TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Ѓаволите“ да бидат трпеливи – Тери знае како Мурињо ќе го реши проблемот со Манчестер Јунајтед

Спортклуб - 14.12.2017

Поранешниот капитен на Челси и долгогодишен соработник на Мурињо во дресот на клубот од „Стемфорд Бриџ“, Џон Тери, смета дека знае зошто „специјалниот“ се уште не го постигнал најдоброто во Манчестер Јунајтед.

Се крчка трансфер: Уште еден новинар тврди дека Озил е веќе духовно во Манчестер

Спортклуб - 14.12.2017

Како што модерниот фудбал напредува, така и коментаторите и новинари од секоја посилна медиумска агенција, се почесто се осмелуваат да предвидуваат јавно кој играч во кој клуб ќе заврши. Таков беше случајот на спортскиот аналитичар и новинар од ...

Барнли секој освоен бод го „плаќа" 2,2 милиони фунти, а бодче на Челзи вреди 12,9 милиони

SportMedia - 14.12.2017

По 17 одиграни кола во Англија, неверојатен е фактот дека „малиот" Барнли е „рамо до рамо" со Ливерпул и Тотенхем, еден бод е пред Арсенал, а само два бода е зад актуелниот првак Челзи. Барнли е најпријатното изненадување на сезоната и тим кој ...

Прерано го отпишаа: Еден статистички податок покажува дека Руни е најефикасниот напаѓач во Европа

Дерби - 14.12.2017

Не толку одамна, изгледаше дека Вејн Руни е завршена приказна. Изминатите неколку сезони, Вејн Руни играше сè послабо за Манчестер Јунајтед, па на крајот од минатата сезона беше ослободен од обврските на „Олд Трафорд“.

Сити гази во Англија, ама му требаат пет победи за да го собори европскиот рекорд

Спортклуб - 14.12.2017

Манчестер Сити синоќа ја оствари 15. победа во низа во англиското првенство откако го совлада Свонси со 4-0. Со тоа го собори рекордот на Премиер лигата кој досега беше во сопственост на Арсенал од 2004 година.

Згреши ли Јунајтед: Руни е засилување на сезоната во Премиер лигата

Спортклуб - 14.12.2017

Манчестер Јунајтед има проблем со реализацијата оваа сезона, освен Лукаку и Марсијал, другите фудбалери не се на посакуваното ниво што се гледа и по резултатите на тимот. И додека Јунајтед едвај погодува во последните натпревари, довчерашниот ...

Тери ја посочи можната причина за неуспехот на Мурињо да направи шампионски тим од Јунајтед

Дерби - 14.12.2017

Легендата на Челси Џон Тери анализире зошто Жозе Мурињо сè уште се мачи на тренерската клупа на Манчестер Јунајтед. Двајцата освоија неколку титули заедно во Челси, но португалскиот стратег засега не може да ги повтори успесите со „сините“ на „Олд ...

Нема спас: Мурињо пак на „обвинителна клупа“

Спортклуб - 14.12.2017

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо повторно е на удар на Дисциплинската комисија на ФА. Од Португалецот е побарано да даде извештај за својата прес-конференција пред дербито со Манчестер Сити на која ги обвини противничките фудбалери дека ...

Мурињо повторно предмет на истрага – ФА бара објаснување!

Спортски - 14.12.2017

Фудбалската асоцијација на Англија го повика Жозе Мурињо да поднесе официјално објаснување за своите зборови кои ги кажа пред дербито со Манчестер Сити минатиот викенд. „Специјалниот“ е предмет на истрага поради неговата изјава дека фудбалерите на ...

Кан: Фергусон се уште e лут на мене

Спортски - 14.12.2017

Легендарниот германски голман, Оливер Кан откри дека своевремено имал понуда да премине во Манчестер Јунатед. „Фергусон е сеуште лут на мене. Во 2003/04 година сметаше дека моето место е во Манчестер Јунајтед.

