиони евра за привлекување и субвенционирање на странските инвестиции, но резултатите се многу под очекуваното и најавуваното преку медиумите со само 20.000 вработувања и влез на 25 компании.

ВИДЕО: Владата на Груевски потрошила 225 милиони евра за странските инвеститори

А1 On - 13.09.2017

Владата за 10 години, додека премиер беше Никола Груевски, потрошила 225 милиони евра за странските инвеститори кои пак вработиле вкупно 20.000 луѓе. Според оваа математика, еден вработен кај странските инвеститори ја чинел државата по 11.000 евра.

Странските инвеститори добиле 225 милиони евра државна помош

Телевизија Нова - 13.09.2017

Над 225 милиони евра од државниот буџет биле потрошени за влез на 25 компании на странски инвеститори кои вработиле 20.000 лица. Тоа значи дека поранешната влада потрошила од буџетот во просек по 11 илјади евра по едно работно место, објави денеска ...

Граѓаните платиле по 11 илјади евра за работник во странска фирма...

Н.Македонија - 13.09.2017

Граѓаните платиле по 11 илјади евра за работник во странска фирма Во изминатите 10 години, заклучно со мај годинава, од државниот буџет биле издвоени 225 милиони евра за странските инвеститори, кои вработиле вкупно 20 илјади луѓе.

По 11.000 евра платиле граѓаните за работник во странските компании

Денар - 13.09.2017

Владата потрошила 225 милиони евра за 10 години на 25 странски компании кои вработиле 20 илјади лица, oбјави денеска на прес-конференција за јавноста, владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

СДСМ со објавувањето на договорите отвора војна против 100 странски компании, неизвесни над 20 илјади вработувања

Курир - 13.09.2017

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев вчера на телевизијата 24 Вести објави дека денекса ќе се почнело со објавување на државна помош за компаниите кои инвестирале во државата, измислена тема која нема реална подлога, се со цел да се покрие ...

Македонија ги преплатила странските инвестиции со 225 милиони евра

Мета - 13.09.2017

Странските директни инвестиции од 2007 до мај 2017 година Македонија ја чинеле 225 милиони евра, објави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Тој соопшти дека странските инвеститори вработиле 20.000 работници, но најголем дел од нив биле ...

Претходната влада им плаќала на странските инвеститори по 11 000 евра за работно место

Фактор - 13.09.2017

Над 225 милиони евра им биле дадени на 25 странски инвеститори, компании кои вработиле 20 илјади лица во изминатите 10 години додека власта ја управуваше ВМРО ДПМНЕ. Ова денеска го изјави портпаролот на Владата Миле Бошњаковски кој пред јавноста го ...

Бошњаковски: За 10 години дадени 225 милиони евра на странските инвеститори (ВИДЕО)

Стандард - 13.09.2017

Во периодот од 2007 до 2017 година, државата платила 225 милиони евра на 25 странски компании кои вложувале во слободните зони, соопшти денеска портпаролот на Владата, Миле Бошаковски. Станува збор за исплати по неколу основи, односно како кеш ...

Странските инвеститори во кеш добиле 225 милиони евра за 10 години

Канал 77 - 13.09.2017

Над 225 милиони евра во кеш им исплатила државата на странските инвеститори, кои отвориле компании во Македонија во периодот од 2007 година до мај годинава. Ова го покажува анализата на трошоците наспроти резултатите од странските инвеститори.

За 10 години потрошени се 225 милиони евра за 25 компании кои вработиле 20 илјади лица

10без10 - 13.09.2017

Тоа беше политика за економско шоу, а не политика за економски раст. Вака заклучи портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски по денешната презентација на досега тајните податоци за субвенциите на државата за странските компании.

Владата на Груевски потрошила 225 милиони евра за странски инвеститори

Нова ТВ - 13.09.2017

Владата на Никола Груевски за 10 години потрошила 225 милиони евра за 25 компании странски инвеститори кои вработиле вкупно 20.000 луѓе. Врз основа на податоците содржани во „Анализата на трошоци – наспроти резултатите од странските директни ...

