TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе блокира улици и ќе протестира

Мета - 07.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска во 18 часот повторно ќе протестира пред Основен суд Скопје 1, а од 15 до 17 часот ќе ги блокира крстосниците кај ТЦ „Мавровка“, кај Рампа во Кисела Вода и крстосницата помеѓу улиците Васил Чакаларов и Ангел Динев во Влае.

ВМРО- ДПМНЕ на протест и денеска - блокада на крстосници

Скопје инфо - 07.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ и денеска останува на улиците во знак на протест за како што велат од партијата невравдите кои се случуваат во државата. ВМРО-ДПМНЕ денес ќе ги блокира следните крстосници во период од 15 – 17 часот: – Крстосницата кај „Мавровка“; – ...

Андонов ги повика граѓаните на улица, за да не ги снашло она што и уапсените

Фокус - 06.12.2017

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ, Оливер Андонов ги повика на храброст и тие кои седеле дома и порача дека требало да се покаже човечка димензија. -Затоа што тоа што денеска им го прават ним, ќе посакаат утре да ни го прават на секој од нас, без ...

Андонов: Излезете на улица против хунтата, зoшто она што им го прават на неправедно уапсените сега, може да ни го ...

Курир - 06.12.2017

Јас знам дека овде сме собрани како граѓани, како Македонци, како Албанци, како Турци, Роми, како сите граѓани на Република Македонија, како граѓански активисти, како членови на ВМРО-ДПМНЕ, како луѓе кои политички не се активни, но сме собрани со ...

Андонов: Власта го лажеше народот дека ќе владее демократски, сега покажува насилство

Мета - 06.12.2017

Оливер Андонов од ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот протест пред Министерството за правда рече дека „власта го лажела сопствениот народ дека демократски ќе владее, но сега покажува терор, насилство и уништување на човечки судбини и животи.

Костовски: Актуелната власт од демократска држава направи полициска хунта, тоа ќе се учи многу скоро во учебниците

Курир - 06.12.2017

Колку повеќе го притискаш македонскиот народ, толку е повеќе време комитско и тоа треба да го знаат сите, особено оние од власта, порача Дарко Костовски на денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда.

ВМРО-ДПМНЕ: Остануваме на улиците сè додека хунтата ги гази законите

+инфо - 06.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со блокида на крстосници, ќе протестира пред Министерството правда. ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека останува на улиците сè додека „хунтата ги гази законите и се изживува со граѓаните“.

ВМРО-ДПМНЕ: Остануваме на улиците се додека хунтата ги гази законите и се изживува со граѓаните- блокада на крстосници ...

Курир - 06.12.2017

Хунтата на Зоран Заев, која ја зароби Република Македонија, вчера ја погреба демократијата и правната држава. Република Македонија повеќе не е демократска држава. Република Македонија под водство на СДС е единствената земја во Европа каде пратеници ...

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе блокира улици и ќе протестира

Либертас - 07.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска во 18 часот повторно ќе протестира пред Основен суд Скопје 1, а од 15 до 17 часот ќе ги блокира крстосниците кај ТЦ „Мавровка“, кај Рампа во Кисела Вода и крстосницата помеѓу улиците Васил Чакаларов и Ангел Динев во Влае.

ВМРО-ДПМНЕ бара итно ослободување на притворените пратеници

Глас на Америка - 05.12.2017

Политички дијалог веќе не доаѓа во предвид, порачуваат во партијата откако на тројца пратеници им беше одреден триесетдневен притвор а на други тројца куќен поради инволвираност во насилствата во Собранието до 27 април СКОПЈЕ - Членовите и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пет проценти од собранискиот состав е во притвор

Канал5 - 05.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара итно ослободување на сите притворени за случувањата во Собранието од 27 април и најавува дека дотогаш ќе продолжи да протестира. Опозициската партија во судските одлуки за притвор кои денеска им беа изречени на уште шест пратеници, ...

Народни избраници во притвор, убијци и терористи на слобода: ВМРО-ДПМНЕ бара безусловно запирање на сите процеси на ...

Курир - 05.12.2017

Денес е уште еден црн ден за демократијата во Македонија. Хунтата под водство на Зоран Заев продолжи со притворање на сите кои не размислуваат и кои не се плашеа гласно да се спротивстават на антидржавните политики што СДС ги спроведува периодов, ...

Николовски: Шесте притворени пратеници се наши херои кои ќе останат запишани на светлите страници на историјата

Курир - 05.12.2017

Она што се случи денес е невидено не само во историјата на Македонија, туку и во еден поширок контекст. Да се стави во притвор 5 проценти од целокупниот пратенички состав, односно 12 проценти од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е ништо ...

Андонов ги повика граѓаните на улица, за да не ги снашло она што и уапсените

Локално - 06.12.2017

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ, Оливер Андонов ги повика на храброст и тие кои седеле дома и порача дека требало да се покаже човечка димензија. -Затоа што тоа што денеска им го прават ним, ќе посакаат утре да ни го прават на секој од нас, без ...

Андонов: Излезете против хунтата, она што им го прават на неправедно уапсените може да ни го прават на секој од нас

Press24 - 06.12.2017

Јас знам дека овде сме собрани како граѓани, како Македонци, како Албанци, како Турци, Роми, како сите граѓани на Република Македонија, како граѓански активисти, како членови на ВМРО-ДПМНЕ, како луѓе кои политички не се активни, но сме собрани со ...

Костовски: Актуелната власт од демократска држава направи полициска хунта

Press24 - 06.12.2017

Колку повеќе го притискаш македонскиот народ, толку е повеќе време комитско и тоа треба да го знаат сите, особено оние од власта, порача Дарко Костовски на денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда.

ВМРО-ДПМНЕ и денеска на протест - блокада на крстосници

Скопје инфо - 06.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ најави дека денес ќе изврши блокирање на следните крстосници во период од 15 – 17 часот: – Крстосницата кај „Мавровка“; – Крстосницата помеѓу улиците „Васил Чакаларов“ и „Ангел Динев“ во Карпош; – Крстосницата кај „Рампа“ во населбата ...

ВМРО-ДПМНЕ: 5% од пратеничкиот состав е во притвор

А1 On - 06.12.2017

„Хунтата на Зоран Заев, која ја зароби Република Македонија, вчера ја погреба демократијата и правната држава. Република Македонија повеќе не е демократска држава. Република Македонија под водство на СДС е единствената земја во Европа каде пратеници ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пет проценти од собранискиот состав е во притвор

Сител - 05.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара итно ослободување на сите притворени за случувањата во Собранието од 27 април и најавува дека дотогаш ќе продолжи да протестира. Опозициската партија во судските одлуки за притвор кои денеска им беа изречени на уште шест пратеници, ...

(ВИДЕО) Мицковски: Хунтата на Заев денес притвори шест народни избраници, пет отсто од собранискиот состав е во притвор

А1 On - 05.12.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски вечерва на прес-конференција изјави дека ова е уште еден црн ден за демократијата во Македонија, откако, како што кажа, хунтата под водство на Заев продолжила со притворање на сите кои не ...

Николовски: Да се стави во притвор 5 отсто од целокупниот пратенички состав, односно 12 отсто од пратеничката група на ...

Нетпрес - 05.12.2017

Она што се случи денес е невидено не само во историјата на Македонија, туку и во еден поширок контекст. Да се стави во притвор 5 проценти од целокупниот пратенички состав, односно 12 проценти од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е ништо ...

Андонов: Не седете дома, излезете на улица против хунтата, истото може да ни го прават на секој од нас

Либертас - 06.12.2017

Јас знам дека овде сме собрани како граѓани, како Македонци, како Албанци, како Турци, Роми, како сите граѓани на Република Македонија, како граѓански активисти, како членови на ВМРО-ДПМНЕ, како луѓе кои политички не се активни, но сме собрани со ...

Костовски: Позната му е оваа болка на македонскиот народ!

Нетпрес - 06.12.2017

Колку повеќе го притискаш македонскиот народ, толку е повеќе време комитско и тоа треба да го знаат сите, особено оние од власта, порача Дарко Костовски на денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда.

ВМРО-ДПМНЕ останува на улиците се додека хунтата се изживува со граѓаните

Нетпрес - 11.12.2017

Македонија е земја на политички затвореници. Се монтираат обвиненија за тероризам против луѓе кои не направиле прекршок ниту знаат што е оружје, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Се притвораат уметници, актери, режисери, архитекти, припадници на полицијата, се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пет проценти од собранискиот состав е во притвор

ТВ21 - 05.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара итно ослободување на сите притворени за случувањата во Собранието од 27 април и најавува дека дотогаш ќе продолжи да протестира. Опозициската партија во судските одлуки за притвор кои денеска им беа изречени на уште шест пратеници, ...

Мицкоски: Заев затвори пратеници, ова не е демократија, ова е тиранија

МКД - 05.12.2017

Денес е уште еден црн ден за демократијата во Македонија. Хунтата под водство на Зоран Заев продолжи со притворање на сите кои не размислуваат и кои не се плашеа гласно да се спротивстават на антидржавните политики што СДС ги спроведува периодов, ...

(ВИДЕО) Николовски: Да се стави во притвор 5% од сите пратеници, односно 12% од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, не е ...

Либертас - 05.12.2017

Она што се случи денес е невидено не само во историјата на Македонија, туку и во еден поширок контекст. Да се стави во притвор 5 проценти од целокупниот пратенички состав, односно 12 проценти од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е ништо ...

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ќе протестира пред правда

Макфакс - 06.12.2017

Опозицијата и за денеска најави протести пред Министерството за правда во 18 часот, на што ќе претходи блокирање на неколку крстосници во главниот град, во период од 15 до 17 часот. Ќе бидат блокирани крстосницата кај „Мавровка“, крстосницата помеѓу ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пет проценти од собранискиот состав е во притвор...

Н.Македонија - 05.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Пет проценти од собранискиот состав е во притвор ВМРО-ДПМНЕ бара итно ослободување на сите притворени за случувањата во Собранието од 27 април и најавува дека дотогаш ќе продолжи да протестира.

ВМРО-ДПМНЕ бара безусловно запирање на сите процеси на политички прогон

Нетпрес - 05.12.2017

Денеска е уште еден црн ден за демократијата во Македонија. Хунтата под водство на Зоран Заев продолжи со притворање на сите кои не размислуваат и кои не се плашеа гласно да се спротивстават на антидржавните политики што СДСМ ги спроведува периодов, ...

Николовски: Да се стави во 12% од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, не е ништо друго освен диктатура

Press24 - 05.12.2017

Она што се случи денес е невидено не само во историјата на Македонија, туку и во еден поширок контекст. Да се стави во притвор 5 проценти од целокупниот пратенички состав, односно 12 проценти од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е ништо ...

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ќе протестира пред правда

Вечер - 06.12.2017

Опозицијата и за денеска најави протести пред Министерството за правда во 18 часот, на што ќе претходи блокирање на неколку крстосници во главниот град, во период од 15 до 17 часот. Ќе бидат блокирани крстосницата кај „Мавровка“, крстосницата помеѓу ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Бараме итно и безусловно стопирање на малтретирањата, теророт и изживувањето од СДС

Макфакс - 05.12.2017

Денес е уште еден црн ден за демократијата во Македонија. Хунтата под водство на Зоран Заев продолжи со притворање на сите кои не размислуваат и кои не се плашеа гласно да се спротивстават на антидржавните политики што СДС ги спроведува периодов, ...

Николовски: Притворените пратеници се наши херои

Телевизија Нова - 06.12.2017

Она што се случи денес е невидено не само во историјата на Македонија, туку и во еден поширок контекст. Да се стави во притвор 5 проценти од целокупниот пратенички состав, односно 12 проценти од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е ништо ...

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ќе протестира пред правда

Орбис - 06.12.2017

Опозицијата и за денеска најави протести пред Министерството за правда во 18 часот, на што ќе претходи блокирање на неколку крстосници во главниот град, во период од 15 до 17 часот. Ќе бидат блокирани крстосницата кај „Мавровка“, крстосницата помеѓу ...

Народни избраници во притвор, убијци и терористи на слобода: ВМРО-ДПМНЕ бара безусловно запирање на сите процеси на ...

Алфа - 05.12.2017

Денес е уште еден црн ден за демократијата во Македонија. Хунтата под водство на Зоран Заев продолжи со притворање на сите кои не размислуваат и кои не се плашеа гласно да се спротивстават на антидржавните политики што СДС ги спроведува периодов.

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира крстосници и ќе протестира пред Министерство за правда

Канал5 - 06.12.2017

Хунтата на Зоран Заев, која ја зароби Република Македонија, вчера ја погреба демократијата и правната држава. Република Македонија повеќе не е демократска држава. Република Македонија под водство на СДС е единствената земја во Европа каде пратеници ...