Гвардиола со Сити стана рекордер во ПЛ, но тоа е само трета најдолга победничка серија во неговата кариера

Дерби - 14.12.2017

Со победата на Манчестер Сити од 4:0 против Свонси, Пеп Гвардиола постави рекорд за најдолга победничка серија во Премиер лигата. Сити на Гвардиола сега има 15 победи по ред во англискиот шампионат, надминувајќи го постигнувањето на Арсенал од 14 ...

Манчестер Сити го собори рекордот на Арсенал

Алсат-М - 14.12.2017

Во Англија, Манчестер Сити го собори рекордот на Арсенал со 15 победи во низа откако вчера на гости победи против Свонси, со што сигурно атакува кон шампионската титула. „Граѓаните“ се единствените без пораз во Премиер Лигата со учинок од 16 победи ...

Пеп Гвардиола еден и единствен – три лиги, три рекордни серии

Екипа - 14.12.2017

Пеп Гвардиола е најуспешниот менаџер во светот ако се суди според бројките, а тие покажуваат дека шпанскиот стратег има најдолги победниќки серии во трите најсилни фудбалски лиги во светот – Примера, Бундес-лигата и во Премиер-лигата.

Во Евертон Руни повторно го живее златниот период во својата кариера

Спортски - 14.12.2017

Изминатиот преоден рок, англискиот фудбалер Вејн Руни направи трансфер од Манчестер Јунајред каде мина 13 сезони, во редовите на Евертон. И кога сите мислеа дека тој е во подминати години и нема шанси да се врати во форма како во старите денови, ...

Руни се препороди во Евертон - бројките го потврдуваат тоа

Sport 1 - 14.12.2017

Вејн Руни летово се врати во таборот на својот Евертон по 13 сезони минати во дресот на Манчестер јунајтед. Промената добро му дојде, бидејќи иако има 32 години сезонава покажува дека не е „старо железо“.

Англија, Шпанија, Германија – Гвардиола владее секаде!

Спортски - 14.12.2017

Додека чекори кон освојување на титулата во Премиер лигата, Пеп Гвардиола гордо може да се пофали со уште едно големо постигнување. Менаџерот на Манчестер Сити веќе го држи рекордот за најдолга серија на победи во Премиер лигата, Примера и Бундес ...

Мурињо: Ако Сити веќе ја освоил титулата, тогаш јас одам во Бразил

Кајгана - 14.12.2017

Манчестер Јунајтед вчера jа совлада екипата на Борнмаут во рамките на 17 коло од англиската Премиер лига со резултат од 1:0, а тренерот на „Црвените ѓаволи“, Жозе Мурињо истакна дека е задоволен со играта на својата екипа.

Почетино му се закани на Гвардиола: Одиме во Манчестер за победа

Стандард - 14.12.2017

Менаџерот на Тотенхем, Маурисио Почетино изјави дека Тотенхем имаат намера да стават крај на серијата на Манчестер Сити од 15 последователни победи во Премиер лигата. Двата тима ќе се сретнат во сабота на „Етихад“ во дуелот од 18-тото коло на ...

Мурињо: Јунајтед не се откажа, ако беше сè готово јас веќе ќе бев на одмор во Лас Вегас или Бразил!

Gol.mk - 14.12.2017

Синоќа, најтрофејниот англиски клуб, Манчестер Јунајтед, забележа минимална, но значајна победа во Премиер лигата. По тешкиот и болен пораз од градскиот ривал, Сити, „ѓаволите“ со 1-0 го совладаа Борнмут, но повторно не прикажаа допадлив фудбал, ...

Манчестер Сити го постави англискиот рекорд

Нетпрес - 14.12.2017

Со победата над Свонси Сити од 4:0, фудбалерите на Манчестер Сити ја постигнаа 15-та последователна лигашка победа што досега не му успеало на ниеден клуб во 129 години долгата историја на елитното англиско натпреварување.

