TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И во Охрид ќе има референдум за мигрантите

Нова ТВ - 12.09.2017

Со мнозинство од 13 гласови од советниците на Општина Охрид, се донесе одлука на 15 октомври, заедно со локалните избори, да се спроведе и референдум за прашањето за мигрантите. Гласањето следеше по бурна расправа.

Партиски реакции за рефендум во Велес

24 Вести - 12.09.2017

Со референдум за непостоечка тема, ВМРО-ДПМНЕ ги лаже и манипулира граѓаните на Велес, реагираше денеска СДСМ, откако синоќа општинскиот совет донесе одлука на денот на локалните избори да се одржи и референдум за или против изградба на станови за ...

Мигрантите се злоупотребуваат за добивање политички поени

МКД - 12.09.2017

Стратегијата за интеграција на бегалци и странци е документ што ѝ е потребен на секоја организирана држава, па и на Македонија, и во неа нема ништо спорно. Актуелната власт препознава приоритети, а опозицијата можност да се критикува, да се притиска ...

И во Охрид ќе има референдум против изградба на станови за мигранти

24 Вести - 12.09.2017

Со 13 гласа ЗА, советот на општина Охрид одлучи и охриѓани на 15 ти октомври на референдум да се изјаснат дали се за или против наводно вдомување мигранти во специјални кампови и станови во охридско.На одлуката и претстоеше бурна расправа, ...

Кој лаже тој и краде, а кој краде оди во затвор

Либертас - 12.09.2017

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во неколку градови (Аеродром, Гази Баба, Ѓорче, Карпош, Кочани, Штип, Неготино, Кавадарци, Гевгелија, Прилеп, Битола, Радовиш) изгласаа да има референдум за мигранти на денот на локалните избори.

И во Охрид на денот на локалните избори ќе има референдум за мигрантите

Алфа - 12.09.2017

На15-ти октомври, охриѓани на референдум ќе се изјаснат: Дали сакаат на подрачјето на општина Охрид да се доселуваат лица кои бараат азил? На15-ти октомври, охриѓани на референдум ќе се изјаснат: Дали сакаат на подрачјето на општина Охрид да се ...

И Охрид ќе одржи референдум за бегалците

Телма - 12.09.2017

Со 13 гласа „ЗА“ и двајца воздржани, советот на општина Охрид го прифати предлогот на советничкото мнозинство предводено од ВМРО ДПМНЕ за распишување на референдум против изградба на станови за мигранти на територијата на општина Охрид, кој ќе се ...

И охриѓани ќе се изјаснуваат референдумски за потенцијалните бегалци – баратели на азил

+инфо - 12.09.2017

Ставот на советничката група на СДСМ е дека се организира референдум за бесмислена и непостоечка тема. По две одложувања на седницата, денеска, Советот на општина Охрид, со мнозинство од 13 гласови „за“ и двајца „воздржани“,ја усвои Иницијативата, ...

ДИК не може да ги попречи референдумите на ист ден со локалните избори

Алфа - 12.09.2017

Одлуките за референдум во врска со изградбата на станови за бегалците стигнаа во архивите на Државната изборна комисија Одлуките за референдум во врска со изградбата на станови за бегалците стигнаа во архивите на Државната изборна комисија.

И во Охрид ќе има референдум за мигрантите

Фокус - 12.09.2017

Советот на општина Охрид денеска со 13 гласа ЗА и два гласа воздржани изгласа да има референдум за или против наводно вдомување мигранти во специјални кампови и станови во Охридско. Референдумот ќе се одржи на 15 октомври заедно со локалните избори.

Охриѓани на референдум ќе се изјаснат за прашањето со бегалците

OhridNews - 12.09.2017

Со 13 гласа ЗА и два воздржани, советот на општина Охрид ги изгласа иницијативата и предлог одлуката за распишување на референдум во врска со прашањето за мигрантите. На носењето на одлуката и претходеше долга расправа во која советниците од ...

Oхридскиот совет изгласа иницијатива за референдум за или против прифаќaње бегалци

ТВМ - 12.09.2017

Охриѓани на денот на локалните избори, 15 октомври, ќе се изјаснуваат и на референдум дали се за или против прифаќње бегалци. Иницијативата за распишување на референдум на локално ниво ја изгласаа мнозинството советници на ВМРО ДПМНЕ и независните ...

Советот на Општина Охрид донесе одлука за референдум на 15 октомври

Сител - 12.09.2017

Охриѓани на Референдум на денот на изборите 15 октомври ќе се изјаснат дали сакаат на подрачјето на општина Охрид да се доселуваат лица кои бараат азил. Од ВМРО ДПМНЕ сметаат дека со носењето на стратегијата за бегалци на национално ниво е ...

И во Охрид ќе има референдум за населување мигранти

Макфакс - 12.09.2017

Советот на Општина Охрид донесе одлука за распишување референдум за изјаснување на граѓаните за овозможување услови за населување мигранти на територија на градот. Референдумот ќе се одржи на 15 октомври заедно со локалните избори.

Охриѓани на референдум околу прашањето за населување на мигранти: СДСМ од туристички центар, сакаат Охрид да го ...

Курир - 12.09.2017

Охриѓани на референдум ќе одлучуваат дали сакаат во нивниот град да се населат мигранти или не, советниците на СДСМ од овој град, како и од сите други каде досега се распишани референдуми, не гласаа ЗА граѓаните сами да одлучат дали сакаат да живеат ...

И велешани ќе гласаат на референдум против населување на мигранти

Фокус - 12.09.2017

Советот на Општина Велес изгласа распишување на референдум на локална ниво на кој граѓаните ќе треба да се изјаснат дали се за или против изградба на станови за бегалците. За референдум гласаа 12 советници од коалицијата ВМРО-ДПМНЕ, наспроти 8 од ...

Велешани на 15 октомври ќе одлучат за Стратегијата за бегалци, советниците на СДСМ застанаа зад штетните политики на ...

Курир - 12.09.2017

Петнаесетти октомври ќе биде ден кога граѓаните на Велес ќе донесат многу значајна одлука за својата иднина. На 15-ти октомври Велешани ќе ја имаат можноста самите да дадат одговор дали се согласуваат со штетната Стратегија за интеграција на бегалци ...

ВЕЛЕС: Поддршка за одржување на референдум за прашањето за населување на мигранти (ВИДЕО)

Телевизија Нова - 12.09.2017

Со 12 гласови ЗА и 8 воздржани, советниците на 74. седница на Советот на општина Велес го поддржаа барањето на советникот Александар Колев за организирање на Референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат дали се за населување и интеграција на мигранти ...

И граѓаните на Охрид на референдум ќе се изјаснуваат за бегалците...

Н.Македонија - 12.09.2017

И граѓаните на Охрид на референдум ќе се изјаснуваат за бегалците Со 13 гласови „за“ Советот на Општина Охрид денеска донесе одлука за спроведување рефенрендум на кој граѓаните ќе се изјаснуваат за подготвеноста на оштината на своја територија да ...

Охриѓани ќе се плашат со мигранти на референдум наместо со политики за развој на туризмот

Фактор - 12.09.2017

Советот на општина Охрид донесе одлука на 15 октомври заедно со локалните избори да одржи и референдум на кој ќе биде поставена веќе параноичната и бесмислената тема за доселување на мигранти во специјални кампови или станови.

(ВИДЕО) Блажески: Вие од ДПМНЕ немате морално право да барате референдум

А1 On - 12.09.2017

Советот на општина Охрид ги изгласа иницијативата и предлог одлуката за распишување на референдум во врска со прашањето за мигрантите, со 13 гласа ЗА и два воздржани. На референдумот што ќе се одржи на денот на локалните избори, 15 октомври, ...

И во Велес ќе има референдум против изградба на станови за мигранти

24 Вести - 11.09.2017

Со 12 гласа „за“ и 8 „воздржани“ Советот на општина Велес ја донесе одлуката за распишување на референдум на локално ниво, вака гласи одлуката на Советот на општина Велес која што ја донесе доцна синоќа.

Советот на Општина Охрид донесе одлука за референдум на 15 октомври

Press24 - 12.09.2017

Охриѓани на Референдум на денот на изборите 15 октомври ќе се изјаснат дали сакаат на подрачјето на општина Охрид да се доселуваат лица кои бараат азил. Од ВМРО ДПМНЕ сметаат дека со носењето на стратегијата за бегалци на национално ниво е ...

И во Охрид ќе има референдум за населување мигранти

Точка - 12.09.2017

Советот на Општина Охрид донесе одлука за распишување референдум за изјаснување на граѓаните за овозможување услови за населување мигранти на територија на градот. Референдумот ќе се одржи на 15 октомври заедно со локалните избори.

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ изгласаа референцум: Охрид е туристички центар, а не бегалски камп

Република - 12.09.2017

Охриѓани на референдум ќе одлучуваат дали сакаат во нивниот град да се населат мигранти или не, советниците на СДСМ од овој град, како и од сите други каде досега се распишани референдуми, не гласаа ЗА граѓаните сами да одлучат дали сакаат да живеат ...

Катранџиев: Велешани на 15 октомври ќе одлучат за стратегијата за бегалците

Макфакс - 12.09.2017

Петнаесетти октомври ќе биде ден кога граѓаните на Велес ќе донесат многу значајна одлука за својата иднина. На 15 октомври велешани ќе ја имаат можноста сами да дадат одговор дали се согласуваат со штетната стратегија за интеграција на бегалците и ...

И граѓаните на Охрид на референдум ќе се изјаснуваат за бегалците

Телевизија Нова - 12.09.2017

Со 13 гласови „за“ Советот на Општина Охрид денеска донесе одлука за спроведување рефенрендум на кој граѓаните ќе се изјаснуваат за подготвеноста на оштината на своја територија да прифати и смести лица – баратели на азил.

И во Велес референдум против мигрантите

Стандард - 11.09.2017

Советот на општина Велес денеска со 12 гласа „за“ и 8 „воздржани“ одлучи да има референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат дали се за населување и интеграција на мигранти. Референдумот ќе се одржи заедно со локалните ...

Јазикот на референдумот

Призма - 11.09.2017

Македонија има богата историја на глупави референдуми. Некои поради глупавите или лошо срочени прашања каков што е оној чијашто годишнина неодамна ја прославувавме, кој се однесуваше на „самостојна и суверена држава со право да стапи во сојуз со ...

Кочанчани на 15 октомври на референдум за населување бегалци и мигранти

А1 On - 11.09.2017

Советот на општина Кочани денеска ја објави одлуката за распишување референдум за подрачјето на општината заради изјаснување на граѓаните околу овозможувањето услови за населување на бегалци и мигранти на територија на Кочани.

Груевски: Стравувањата на граѓаните од можно населување бегалци се оправдани

Сител - 11.09.2017

Никој не ги знае ветувањата на власта за додворување и населување на бегалците во Македонија, па поради тоа лидерот на ВМРО – ДПМНЕ оценува дека е оправдан стравот кај граѓаните. Тој вели дека сите сочуствуваат со маката на бегалците, но ниту тие не ...

Владата не се откажува од планот за доселување на мигранти, згради ќе се градат во 17 општини- Велес изгласа референдум

Курир - 11.09.2017

Владата предводена од Зоран Заев не се откажува од планот за доселување на мигрантите и градење на згради за нив во 17 општини низ Македонија. Охрид, Куманово, Кавадарци, Битола, Прилеп, Кочани, Радовиш, Гази Баба, Карпош, Ѓорче Петров, Центар, ...

Дрски лаги, омраза и ксенофобија

Слободен Печат - 11.09.2017

Повторно ДПМНЕ се обидува да креира реален проблем од измислена закана. По 11 години, Груевски остави држава, каде што дури ниту бегалците не сакаат да останат. Павле Богоевски ДПМНЕ ќе потроши стотици илјади евра, ќе го прекрши законот и ќе го ...

Расправата во Советот за распишување референдум за доселување на бегалци одложена за утре

Спектра ТВ - 11.09.2017

Поради немање кворум, денеска беше одложена расправата во охридскиот совет по Иницијативата за распишување на референдум на локално ниво за доселување на подрачјето на општина Охрид на лица, баратели на азил.

Охриѓани на референдум ќе одлучуваат за населување на мигранти

Нетпрес - 12.09.2017

Охриѓани на референдум ќе одлучуваат дали сакаат во нивниот град да се населат мигранти или не, советниците на СДСМ од овој град, како и од сите други каде досега се распишани референдуми, не гласаа ЗА граѓаните сами да одлучат дали сакаат да живеат ...

Катранџиев: Велешани на 15 октомври ќе одлучат за стратегијата за бегалците

Точка - 12.09.2017

Петнаесетти октомври ќе биде ден кога граѓаните на Велес ќе донесат многу значајна одлука за својата иднина. На 15 октомври велешани ќе ја имаат можноста сами да дадат одговор дали се согласуваат со штетната стратегија за интеграција на бегалците и ...

И граѓаните на Охрид на референдум ќе се изјаснуваат за бегалците

А1 On - 12.09.2017

Со 13 гласови „за“ Советот на Општина Охрид денеска донесе одлука за спроведување рефенрендум на кој граѓаните ќе се изјаснуваат за подготвеноста на оштината на своја територија да прифати и смести лица – баратели на азил.

