TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОН бараат целосна имплементација на договорот меѓу Србија и Косово

Алсат-М - 14.11.2017

По изборите во Косово време е да почне имплементирањето на договорот од Брисел меѓу Белград и Приштина, кој досега не е спроведен во целост, изјави денеска во Њујорк, раководителот на Мисијата на Обединетите нации на Косово (УНМИК), Захир Танин при ...

Харадинај: До 2020-та Косово во НАТО

Алсат-М - 14.11.2017

Косово наскоро ќе има своја армија во соработка со НАТО, a до 2020-та година, се планира оваа земја да стане членка на Алијансата, смета косовскиот државен врв. На меѓународната конференција „НАТО и Западниот Балкан“ што се одржа во Приштина, ...

Тачи: Верувам дека во 2018 ќе биде потпишан историскиот договор со Србија

ТВ21 - 14.11.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави денеска оти верува дека следната година со Србија ќе биде потпишан договор за нормализација и помирување, како и дека 2018. може да биде одлучувачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан.

Харадинај самоуверен: Косово до 2020 ќе влезе во НАТО и ќе добие своја војска

Поглед - 14.11.2017

На меѓународната конференција „НАТО и Западниот Балкан“ што се одржа во Приштина, премиерот на Косово, Рамуш Харадинај додаде дека до крајот на оваа деценија, државата ќе стане дел од НАТО, откако претходно ќе се зачлени во програмата Партнерство за ...

Харадинај: Како партнер на НАТО, Косово заслужува своја армија

Макфакс - 14.11.2017

Како партнер на НАТО, Косово заслужува своја армија, изјави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, говорејќи во рамки на конференцијата “НАТО и Западен Балкан: Регионална динамика во ерата на предизвиците на глобалната безбедност”, којашто се одржува ...

Тачи: 2018 е решавачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан

А1 On - 14.11.2017

Следната 2018 година може да биде решавачка за евроатлантската перспектива на Западниот Балкан и тоа ќе зависи од подготвеноста во регионот за надминување на отворените проблеми, оцени синоќа во Приштина косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: 2018 е решавачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан

Локално - 14.11.2017

Следната 2018 година може да биде решавачка за евроатлантската перспектива на Западниот Балкан и тоа ќе зависи од подготвеноста во регионот за надминување на отворените проблеми, оцени синоќа во Приштина косовскиот претседател Хашим Тачи.

Хоџај: Дијалогот меѓу Белград и Приштина не може да трае бесконечно

Р.С.Европа - 13.11.2017

Дијалогот меѓу Белград и Приштина треба да има краен рок, наместо да трае „засекогаш“, изјави косовскиот заменик-премиер Енвер Хоџај, додавајќи дека резултатот од овие преговори би требало да биде „членство на Косово во ОН и меѓународно признавање“.

Хоџај: Резултат од дијалогот помеѓу Белград и Приштина треба да биде членство на Косово во ОН

А1 On - 13.11.2017

Разговорите помеѓу Белград и Приштина мора да имаат краен рок, смета косовскиот заминк-премиер Енвер Хоџај. Според него, резутлтат од преговорите треба да биде членство на Косово во ОН и меѓународно признавање и дека освен Владата во дијалогот треба ...

ОН бараат целосна имплементација на договорот меѓу Србија и Косово

+инфо - 14.11.2017

Сите страни мора да ја одиграат својата улога, изјави Танин на седницата на Советот за безбедност на ОН посветена на Косово. По изборите во Косово време е да почне имплементирањето на договорот од Брисел меѓу Белград и Приштина, кој досега не е ...

Хоџај: Дијалогот меѓу Белград и Приштина не може да трае бесконечно...

Н.Македонија - 13.11.2017

Хоџај: Дијалогот меѓу Белград и Приштина не може да трае бесконечно Дијалогот меѓу Белград и Приштина треба да има краен рок, наместо да се трае „засекогаш“, изјави косовскиот заменик-премиер Енвер Хоџај, додавајќи дека резултатот од овие преговори ...

Тачи: Верувам дека во 2018. ќе биде потпишан историскиот договор со Србија

+инфо - 14.11.2017

Хашим Тачи изјави денеска оти верува дека следната година со Србија ќе биде потпишан договор за нормализација и помирување. Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави денеска оти верува дека следната година со Србија ќе биде потпишан договор за ...

Харадинај: Како партнер на НАТО, Косово заслужува своја армија

Вечер - 14.11.2017

Како партнер на НАТО, Косово заслужува своја армија, изјави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, говорејќи во рамки на конференцијата “НАТО и Западен Балкан: Регионална динамика во ерата на предизвиците на глобалната безбедност”, којашто се одржува ...

Тачи: 2018 е решавачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан

Орбис - 14.11.2017

Следната 2018 година може да биде решавачка за евроатлантската перспектива на Западниот Балкан и тоа ќе зависи од подготвеноста во регионот за надминување на отворените проблеми, оцени синоќа во Приштина косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: 2018 е решавачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан

+инфо - 14.11.2017

Според Тачи, Косово се соочува со парадокси од посебен вид, бидејќи без сомнеж е „најпроевропска, најпро-НАТО и најпроамериканска држава. Следната 2018 година може да биде решавачка за евроатлантската перспектива на Западниот Балкан и тоа ќе зависи ...

