TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДОСИЕ ГРУЕВСКИ: Како се урна тотемот на „нескршливост“?

Фактор - 11.12.2017

„Идеалот од којшто се раководи во текот на неговиот живот и работење е константна и исклучително посветена работа за добротo и просперитетот на неговата земја“ – пишува во насловот на текстот посветен на партискиот лидер Никола Груевски а објавен на ...

Никола Груевски веќе не е претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Глас на Америка - 10.12.2017

Идниот претседател ќе се бира на вонреден конгрес што ќе се одржи во Валандово. Неофицијално за претседателското место ќе се борат Мицковски, Димовски и Милошоски. Меѓу делегатите на конгресот се речиси сите кои се осомничени или обвинети од СЈО, но ...

Груевски побара да биде избран нов претседател и раководство кое ќе ја врати ВМРО-ДПМНЕ на власт

Курир - 11.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе Одлука со која што 22 и 23 декември 2017 година ги утврди како датум на одржување на вонредниот 16-ти Конгрес. Вонредниот 16-ти Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово, а согласно Статутот на партијата ...

И официјално, на 22 и 23 декември на вонреден конгрес ВМРО-ДПМНЕ ќе избере нов претседател

МКД - 10.12.2017

На 22 и 23 декември во Валандово ќе се одржи вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на кој по неотповикливата оставка на Никола Груевски ќе се избере нов партиски лидер. Според Христијан Мицкоски, генералниот секретар на партијата на вонредниот конгрес ќе ...

Наследник на Груевски ВМРО-ДПМНЕ ќе бира на 22 и 23 декември во Валандово

Сакам да кажам - 10.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ вонредниот конгрес за избор на нов лидер ќе го одржи во Валандово на 22 и 23 декември, одлучи вечерва Централниот комитет на партијата. Христијан Мицковски, генерален секретар на партијата изјави дека на Конгресот ќе учествуваат 554 ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ:Вонреден конгрес на 22 и 23 декември во Валандово

Р.С.Европа - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одлучи 16-тиот вонреден конгрес на партијата да се одржи на 22 и 23 декември во Валандово, соопшти генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски.

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 22 и 23 декември

Алсат-М - 10.12.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски соопшти дека Централниот комитет на партијата донел одлука за одржување на 16ти вонреден Конгрес на 22 и 23 декември 2017 година во Валандово.

Груевски поднесе оставка, новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ ќе се избира на конгрес на 22 и 23 декември

Канал5 - 10.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ на вонреден конгрес на 22 и 23 декември ќе избиран нов партиски претседател откако Никола Груевски поднел неотповиклива оставка на денешниот состанок на Централниот комитет на партијата.

Централниот комитет на ВМРО изгласа конгрес на 22 и 23 декември во Валандово за избор на нов лидер

Фокус - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва изгласа вонреден 16-ти конгрес на 22 и 23 декември во Валандово, на кој треба да се избере нов партиски лидер, информираше генералниот секретар на партијата Христијан Мицковски.

Централниот комитет ја прифати оставката на Груевски

24 Вести - 10.12.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски поднел неотповиклива оставка пред Централниот комитет. 100 членови на ЦК гласале за вонреден конгрес за избор на нов претседател на 23 декември, 1 против и 10 биле ...

Централниот комитет ја прифати оставката на Груевски

+инфо - 10.12.2017

Сто членови на ЦК гласале за вонреден конгрес за избор на нов претседател на 23 декември, 1 против и десет биле воздржани. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски поднел неотповиклива оставка пред Централниот комитет, на седницата која се одржа ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Вонредниот конгрес ќе се одржи на 22 и 23 декември во Валандово

А1 On - 10.12.2017

Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ по завршувањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека донеле одлука за одржување на вонредниот Конгрес на 22 и 23 декември. Конгресот ќе се одржи во Валандово и на него ќе има 544 делегати, а нивните имиња ...

ВМРО-ДПМНЕ го објави списокот на делегати за вонредниот конгрес

Мета - 10.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ, по седницата на Централниот комитет на кој 100 членови гласале за, еден бил против, а десет воздржани да се одржи вонреден конгрес на 22 и 23 декември на кој ќе се избира нов партиски лидер, на својата веб-страница го објави списокот на ...

Ова се делегатите на ВМРО-ДПМНЕ кои ќе учествуваат на вонредниот Конгрес

Курир - 10.12.2017

По вечерашната одлука на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за одржување на вонреден Конгрес, партијата го објави списокот на делегати кои ќе земат учество на истиот. Генералниот секретар на партијата Христијан Мицкоски вечерва изјави дека ЦК донел ...

Почнува да тече рокот за кандидатури за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ, ќе трае до 21-ви декември

Курир - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за утврдување на датум, место на одржување и број на делегати на вонредниот 16 Конгрес на партијата, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНE Христијан Мицкоски.