Референдум за бегалци и мигранти и во Кочани

Либертас - 11.09.2017

Советот на општина Кочани денеска ја објави одлуката за распишување референдум за подрачјето на општината заради изјаснување на граѓаните околу овозможувањето услови за населување на бегалци и мигранти на територија на Кочани.

Груевски: Заев со мигрантите треба некому да испорача фактура

Нетпрес - 11.09.2017

Груевски вели дека концептот со населување на мигранти, според негово мислење, има целосна оправданост што кај граѓаните се јави револт, страв и се самоорганизираа да направат ситуација во која што ќе ги заштитат своите општини.

ДПМНЕ се обидува да креира реален проблем од измислена закана

iPortal - 12.09.2017

дпмне ќе потроши стотици илјади Евра, ќе го прекрши законот и ќе го узурпира изборниот процес за буквално 5 бегалци. До овој момент, Советниците на дпмне имаат изгласано одржување на локални референдуми во Гевгелија, Битола, Кочани, Карпош, Штип, ...

Нема кворум во Советот во Охрид за да се расправа за референдум за бегалците

+инфо - 11.09.2017

По втор пат одложена седницата на Советот и расправата за распишување референдум за доселување на бегалци. Поради немање кворум, денеска беше одложена расправата во охридскиот совет по Иницијативата за распишување на референдум на локално ниво за ...

И граѓаните на Охрид на референдум ќе се изјаснуваат за бегалците

24 Вести - 12.09.2017

Со 13 гласови „за“ Советот на Општина Охрид денеска донесе одлука за спроведување референдум на кој граѓаните ќе се изјаснуваат за подготвеноста на општината на своја територија да прифати и смести лица - баратели на азил.

Кочанчани на 15 октомври на референдум за населување бегалци и мигранти

ТВ21 - 11.09.2017

Советот на општина Кочани денеска ја објави одлуката за распишување референдум за подрачјето на општината заради изјаснување на граѓаните околу овозможувањето услови за населување на бегалци и мигранти на територија на Кочани.

Груевски: Стравувањата на граѓаните од можно населување бегалци се оправдани

Press24 - 11.09.2017

Единствена одбрана и аргумент кој засега ги имаат СДСМ е дека населувањето на мигранти е нереално, а граѓаните поучени од досегашните чекори на новата Влада, аргументирано не веруваат во она што Заев го кажува.

Охрид на 15 октомври ќе гласа на референдум против мигрантите

Стандард - 12.09.2017

Со 13 гласови „за“ Советот на Општина Охрид денеска донесе одлука за спроведување рефенрендум на кој граѓаните ќе се изјаснуваат за подготвеноста на оштината на своја територија да прифати и смести лица – баратели на азил.

Кочанчани на 15 октомври на референдум за населување бегалци...

Н.Македонија - 11.09.2017

Кочанчани на 15 октомври на референдум за населување бегалци Советот на општина Кочани денеска ја објави одлуката за распишување референдум за подрачјето на општината заради изјаснување на граѓаните околу овозможувањето услови за населување на ...

Владата не се откажува од планот за доселување на мигранти, згради ќе се градат во 17 општини

Пулс24 - 11.09.2017

Владата предводена од Зоран Заев не се откажува од планот за доселување на мигрантите и градење на згради за нив во 17 општини низ Македонија. Охрид, Куманово, Кавадарци, Битола, Прилеп, Кочани, Радовиш, Гази Баба, Карпош, Ѓорче Петров, Центар, ...

И во Охрид референдум за бегалци

Либертас - 12.09.2017

Со 13 гласови „за“ Советот на Општина Охрид денеска донесе одлука за спроведување рефенрендум на кој граѓаните ќе се изјаснуваат за подготвеноста на оштината на своја територија да прифати и смести лица – баратели на азил.

Груевски: Заев со мигрантите треба некому да испорача фактура

Стандард - 11.09.2017

„Единствена одбрана и аргумент кои засега ги имаат СДСМ е дека населувањето на мигранти е нереално, а граѓаните поучени од досегашните чекори на новата Влада, аргументирано не веруваат во она што Заев го кажува“, изјави денеска лидерот на ...

И граѓаните на Охрид на референдум ќе се изјаснуваат за бегалците

Локално - 12.09.2017

– Со 13 гласови „за“ Советот на Општина Охрид денеска донесе одлука за спроведување рефенрендум на кој граѓаните ќе се изјаснуваат за подготвеноста на оштината на своја територија да прифати и смести лица – баратели на азил.