TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Матоши: Харадинај ќе биде во Брисел на 17 ноември

ТВ21 - 10.11.2017

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај ќе биде во Брисел на 17 ноември и тоа е неговата конечна одлука. Ова за електронското издание на весникот „Експрес“ го изјави Халил Матоши, шеф на кабинетот на премиерот Харадинај, Претходно, западни медиуми ...

Владата поддржува меѓународна истрага за “Дива Населба”

Алсат-М - 10.11.2017

Македонската влада изрази готовност за меѓународна истрага за случајот „Куманово“. Премиерот Зоран Заев истакна дека истрагата во која ќе се вклучат и меѓународни експерти ќе ги расветли дилемите за овој случај кој според адвокатите на осудените и ...

Харадинај ќе патува за Брисел и покрај најавите дека може да биде уапсен

А1 On - 10.11.2017

Косовскиот премиер на 17 ноември ќе отпатува за Брисел каде што треба да се одржи средба помеѓу Косово и ЕУ во врска со Спогодбата за асоцијација и стабилизација и покрај некои наводи за можно негово апсење.

Харадинај: Косово в година, да добие статус на кандидат за членство во ЕУ

Макфакс - 10.11.2017

Целта на косовската Влада е да создаде услови, со цел во 2018. година да добие статус на кандидат, во процесот на преговорите за членство во ЕУ, изјави премиерот Рамуш Харадинај. На конференција организирана од Група за истражување на политиките на ...

Рамуш Харадинај им подели по 10 илјади евра на семејствата на осудените терористи од ,,Диво насеље‘‘

Сител - 10.11.2017

Косово со неколку стотици илјади евра ќе ги помогне семејствата на осудените во Диво Насеље. Ваква одлука донела косовската влада на последната седница. Информацијата ја потврди и косовскиот премиер.

Заев во декември во Приштина на средба со Харадинај

Сител - 10.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев во декември ќе оствари официјална посета на Косово, на покана од косовскиот премиер Рамуш Харадинај, потврди за МИА владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Косово: По 10 илјади евра за семејствата на Косоварите убиени и казнети за Диво Насеље

Р.С.Европа - 10.11.2017

Косовската влада издвоила 219 илјади евра за покривање на трошоците на семејствата на косовските државјани убиени и казнети во случајот Диво Насеље во Куманово. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на седница на владата изјави дека секое семејство ќе ...

Косовската Влада издвои по 10.000 евра за семејствата на осудените во случајот „Диво насеље“

А1 On - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата во случајот „Диво насеље“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе им бидат дадени по ...

За семејствата на осудените во „Диво насеље“, косовската влада ќе даде по 10.000 евра

Мета - 10.11.2017

Владата на Косово денеска додели вкупно 219.000 евра за семејствата на осудените за случајот „Диво насеље и на загинатите во инцидентот на 9 и 10 мај мај 2015 година, јави „ Порталб “. Мерката ја објави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај.

Косовската Влада доделува 219 илјади евра за семејствата на осудените за „Диво насеље“

Макфакс - 10.11.2017

Косовската влада на својата денешна седница донесе одлука на семејствата на осудените во случајот во кумановското „Диво Насеље“ во Македонија да им исплати 219 илјади евра. Според приштинската новинската агенција ,,Бота пресс.инфо“, средствата се ...

Семејствата на осудените за „Дива населба“ ќе добијат 290.000 евра од Косово

Newsroom - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата за осудените во случајот „Дива населба“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе му бидат доделени по 10.000 евра.

219 илјади евра за семејствата на осудените во случајот ”Диво Насеље”

Курир - 10.11.2017

Шефот на извршната власт Рамуш Харадинај рече дека ќе бидат поделени 219.000 евра, така што секое семејство ќе добие по 10.000 евра, објави Ekonomia Online. -Да се поделат по 10.000 евра за семејствата за непредвидените трошоци, кажа тој.

Харадинај ќе патува за Брисел и покрај најавите дека може да биде уапсен

Орбис - 10.11.2017

Косовскиот премиер на 17 ноември ќе отпатува за Брисел каде што треба да се одржи средба помеѓу Косово и ЕУ во врска со Спогодбата за асоцијација и стабилизација и покрај некои наводи за можно негово апсење.

Харадинај: Косово в година, да добие статус на кандидат за членство во ЕУ

Вечер - 10.11.2017

Целта на косовската Влада е да создаде услови, со цел во 2018. година да добие статус на кандидат, во процесот на преговорите за членство во ЕУ, изјави премиерот Рамуш Харадинај. На конференција организирана од Група за истражување на политиките на ...

Рамуш Харадинај им подели по 10 илјади евра на семејствата на осудените терористи од ,,Диво насеље‘‘

МК News - 10.11.2017

Косово со неколку стотици илјади евра ќе ги помогне семејствата на осудените во Диво Насеље. Ваква одлука донела косовската влада на последната седница. Информацијата ја потврди и косовскиот премиер.

Заев во декември во Приштина на средба со Харадинај

+инфо - 10.11.2017

Агендата на посетата, како што рече Бошњаковски, сè уште не е дефинирана. Премиерот Зоран Заев во декември ќе оствари официјална посета на Косово, на покана од косовскиот премиер Рамуш Харадинај, потврди владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Косовската влада ќе им даде по 10.000 евра на семејствата на осудените терористи за „Диво Насеље“

Фокус - 10.11.2017

Косовската влада издвоила 219.000 евра за покривање на трошоците на семејствата на косовските државјани убиени и казнети во случајот Диво Насеље во Куманово. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на седница на владата изјави дека секое семејство ќе ...

Косовската Влада издвои по 10.000 евра за семејствата на осудените во случајот „Диво насеље“

Орбис - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата во случајот „Диво насеље“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе им бидат дадени по ...

Косовската влада ќе даде по 10.000 евра за осудените во „Диво насеље“

Нова ТВ - 10.11.2017

Владата на Косово денеска додели вкупно 219.000 евра за семејствата на осудените за случајот „Диво насеље“ и на загинатите во инцидентот на 9 и 10 мај мај 2015 година, јави „ Порталб “. Мерката ја објави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај.

Косовската власт ги плати трошоците на осудените од Диво насеље

Вечер - 10.11.2017

Косовската влада на својата денешна седница донесе одлука на семејствата на осудените во случајот во кумановското „Диво Насеље" во Македонија да им исплати 219 илјади евра. Според приштинската новинската агенција ,,Ботапресс.инфо", средствата се ...

Косовската Влада издвои по 10.000 евра за семејствата на осудените во случајот „Диво насеље“

Сител - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата во случајот „Диво насеље“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе им бидат дадени по 10.000.

Харадинај ќе патува за Брисел и покрај најавите дека може да биде уапсен

Либертас - 11.11.2017

Косовскиот премиер на 17 ноември ќе отпатува за Брисел каде што треба да се одржи средба помеѓу Косово и ЕУ во врска со Спогодбата за асоцијација и стабилизација и покрај некои наводи за можно негово апсење.

Харадинај: Косово в година, да добие статус на кандидат за членство во ЕУ

Точка - 11.11.2017

Целта на косовската Влада е да создаде услови, со цел во 2018. година да добие статус на кандидат, во процесот на преговорите за членство во ЕУ, изјави премиерот Рамуш Харадинај. На конференција организирана од Група за истражување на политиките на ...

Заев идниот месец патува во Приштина на средба со Харадинај

Press24 - 10.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев во декември ќе оствари официјална посета на Косово, на покана од косовскиот премиер Рамуш Харадинај, потврди за МИА владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Владата на Харадинај ќе додели по 10.000 евра на семејствата на осудените во „Диво Насеље“

Фактор - 10.11.2017

Косовската влада издвоила 219.000 евра за покривање на трошоците на семејствата на косовските државјани убиени и осудени во нередите во Диво Насеље во Куманово во 2015 година. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на седница на владата изјави дека ...

За семејствата на осудените во „Диво насеље“, косовската влада ќе даде по 10.000 евра

Позитив.мк - 10.11.2017

Владата на Косово денеска додели вкупно 219.000 евра за семејствата на осудените за случајот „Диво насеље“ и на загинатите во инцидентот на 9 и 10 мај мај 2015 година, јави „Порталб“. Мерката ја објави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај.

Косовската Влада доделува 219 илјади евра за семејствата на осудените за „Диво насеље“

Точка - 10.11.2017

Косовската влада на својата денешна седница донесе одлука на семејствата на осудените во случајот во кумановското „Диво Насеље“ во Македонија да им исплати 219 илјади евра. Според приштинската новинската агенција ,,Ботапресс.инфо“, средствата се ...

Косовската Влада издвои по 10.000 евра за семејствата на осудените во случајот „Диво насеље“

Алсат-М - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата во случајот „Диво насеље“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе им бидат дадени по 10.000.

Заев во декември во Приштина на средба со Харадинај

Либертас - 10.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев во декември ќе оствари официјална посета на Косово, на покана од косовскиот премиер Рамуш Харадинај, потврди за МИА владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Косовската влада ќе им даде по 10.000 евра на семејствата на осудените терористи за „Диво Насеље“

Либертас - 10.11.2017

Косовската влада издвоила 219.000 евра за покривање на трошоците на семејствата на косовските државјани убиени и казнети во случајот Диво Насеље во Куманово. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на седница на владата изјави дека секое семејство ќе ...

ШОКАНТНО: Косовската Влада доделува 219 илјади евра за семејствата на осудените за „Диво насеље“

Sky - 10.11.2017

Косовската влада на својата денешна седница донесе одлука на семејствата на осудените во случајот во кумановското „Диво Насеље“ во Македонија да им исплати 219 илјади евра. Според приштинската новинската агенција ,,Ботапресс.инфо“, средствата се ...

Косовската Влада ќе даде по 10.000 евра за семејствата на осудените во „Диво насељe“

+инфо - 10.11.2017

Харадинај на средба со семејствата на осудените, им ветил дека максимално ќе се заложи за „повторно и праведно судење“ на нивните најблиски. Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата во случајот ...

Заев во декември во Приштина на средба со Харадинај

А1 On - 10.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев во декември ќе оствари официјална посета на Косово, на покана од косовскиот премиер Рамуш Харадинај, потврди за МИА владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Косовската Влада доделува 219 илјади евра за семејствата на осудените за „Диво насеље“

Шеталиште - 10.11.2017

Косовската влада на својата денешна седница донесе одлука на семејствата на осудените во случајот во кумановското „Диво Насеље“ во Македонија да им исплати 219 илјади евра. Според приштинската новинската агенција ,,Ботапресс.инфо“, средствата се ...

Косовската Влада издвои по 10.000 евра за семејствата на осудените во случајот „Диво насеље“

Локално - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата во случајот „Диво насеље“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе им бидат дадени по 10.000.

Заев во декември во Приштина на средба со Харадинај

Орбис - 10.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев во декември ќе оствари официјална посета на Косово, на покана од косовскиот премиер Рамуш Харадинај, потврди за МИА владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Косовската Влада доделува 219 илјади евра за семејствата на осудените за „Диво насеље“

МКД - 10.11.2017

Косовската влада на својата денешна седница донесе одлука на семејствата на осудените во случајот во кумановското „Диво Насеље" во Македонија да им исплати 219 илјади евра. Според приштинската новинската агенција ,,Ботапресс.инфо“, средствата се ...

290.000 евра помош од Косово за семејствата на осудените во „Дива населба“

Макфакс - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата за осудените во случајот „Дива населба“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе му бидат доделени по 10.000 евра.

Гостин на Харадинај: Заев следниот месец оди во Косово

Телевизија Нова - 10.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев во декември ќе оствари официјална посета на Косово, на покана од косовскиот премиер Рамуш Харадинај, потврди за МИА владиниот портпарол Миле ...

Косовската влада доделува 219 илјади евра за семејствата на осудените за „Диво Насеље“

Правдико - 10.11.2017

Косовската влада на својата денешна седница донесе одлука на семејствата на осудените во случајот во кумановското „Диво Насеље“ во Македонија да им исплати 219 илјади евра. Според приштинската новинската агенција „Ботапрес.инфо“, средствата се ...

Семејствата на осудените за „Дива населба“ ќе добијат 290.000 евра од Косово

Скопје24 - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата за осудените во случајот „Дива населба“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе му бидат доделени по 10.000 евра.

Семејствата на осудените за „Дива населба“ ќе добијат 290.000 евра од Косово

Press24 - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата за осудените во случајот за кумановската „Дива населба“. Секое семејство ќе добие по 10.000 евра, на име непредвидени трошоци.

219.000 евра помош од Косово за семејствата на осудените во „Дива населба“

Кајгана - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 219.000 евра на име трошоци на семејствата за осудените во случајот „Дива населба“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе му бидат доделени по 10.000 евра.

Косовската Влада издвои по 10.000 евра за семејствата на осудените во случајот „Диво насеље“

ТВ21 - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата во случајот „Диво насеље“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе им бидат дадени по 10.000.

Косовската Влада издвои по 10.000 евра за семејствата на осудените во случајот „Диво насеље“

24 Вести - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата во случајот „Диво насеље“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на владата изјави дека на секое семејство ќе им бидат дадени по 10.000.

290.000 евра помош од Косово за семејствата на осудените во „Дива населба“

Република - 10.11.2017

Косовската Влада донесе одлука со која ќе издвои 290.000 евра на име трошоци на семејствата за осудените во случајот „Дива населба“. Премиерот Рамуш Харадинај на седница на Владата изјави дека на секое семејство ќе му бидат доделени по 10.000 евра.

МНР без реакција за одлуката на Харадинај

Newsroom - 10.11.2017

Министерството за внатрешни работи сè уште не излезе со реакција за одлуката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај да ги обесштети семејствата на осудените во случајот „Диво Насеље“. Оттаму велат дека се чека на министерот Никола Димитров.