TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поголеми примања за наставниците? – СОНК бара усогласување на платите

ТВ21 - 07.12.2017

Наставниците во основните и средните училишта може да се надеваат на повисоки плати за 5 отсто, од сегашните кои во просек се пониски од просечната плата во Македониија која во септември оваа година изнесуваше нешто над 23 илјади денари.

Во буџетот на МОН нема пари за студентите, обвини ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 07.12.2017

Во буџетот за 2018 година на Министерството за образование и наука нема пари за нови студентски домови, нема пари за студентскиот град, нема пари за студентите, има само лаги и лажни ветувања, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

Учениците со посебни потреби се соочуваат со проблеми

МРТ - 07.12.2017

Учениците со посебни потребни се соочуваат со физички бариери во образовниот процес. Има и недостиг од дефектолози- покажува извештајот на народниот правобранител... Додека сите беа во фискултурна сала, јас седев во училница, кога сите беа на ...

Половина од средините училишта во република Македонија немаат вработено дефектолози

Алфа - 07.12.2017

Во 58 односно повеќе од половина средни училишта во земјава нема вработено дефектолози кои би можеле да им помогнат на децата во процесот на образование, исто толку училишта немаат изработено индивидуални образовни планови да работат со учениците.

МОН го презентираше Буџетот за образование за 2018 година

Р.С.Европа - 07.12.2017

Министерството за образование и наука (МОН) денеска го претстави Буџетот за образование за 2018 година кој е предложено да изнесува над 406 милиони евра, што е за 5 проценти повеќе во однос на измината година, а изнесува 11,8 отсто од вкупниот Буџет ...

Дескоска: Изработката на нови учебници ќе биде една од најзначајните инвестиции за 2018

Макфакс - 07.12.2017

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, денеска го презентираше предлог-буџетот на Министерството за образование и наука за 2018 година. Истакна дека вкупниот буџет за следната година изнесува 25.002.838.000 денари, односно 406.555.211 ...

СОНК бара усогласување на платите и преговори со МОН за образовните реформи

+инфо - 07.12.2017

СОНК го повика МОН веднаш да почне преговори со нив за дополнителното зголемување на платите во сите сфери на образованието и високото. Самостојниот синдикат за образование, наука и култура-СОНК бара веднаш да се усогласат платите во основното и ...

Реформи во образованието - Помалку предмети, поголем квалитет

Р.С.Европа - 07.12.2017

Најавено е намалување на бројот на предмети во основните училишта, ревизија на учебниците, пократки студиски програми и зголемување на мотивацијата на учениците. Најавените реформи во образовниот систем за дел од стручната фела се добар старт кон ...

Од следната година, повисоки плати за наставниците

Нова ТВ - 07.12.2017

Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Рената Дескоска, за основно ...

Промоција на извештај за вклученост на деца и млади со посебни потреби во средното образование

А1 On - 07.12.2017

Во средното училиште „Браќа Миладиновци“ во Скопје денеска ќе се промовира Извештајот од спроведеното истражување за вклученоста на децата и младите со посебни потреби во средното образование, по повод Меѓународниот ден на човекови права.

Дескоска: Постои потреба за изучување на јазиците на заедниците, но и недостиг од кадар

Макфакс - 06.12.2017

Jазикот е обележје на припадност на една заедница и обидот за негирање на јазичните права се знак за нетолеранција и обид за дискриминација, рече м инистерката за образование и наука, Рената Дескоска при обраќање на конференција посветена на ...

Неопходен е наставен кадар за квалитетно образование на припадниците на заедници

+инфо - 06.12.2017

Дескоска вели дека треба да се вратат предметите кои се однесуваат на изучување на јазикот и културата на етничките заедници.. Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната ...

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

А1 On - 06.12.2017

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен.

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

ТВ21 - 06.12.2017

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен.

Во буџетот на МОН нема пари за студентите, обвини ВМРО-ДПМНЕ

Вечер - 07.12.2017

Во буџетот за 2018 година на Министерството за образование и наука нема пари за нови студентски домови, нема пари за студентскиот град, нема пари за студентите, има само лаги и лажни ветувања, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

Како до повеќе знаење со помалку празни одови во учењето...

Н.Македонија - 06.12.2017

Како принципиелни предлог-мерки за реформа на образованието се предложени намалување на бројот на предметите на учениците во основното образование и подобрување на квалитетот на средното стручно образование, а посебен акцент се става на контролата ...

Посебно тело за евалуација ќе го контролира квалитетот во високото образование

Академик - 06.12.2017

Министерката Дескоска имаше воведно обраќање на Меѓународната конференција посветена на обезбедувањето квалитет во високото образование, односно воспоставување на критериуми и стандарди во согласност со европските регулативи: Кон одржлив модел на ...

Дескоска: Изработката на нови учебници ќе биде една од најзначајните инвестиции за 2018

Вечер - 07.12.2017

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, денеска го презентираше предлог-буџетот на Министерството за образование и наука за 2018 година. Истакна дека вкупниот буџет за следната година изнесува 25.002.838.000 денари, односно 406.555.211 ...

СОНК бара усогласување на платите и преговори со МОН за образовните реформи

Либертас - 07.12.2017

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура-СОНК бара веднаш да се усогласат платите во основното и средното образование, согласно процентот на зголемување на минималната плата на национално ниво.

(ВИДЕО) 360˚ Дескоски: Спорот за името може да се реши без преименување на нашата држава

Поглед - 06.12.2017

Прашањето за името ќе биде во фокусот на интересот на јавноста во следните месеци поради нараснатиот оптимизам дека може наскоро да се затвори. Ова е една од причините, поради која спорот беше тема на академско-дипломатска дебата на престижниот ...

РСЕ: Реформи во образованието – Помалку предмети, поголем квалитет

Бриф - 07.12.2017

Најавено е намалување на бројот на предмети во основните училишта, ревизија на учебниците, пократки студиски програми и зголемување на мотивацијата на учениците. Најавените реформи во образовниот систем за дел од стручната фела се добар старт кон ...

Наставниците ќе земаат поголеми плати од јануари

+инфо - 07.12.2017

Догодина ќе бидат значително зголемени средствата за блок-дотации за општините со цел подобрување на условите во училиштата, рече Дескоска. Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е ...

Промоција на извештај за вклученост на деца и млади со посебни потреби во средното образование

Сител - 07.12.2017

Во средното училиште „Браќа Миладиновци“ во Скопје денеска ќе се промовира Извештајот од спроведеното истражување за вклученоста на децата и младите со посебни потреби во средното образование, по повод Меѓународниот ден на човекови права.

Дескоска: Постои потреба за изучување на јазиците на заедниците, но и недостаток од кадар

Вечер - 06.12.2017

Jазикот е обележје на припадност на една заедница и обидот за негирање на јазичните права се знак за нетолеранција и обид за дискриминација, рече м инистерката за образование и наука, Рената Дескоска при обраќање на конференција посветена на ...

Дескоска: Учебници за квалитетно образование на припадниците на заедниците ...

Н.Македонија - 06.12.2017

Дескоска: Учебници за квалитетно образование на припадниците на заедниците Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната пракса на босанскиот јазик како експериментален во ...

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

Локално - 06.12.2017

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен.

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

Слободен Печат - 06.12.2017

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен.

Во буџетот на МОН нема пари за студентите, обвини ВМРО-ДПМНЕ

Орбис - 07.12.2017

Во буџетот за 2018 година на Министерството за образование и наука нема пари за нови студентски домови, нема пари за студентскиот град, нема пари за студентите, има само лаги и лажни ветувања, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

Дескоска: Најзначајна инвестиција за следната година е изработката на нови учебници

Денар - 07.12.2017

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, денеска го презентира предлог-буџетот на Министерството за образование и наука за 2018 година. Истакна дека вкупниот буџет за в година изнесува 25.002.838.000 денари, односно 406.555.211 евра, ...

СОНК бара усогласување на платите и преговори со МОН за образовните реформи

А1 On - 07.12.2017

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура-СОНК бара веднаш да се усогласат платите во основното и средното образование, согласно процентот на зголемување на минималната плата на национално ниво.

Догодина поголеми плати за наставниците

Канал5 - 07.12.2017

Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Рената Дескоска, за основно ...

Извештај:Вклученост на децата со посебни потреби во средно образование

Нова ТВ - 07.12.2017

Во средното училиште „Браќа Миладиновци“ во Скопје денеска ќе биде промовиран Извештајот од спроведеното истражување за вклученоста на децата и младите со посебни потреби во средното образование, по повод Меѓународниот ден на човекови права.

Дескоска: Постои потреба за изучување на јазиците на заедниците, но и недостаток од кадар

Точка - 06.12.2017

Jазикот е обележје на припадност на една заедница и обидот за негирање на јазичните права се знак за нетолеранција и обид за дискриминација, рече министерката за образование и наука, Рената Дескоска при обраќање на конференција посветена на ...

Дескоска: Учебници и наставен кадар за квалитетно образование на припадниците на заедниците

Press24 - 06.12.2017

Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната пракса на босанскиот јазик како експериментален во наставата. Веќе е формирана работна група во МОН која ги даде своите први ...

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта...

Н.Македонија - 06.12.2017

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во буџетот за 2018 година нема пари за нови студентски домови, студентскиот град, ниту за студентите

А1 On - 07.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на министерката за образование и наука, Рената Дескоска. „Како кула од карти се срушија ветувањата на СДС за образованието.

Дескоска: Изработката на нови учебници ќе биде една од најзначајните инвестиции за 2018

Точка - 07.12.2017

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, денеска го презентира предлог-буџетот на Министерството за образование и наука за 2018 година. Истакна дека вкупниот буџет за в година изнесува 25.002.838.000 денари, односно 406.555.211 евра, ...

СОНК бара усогласување на платите и преговори со МОН за образовните реформи

Локално - 07.12.2017

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура-СОНК бара веднаш да се усогласат платите во основното и средното образование, согласно процентот на зголемување на минималната плата на национално ниво.

Догодина поголеми плати за наставниците

Слободен Печат - 07.12.2017

Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Рената Дескоска, за основно ...

МОН најави поквалитетно образование на јазиците на помалите заедници

Нова ТВ - 06.12.2017

Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната пракса на босанскиот јазик како експериментален во наставата. Веќе е формирана работна група во МОН која ги даде своите први ...

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

Шеталиште - 06.12.2017

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен.

ВМРО-ДПМНЕ: Дескоска јавно кажа дека владата добила укажување за промена на учебниците по историја и географија

Курир - 07.12.2017

Како кула од карти се срушија ветувањата на СДС за образованието. Во буџетот за 2018 година нема пари за нови студентски домови, нема пари за студентскиот град, нема пари за студентите, има само лаги и лажни ветувања, стои во соопштението од ...

Изготвување на нови и квалитетни учебници, најави Дескоска

Скопје инфо - 07.12.2017

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, денеска го презентираше предлог-буџетот на Министерството за образование и наука за 2018 година. Истакна дека вкупниот буџет за следната година изнесува 25.002.838.000 денари, односно 406.555.211 ...

СОНК бара усогласување на платите и преговори со МОН за образовните реформи

Кумановски м. - 07.12.2017

loading... Самостојниот синдикат за образование, наука и култура-СОНК бара веднаш да се усогласат платите во основното и средното образование, согласно процентот на зголемување на минималната плата на национално ниво.

Догодина поголеми плати за наставниците

Сител - 07.12.2017

Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Рената Дескоска, за основно ...

Дескоска: Учебници и наставен кадар за квалитетно образование на припадниците на заедниците

Либертас - 06.12.2017

Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната пракса на босанскиот јазик како експериментален во наставата. Веќе е формирана работна група во МОН која ги даде своите први ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дескоска јавно кажа дека владата добила укажување за промена на учебниците по историја и географија

Нетпрес - 07.12.2017

Како кула од карти се срушија ветувањата на СДС за образованието. Во буџетот за 2018 година нема пари за нови студентски домови, нема пари за студентскиот град, нема пари за студентите, има само лаги и лажни ветувања, стои во соопштението од ...

Догодина поголеми плати за наставниците...

Н.Македонија - 07.12.2017

Догодина поголеми плати за наставниците Вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра ќе биде буџетот за образованието во 2018 година што е пет отсто повеќе од 2017. Како што соопшти денеска на прес-конференција министерката за образование и ...

Подобро образование за припадниците на заедниците

CivilMedia - 06.12.2017

Обезбедување соодветни учебници за заедниците кои се помалку од 20 отсто во Македонија и надминување на десетгодишната пракса на босанскиот јазик како експериментален во наставата. Веќе е формирана работна група во МОН која ги даде своите први ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дескоска почнува да ја реализира промената на историјата, која Заев ја договори со Бугарија

Телевизија Нова - 08.12.2017

Како кула од карти се срушија ветувањата на СДС за образованието. Во буџетот за 2018 година нема пари за нови студентски домови, нема пари за студентскиот град, нема пари за студентите, има само лаги и лажни ветувања, стои во соопштението од ...