TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предупредување до жителите на Гуам: Подгответе се за напад

Факултети - 12.08.2017

Напнатоста помеѓу Северна Кореја и Америка расте, па на жителите на Гуам им е дадено предупредување во случај Пјонгјанг да ја оствари заканата и да лансира четири проектили на овој остров.

Трамп му рекол на гувернерот на Гуам дека заканата од Северна Кореја ќе го зголеми бројот на туристи

Стандард - 12.08.2017

За време на телефонски разговор со гувернерот на Гуам, американскиот претседател Доналд Трамп му кажал дека заканата од Северна Кореја само ќе го зголеми бројот на туристите на островот, пренесува The New York Times.

Гуам: Тропски рај и нуклеарен кошмар

Телевизија Нова - 12.08.2017

– Не го гледајте сјајот или огнената топка, може да ве заслепат. – Легнете на земја и покријте ја главата, ударниот бран може да дојде со задоцнување. Вакви летоци со упатства во случај на ракетен или нуклеарен напад од Северна Кореја почнаа да ...

Гуам пушти летоци како да се делува во случај на напад од Северна Кореја

Стандард - 12.08.2017

Службата за цивилна заштита на остров Гуам, американска територија со ограничена самоуправа во близина на Корејскиот полуостров, започна да пушта флаери кои ќе им помогнат на жителите да се подготват за ракетен напад од Северна Кореја.

Ако Ким нареди, овој човек ќе ја започне нуклеарната војна: Севернокорејскиот генерал кој ќе го стисне копчето за ...

Точка - 12.08.2017

Тој е секогаш покрај Ким Јонг Ун и го следи како сенка, од свечените лансирања на ракети па се до грандиозните воени паради. Генералот Ким Рак Ѓом често се смее и се шегува со своите подредени, но исто како и севернокорејскиот лидер, тој е многу ...

Во Гуам се делат летоци со упатства за реагирање при евентуален напад на Северна Кореја

Алсат-М - 12.08.2017

Жителите на американската територија Гуам, доколку биде издадено предупредување за напад треба брзо да се скријат во бетонски објект, по можност под земја и да останат таму се додека не добијат други инструкции.

Кина апелира за воздржаност во кризата околу Северна Кореја

Deutsche Welle - 12.08.2017

Притоа Пекинг мисли на сите „релевантни страни“. Тоа претседателот Си Џинпунг му го кажал на својот американски колега Доналд Трамп во телефонскиот разговор посветен на тензиите на Корејскиот полуостров.

Додека Трамп сѐ посериозно ѝ се заканува на Северна Кореја, Јапонците се спремаат за војна (ВИДЕО)

МКД - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп му се закани синоќа на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун дека ќе зажали ако ја нападне американската територија Гуам, јавуваат агенциите. „Ако направи нешто во насока на Гуам или која било друга американска ...

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам

Алсат-М - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или нивните сојузници.

Во Гуам се делат летоци со упатства за реагирање при евентуален напад на Северна Кореј

Алфа - 12.08.2017

Жителите на американската територија Гуам, доколку биде издадено предупредување за напад треба брзо да се скријат во бетонски објект. Жителите на американската територија Гуам, доколку биде издадено предупредување за напад треба брзо да се скријат ...

Рајскиот остров на кој луѓето живеат во страв

Факултети - 12.08.2017

Фото: Reuters Бели песочни плажи, кристално чисто море, палми на плажа. Сè што ви е потребно за совршен одмор и бегство од реалноста го имате токму на овој оддалечен пацифички остров Гуам. Освен едно нешто.

Кси и Трамп разговараа за Северна Кореја: Пјонгјанг да престане со провокациите

Нетпрес - 12.08.2017

Кси ги повикал „сите вклучени страни да покажат воздржаност, како и да ги избегнуваат изјавите и акциите кои би довеле до ескалација на Корејскиот полуостров“ Северна Кореја мора да престане со своето провокативно однесување кое води кон ескалација, ...

Затишје пред бура: Трамп ненадејно го прекинал годишниот одмор, Јапонија се подготвува за одбрана од ракетен напад

Точка - 12.08.2017

Јапонците започнале со разместување на анти-ракетниот систем „Патриот“, откако севернокорејските власти се заканија дека имаат план за лансирање на четири балистички ракети кон островот Гуам на Пацификот.

Трамп го предупредува Пјонгјанг дека ќе зажали ако го нападне Гуам, Јапонија разместува ракети

Нетпрес - 12.08.2017

Американскиот претседател претходно во петокот ја заостри реториката порачувајќи му на Пјонгјанг дека американското оружје е „наполнето и подготвено“ Американскиот претседател Доналд Трамп одново му се закани на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ...

Трамп со бизарен телефонски разговор - Туризмот во Гвам ќе цвета

Фактор - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп имаше бизарен телефонски разговор со Еди База Калво гувернерот на Гвам кој сакаше да го увери дека не треба да се грижи за безбедноста на пацифичкиот остров под контрола на САД, но во негов стил даде прогноза ...

САД: Северна Кореја да престане со провокативното однесување

Стандард - 12.08.2017

Соединетите Американски Држави побараа Северна Кореја „да престане со своето провокативно однесување кое доведува до ескалација“, откако претседателот Доналд Трамп ги засили предупредувањата против Пјонгјанг и разговараше со кинескиот колега Си ...

Она што не го знаеме за островот Гуам – јаболко на раздорот меѓу Пјонгјанг и Вашингтон

Локално - 12.08.2017

Островот Гуам, кој од страна на Северна Кореја беше споменато дека дека ќе биде погодено со ракетие, е мала заедница во Тихиот Океан, кое се наоѓа во средината на Тихиот Океан. Но, од воена гледна точка, тоа е од огромно значење за САД , забележува ...

