TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФИБА: Евролигата пропушти златна шанса за решавање на проблемите!

Gol.mk - 07.10.2017

По одлуката на раководните луѓе на Евролигата да не ги прифатат промените за играње на две кола во вторник, по барање на ФИБА заради квалификациите за Мундобаскетот, со официјално соопштение излегоа и од Светската кошаркарска куќа (ФИБА).

Војната продолжува - Евролигата го одби предлогот на ФИБА

Sport 1 - 06.10.2017

Челниците и клубовите од Евролигата го одбија предлогот на ФИБА за промена на календарот на натпреварувањето. На состанокот во петокот кој се одржа во Барселона, клубовите и членовите на Евролигата не го поддржаа предлогот на Светската кошаркарска ...

Евролига го одби предлогот за календарот, ФИБА разочарана

А1 On - 06.10.2017

На денешниот состанок одржан во Барселона, Евролигата го одбила предлогот за промена на натпреварувачкиот календар изнесен од ФИБА. Светската кошаркарска федерација претходно одлучи да ги помести термините за натпреварите во квалификациите за ...

Евролига ја одби ФИБА

SportMedia - 06.10.2017

Евролига нема да направи отстапки. На состанокот на најелитното европско клупско натпреварување, кој заврши пред малку, челниците и клубовите не го прифатија предлогот на ФИБА за промена на натпреварувачкиот календар.

Кој е кралот на Евролигата, или кој ќе биде? (ВИДЕО)

SportMedia - 06.10.2017

Евролигашката сезона започнува, а маркетинг службата на најсилното европско натпреварување ја дочекува со сјајно одработен спот. Видео материјал во кој најголемите звезди на европската кошарка се во улога на рапери, кои „одработуваат" и една нова ...

Антиќ: Чекав десет години за повторно да ги почувствувам овие овации и атмосфера

Gol.mk - 06.10.2017

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ со десет поени зад своето име дебитираше во првиот меч за Црвена Зведа по неговата преселба од Фенербахче. По победата над Мега Лекс, тој беше одушевен од атмосферата во „Пионир“ и изјави дека е пресреќен што после ...

Раководството на АБА ригорозно: Казна за МЗТ Скопје поради фрлени предмети на теренот

Дерби - 06.10.2017

Спортскиот директор на АБА-лигата, Жарко Чабаркапа, го казни македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром со 1.000 евра и тоа поради „фрлање тврди предмети кои може да предизвикаат повреди“ според член 73.3 од пропозициите на регионалното ...

МЗТ дел од историјата: АБА почна со рекорден просек и со куп скинати мрежички

Sport 1 - 06.10.2017

Првите две кола од кошаркарската АБА-лига дефинитивно влегуваат во историјата на ова натпреварување како убедливо најефикасни во досегашните 17 изданија на лигата во која учествуваат најдобрите екипи од просторот на поранешна СФР Југославија.

Фиба прифати дел од забелешките на федерациите: Се преместува денот за одигрување квалификации

Дерби - 06.10.2017

ФИБА успеа да се надмине себеси и да прифати дел од забелешките на федерациите во врска со конфликтот со Евролигата и распоредот на натпреварите преку поместување на европските квалификации за претстојното СП кое треба да се одржи во 2019.

Евролига го одби предлогот за календарот, ФИБА разочарана

Канал5 - 06.10.2017

На денешниот состанок одржан во Барселона, Евролигата го одбила предлогот за промена на натпреварувачкиот календар изнесен од ФИБА. Светската кошаркарска федерација претходно одлучи да ги помести термините за натпреварите во квалификациите за ...

Антиќ: 10 години чекав повторно да ги слушнам овие навивачи!

Спортски - 05.10.2017

Македонскиот интернационалец Перо Антиќ вчера по втор пат дебитираше за Црвена Звезда во официјален натпревар. Антиќ со 10 поени му помогна на тимот во победата, а потоа изјави дека 10 години чекал за повторно да ги слушне навивачите на тој клуб.

Антиќ: Младите мораат да ме слушаат, чувам безбол палка

Спортски - 05.10.2017

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ вчера ги забележа првите минути и поени во неговиот втор мандат во Црвена Звезда која славеше над Мега Бемакс со резултат 90:80. Антиќ во овој натпревар успеа да постигне 10 поение и од три обиди постигна четири ...

Интервјуто на Антиќ го прекина неговиот стар ривал, погледнете ја реакцијата на Перо (Видео)

Спортски - 05.10.2017

Антиќ по завршувањето на натпреварот против Мега Бемакс очекувано беше одлично расположен, а додека ја даваше изјавата за спрските медиуму му пријде трнерот на Бемакс, Дејан Милојевиќ со кого своевремено водеше голема борба во првиот мандат на Антиќ ...

Игрите може да започнат – Европските гиганти подготвени за новата сезона во Евролигата

Екипа - 05.10.2017

Сцената е подготвена, претставата може да започне – Ѕвездите на Евролигата испеаја хип-хоп песна како најава дека за новата сезона во најелитното клупско натпреварување на стариот континент.

И МКФ ќе има проблем, пред се со авио-транспортот

SportMedia - 05.10.2017

Од Евролигата најавија дека уште во текот на денот, во Барселона, ќе одржат состанок со претставници на сите клубови и ќе дадат одговор дали најновата понуда на ФИБА е прифатлива. Компромисот што треба да го направат евролигашите е две кола, по едно ...

Жељко Обрадовиќ: ФИБА не мисли на играчите и Евролигата!

