TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што е поздраво за појадок – цеден сок или млеко?

МакМода - 09.11.2017

Одговорот го дадоа научниците во најновото истражување. Сокот од портокал содржи околу 110 калории и ќе ве снабди со дневна доза на витамин Ц и антиоксиданси. Но поголема доза од сок од портокал придонесува за оштетување на усната шуплина и забвите, ...

Овошје кое им помага на учениците и студентите полесно да го запаметат она што го учат

Црнобело - 09.11.2017

Веќе со години нутриционистите укажуваат на придобивките од секојдневно консумирање на шумско овошје, а овојпат конкретно ги истражуваа боровинките. Богати со витамини, минерали и антиоксиданси, боровинките имаат моќ да ни помогнат во извршувањето ...