Хоџај: Резултат од дијалогот помеѓу Белград и Приштина треба да биде членство на Косово во ОН

Орбис - 13.11.2017

Разговорите помеѓу Белград и Приштина мора да имаат краен рок, смета косовскиот заминк-премиер Енвер Хоџај. Според него, резутлтат од преговорите треба да биде членство на Косово во ОН и меѓународно признавање и дека освен Владата во дијалогот треба ...

ОН бараат целосна имплементација на договорот меѓу Србија и Косово...

Н.Македонија - 14.11.2017

ОН бараат целосна имплементација на договорот меѓу Србија и Косово По изборите во Косово време е да почне имплементирањето на договорот од Брисел меѓу Белград и Приштина, кој досега не е спроведен во целост, изјави денеска во Њујорк, раководителот ...

Хоџај: Дијалогот меѓу Белград и Приштина не може да трае бесконечно

Алсат-М - 13.11.2017

Дијалогот меѓу Белград и Приштина треба да има краен рок, наместо да се трае „засекогаш“, изјави косовскиот заменик-премиер Енвер Хоџај, додавајќи дека резултатот од овие преговори би требало да биде „членство на Косово во ОН и меѓународно ...

Тачи: Верувам дека во 2018. ќе биде потпишан историскиот договор со Србија

Локално - 14.11.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави денеска оти верува дека следната година со Србија ќе биде потпишан договор за нормализација и помирување, како и дека 2018. може да биде одлучувачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан.

Харадинај: Како партнер на НАТО, Косово заслужува своја армија

Точка - 14.11.2017

Како партнер на НАТО, Косово заслужува своја армија, изјави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, говорејќи во рамки на конференцијата „НАТО и Западен Балкан: Регионална динамика во ерата на предизвиците на глобалната безбедност”, којашто се одржува ...

Тачи: 2018 е решавачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан...

Н.Македонија - 14.11.2017

Тачи: 2018 е решавачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан Следната 2018 година може да биде решавачка за евроатлантската перспектива на Западниот Балкан и тоа ќе зависи од подготвеноста во регионот за надминување на отворените ...

Хоџај: Резултат од дијалогот помеѓу Белград и Приштина треба да биде членство на Косово во ОН

Локално - 13.11.2017

Разговорите помеѓу Белград и Приштина мора да имаат краен рок, смета косовскиот заминк-премиер Енвер Хоџај. Според него, резутлтат од преговорите треба да биде членство на Косово во ОН и меѓународно признавање и дека освен Владата во дијалогот треба ...

Хоџај: Дијалогот меѓу Белград и Приштина не може да трае бесконечно

Сител - 13.11.2017

Дијалогот меѓу Белград и Приштина треба да има краен рок, наместо да се трае „засекогаш“, изјави косовскиот заменик-премиер Енвер Хоџај, додавајќи дека резултатот од овие преговори би требало да биде „членство на Косово во ОН и меѓународно ...

Тачи: Верувам дека во 2018 година ќе биде потпишан историскиот договор со Србија

Телевизија Нова - 14.11.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави денеска оти верува дека следната година со Србија ќе биде потпишан договор за нормализација и помирување, како и дека 2018. може да биде одлучувачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан.

Харадинај: Косово заслужува да има сопствена армија

Поглед - 14.11.2017

Како партнер на НАТО, Косово заслужува да има сопствена армија, изјави премиерот на земјата Рамуш Харадинај. Тој ја даде изјавата во рамките на конференцијата “НАТО и Западен Балкан: Регионална динамика во ерата на предизвиците на глобалната ...

Тачи: 2018 е решавачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан

Алфа - 14.11.2017

Следната 2018 година може да биде решавачка за евроатлантската перспектива на Западниот Балкан и тоа ќе зависи од подготвеноста во регионот за надминување на отворените проблеми, оцени синоќа во Приштина косовскиот претседател Хашим Тачи.

Тачи: Следната година ќе биде решавачка за евроатланската перспектива на државите од Западен Балкан

Newsroom - 14.11.2017

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска изјави дека верува ти следната година со Србија ќе биде потпишан договор за нормализација и помирување, како и дека 2018 може да биде решавачка за евроатланската перспектива на државите од Западен Балкан.

Тачи: Верувам дека во 2018. ќе биде потпишан историскиот договор со Србија

А1 On - 14.11.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави денеска оти верува дека следната година со Србија ќе биде потпишан договор за нормализација и помирување, како и дека 2018. може да биде одлучувачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан.

Харадинај: Како партнер на НАТО, Косово заслужува да има армија

Стандард - 14.11.2017

Како партнер на НАТО, Косово заслужува да има сопствена армија, изјави премиерот на земјата Рамуш Харадинај. Тој ја даде изјавата во рамките на конференцијата „НАТО и Западен Балкан: Регионална динамика во ерата на предизвиците на глобалната ...

Тачи: Верувам дека во 2018. ќе биде потпишан историскиот договор со Србија

Сител - 14.11.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави денеска оти верува дека следната година со Србија ќе биде потпишан договор за нормализација и помирување, како и дека 2018. може да биде одлучувачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан.