TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп: Иран не го спроведува нуклеарниот договор

Р.С.Европа - 21.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Иран дека „не живее во духот“ на нуклеарниот договор што го постигна со светските сили. Притоа тој најави дека Соединетите држави наскоро ќе одговорат на таквото однесување на Техеран.

Тилерсон: Иран на истиот пат како Северна Кореја

Р.С.Европа - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон го обвини Иран за „алармантни провокаци“ со цел дестабилизација на земјите на Блискиот Исток и поткопување на американските интереси во тој регион.

Иран - САД да ги исполнат обврските од нуклеарниот договор

Р.С.Европа - 20.04.2017

Иран соопшти дека САД треба „да ги исполнат своите обврски“ преземени со нуклеарниот договор од 2015 наместо да ја обвинува Исламската република. Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф ова денеска го објави на Твитер, откако ...

Тилерсон: Нуклеарниот договор со Иран, неуспешен

24 Вести - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон остро го критикуваше нуклеарниот договор со Иран постигнат во 2015 година. Според него, со овој договор само се одложи иранската цел да стане земја која ќе има нуклеарно оружје.

Москва и Вашингтон ќе се смируваат со специјални пратеници

Макфакс - 20.04.2017

Државниот секретар Рекс Тилерсон, по речиси двочасовната набрзина организирана средба со рускиот претседател Владимир Путин, излезе на прес конференција на која ги изнесе деталјите од разговорите во Москва.

Зариф: Обвинувањата од САД се излитени

Сител - 20.04.2017

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф денеска обвинувањата од САД дека Техеран се обидува да дојде до нуклеарно оружје со цел да „се закани на регионот и светот“ ги нарече „излитени“.

САД размислуваат да го вратат Пјонгјанг на листата на терористички земји

Сител - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека САД ги разгледуваат сите можности како да извршат притисок врз Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма, а се размислува и за тоа дали Пјонгјанг треба да се врати на американската ...

Тилерсон го обвини Иран за провокации додека Вашингтон ја ревидира својата политика

Нетпрес - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон го обвини Иран за „алармантни провокации“ чијашто цел да се дестабилизираат земјите на Блискиот исток во моментите кога новатата администрација во Вашингтон ги разгледува можностите за промена на ...

Тилерсон: Иран може да претставува закана како Северна Кореја

Стандард - 20.04.2017

Државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон објави дека Иран може да претставува закана како Северна Кореја, соопшти „New York Post“. „Иран е водечки спонзор на тероризмот во светот. Таму се одговорни за заживување на голем број конфликти во светот и ...

САД размислуваат да ја вратат Северна Кореја на листата на терористички земји

МРТ - 20.04.2017

Државниот секретар Рекс Тилерсон порача дека треба да се почне дијалог корејските власти, а во однос на Иран, нагласи дека продолжуваат провокациите за дестабилизирање на Блискиот Исток...

Тилерсон го спореди Иран со Северна Кореја

Кајгана - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон го обвини Иран за „алармантни провокации“ со цел дестабилизирање на земјите на Блискиот исток и поткопување на американските интереси во тој регион.

Тилерсон: нуклеарниот договор со Иран, неуспешен

Тера - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон остро го критикуваше нуклеарниот договор со Иран постигнат во 2015 година. Според него, со овој договор само се одложи иранската цел да стане земја која ќе има нуклеарно оружје.

Зариф: Обвинувањата од САД се излитени

Телевизија Нова - 20.04.2017

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф денеска обвинувањата од САД дека Техеран се обидува да дојде до нуклеарно оружје со цел да „се закани на регионот и светот“ ги нарече „излитени“.

САД размислуваат да го вратат Пјонгјанг на листата на терористички земји

Телевизија Нова - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека САД ги разгледуваат сите можности како да извршат притисок врз Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма, а се размислува и за тоа дали Пјонгјанг треба да се врати на американската ...

Тилерсон го обвини Иран за алармантни провокации

Точка - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон го обвини Иран за „алармантни провокации“ со цел дестабилизирање на земјите на Блискиот исток и поткопување на американските интереси во тој регион.Тој го критикување и нуклеарниот договор со Иран ...

Тилерсон: Нуклеарниот договор со Иран не дава резултат

Канал5 - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон остро го критикуваше нуклеарниот договор со Иран постигнат во 2015 година. Според него, со овој договор само се одложила иранската цел да стане земја која ќе има нуклеарно оружје.

Пјонгјанг би можел да се врати на американската листа на терористички земји...

Н.Македонија - 20.04.2017

Пјонгјанг би можел да се врати на американската листа на терористички земји Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека САД ги разгледуваат сите можности како да извршат притисок врз Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма, а ...

Северна Кореја можеби ќе се врати на списокот терористички земји

Вечер - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека САД ги разгледуваат сите можности како да извршат притисок врз Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма, а се размислува и за тоа дали Пјонгјанг треба да се врати на американската ...

САД размислуваат да го вратат Пјонгјанг на листата на терористички земји

Идивиди - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека САД ги разгледуваат сите можности како да извршат притисок врз Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма, а се размислува и за тоа дали Пјонгјанг треба да се врати на американската ...

САД размислуваат да го вратат Пјонгјанг на листата на терористички земји

Алсат-М - 20.04.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека САД ги разгледуваат сите можности како да извршат притисок врз Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма, а се размислува и за тоа дали Пјонгјанг треба да се врати на американската ...