Две имиња се издвојуваат: Сити гази, но Пеп мерка нови засилувања!

Дерби - 14.12.2017

Манчестер Сити игра перфектно во втората сезона под водство на Пеп Гвардиола, се бележа успеси на сите фронтови со тоа што најимпресивните партии се во Премиер лигата каде се забележани 16 победи на 17 натпревари.

Оливер Кан: Имав договорен трансфер во Манчестер Јунајтед

Шеталиште - 14.12.2017

Оливер Кан вели дека жали што ја пропуштил шансата да заигра за Манчестер јунајтед под Сер Алекс Фергусон. Кан има најмногу настапи во историјата на Бундеслигата, дури 557, но сега признава дека во зенитот на својата кариера имал контакт со Сер ...

Оливер Кан: Фергусон се уште ми е лут!

Спортски - 14.12.2017

Еден од најдобрите голмани на сите времиња, Оливер Кан призна дека можел да се пресели во Манчестер Јунајтед во 2003 и 2004 година, но го одбил Алекс Фергусон. Фергусон инистирал на неговото доаѓање на „Олд Трафорд“ и имале неколку разговори, но на ...

Покетино: Можеме да го сопреме Сити

Точка - 14.12.2017

Манчестер Сити игра во страшна форма во англиската Премиер лига, а следниот дуел на „Граѓаните“ е против лондонски Тотенхем. Тренерот на Тотенхем, Маурицио Покетино смета дека неговиот тим може да го сопре Манчестер Сити.

Мурињо не се откажува од пехарот во ПЛ: Трката за титулата не е завршена, ако беше така сега ќе бев…

Дерби - 14.12.2017

Манчестер Јунајтед ја оправда улогата на фаворит и оствари минимална, но значајна победа над Бурнмаут во Премиер лигата. Голот вреден три бода беше дело на Лукаку во 25 минута со што клубот од „Олд Трафорд“ ја задржа својата позиција на табелата и ...

„Граѓаните“ се фантастични, но Пеп НЕ е задоволен има нови мети!

Спортски - 14.12.2017

Гвардиола сака да се обезбеди… Манчестер Сити оваа сезона игра неверојатно во Премиер лигата. После 17 кола тие се убедливо лидери на табелата, а во вчерашниот натпревар повторно стигнаа до убедлива победа.

Гвардиола: Рекордот нема значење, ако не ја освоиме титулата

Стандард - 14.12.2017

Манчестер Сити ја забележа 15-тата последователна победа во Премиер Лигата. Тимот го победи Свонси 4:0 вчера вечерта и така „граѓаните“ го подобрија рекордот на Арсенал од 2002 година од 14 последователни успеси.

Играчите кои се прикажаа во најдобро светло: Идеалната единаесетка во Премиер лигата

Дерби - 14.12.2017

Во текот на вчерашниот ден беше комплетирано 17. коло во Премиер лигата по кое на врвот и понатаму е Манчестер Сити со истата разлика во однос на градскиот ривал Јунајтед, по што следуваат Челси, Тотенхем, Ливерпул, Барнли и Арсенал-состави кои ...

Манчестер Сити го надмина рекордот на Арсенал стар 15 години

SportMedia - 14.12.2017

Екипата на Манчестер Сити продолжи со доминантни игри во Премиерлигата. „Граѓаните“ синоќа очекувано славеа на гостувањето кај Свонси и тоа убедливо со 4:1. Со оваа победа Сити се зацврсти на првото место на табелата, но и постави еден нов рекорд во ...

Покетино сака да им помати сметките на Пеп и Сити па со јасна цел одат во Манчестер

Спортклуб - 14.12.2017

Во сабота не очекува интересна пресметка во горниот дел од табелата во Премиерлигата, кај лидерот во Англија гостува незгодниот Тотенхем. Тренерот на „петлите“ Маурисио Покетино смета дека конечно е време некој да му застане на патот на Сити и дека ...

Покетино: Сакам да играм против Гвардиола, ќе ги добиеме...

Н.Македонија - 14.12.2017

Покетино: Сакам да играм против Гвардиола, ќе ги добиеме Менаџерот на Тотенхем, Маурицио Покетино, пред саботниот дуел со Манчестер Сити смета дека неговиот тим може да дојде до победата над лидерот на табелата. - Одиме со намера да ги победиме.

Мурињо уште верува дека може до трофејот во Премиер лигата

+инфо - 14.12.2017

Јунајтед синоќа го победи Борнмут со 1:0 со голот на Ромелу Лукаку. Менаџерот на Манчестер Јунајтед Жозе Мурињо смета дека неговиот тим сè уште има шанса за титулата во Премиер лигата. „Црвените Ѓаволи“ заостануваат 11 бода зад градскиот ривал и ...

ВИДЕО: Азар со овој гест го воодушеви целиот свет

Спортски - 14.12.2017

Челзи во 17. коло од англиската Премиер лига стигна до рутинска победа над Хадерсфилд со 1:3, а она што Еден Азар го направи по натпреварот е навистина одлично. Одличен натпревар одигра Вилијан , кој постигна еден гол и запиша две асистенции, ...

Озил подготвен за повторна соработка со Мурињо

СуперСпорт - 14.12.2017

Како што пишуваат медиумите на Островот, Месут Озил е подготвен да ја одбие понудата од Барселона затоа што преферира да ја обнови соработката со Жозе Мурињо. 29 годишниот фудбалер веќе го одби новиот понуден договор за да остане на „Емирати“ затоа ...

Мурињо: Битката за титулата не е завршена, да беше така, сега ќе бев на одмор во Бразил

24Фудбал - 14.12.2017

Португалскиот стратег не се откажува од трката со Манчестер Сити, иако загуби голема битка пред своја публика. Синоќа Манчестер јунајтед обезбеди минимален триумф над Борнмут со голот на Лукаку, и на некој начин ја продолжи трката за титулата со ...

Венгер разочаран по ремито со Вест Хем

+инфо - 14.12.2017

- Го имавме поседот на топката, но на крајот можевме и да изгубиме - изјави Венгер. Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер изјави дека е разочаран од резултатот 0: 0, кој неговиот тим го постигна при гостувањето кај Вест Хем во дуелот од 17 коло на ...

Озил НЕ останува во Арсенал, во игра Јунајтед и Барса, Германецот им постави услов на Каталонците!

Спортски - 14.12.2017

Според пишувањето на шпанските медиуми, Месут Озил поставил ултиматум до тимот на Барселона. Тој во последно време се поврзува со трансфер во два клуба, останувањето во Арсенал во овој момент не е опција.

Голот на Орие синоќа ги засени сите голови во Премиер лигата

Точка - 14.12.2017

Фудбалерите на Тотенхем славеа со 2:0 против екипата на Брајтон во рамките на 17-то коло од англиската Премиер лига. Иако се чинеше дека во првото полувреме нема да има голови, во 40-та минута од натпреварот на сцена настапи Серџ Ориер кој што ...

Сити ќе го замени „Најк“ со „Пума“ за нов милионски договор

Gol.mk - 14.12.2017

Дресот на Манчестер Сити за новата сезона нема да биде дизајниран од „Најк“ туку од „Пума“, што ќе ја доближи екипата на Пеп Гвардиола до спонзорските договори на Манчестер Јунајтед, Барселона и Челзи.

Погоди, но не прослави: Лукаку им испрати порака на неблагодарните навивачи на Јунајтед

Спортклуб - 14.12.2017

Критиките што ги доби по мечот против Манчестер Сити влијаеја на расположението на Ромелу Лукаку. На синоќешниот натпревар против Борнемут, белгискиот репрезентативец го постигна победничкиот гол, но не го прослави во свој стил.

Лукаку не го прослави голот за победа на Манчестер јунајтед, а со тоа испрати јасна порака (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.12.2017

Белгиецот очигледно е доста погоден од критиките на фановите на тимот од Олд Трафорд. Манчестер јунајтед синоќа обезбеди минимална победа од 1-0 во дуелот против Бурнемаут пред своја публика, а единствениот гол на мечот беше дело на Ромелу Лукаку.

Гест за пофалба – Азар го изненади Вилиjан

Екипа - 14.12.2017

Челси во 17.коло од англиската Премиер лига славеше рутинска победа над Худерсфилд (1-3), а Еден Азар после натпреварот го направи потегот на денот. Белгискиот фудбалер го изненади својот клупски колега Оскар Вилиан, отстапувајќи му ја наградата за ...

Светот му се поклонува на Пеп: Гвардиола каде отиде, таму рекорд постави!

Sport 1 - 14.12.2017

Манчестер сити се прошета до Велс и лесно и убедливо го победи Свонси со 4-1 за да ја забележи 15-та победа во низа и уште еднаш да потврди дека во моментов во англиската Премиерлига е за две класи подобар тим од било кој друг ривал.

Машинеријата на Гвардиола продолжува да гази...

Точка - 14.12.2017

Фудбалерите на Манчестер Сити синоќа славеа на гостувањето кај Свонси со 4:0 во рамките на 17-то коло од англиската Премиер лига. После големата победа на „Олд Трафорд“ против градскиот ривал Јунајтед, избраниците на Пеп Гвардиола не сопреа тука - ...

Манчестер Сити сруши голем рекорд, 15. победа по ред во Премиерлигата (ВИДЕО)

МКД - 13.12.2017

Манчестер Сити со 4-0 победи на гостувањето кај Свонси и го забележа 15. триумф по ред во Премиерлигата што претставува нов рекорд по бројот на последователни победи. По триумфот на Олд Трафорд, Манчестер Сити запиша нови три бода, овој пат над ...

Машината на Гвардиола продолжува да меле

СуперСпорт - 13.12.2017

Фудбалерите на Манчестер Сити вечерва го совладаа тимот на Свонси со високи 4:0 во рамките од 17. коло од Премиер лигата. Победи обезбедија и Евертон, Лестер, Манчестер Јунајтед додека Арсенал и Ливерпул киксираа и не успеаја да ги победат Вест Хем ...

Гвардиола ги руши сите рекорди, каде и да се најде во моментот…

Спортски - 13.12.2017

Манчестер Сити денес лесно излезе на крај со Свонси, славеа со 0:4 на гостувањето и така дојдоа со 15 во низа победа во Премиер лигата. Ова значи дека е соборен рекорд во Премиер лигата по бројот на триумфи во низа на некој тим, а Пеп Гвардиола , ...

Голем рекорд за Пеп: По Барселона и Баерн Минхен, Гвардиола брутален и со Манчестер Сити

Спортклуб - 13.12.2017

Она што го остварува Пеп Гвардиола во екипите каде менаџира, ретко на кого му успеало во повеќе клубови, а статистиката е најдобар показател за шпанскиот стратег. Манчестер Сити вечерва оствари рекордна 15 победа по ред во Англија, што Гвардиола го ...

Манчестер Сити граби кон титулата

Нетпрес - 14.12.2017

Фудбалерите на Манчестер Сити продолжуваат со големи чекори кон шампионската титула откао во средбата од 17-то коло на англиската Премиершип на гостувањето го совладаа Совнси Сити со 4:0, постигнувајќи ја 15-та последователна победа.

Сити за две класи над сите, Арсенал и Ливерпул пак кикснаа (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.12.2017

Фудбалерите на Манчестер сити ја продолжија неверојатна серија и газат сѐ пред себе во англиската Премиерлига. Вечерва славеше и нивниот градски ривал, а Арсенал и Ливерпул ремизиираа против екипи од долниот дел на табелата.