Груевски поднел неотповиклива оставка, нов лидер ќе се бира на 22 и 23 декември

Мета - 10.12.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вечерва поднел неотповиклива оставка пред Централниот комитет на партијата. На состанокот на Централниот комитет 100 членови гласале да се одржи вонреден конгрес на кој ќе се бира нов претседател на партијата, ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ се изјасни за одржување на Конгрес на кој ќе биде избран наследник на Груевски

Алфа - 10.12.2017

Сто членови на Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ вечерва гласаа „ЗА“ вонреден конгрес за избор на нов претседател на 23 декември, дознава Алфа од високи партиски извори. Сто членови на Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ вечерва гласаа „ЗА“ вонреден ...

Вечерва седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ...

Н.Македонија - 10.12.2017

Вечерва седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржува седница во партиското седиште. На него треба формално да ја потврди одлуката за вонредниот конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на ...

Централниот комитет ја прифати оставката на Груевски

Нетпрес - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ на вечерашната седница ја прифати неотповикливата оставка на Никола Груевски од претседателската функција, изјави денеска генералниот секретар на партијата, Христијан Мицковски.

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 22 и 23 декември во Валандово

Вечер - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донел одлука на 22 и 23 декември во Валандово да се одржи 16-тиот вонреднот конгрес на партијата. Како што информираше генералниот секретар на партијата, Христијан Мицковски, Централниот ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ одлучи: Конгрес за избор на нов лидер на 23 декември

Вечер - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи партијата да оди на Вонреден конгрес на 23 декември. Високи партиски извори велат дека големо мнозинство на Централниот комитет гласало за одржување на Конгресот.

Централниот комитет против Конгрес и нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 10.12.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ поднел неотповиклива оставка пред Централниот комитет, но членовите кои гласале јавно, не прифатиле да се оди на Конгрес за избор на нов лидер. Само триесетина членови на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ гласале “за“ оставката на Никола ...

Вечерва состанок на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 10.12.2017

Вечерва во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје се одржува состанокот на Централниот комитет на кој се очекува да се потврди оставката на претедателот на партијата Никола Груевски и да се потврди одлуката на Извршниот комитет за одржување на вонреден ...

Милошовски: Oставката на Никола Груевски е неотповиклива

Алсат-М - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО – ДПМНЕ вечерва одлучува за оставката на лидерот на партијата Никола Груевски и за дневниот ред за вонредниот конгрес кој е закажан за 23 декември. Пред почетокот на средбата, членот на Централниот комитет Антонио ...

ЦК на ВМРО ДПМНЕ ќе одлучува за оставката на Груевски

Телма - 10.12.2017

„Прифатена е оставката на Никола Груевски. Почнуваат активности за избор на нов лидер на ВМРО ДПМНЕ“ – ваков заклучок попладнево се очекува од Централниот комитет на партијата. Тоа би било прифаќање на сличната одлука на Извршниот комитет и потврда ...

ВМРО-ДПМНЕ одржува централен комитет затворен за јавноста, се решава за оставката на Груевски

24 Вести - 10.12.2017

Во овие моменти во штабот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се одржува седница на централниот комитет на партијата на која треба формално да се потврдат претходните одлуки на извршниот комитет - прифаќање на оставката на Никола Груевски од лидерската ...

(ВИДЕО) Милошоски: Оставката ќе биде прифатена, Груевски ја најави како неотповиклива

А1 On - 10.12.2017

Оставката на Никола Груевски ќе биде прифатена денес, бидејќи тој ја најави како неотповиклива, изјави Антонијо Милошоски пред одржување на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва. Тој најави дека денеска ќе се утврди дневниот ред на конгресот кој ...

Груевски ја најавил оставката како неотповиклива?

Слободен Печат - 10.12.2017

Пред одржувањето на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Антонијо Милошоски изјавил дека Груевски најавил неотповиклива оставка од лидерската позиција на партијата. Исто така, на Централниот комитет ќе се утврдува и дневниот ред на ...

Милошоски: Оставката на Груевски ќе се прифати бидејќи ја најави како неотповиклива

Press24 - 10.12.2017

Пред Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва на кој се одлучува за оставката на поранешниот премиер и лидер на партијата, Никола Груевски, Антонио Милошоски истакна дека оставката ќе биде прифатена бидејќи тој ја најави како неотповиклива, пренесе ...

ФРОДЕМ бара нови делегати за вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ што би се одржал за 60 дена

МКД - 10.12.2017

Здружението Фронт за демократска Македонија пред денешната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги повикува членовите на разумно и статутарно постапување. „Набрзина закажаниот и нестатутарно одреден предлог-термин за одржување на вонредениот ...

Централниот комитет на ВМРО денес ќе свика Конгрес за избор на наследник на Груевски

Фокус - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне ќе оддржи седница на која треба да ја потврди одлуката за оддржување на вонреден партиски конгрес на 23 декември во Валандово, кога треба да се прифати оставката на Никола Груевски и да се избере ...

Состанок на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ за одлука за вонреден изборен конгрес

Р.С.Европа - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ попладнево, како што јавија повеќе медиуми, треба да одржи состанок. Минатата недела Извршниот комитет му предложи на Централниот комитет организирање на вонреден конгрес на партијата на 23 декември на кој би ...

