TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворањето на „Лувр Абу Даби“ - настан на векот за арапскиот свет ...

Н.Македонија - 10.11.2017

Музејот свечено ќе го отворат претседателот на Франција, Емануел Макрон, и лидерот на Обединетите Арапски Емирати, Мухамед бин Заед. За отворањето се предвидени разни манифестации, вклучувајќи танцов спектакл и концерти, кои ќе траат до 14 ноември ...

Големото отворање на Лувр во Абу Даби

Divian Arts - 09.11.2017

Louvre d’Abu Dhabi е првиот музеј во светот кој е во поддршка од две влади и тоа од Франција и Обединетите Арапски Емирати, со цел да се креира универзално и мултикултурно место. Дизајнирана од Jean Nouvel , зградата е композирана од 55 бели ниски ...

Во Абу Даби отворен првиот музеј „Лувр“ надвор од Франција

Кајгана - 09.11.2017

„Лувр Абу Даби“, прв музеј кој го носи името „Лувр“ надвор од Франција, ја отвори вратата на јавноста во средата во Абу Даби. Овој музеј се наоѓа на островот Садиат на брегот на Арапскиот залив, дизајниран во арапски стил, а во него во текот на ...

Во Абу Даби отворен музеј Лувр, не е само во Франција

Локално - 09.11.2017

Лувр Абу Даби е првиот музеј кој го носи ова име надвор од Франција, а вратата за јавноста ја отвори во среда. На отворањето присуствуваа претседателот на Франција Емануел Макрон, потпретседателот и премиер на Обединетите Арапски Емирати Мохамед ...

АБУ ДАБИ ОТВОРИ МУЗЕЈ ЛУВР ОД МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ

Сакам да кажам - 09.11.2017

Абу Даби, по десет години изградба, конечно, ги отвори вратите на новиот спектакуларен музеј „Лувр“, во обид да се претстави како град на културен туризам. Со инвестицијата од милијарда долари, Абу Даби се надева дека ова ќе биде нова голема градска ...

Etihad и Louvre Abu Dhabi потпишаа договор за промовирање на музејот

Бизнис Инфо - 09.11.2017

Фото: Facebook Авиопревозникот Etihad Airways и Louvre Abu Dhabi потпишаа договор за заедничко промовирање на музејот, чие официјално отворање ќе биде на 11 ноември, пишува The National . Etihad, меѓу другото, ќе понуди туристички пакети за посета ...

Францускиот претседател го отвори музејот Лувр во Абу Даби (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 09.11.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон официјално вчера вечер, по десет години од започнувањето на проектот, го отвори музејот Лувр во Абу Даби, прв универзален музеј во светот кој носи порака за толеранција.

Уште едно светско чудо – предмалку отворен Лувр Абу Даби (ВИДЕО)

Канал5 - 08.11.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва го отвори новоизградениот музеј во Абу Даби. Новиот Лувр, вреден 1,4 милијарди евра беше граден во текот на изминатите 10 години. Во него има 600 уметнички дела , а 300 се позајмени од Франција.

Свечено отворање на „Лувр“ во Абу Даби (видео)

Newsroom - 08.11.2017

По десет години градење и потрошени 650 милиони долари, Абу Даби конечно го отвори музејот „Лувр“. Во музејот има 600 уметнички дела од кои половината се позајмени од францускиот музеј, а има и елементи од различни религии, меѓу кои и јудаизмот, ...