TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гужви на онкологија, пациентите со карцином во ред за цитостатици

Нова ТВ - 17.07.2017

Редици од пациенти уште од раните утрински часови пред шалтерот на Клиниката за онкологија. Стигнаа лековите за болните од рак и најтешко болните кои со месеци беа оставени без лекови побрзаа да земат од неопходните лекови, во страв да не останат ...

Нов третман за рак на чекор до одобрување

ЕНаука - 17.07.2017

Советодавниот одбор на американската агенција за храна и лекови FDA дава клучна препорака за прекршување на терапијата за лекување на ракот, пишува Business Insider. Станува збор за лекот CTL019, третманот за педијатриска акутна лимфобластна ...

Се бара одобрување за третирање на леукемијата со генска терапија

Факултети - 17.07.2017

Администрацијата за храна и лекови (FDA) преку панел отвори нова ера во медицината со која се препорачува да се одобри првиот третман со кој генетички се менуваат клетките на пациентот во насока на борба со канцерот.

Хемотерапијата го поттикнува ширењето на рак и може да доведе до развој на тумори

Скопје24 - 15.07.2017

Иако хемотерапијата се користи за убивање на клетките на ракот и за спречување на растот на тумори, една нова студија го тврди спротивното. Група научници велат дека хемотерапијата како лек ја прави состојбата полоша, бидејќи може да доведе до ...