Мицкоски: Хунтата на Заев притвори пет проценти од собранискиот состав

Мета - 05.12.2017

Денес е уште еден црн ден за демократијата во Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ откако судот им одреди притвор на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Сашо Василевски, осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, а нивните колеги, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Остануваме на улиците додека хунтата ги гази законите - блокада на крстосници и протест во 18 часот

Press24 - 06.12.2017

Хунтата на Зоран Заев, која ја зароби Република Македонија, вчера ја погреба демократијата и правната држава. Република Македонија повеќе не е демократска држава. Република Македонија под водство на СДС е единствената земја во Европа каде пратеници ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Бараме итно и безусловно стопирање на малтретирањата, теророт и изживувањето од СДС

Вечер - 05.12.2017

Денес е уште еден црн ден за демократијата во Македонија. Хунтата под водство на Зоран Заев продолжи со притворање на сите кои не размислуваат и кои не се плашеа гласно да се спротивстават на антидржавните политики што СДС ги спроведува периодов, ...

ВМРО-ДПМНЕ: 5% од пратеничкиот состав е во притвор

Поглед - 06.12.2017

„Хунтата на Зоран Заев, која ја зароби Република Македонија, вчера ја погреба демократијата и правната држава. Република Македонија повеќе не е демократска држава. Република Македонија под водство на СДС е единствената земја во Европа каде пратеници ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Бараме итно и безусловно стопирање на малтретирањата, теророт и изживувањето од СДС

Орбис - 05.12.2017

Денес е уште еден црн ден за демократијата во Македонија. Хунтата под водство на Зоран Заев продолжи со притворање на сите кои не размислуваат и кои не се плашеа гласно да се спротивстават на антидржавните политики што СДС ги спроведува периодов, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Хунтата на Заев ја зароби Македонија, ја погребаa демократијата и правната држав

Телевизија Нова - 06.12.2017

Хунтата на Зоран Заев, која ја зароби Република Македонија, вчера ја погреба демократијата и правната држава. Република Македонија повеќе не е демократска држава. Република Македонија под водство на СДС е единствената земја во Европа каде пратеници ...

(ВИДЕО) Мицковски: Хунтата на Заев денес притвори шест народни избраници, пет отсто од собранискиот состав е во притвор

Локално - 05.12.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски вечерва на прес-конференција изјави дека ова е уште еден црн ден за демократијата во Македонија, откако, како што кажа, хунтата под водство на Заев продолжила со притворање на сите кои не ...

ВМРО ДПМНЕ: Осуда на судската одлука за пратениците и нов протест

Нова ТВ - 06.12.2017

Опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска преку соопштение најави дека продолжува со протестите против притворањето на пратениците од редовите на оваа партија и на нивни поддржувачи и членови, во врска со истрагата за насилствата во Собранието на 27 април.

(ВИДЕО) Мицковски: Ова е тиранија! Бараме итно пуштање на слобода на сите лица опфатени со политичкиот прогон кој го ...

Либертас - 05.12.2017

Прес конференција на генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски: Денес е уште еден црн ден за демократијата во Македонија. Хунтата под водство на Зоран Заев продолжи со притворање на сите кои не размислуваат и кои не се плашеа гласно да ...

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ќе протестира пред правда

Точка - 06.12.2017

Опозицијата и за денеска најави протести пред Министерството за правда во 18 часот, на што ќе претходи блокирање на неколку крстосници во главниот град, во период од 15 до 17 часот. Ќе бидат блокирани крстосницата кај „Мавровка“, крстосницата помеѓу ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира крстосници и ќе протестира пред Министерство за правда

Сител - 06.12.2017

Хунтата на Зоран Заев, која ја зароби Република Македонија, вчера ја погреба демократијата и правната држава. Република Македонија повеќе не е демократска држава. Република Македонија под водство на СДС е единствената земја во Европа каде пратеници ...

Демонстрации во Скопје

Sky - 11.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара итно пуштање на слобода на сите приведени за настаните во Собранието на 27-ми април. Од партијата најавија протест пред Министерството за правда во 18 часот и наведуваат дека нема да отстапат додека нивното барање не биде исполнето.

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ќе протестира пред Министерство за правда

Кајгана - 06.12.2017

Опозицијата и за денеска најави протести пред Министерството за правда во 18 часот, на што ќе претходи блокирање на неколку крстосници во главниот град, во период од 15 до 17 часот. Ќе бидат блокирани крстосницата кај „Мавровка“, крстосницата помеѓу ...