TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре политичките партии на Албанците на заеднички состанок за формирање нова влада

МКД - 17.02.2017

Утре во хотелот Арка во Скопје ќе се одржи заедничка средба на претставници на политичките партии на Албанците во Македонија. Во Арка ќе се разговара за сите опции за формирање на нова влада.

Асимилација на децата Албанци од село Бањица преку институционален пат

Алсат-М - 17.02.2017

„Овие 12 ученици од село Бањица, Општина Чашка во Велес, ја немаат среќата да ги учат 36 букви од азбуката на албански јазик. Тоа е поради фактот што нивното право да се образуваат на мајчин јазик не им е негирано.

СДСМ-ДУИ, финални чекори кон формирање нова Влада

Алсат-М - 17.02.2017

СДСМ ги разгледува добиените забелешки од ДУИ и од ДР – ДПА на предлозите на партијата на Зоран Заев за условите за формирање на нова влада. Лидерот на СДСМ изјави дека нема да се противи на било кое барање која е во согласност со Уставот и во ...

Зоран Заев по повеќе од 15 часа не стигнал да го види писмото од ДУИ

Алфа - 17.02.2017

Албанската платформа и барањата на партиите се уште на отворена маса пред ДУИ и СДСМ. Но проблемот не е во тоа што се уште траат партиските тактизирања околу ултиматумот кој го поставуваат албанските партии, туку содржината на текстот кој се држи во ...

ДУИ реши да ја преземе иницијативата за нова влада, и Ахмети прати свој предлог за двојазичноста до СДСМ

Сител - 17.02.2017

Заев чека потписи, Ахмети двојазичност. ДУИ го врати на Бихаќка предлог законот за употребата на албанскиот јазик, надграден и проширен. Според медиумите кои известуваат на албански јазик, Ахмети по консултациите со лидерите на останатите политички ...

Села: Досегашните предлози за употреба на албанскиот јазик за нас се неприфатливи

Мета - 17.02.2017

Предлозите на СДСМ за употреба на албанскиот јазик, за кои се зборува во јавноста, се неприфатливи за Зијадин Села. Претседателот на движењето за реформи на ДПА не сакаше да открие за какви предлози станува збор, додавајќи дека неговата партија ...

Коха: Заев се согласил на промена на химната и знамето - ДУИ побарала гаранции дека ќе го исполни

Сител - 17.02.2017

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Борјан Јовановски: Албанскиот треба да е задолжителен во сите основни училишта за Македонците

За Се - 17.02.2017

Новинарот Борјан Јовановски на својот твитер отвори дебата со став дека Албанскиот јазик треба да е задолжителен во сите основни училишта за Македонците. Иако дебатата не тргна во правецот во кој тој се надеваше, Борјан реши да го брани својот став.

Заев не го прочитал нацрт-законот за албанскиот јазик, што го достави ДУИ

ТВ21 - 17.02.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија се уште не го прочитал документот испратен од ДУИ. Причината е што нацрт-законот за албанскиот јазик интегративците го доставиле до Бихаќка речиси на полноќ.

Борјан Јовановски: „Албанскиот треба да е задолжителен за сите првооделенци во цела Македонија“

Курир - 17.02.2017

Мегафонот на СДСМ и човекот кој цел свој живот е спонзориран од странски фондации како Сорос и повеќе амбасади, Борјан Јовановски, вчера на својот твитер профил го даде својот мал удел во медиумската поддршка на големоалбанските аспирации на СДСМ, ...

Разговорите меѓу СДСМ и ДУИ се ближат кон финиш?

Deutsche Welle - 17.02.2017

До крајот на неделава се очекува да се добие појасна слика дали и во која мера постои согласност и совпаѓање на партиско-програмските платформи, за кои деновиве се водат разговори меѓу тимовите на ДУИ и СДСМ.

ДУИ наместо потписи на Заев му врати забелешки, се спрема нов закон за јазиците

Фактор - 17.02.2017

Додека Заев чекаше потписи за добивање на мандатот за составување влада, засега доби само повратни белешки на писмените документи кои најверојатно се однесуваат на регулирање на употребата на јазиците на заедниците кои се над 20% во земјава по ...

Села ја отвора можност Алијансата на Албанците да прерасне во една партија

Позитив.мк - 17.02.2017

Зијадин Села кој како лидер на ДПА-Движење за реформи е еден од најистакнатите членови на коалицијата Алијанса на Албанците смета дека постои можност ова движење од три партии да се обедини во една партија.

Попладнево ДУИ го доставила законот за албански јазик до СДСМ

24 Вести - 16.02.2017

ДУИ попладнево го вратила на СДСМ предлог-законот за албанскиот јазик, дознава телевизија 24, а неофицијално потврдуваат од ДУИ. Според информациите ДУИ имала повеќе забелешки на предлогот на законот за aлбански јазик.

ДУИ му одговори на СДСМ

Р.С.Европа - 16.02.2017

ДУИ му одговори на СДСМ со приложување на предлог нацрт закон за употреба на албанскиот јазик, јавува телевизијата Алсат М, повикувајќи се на партиски извори. Во прилог биле испратени и мислење на ДУИ кое се однесува на неговиот статус, спроведување ...

Законот за албански јазик вратен во СДСМ со забелешките на ДУИ...

Н.Македонија - 16.02.2017

Законот за албански јазик вратен во СДСМ со забелешките на ДУИ ДУИ го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, додавајќи мислење за неколку значајни прашања кои се однесуваат на неговото спроведување, според одредени информации.

Ахмети му ги испрати на Заев забелешките за неговата понуда

Фокус - 16.02.2017

ДУИ го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, а во прилог има и свое мислење за неколку клучни прашања кои се однесуваат на неговиот статус, спроведувањето и усогласувањето со Уставот, дознава Алсат-М.

ДУИ со забелешки му го врати нацрт/законот за албанскиот јазик на СДСМ

Стандард - 16.02.2017

ДУИ го врати во СДСМ нацрт/законот за албанскиот јазик, a во прилог има и свое мислење за неколку клучни прашања кои се однесуваат на неговиот статус, спроведувањето и усогласувањето со Уставот, пренесе Алсат – М .

Ахмети И Заев прво го договараат Парламентот, па ќе си земат уште 20 дена за влада

Сакам да кажам - 16.02.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешното одбележувањето на 16-годишнината од конфликотот во 2001 година во скопската Општина Чаир по којзнае кој пат изјави дека партијата нема да брза при донесувањето на одлуката Ако ДУИ донесе одлука да ги даде ...

Ахмети: Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик

Макфакс - 16.02.2017

Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик кој е дел од платформата и нема потреба за предлог од другите, изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети, одговарајќи на новинарски прашања.

Села: Досегашните предлози за употреба на албанскиот јазик за нас се неприфатливи

Локално - 17.02.2017

Предлозите на СДСМ за употреба на албанскиот јазик, за кои се зборува во јавноста, се неприфатливи за Зијадин Села. Претседателот на движењето за реформи на ДПА не сакаше да открие за какви предлози станува збор, додавајќи дека неговата партија ...

„Коха“: Заев се согласил на промена на химната и знамето, ДУИ побарала гаранции

Република - 17.02.2017

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Интензивни внатрепартиски разговори: ДУИ викендов ќе донесе одлука?

Позитив.мк - 16.02.2017

Од ДУИ потврдија дека се интензивирани внатрепартиските разговори, а последните неофицијални информации велат дека ДУИ викендов ќе го закаже Централното претседателство што би значело и донесување одлука за формирање влада.

Борјан Јовановски: Албанскиот треба да е задолжителен за сите првооделенци во цела Македонија

Нетпрес - 17.02.2017

Мегафонот на СДСМ и човекот кој цел свој живот е спонзориран од странски фондации како Сорос и повеќе амбасади, Борјан Јовановски, вчера на својот твитер профил го даде својот мал удел во медиумската поддршка на големоалбанските аспирации на СДСМ, ...

Разговорите меѓу СДСМ и ДУИ се ближат кон финиш?

Репортер - 17.02.2017

До крајот на неделава се очекува да се добие појасна слика дали и во која мера постои согласност и совпаѓање на партиско-програмските платформи, за кои деновиве се водат разговори меѓу тимовите на ДУИ и СДСМ.Со претпазливост и умерен оптимизам ...

Максути: Решението за албанскиот јазик да биде целосно, да не се остава простор за различни интерпретации

Алсат-М - 16.02.2017

Додека ДУИ и Алијансата за Албанците го анализираат одговорот на СДСМ во однос на точките од албанската платформа, вклучувајќи го и законското регулирање на службената употреба на албанскиот јазик, дел од познавачите на правните прашања, велат дека ...

ДУИ и Алијансата со свој предлог за албанскиот јазик

Фокус - 16.02.2017

Предлогот на СДСМ доставен до албанските партии, во прашањето околу албанскиот јазик, за нив не е доволен. ДУИ наскоро ќе испорача своја верзија за дефинирање на официјализирањето на албанскиот јазик.

АХМЕТИ: Албанските партии  имаат свој предлог за Албанскиот јазик

ТВ21 - 16.02.2017

Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик кој е дел од платформата и нема потреба за предлог од другите. Вака одговори претседателот на ДУИ Али Ахмети прашан во врска со пакетот на документите доставени од страна на СДСМ, во кои ...

Нов маратонски состанок на ДУИ – Анализа на предлог законот на СДСМ за двојазичноста

ТВ21 - 16.02.2017

Мирна ноќ во Мала Речица, но не во штабот на Демократската унија за интеграција. Пред седиштето на партијата паркирани се автомобилите на четворицата потпретседатели на ДУИ и други високи партиски функционери.

Села: Подготвени сме да го поддржиме прераснувањето на Алијанса за Албанците во една партија

Алсат-М - 16.02.2017

Лидерот на ДР – ДПА Зијадин Села во емисијата „Патот кон…“, изјави дека тој и неговата партија се подготвени да иницираат и да го поддржат прераснувањето на Алијансата за Албанците во една партија.

Викендов на ред потписите! Документот од СДСМ не содржи атомска бомба порача Ахмети

Локално - 16.02.2017

За очекување е викендов да бидат депонирани потписите за мандат за составување нова влада со мандат за СДСМ. Остана уште изјаснувањето во ДУИ, каде ставовите за сите се јасни, освен дилемите на лидерот на партијата.

Ахмети и Села нудат свој закон за албански јазик на СДСМ

Локално - 16.02.2017

Али Ахмети ќе испорача нов закон за албанскиот јазик, откако тој што е на маса предизвика низа несогласувања кај партиските функционери на ДУИ и пратеници, информира ТВ24. Лидерот на ДУИ порача дека албанските партии нема да дозволат некој друг да ...

Преговорите во лер, албанските политичари во акција, Зијадин Села: Сега е време кога треба Македонците да се уценат, ...

Сител - 16.02.2017

Преговорите во лер, албанските политичари во акција. За предводникот на Алијансата на Албанците, сега е време кога треба Македонците да се уценат. Во СДСМ и денеска реприза на вчерашниот одговор. Молк и во ДУИ.

Ахмети и Села разговараа околу предлогот од СДСМ

Алсат-М - 16.02.2017

Лидерите на ДУИ и на Алијансата за Албанците, Али ахмети и Зијадин Села, оствариле заеднички состанок на кој било разговарано за документот од СДСМ во кој е опфатен и предлогот за употребата на албанскиот јазик.

АЛБАНЦИТЕ ИМААТ НОВ МИЛЕНИК: Рејтингот на СДСМ угоре, на ДУИ удолу

Телеграф - 16.02.2017

Поддршката за ВМРО-ДПМНЕ кај гласачите се зголемува откако лидерот Никола Груевски јасно стави до знаење дека не ја прифаќа албанската платформа како услов да формира влада со ДУИ Со наближувањето на терминот за одржување на локалните избори, ...

ДУИ вчера попладне го доставиле предлог законот за јазик до СДСМ

Таратур - 17.02.2017

ДУИ попладнево го вратила на СДСМ предлог законот за албанскиот јазик, дознава телевизија 24, а неофицијално потврдуваат од ДУИ. Според информациите ДУИ имала повеќе забелешки на предлогот на законот за aлбански јазик.

Села: Алијанса ќе даде дополнителни услови и ќе го уцени СДСМ

Курир - 16.02.2017

Зијадин Села во гостување во ТВ Алсат М, признава дека неговата партија- Алијанса за Албанците ќе даде дополнителни услови и ќе го уцени СДСМ. -Се знае дека има преговори, но од друга страна од кога сме излегле на политичката сцена сме зборувале со ...