Gol.mk - 05.10.2017

Најтрофејниот кошаркарски тренер, Жељко Обрадовиќ, повторно изнесе низа критики на адреса на Светската кошаркарска куќа (ФИБА), поради проблемите со настапите на кошаркарите за своите репрезентации.

ЕВРОЛИГАТА СЕ ШИРИ: Поканите патуваат за Германија и Франција?

SportMedia - 05.10.2017

На седницата закажана за утре, Евролигата ќе треба тоа да го потврди и како официјално, проширувањето на најсилното европско клупско натпреварување. Согласно со најавите, од следната натпреварувачка сезона 2018/2019, наместо досегашните 16.

Антиќ за Црвена звезда: Би сакал ваков проект и во Македонија

Макфакс - 05.10.2017

Македонскиот интернационалец Перо Антиќ за српските медиуми рекол дека би сакал во Македонија да постои проект каков што е Црвена звезда. Искусниот крилен центар синоќа дебитираше за Црвена звезда, во која се врати по една деценија.

Се шири кошаркарската Евролига, Баерн добива „А“ лиценца

Макфакс - 05.10.2017

Од сезоната 2018/2019 во Евролигата наместо досегашните 16 екипи ќе играат 18 тимови. Специјални покани за ова престижно натпреварување ќе добијат минхенски Баерн и шампионот на Франција, објави престижниот кошаркарски портал „Спортандо“.

Специјална најава за Евролигата-„Game On“: Кралот Спанулис доби одговор од Дончиќ, Мистер Датоме е подготвен за одбрана ...

Дерби - 05.10.2017

Наредната седмица започнува новата сезона во најквалитетното кошаркарско натпреварување на стариот континет Евролигата, па во пресрет на првите возбудувања закажани за 12 и 13 октомври промовирана беше новата хип-хоп песна „Game On” во која ...

Баерн Минхен и првакот на Франција од идната сезона во Евролигата

Спортклуб - 05.10.2017

Конечно, германскиот гигант Баерн Минхен се чини дека ќе дочека да заигра во најпрестижното европско клупско натпреварување, Евролигата. Оваа информација утрово ја пласира престижниот специјализиран сајт за кошарка, „Спортандо“ кој открива дека ...

Два натпревари за комплетирање на 2.коло во АБА

Алфа - 05.10.2017

Во регионалното кошаркарско натпреварување АБА лигата со денешните два натпревари се комплетира 2. коло. Во Загреб, Цибона е домаќин на Олимпина, натпревар кој стартува од 18:00 часот додека два часа подоцна се среќаваат Игокеа и Будуќност.

Раководството на АБА ригорозно: Казна за МЗТ Скопје поради фрлени предмети на теренот

Точка - 06.10.2017

Спортскиот директор на АБА-лигата, Жарко Чабаркапа, го казни македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром со 1.000 евра и тоа поради „фрлање тврди предмети кои може да предизвикаат повреди“ според член 73.3 од пропозициите на регионалното ...

На Македонија и треба проект како Црвена звезда

Вечер - 05.10.2017

Се надевам еден ден и во Македонија ќе има проект како овој на Црвена звезда, изјави Антиќ, кој на своето деби за Црвена звезда забележа десет поени Најдобриот македонски кошаркарар, Перо Антиќ по враќањето во Црвена звезда го запиша и официјалното ...

Сакам да бидам најдобар плејмејкер во Евролигата

Вечер - 05.10.2017

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Џордан Теодор, изјави дека има големи очекувања во пресерет дебитанстската сезона во најквалитетното кошаркарско натпреварување Евролигата. Тој првпат во својата кариера тој ќе игра во елитното кошаркарско ...

ФИБА ги смени термините за квалификациските натпревари

Sport M - 05.10.2017

Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) ги промени термините за Мундијалските квалификации во ноември и февруари. Спорни беа таканаречените „прозорци“ и неможноста играчите од НБА и од Евролигата да бидат со национални тимови.

Фиба прифати дел од забелешките на федерациите: Се преместува денот за одигрување квалификации

Точка - 06.10.2017

ФИБА успеа да се надмине себеси и да прифати дел од забелешките на федерациите во врска со конфликтот со Евролигата и распоредот на натпреварите преку поместување на европските квалификации за претстојното СП кое треба да се одржи во 2019.

Антиќ за Црвена звезда: Би сакал ваков проект и во Македонија

Точка - 05.10.2017

Македонскиот интернационалец Перо Антиќ за српските медиуми рекол дека би сакал во Македонија да постои проект каков што е Црвена звезда. Искусниот крилен центар синоќа дебитираше за Црвена звезда, во која се врати по една деценија.

Се шири кошаркарската Евролига, Баерн добива „А“ лиценца

Точка - 05.10.2017

Од сезоната 2018/2019 во Евролигата наместо досегашните 16 екипи ќе играат 18 тимови. Специјални покани за ова престижно натпреварување ќе добијат минхенски Баерн и шампионот на Франција, објави престижниот кошаркарски портал „Спортандо“.

ФИБА најде решение

Вечер - 05.10.2017

Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) ги промени термините за мундијалските квалификации во ноември и февруари Спорни беа таканаречените „прозорци" и неможноста играчите од НБА и од Евролигата да бидат со национални тимови.

ФИБА со нови термини за квалификациските натпревари

ЗаЗабава - 06.10.2017

ФИБА ги промени термините за Мундијалските квалификации во ноември и февруари. Спорни беа таканаречените „прозорци“ и неможноста играчите од НБА и од Евролигата да бидат со национални тимови.