TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Државни субвенции за фотоволтаични централи – најави Анѓушев

Канал 77 - 13.09.2017

Се поедноставуваат условите за инвестиции во обновлива енергија во Македонија. Ова го овозможува проектот на Американската агенција за меѓународен развој УСАИД. Агенцијата го спроведуваше овој проект изминатите 4 години со цел, меѓудругото, и да се ...

УСАИД, инвестиции за добивање чиста енергија

Алсат-М - 13.09.2017

Потенцијалните инвеститори во мали хидро и во фотоволтаични централи и ветерници можат многу побрзо и полесно да ги реализираат своите проекти за разлика од пред четири години. Преку проект на Американската агенција за меѓународен развој се ...

Владата ќе субвенционира мали соларни централи, најави вицепремиерот Анѓушев

Сакам да кажам - 13.09.2017

Субвенции за изградба на мали фотоволтаици, или соларни централи, најави вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, на денешната промоција на завршниот проект на УСАИД за иновации во чиста енергија.

Новиот директор на ЕЛЕМ затекнал превработеност и милиони евра потрошени за адвокатски услуги

Фокус - 13.09.2017

Главна карактеристика во Акционерското друштво Електрани на Македонија е прекумерната непродуктивна превработеност, велат од Владата која на вчерашната седница осебено внимание посвети на информацијата за затекнатата состојба во оваа компанија.

Анализа за работењето на ЕЛЕМ: Скапи договори, пад на производството на струја

Канал5 - 13.09.2017

Недомаќинското работење на ЕЛЕМ го става под закана производството на електрична енергија за потребите на граѓаните и компаниите. Деталниот извештај кој го подготви новото раководство на компанијата ја натера владата детално да ја проучи затекнатата ...

Во Македонија ќе се градат фотоволтаични електрани до 40 мегавати

Вечер - 13.09.2017

Според вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев обновливите извори на енергија се иднината на нашата држава.Денешните трендови покажуваат дека денес инвестиција во опрема за еден магават во фотоволтаична електрана е на ниво за 40 отсто ...

Производството на електрична енергија во ЕЛЕМ е во континурирано опаѓање, а во 2016. за плати и хонорари потрошиле 56,8 ...

А1 On - 12.09.2017

На денешната, 27. седница на Владата на Република Македонија беше разгледувана затекнатата состојба во АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) во периодот од почетокот на оваа година, до 1 август.

Ќе се градат фотоволтаични електрани од околу 30 до 40 мегавати

Либертас - 13.09.2017

Обновливите извори на енергија е едно од прашањата на кои Владата сериозно ќе се посвети во своите проекти, при што работата ќе биде насочена кон тоа како да се создадат повеќе такви извори користејќи го моделот на премиум, порача вицепремиерот за ...

Владата пепорача излезни решенија за затекнатата состојба во ЕЛЕМ...

Н.Македонија - 12.09.2017

Владата пепорача излезни решенија за затекнатата состојба во ЕЛЕМ Владата на Република Македонија на денешната седница разгледа информација за затекнатата состојба во АД Електрани на Македонија во периодот од почетокот на оваа година до 1 август.

Ќе се градат фотоволтаични електрани од околу 30 до 40 мегавати...

Н.Македонија - 13.09.2017

Ќе се градат фотоволтаични електрани од околу 30 до 40 мегавати Обновливите извори на енергија е едно од прашањата на кои Владата сериозно ќе се посвети во своите проекти, при што работата ќе биде насочена кон тоа како да се создадат повеќе такви ...

Владата препорача излезни решенија за затекнатата состојба во ЕЛЕМ

Либертас - 12.09.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница разгледа информација за затекнатата состојба во АД Електрани на Македонија во периодот од почетокот на оваа година до 1 август. Во соопштението од владината прес-служба се наведува дека според ...

Анѓушев најави градење фотоволтаични електрани од околу 30 до 40 мегавати

Стандард - 13.09.2017

Обновливите извори на енергија е едно од прашањата на кои Владата сериозно ќе се посвети во своите проекти, при што работата ќе биде насочена кон тоа како да се создадат повеќе такви извори користејќи го моделот на премиум, порача вицепремиерот за ...

Во ЕЛЕМ лани потрошиле 56,8 милиони евра за плати, хонорари, авторски договори

+инфо - 12.09.2017

Според анализата карактеристика во затекнатото работење на АД ЕЛЕМ е прекумерната и непродуктивна превработеност.... Владата на Република Македонија на денешната седница разгледа информација за затекнатата состојба во АД Електрани на Македонија во ...

Државата ќе овозможи изградба на фотоволтаични електрани од 30 до 40 мегавати

+инфо - 13.09.2017

Планирано е да се направат три или четри такви во државата и во секоја ќе има по пет, шест или седум мегавати во зависнот од просторот. Обновливите извори на енергија е едно од прашањата на кои Владата сериозно ќе се посвети во своите проекти, при ...