За 10 години потрошени 225 милиони евра на 25 странски компании

Денар - 13.09.2017

За 10 години Владата потрошила 225 милиони евра на 25 странски компании кои вработиле 20 илјади лица. Еден вработен ја чинел државата 11 илјади евра. Државата се откажала од 69 милиони евра ослободување од данок и царини.

Странските инвеститори добиле 225 милиони евра

24 Вести - 13.09.2017

Владата ги објави податоците за странските директни инвестиции. Заклучно со мај 2017 година, претходната Влада потрошила 225 милиони евра за помош на странските инвестиции. Во Македонија влегле 25 компании со странски капитал, а вработени се 20 ...

(ВИДЕО) Официјално објавено колку е трошено на странските инвеститори, еден вработен чинел 11 илјади евра

iPortal - 13.09.2017

Владата за 10 години, додека премиер беше Никола Груевски, потрошила 225 милиони евра за странските инвеститори кои пак вработиле вкупно 20.000 луѓе. Според оваа математика, еден вработен кај странските инвеститори ја чинел државата по 11.000 евра.

ВИДЕО: 25 странски инвеститори добиле 225 милиони евра од буџетот – по 11 илјади евра за едно работно место

Либертас - 13.09.2017

Над 225 милиони евра од државниот буџет биле потрошени за влез на 25 компании на странски инвеститори кои вработиле 20.000 лица. Тоа значи дека поранешната влада потрошила од буџетот во просек по 11 илјади евра по едно работно место, објави денеска ...

(ВИДЕО) Граѓаните платиле по 11 илјади евра за работник во странските компании

Макфакс - 13.09.2017

Владата потрошила 225 милиони евра за 10 години на 25 странски компании кои вработиле 20 илјади лица, oбјави денеска на прес-конференција за јавноста, владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Едно работно место државата ја чинело во просек од 11.000 евра

Слободен Печат - 13.09.2017

Странските директни инвестиции од 2007 до мај 2017 година Македонија ја чинеле 225 милиони евра, објави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Тој соопшти дека странските инвеститори вработиле 20.000 работници, најголем дел од нив биле ...

Странските инвеститори добиле 225 милиони евра, граѓаните платиле по 11 илјади евра за работник во странските компании

Точка - 13.09.2017

Владата потрошила 225 милиони евра за 10 години на 25 странски компании кои вработиле 20 илјади лица. Еден вработен ја чинел државата 11 илјади евра. Државата се откажала од 69 милиони евра ослободување од данок и царини.

Странските инвеститори добиле 225 милиони евра државна помош

Локално - 13.09.2017

Повеќе од 225 милиони евра од државниот буџет биле потрошени за влез на 25 компании на странски инвеститори кои вработиле 20.000 лица. Тоа значи дека поранешната влада потрошила од буџетот во просек по 11 илјади евра по едно работно место, објави ...

Странските инвестиции ја чинеле Македонија 225 милиони евра

Позитив.мк - 13.09.2017

Странските директни инвестиции од 2007 до мај 2017 година Македонија ја чинеле 225 милиони евра, објави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Тој соопшти дека странските инвеститори вработиле 20.000 работници, но најголем дел од нив биле ...

Странските инвеститори добиле 225 милиони евра државна помош

Алфа - 13.09.2017

Над 225 милиони евра од државниот буџет биле потрошени за влез на 25 странски инвеститори кои вработиле 20 илјади лица. Над 225 милиони евра од државниот буџет биле потрошени за влез на 25 странски инвеститори кои вработиле 20 илјади лица.

(ВИДЕО) 25 странски инвеститори добиле 225 милиони евра државна помош

еМагазин - 13.09.2017

Над 225 милиони евра од државниот буџет биле потрошени за влез на 25 компании на странски инвеститори кои вработиле 20.000 лица. Тоа значи дека поранешната влада потрошила од буџетот во просек по 11 илјади евра по едно работно место, објави денеска ...

(ВИДЕО) 25 странски инвеститори добиле 225 милиони евра од буџетот

Бриф - 13.09.2017

Над 225 милиони евра од државниот буџет биле потрошени за влез на 25 компании на странски инвеститори кои вработиле 20.000 лица. Тоа значи дека поранешната влада потрошила од буџетот во просек по 11 илјади евра по едно работно место, објави денеска ...