ДУИ му одговори на СДСМ

Репортер - 17.02.2017

ДУИ му одговори на СДСМ со приложување на предлог нацрт закон за употреба на албанскиот јазик, јавува телевизијата Алсат М, повикувајќи се на партиски извори. Во прилог биле испратени и мислење на ДУИ кое се однесува на неговиот статус, спроведување ...

ДУИ му ги предаде на СДСМ мислењата за законот на албански јазик

+инфо - 16.02.2017

Кога прашањето на албанскиот јазик ќе биде прифатен од двете страни, тогаш ДУИ се очекува да го собере претседателството за да донесе одлука. ДУИ го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, а во прилог има и свое мислење за неколку клучни ...

Анкета на ТВ Телма: СДСМ станува дефинитивно најпопуларна партија, а ВМРО ДПМНЕ на исто ниво

Локално - 16.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија станува најпопуларната партија меѓу Албанците, покажуваат резултатите од последната анкета на ТВ Телма. На прашањето „доколку утре се одржат парламентарни избори за која партија би гласале“, 20,4 отсто од ...

Анкета на ТВ Телма: СДСМ станува најпопуларна партија меѓу Албанците

МКД - 16.02.2017

Социјалдемократската партија на Македонија станува најпопуларната партија меѓу Албанците, покажуваат резултатите од последната анкета на ТВ Телма. На прашањето „доколку утре се одржат парламентарни избори за која партија би гласале“, 20,4 отсто од ...

Ден по средбата со ДУИ: Села со детали околу дефинирањето на албанскиот јазик како службен

Локално - 15.02.2017

Претседателот на Движењето за реформи во ДПА, Зијадин Села еден ден по средбата на работните група на ДУИ и на Алијансата, не прецизирајќи што содржи документот на СДСМ, рече дека за него е прифатливо единствено ако во одредени државни институции, ...

Села безусловно ќе му ги даде потписите на СДСМ, потоа ќе преговара за условите за формирање влада

Стандард - 15.02.2017

Претседателот на Движењето за реформи во ДПА, Зијадин Села изрази подготвеност безусловно да му ги даде потписите на СДСМ, а дури потоа, откако лидерот на партијата, Зоран Заев ќе го добие мандатот, да преговара за условите за формирање на новата ...

Ахмети: Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик

Кајгана - 16.02.2017

„Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик кој е дел од платформата и нема потреба за предлог од другите“, изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети, одговарајќи на новинарски прашања.

Села: Предлозите на СДСМ за употреба на албанскиот јазик се неприфатливи

МКД - 17.02.2017

Предлозите на СДСМ за употреба на албанскиот јазик, за кои се зборува во јавноста, се неприфатливи за Зијадин Села. Претседателот на движењето за реформи на ДПА не сакаше да открие за какви предлози станува збор, додавајќи дека неговата партија ...

Коха: Заев се согласил на промена на химната и знамето

Вечер - 17.02.2017

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, албанскиот весник Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Борјан Јовановски: „Албанскиот треба да е задолжителен за сите првооделенци во државата“

Пулс24 - 17.02.2017

Мегафонот на СДСМ и човекот кој цел свој живот е спонзориран од странски фондации како Сорос и повеќе амбасади, Борјан Јовановски, вчера на својот твитер профил го даде својот мал удел во медиумската поддршка на големоалбанските аспирации на СДСМ, ...

Села: Подготвени сме да го поддржиме прераснувањето на Алијанса за Албанците во една партија

Локално - 16.02.2017

Лидерот на ДР – ДПА Зијадин Села во емисијата „Патот кон…“, изјави дека тој и неговата партија се подготвени да иницираат и да го поддржат прераснувањето на Алијансата за Албанците во една партија, информира Алсат М .

ДУИ му ги предаде на СДСМ мислењата за законот на албански јазик

Алсат-М - 16.02.2017

ДУИ му го врати на СДСМ предлог-законот за албанскиот јазик со дополнувања во врска со неколку суштински прашања во врска со статусот, спроведувањето и неговата хармонизација со уставот. Алсат дознава дека предлог-законот кој бил работен и со помош ...

Ахмети и Села со часови разговарале за предлогот од СДСМ

+инфо - 16.02.2017

Средбата траела до после полноќ и оти за предлозите биле консултирани и експерти. Лидерите на ДУИ и на Алијансата за Албанците, Али Ахмети и Зијадин Села вчера попладне се сретнале во Тетово за да разговараат за документот од СДСМ во кој е опфатен и ...