Продолжува реториката САД-Северна Кореја

Глас на Америка - 11.08.2017

Секретарот за одбрана Џим Матис вели дека „дипломатите и разузнавачката заедница презеле напори, за држење на ситуацијата под контрола. Претседателот Доналд Трамп вели дека ако Пјонгјанг предизвика конфликт „ќе им се случат работи какви што никогаш ...

Северна Кореја и САД пред конфликт – се заострува реториката

Алфа - 11.08.2017

Острата реторика меѓу Вашингтон и Пјонгјанг ги крена тензиите на Корејскиот полуостртов на досега највисоко ниво, од војната во педесетите години на минатиот век. Острата реторика меѓу Вашингтон и Пјонгјанг ги крена тензиите на Корејскиот ...

Јапонците купуваат скривници, населението на Пацификот се подготвува за нуклеарен напад

Сител - 11.08.2017

САД и Северна Кореја да почнат дијалог за намалување на тензиите е и да престанат взаемно да се провоцираат повикаа претседтаелите на Јужна Кореја и Кина. Но повикот не допира ниту до Вашингтон ниту до Пјонгјанг.

Пјонгјанг ќе удри на Гуам со четири проектили?...

Н.Македонија - 11.08.2017

Пјонгјанг ќе удри на Гуам со четири проектили? Севернокорејската армија планира да истрела четири проектили кон островот Гуам, кој е американска територија, во случај на напад, за кој државните медиуми во Пјонгјанг наведуваат дека би можел да се ...

Поради него може да започне Светска нуклеарна војна: Еве зошто Ким сака да го нападне баш Гуам

Точка - 11.08.2017

Малиот остров на Пацификот, Гуам, овие денови е во центарот на вниманието, а 160.000 жители кои го населуваат се во страв дека би можеле да станат жртви на судирот меѓу САД и Северна Кореја. Гуам од 1898.

Во Гуам се делат летоци со упатства за реагирање при евентуален напад на Северна Кореја

Либертас - 12.08.2017

Жителите на американската територија Гуам, доколку биде издадено предупредување за напад треба брзо да се скријат во бетонски објект, по можност под земја и да останат таму се додека не добијат други инструкции.

Трамп со закани до С. Кореја, Јапонија распоредува антиракетни системи

Нова ТВ - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп му се закани на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун дека ќе зажали ако ја нападне американската територија Гуам, јавуваат агенциите. „Ако направи нешто во насока на Гуам или која било друга американска ...

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам

Телевизија Нова - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или нивните сојузници.

Во Гуам се делат летоци со упатства за реагирање при евентуален напад на Северна Кореја

Нетпрес - 12.08.2017

Упатставата содржат совети за собирање пакет за итни случаи, за сместување во бетонски објекти или објекти од тули и напомена за задржување на присебноста. Жителите на американската територија Гуам, доколку биде издадено предупредување за напад ...

Трамп: Ким Џонг-ун ќе се кае ако го нападне Гуам

Република - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или нивните сојузници.

Во Гвам се делат летоци со упатства за реагирање при евентуален напад на Северна Кореја...

Н.Македонија - 12.08.2017

Во Гвам се делат летоци со упатства за реагирање при евентуален напад на Северна Кореја Жителите на американската територија Гвам, доколку биде издадено предупредување за напад треба брзо да се скријат во бетонски објект, по можност под земја и да ...

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам

Курир - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или нивните сојузници.

Во Гуам се делат летоци со упатства за реагирање при евентуален напад на Северна Кореја

А1 On - 12.08.2017

Жителите на американската територија Гуам, доколку биде издадено предупредување за напад треба брзо да се скријат во бетонски објект, по можност под земја и да останат таму се додека не добијат други инструкции.

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам

А1 On - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или нивните сојузници.

Во Гуам се делат летоци со упатства за реагирање при евентуален напад на Северна Кореја

Телма - 12.08.2017

Жителите на американската територија Гуам, доколку биде издадено предупредување за напад треба брзо да се скријат во бетонски објект, по можност под земја и да останат таму се додека не добијат други инструкции.

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам

Идивиди - 12.08.2017

Вашингтон, 12 август 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или ...

Во Гуам се делат летоци со упатства за реагирање при напад на Северна Кореја

Идивиди - 12.08.2017

Хонолулу, 12 август 2017 (МИА) - Жителите на американската територија Гуам, доколку биде издадено предупредување за напад треба брзо да се скријат во бетонски објект, по можност под земја и да останат таму се додека не добијат други инструкции.

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам

Локално - 12.08.2017

– Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или нивните сојузници.

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам

Сител - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или нивните сојузници.

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам!

+инфо - 12.08.2017

Пјонгјанг оваа недела објави дека разработува план за извршување ракетни напади врз американската територија во Тихиот Океан. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере ...

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам

24 Вести - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или нивните сојузници.

Трамп: Ким Јонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гвам...

Н.Македонија - 12.08.2017

Трамп: Ким Јонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гвам Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема ...

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам

Press24 - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или нивните сојузници.

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам

Либертас - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или нивните сојузници.

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуам

ТВ21 - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг да не презема воени дејствија против САД или нивните сојузници.

Трамп: Ким Џонг-ун вистински ќе зажали доколку го нападне Гуа

Алфа - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун целосно ќе ја разбере сериозноста на предупредувањето кон Пјонгјанг. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева оти ...