Денеска Централен Комитет на ВМРО-ДПМНЕ – се одлучува за оставката на Груевски

Маркукуле - 10.12.2017

Попладнево Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучува за оставката на досегашниот лидер на партијата, Никола Груевски. На седницата денеска треба да се потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата што ќе се одржи во Валандово на 23 декември.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го свика конгресот за избор на нов претседател

Мета - 10.12.2017

Централниот комитет (ЦК) на ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне ќе оддржи седница на која треба да ја потврди одлуката за оддржување на вонреден партиски конгрес на 23 декември во Валандово. На овој конгрес би требало да се прифати најавената оставка на ...

(Видео) Членовите на Централниот комитет пристигнуваат во „белиот дворец“ на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ попладнево одржува седница на која би требало формално да се потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата што ќе се одржи во Валандово на 23 декември, а на кој треба да се констатира оставката на Никола ...

ЦК на ВМРО ДПМНЕ денеска ќе одлучува за оставката на Груевски

Нетпрес - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ на седница закажана за денеска попладне ќе одлучува за оставката којашто ја најави партискиот лидер, Никола Груевски во интервју на 1 декември. Оставката ќе се смета за прифатена ако за тоа се сложат 130 членови на ...

ЦК на ВМРО--ДПМНЕ ќе ја разгледува оставката на Груевски, кандидати за негов наследник многу

МКД - 10.12.2017

Денеска попладне во штабот на партијата ќе се одржи седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која треба формално да се потврдат претходните одлуки на Извршниот комитет - прифаќање на оставката на Никола Груевски од лидерската позиција и ...

Централниот комитет денеска одлучува за оставката на Груевски

Нова ТВ - 09.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седница која ќе се одржи денеска на пладне треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември што ќе се одржи во Валандово, на кој треба да се констатира оставката на Никола ...

Молк пред утрешниот Централен комитет

Телма - 09.12.2017

Ден пред седницата на Централниот комитет - молк во ВМРО ДПМНЕ. Околу 130 членови на овој комитет се подготвуваат и формално да се соочат со намерата на лидерот Никола Груевски да си поднесе оставка.

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ го утврдуваат профилот на следниот партиски лидер

Алсат-М - 09.12.2017

Две недели опозициската ВМРО – ДПМНЕ на чело со Никола Груевски и неколку приврзаници протестираат со блокада на булеварите низ Скопје. За исто толку време, односно на 23 декември, партијата ќе одржи вонреден конгрес за избор на нов партиски лидер ...

Состанок на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 09.12.2017

Централниот комитет на вмро-дпмне попладнево треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во валандово, на кој треба да се констатира оставката на никола груевски и да се избере нов претседател.

Петровски се уште не се кандидирал за наследник на Груевски

ТВ21 - 09.12.2017

Поранешниот директор на Државниот архив се уште не ја поднел кандидатурата за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Филип Петровски во телефонска изјава за ТВ21 вели дека се чека на утврдување на папиролошката процедура, но истакнува дека има потребна поддршка ...

Извршниот во последни подготовки пред средбата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 09.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ е во финална фаза за една од најголемите внатрешни реорганизации. По понудената оставка на Никола Груевски, најголемата опозициска партија викендов ќе го помине работно. Потесното партиско раковдство ќе треба да ги подготви сите доукменти ...

И конгресот е Груевски!

Либертас - 09.12.2017

Една година по вонредните парламентарни избори – еве и вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Излегувањето вон или пред редот во двата случаја, упатува на нешто вон-редно. Во првиот случај тоа беше политичката криза, во вториот случај, сега, тоа е ...

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избор на нов претседател

Канал5 - 09.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на утрешната седница се очекува и формално да ја потврди најавата за вонредниот конгрес на партијата закажан за 23-ти декември во Валандово. Одлука за вонреден конгрес, според статутот на партијата, се носи на ...

Американски конгресмен поднесе оставка поради обвинувања на „сексуално вознемирување“

Сител - 09.12.2017

- Американскиот републикански конгресмен Трент Френкс синоќа соопшти дека поднесува оставка на функцијата член на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, откако конгресната Комисија за етика започна истрага против него за „сексуално вознемирување“.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ утре и официјално ќе свика вонреден конгрес...

Н.Македонија - 09.12.2017

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ утре и официјално ќе свика вонреден конгрес Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ утре попладне треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се констатира оставката ...

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе го подготвува конгресот за оставката на Груевски

Мета - 09.12.2017

На состанокот на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи утре, околу 130 негови членови ќе ги подготват сите документи и дневниот ред за оставката на Никола Груевски и изборот на нов партиски лидер, на вонредниот конгрес на 23 декември во ...

Филип Петровски ќе се кандидира за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 09.12.2017

Филип Петровски ќе се кандидира за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а својата одлука ја соопшти во вчерашната емисија „Само вистина“ на телевизија „Канал 5“. „Ова е една од најсериозните одлуки во мојот живот.

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 22 .и 23. декември во Валандово

Стандард - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одлучи 16-тиот вонреден конгрес на партијата да се одржи на 22. и 23. декември во Валандово, соопшти Христијан Мицковски, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ.