TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еден град – две држави?

Телма - 06.10.2017

Жителите на Сан Рафаел дел Рио го чуствуваат притисокот на сецесијата уште пред таа да стане реалност. Малото градче лежи на границата која го дели регионот Каталонија со регионот Валенсија.

Mожна војна во Каталонија?

Глас на Америка - 06.10.2017

Вознемиреност кај дипломатите на Европската унија по изјавата на комесар на ЕУ од Германија. Капитенот на шпанскиот фудбалски клуб Барселона, се најде во центарот на сецесионистичкoто движење во Каталонија со повикот Мадрид да пристапи кон преговори ...

Каталонската влада соопшти како гласале граѓаните

МКД - 06.10.2017

Каталонската регионална влада ги објави конечните резултати од референдумот за независност според кои 90,18 отсто граѓани од излезените на референдумот гласале за одвојување од Шпанија. На референдумот гласале 2.286.217 лица од вкупно 5,3 милиони ...

Мисијата на шпанската национална полиција во Каталонија продолжена до 18 октомври

+инфо - 06.10.2017

Одлуката за продлжување на мисијата доаѓа во пресрет на најавената седница на каталонскиот Парламент за в понеделник. Шпанското Министерство за внатрешни работи денеска донесе одлука за продолжување на престојот на припадниците на националната ...

Поддршка за Каталонија од Херцег-Босна: Ние сме следни

Макфакс - 06.10.2017

Мостарската полиција бргу го отстрани транспарентот со знамиња на Херцег-Босна и на Каталонија, на кој беше напишано: „Со среќа, ние сме следни“. Транспарентот осамна ова утро на ѕидот во близина на катедралата во Мостар, а неколку часа подоцна беше ...

Шпанија им се извини на повредените Каталонци

Канал5 - 06.10.2017

Шпанија и официјално им се извини на сите граѓани на Каталонија , кои во неделата беа претепани од полицијата . Над 800 Каталонци во неделата беа брутално претепани во обид да гласаат на референдумот за отцепување , забранет од Мадрид .

Шпанија им се извини на повредените Каталонци

Нова ТВ - 06.10.2017

Претставник на шпанската влада во Каталонија се извини на оние кои беа повредени во неделата за време на референдумот – пренесува „ BBC “. Претставникот рекол дека се кае и се извинува од името на полицајците кои интервенирале.

Претседателски кандидати во Словенија се залагаат за признавање на Каталонија

Макфакс - 06.10.2017

Петицијата, иницирана на почетокот на неделава во Словенија, со која се осудува насилството на шпанската полиција и се поддржуваат аспирациите на Каталонците да изразат желба за независност на референдум, собра повеќе од 3.000 потписи, а прашањето ...

Конечни резултати: За независност на Каталонија се изјаснија 90,18 отсто од гласачите

Алсат-М - 06.10.2017

На референдумот, што се одржа на 1 октомври, за независност на Каталонија се изјаснија 90,18 отсто од гласачите. покажуваат конечните резултати од гласањето што денеска ги објави каталонската регионална Влада.

Ојтингер предупредува на опасност од граѓанска војна околу Каталонија...

Н.Македонија - 06.10.2017

Ојтингер предупредува на опасност од граѓанска војна околу Каталонија Еврокомесарот за буџет Гинтер Ојтингер предупреди дека кризата околу шпанскиот регион Каталонија се заканува да прерасне во граѓанска војна.

Конечни резултати: За независност на Каталонија се изјасниле 90,18 отсто од гласачите

Newsroom - 06.10.2017

За независноста на Каталонија се изјасниле 90,18 отсто од гласачите на референдумот за самоопределување организиран на 1 октомври покажуваат конечните резултати кои каталонската влада во петок му ги предаде на регионалниот парламент.

И шпанската банка CaixaBank го сели своето седиште од Каталонија

Фактор - 06.10.2017

Шпанската банка CaixaBank го преселува своето седиште од Каталонија во Валенсија, објавија агенциите АФП и Ројтерс. CaixaBank е трета најголема банка за активи во Шпанија. Веста беше потврдена од финансиската институција која наведува дека донела ...

Каталонија соочена со можна граѓанска војна

Макфакс - 06.10.2017

Комесарот за буџет и човечки ресурси на ЕУ, Гинтер Етингер, предупреди за ризикот од “граѓанска војна” во Каталонија, додека стравувањата за евентуално еднострано прогласување независност на шпанскиот регион се зголемуваат.

Над 90 отсто гласале за независност на Каталонија

Макфакс - 06.10.2017

На референдумот, што се одржа на први октомври, за независност на Каталонија се изјаснија 90,18 отсто од гласачите. покажуваат конечните резултати од гласањето што денеска ги објави каталонската регионална влада.

Во Шапнија се планира граѓанска војна – ЕУ комесарот Етингер предупредува

Канал5 - 06.10.2017

Еврокомесарот за буџет и човечки ресурси, Гинтер Етингер предупреди дека постои ризик од граѓанска војна во Шпанија . Германскиот политичар вели дека постои ризик од граѓанска војна во Шпанија , додека расте стравот од едностраното прогласување ...

Објевени конечните резултати од референдумот во Каталонија

Канал5 - 06.10.2017

Над 90 проценти од оние кои излегоа на гласање за отцепување на Каталонија од Шпанија одговориле потврдно на референдумот во неделата . Над 2 милиона или 90,16 проценти од Каталонците , кои и покрај бруталноста на полицијата , успеаја да гласаат ...

Шпанската влада им се извини за тепањето на Каталонците

Р.С.Европа - 06.10.2017

Претставникот на шпанската влада во Каталонија Енрик Мило се извини за насилствата од шпанската полиција врз луѓето кои се обидуваа да гласаат на забранетиот референдум во неделата. „Кога ги гледам сликите и уште повеќе кога знам дека луѓето биле ...

Швајцарија се залага за мирно решавање на каталонската криза

Канал5 - 06.10.2017

Властите во Швајцарија соопштија дека се во контакт со страните кои се во судир во Шпанија, за да се пронајде мирно решение за кризата во Каталонија. Меѓутоа, како што наведуваат, засега не се исполнети условите за олеснување на дијалогот.

Каталонски синдром ја зафати и БиХ

Макфакс - 06.10.2017

Покрај катедралата во Мостар, под илустрацијата на знамињата на Хрватска и Каталонија, се појави порака: „Среќно, ние сме следни“, пренесува порталот „Блесак“. Полицијата го отстрани транспарентот и направи записник за инцидентот.

Каталонија: Со сила ништо не се решава...

Н.Македонија - 06.10.2017

Има многу причини за загриженост поради начинот на кој Владата во Мадрид се обиде да го спречи референдумот. Рахој не го положи еден од најсериозните тестови на шпанската демократија од времето на уривањето на Франковата диктатура во 1975 година.

Каталонскиот парламент ја подготвува декларацијата за независност

Newsroom - 06.10.2017

Каталонските сепаратисти работат на еднострано прогласување на независноста од Шпанија што би можело да биде усвоено следната недела, пркосејќи и на наредбата на судот и зголемениот економски притисок на Мадрид.

Мадрид се извини за полициското насилство во Каталонија

Сакам да кажам - 06.10.2017

Официјалниот претставник на шпанската влада во Каталонија се извини за насилното однесување на полицијата за време на референдумот за независност, што се одржа во неделата. Тоа е прво извинување од страна на централната власт и се сфаќа како ...

Конфликт во Каталонија: Што се случи во неделата?...

Н.Македонија - 06.10.2017

Конфликт во Каталонија: Што се случи во неделата? Карлос Флорес Хубериас Со месеци па дури и со години, националистичките партии во Владата на Каталонија се обидуваа да докажат три клучни политички става.

Гајле ми е за Шпанија, но ми значи каталонскиот народ

Вечер - 06.10.2017

Поранешниот напаѓач смета дека Владата на Шпанија е одговорна за насилството кое избувна за време на референдумот Неколку дена подоцна и легендарниот репрезентативец на Бугарија, Христо Стоичков, јавно го поддржа референдумот за независност на ...

ОФИЦИЈАЛНО: Објавени конечните резултати од референдумот во Каталонија

Поглед - 06.10.2017

Регионалната влада на Каталонија ги објави конечните резултати од референдумот за независнот според кои 90,18 % од излезените гласале за одвојување од Шпанија. На референдумот гласале 2.286.217 луѓе од вкупно 5,3 милиони жители со право на глас во ...

ФК Барселона: Почит кон Каталонија, нека одлучат луѓето

+инфо - 06.10.2017

Барселона, една од најголемите институциите во земјата, бара процесот на дијалог и преговори со цел да се најде решение за ситуацијата во Каталонија. Фудбалскиот клуб Барселона соопшти дека е во исчекување на исходот од разговорите меѓу Мадрид и ...

Шпанија: Почна судењето на припадници на каталонската полиција

Макфакс - 06.10.2017

Шпанскиот национален суд денеска почна со испитување на шефот на регионалната полиција на Каталонија, Жозеп Луис Трапер, кој е осомничен дека под негова команда полицајците не презеле соодветни мерки за да го спречат гласањето на референдумот за ...

Еден дел од гратчето е во Каталонија, друг во Валенсија, ќе го подели ли конфликтот во Шпанија?

МКД - 06.10.2017

Жителите на Сан Рафаел дел Рио, гратче на границата меѓу Каталонија и Валенсија, стравуваат дека конфликтот меѓу Мадрид и Барселона би можел да ги подели. „Луѓето се нервозни и исплашени, бидејќи се чувствуваат како во слободен пад“, вели ...

Шпанија со овој потег ќе ја нокаутира Каталонија

Денар - 06.10.2017

Шпанската влада ќе донесе денес декрет со кој ќе им олесни на компаниите да ја префрлат својата правна основа и регистрација навор од Каталонија, тврдат неименувани извори. Тоа, како што пренесува Ројтерс, би можело да му зададе сериозен удар на ...

Кои се приврзаниците на сепаратизмот во Каталонија?

Deutsche Welle - 06.10.2017

Сепаратистите во Барселона се консолидираат и се надеваат на став. Тие стравуваат дека ескалацијата ќе зема замав. Тешка атмосфера во Барселона. Дождот го засилува чувството. Платото пред универзитетот во Барселона беше едно од централните места на ...

Мисијата на шпанската национална полиција во Каталонија продолжена до 18 октомври

А1 On - 06.10.2017

Шпанското Министерство за внатрешни работи денеска донесе одлука за продолжување на престојот на припадниците на националната полиција и Цивилната гарда во Каталонија до 18 октомври. Единици на шпанската национална полиција и на Цивилната гарда беа ...

Поддршка за Каталонија од Херцег-Босна: Ние сме следни

Република - 06.10.2017

Мостарската полиција бргу го отстрани транспарентот со знамиња на Херцег-Босна и на Каталонија, на кој беше напишано: „Со среќа, ние сме следни“. Транспарентот осамна ова утро на ѕидот во близина на катедралата во Мостар, а неколку часа подоцна беше ...

Претседателски кандидати во Словенија се залагаат за признавање на Каталонија

Точка - 06.10.2017

Петицијата, иницирана на почетокот на неделава во Словенија, со која се осудува насилството на шпанската полиција и се поддржуваат аспирациите на Каталонците да изразат желба за независност на референдум, собра повеќе од 3.000 потписи, а прашањето ...

Конечни резултати: За независност на Каталонија се изјаснија 90,18 отсто од гласачите

А1 On - 06.10.2017

На референдумот, што се одржа на 1. октомври, за независност на Каталонија се изјаснија 90,18 отсто од гласачите. покажуваат конечните резултати од гласањето што денеска ги објави каталонската регионална Влада.

Ојтингер предупредува на опасност од граѓанска војна околу Каталонија

А1 On - 06.10.2017

Еврокомесарот за буџет Гинтер Ојтингер предупреди дека кризата околу шпанскиот регион Каталонија се заканува да прерасне во граѓанска војна. – Состојбата е крајно, крајно загрижувачка. Се подготвува граѓанска војна сред Европа.

Каталонија соочена со можна граѓанска војна

Точка - 07.10.2017

Комесарот за буџет и човечки ресурси на ЕУ, Гинтер Етингер, предупреди за ризикот од граѓанска војна во Каталонија, а стравувањата за евентуално еднострано прогласување независност на шпанскиот регион се зголемуваат.

Над 90 отсто гласале за независност на Каталонија

Точка - 07.10.2017

На референдумот што се одржа на 1 октомври за независност на Каталонија се изјаснија 90,18 отсто од гласачите, покажуваат конечните резултати од гласањето што денеска ги објави каталонската регионална влада.

Шпанската влада им се извини за тепањето на Каталонците

Орбис - 06.10.2017

Претставникот на шпанската влада во Каталонија Енрик Мило се извини за насилствата од шпанската полиција врз луѓето кои се обидуваа да гласаат на забранетиот референдум во неделата. „Кога ги гледам сликите и уште повеќе кога знам дека луѓето биле ...

Шпанската влада се извини за насилствата во Каталонија

Newsroom - 06.10.2017

Официјалниот претставник на шпанската влада во Каталонија се извини за насилното однесување на полицијата за време на референдумот за независност што се одржа во неделата. Ова е прво извинување од страна на централната власт по настаните кои се ...

ФК Барселона: Почит кон Каталонија, нека одлучат луѓето

А1 On - 06.10.2017

Фудбалскиот клуб Барселона соопшти дека е во исчекување на исходот од разговорите меѓу Мадрид и каталонски политичари во врска со ситуацијата во земјата и побара да се дозволи Каталонците да одлучи за својата иднина.

Шпанија: Почна судењето на припадници на каталонската полиција

Точка - 06.10.2017

Шпанскиот национален суд денеска почна со испитување на шефот на регионалната полиција на Каталонија, Жозеп Луис Трапер, кој е осомничен дека под негова команда полицајците не презеле соодветни мерки за да го спречат гласањето на референдумот за ...

ЌЕ СЕ ПОДЕЛИ ЛИ ГРАДОТ: Има собрание во Шпанија, а вода и струја добива од Каталонија

Фактор - 06.10.2017

Жителите на малиот град Сан Рафаел дел Рио, на границата меѓу Каталонија и Валенсија, се плашат дека конфликтот меѓу Мадрид и Барселона би можел да ги подели. Поголемиот дел од Сан Рафаел, вклучувајќи го градското собрание, се наоѓа во регионот ...

Каталонската влада има проблем - не постои право на сепаратизам

Deutsche Welle - 05.10.2017

Каталонската регионална влада наскоро планира да прогласи независност од Шпанија. Притоа, меѓутоа, нема да може да се повика ниту на меѓународното ниту на европското право. Правото на народите на самоопределување е важен принцип на меѓународното ...

Европската Комисија не сака да посредува по прашањето на Каталонија

Deutsche Welle - 05.10.2017

Европската комисија официјално нема да заземе став за референдумот за независност во Каталонија. Пратеници од Европскиот парламент бараат посредување. Неколкумина каталонски политичари, но не и каталонската влада, како и пратеничката група на ...

Забранет влез за Каталонците на стадионот во Мадрид

24 Вести - 05.10.2017

Каталонската криза се префрла и на спортскиот терен... Навивачите на фудбалскиот клуб Барселона не смеат да влезат на стадионот на Атлетико Мадрид...Десет дена пред големото дерби во Ла Лига, Атлетико Мадрид објави дека ги повлекува билетите за ...

Мадрид и Барселона не можат да најдат заеднички јазик

Телма - 05.10.2017

Шпанската влада и Каталонското претседателство ја продолжија војната на зборови. Мадрид денеска ги отфрли барањата на каталонскто водство за отпочнување преговори и ги нарече уцените најавите на Каталонија за брзо прогласување независност.

„Шпанија и Каталонија треба да преговараат“

Deutsche Welle - 05.10.2017

Шпанскиот премиер Рахој мора да го спроведе Уставот и да преговара со Каталонците, вели во интервју за Дојче Веле, европратеникот Манфред Вебер. Тој не ја осудува интервенцијата на полицијата.

Московиси: Доколку Каталонија прогласи независност, новата земја нема да биде член на ЕУ

Вечер - 05.10.2017

Еврокомесарот за економски и финансиски прашања Пјер Московиси изјави денеска, дека доколку Каталонија прогласи независност и се отцепи од Шпанија, таа повеќе нема да биде членка на Европската унија.

Пучдемон до шпанскиот крал: Вака не!

24 Вести - 05.10.2017

Неизвесност во Шпанија. Каталонците со антивладини протести, не се откажуваат од идејата за самостојност. Централната влада во Мадрид пак, одбива секакви преговори. Каталонскиот лидер, Карлес Пуџдемон синоќа го обвини шпанскиот крал Филип Шести за ...

Дали ЕУ ќе и дозволи независност на Каталонија?

Р.С.Европа - 05.10.2017

Меѓународното право и Уставот на Шпанија не дозволуваат референдум за независност на Каталонија, оценуваат дел од македонските експерти кои ја следат ситуацијата. Но, и наведуваат дека ЕУ може да попушти доколку прашањето претходно помине низ дебата ...