Производството на електрична енергија во ЕЛЕМ во континурирано опаѓање

Макфакс - 12.09.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница разгледа информација за затекнатата состојба во АД Електрани на Македонија во периодот од почетокот на оваа година до 1 август. Во соопштението од владината прес-служба се наведува дека според ...

Ќе се градат фотоволтаични електрани од околу 30 до 40 мегавати

Сител - 13.09.2017

Обновливите извори на енергија е едно од прашањата на кои Владата сериозно ќе се посвети во своите проекти, при што работата ќе биде насочена кон тоа како да се создадат повеќе такви извори користејќи го моделот на премиум, порача вицепремиерот за ...

ЕЛЕМ минатата година за плати и за хонорари потрошиле 56,8 милиони евра

Мета - 12.09.2017

Премиерот и министрите денеска расправаа за затекнатата состојбата во АД „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) во периодот од почетокот на оваа година до 1 август, соопшти владината прес-служба.

Ќе се градат фотоволтаични електрани од околу 30 до 40 мегавати

iPortal - 13.09.2017

Обновливите извори на енергија е едно од прашањата на кои Владата сериозно ќе се посвети во своите проекти, при што работата ќе биде насочена кон тоа како да се создадат повеќе такви извори користејќи го моделот на премиум, порача вицепремиерот за ...

Владата препорача излезни решенија за затекнатата состојба во ЕЛЕМ

Сител - 12.09.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница разгледа информација за затекнатата состојба во АД Електрани на Македонија во периодот од почетокот на оваа година до 1 август. Во соопштението од владината прес-служба се наведува дека според ...

ЕЛЕМ минатата година за плати и хонорари потрошил 56,8 милиони евра

Либертас - 12.09.2017

Премиерот и министрите денеска расправаа за затекнатата состојбата во АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) во периодот од почетокот на оваа година, до 1 август, соопшти владината прес-служба.

Владата му наложи на ЕЛЕМ да ги реши превработеноста и високите трошоци

МКД - 12.09.2017

Посебно внимание на денешната, 27-ма владина седница ѝ беше посветено на информацијата за затекнатата состојбата во АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) во периодот од почетокот на оваа година, до 1 август, соопшти владината прес-служба.

ЕЛЕМ за плати и хонорари дал 56,8 милиони евра

Позитив.мк - 12.09.2017

Премиерот и министрите денеска расправаа за затекнатата состојбата во АД „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) во периодот од почетокот на оваа година до 1 август, соопшти владината прес-служба.

ЕЛЕМ минатата година за плати и хонорари потрошил 56,8 милиони евра

Локално - 12.09.2017

Премиерот и министрите денеска расправаа за затекнатата состојбата во АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) во периодот од почетокот на оваа година, до 1 август, соопшти владината прес-служба.

Владата донесе препораки за излезни решенија за затекнатата состојба во ЕЛЕМ

iPortal - 12.09.2017

Посебно внимание на денешната седница беше посветено на информацијата за затекнатата состојбата во АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) во периодот од почетокот на оваа година, до 1 август. Според оваа анализа, производството на електрична енергија во ...

Производството на електрична енергија во ЕЛЕМ во континурирано опаѓање

Точка - 13.09.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница ја разгледа информацијата за затекнатата состојба во АД „Електрани на Македонија“ во периодот од почетокот на оваа година до 1 август. Во соопштението од владината прес-служба се наведува дека, ...

Партиско дувло или сервис на граѓаните: За десет години во ЕЛЕМ вработени 1.700 лица

еМагазин - 13.09.2017

Една од причините заради кои македонските граѓани се принудени да плаќаат високи сметки за струја што не коренсподираат со нискиот стандард во земјава е недомаќинското работење во државните енергетски компании кои се користат за вработување на ...

Континуирано опаѓа производството на електрична енергија во ЕЛЕМ

Денар - 13.09.2017

Владата на Република Македонија на вчерашната седница ја разгледа информацијата за затекнатата состојба во АД „Електрани на Македонија“ во периодот од почетокот на оваа година до 1 август.

Во ЕЛЕМ за плати и за хонорари лани потрошиле 56,8 милиони евра

Слободен Печат - 13.09.2017

Премиерот и министрите вчера расправаа за затекнатата состојбата во АД „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) во периодот од почетокот на оваа година до 1 август. Според анализа што била доставена до Владата, производството на електрична енергија во ЕЛЕМ ...

Како се работело во ЕЛЕМ!

Тера - 13.09.2017

На вчерашната седница беше разгледана информацијата за затекнатата состојбата во АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) во периодот од почетокот на оваа година, до 1 август. Според оваа анализа, производството на електрична енергија во ЕЛЕМ е во ...