TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба

Макфакс - 15.11.2017

Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба. Мерните станици во градот покажаа опасно висока загаденост на воздухот со ПМ10 честички. Слична беше ситуацијата и во други делови од државата, реагира опозицијата.

Загадувањето на воздухот влезе во Советот на општина Битола

Тера - 14.11.2017

Сега предлагач на одредени мерки беше опозициската ВМРО ДПМНЕ, партија на која вчера на седницата и беше забележано дека тоа што сега го предлагале имале шанса да го исполнат додека биле на власт.

Високо загадување со ПМ 2,5 во центарот на Битола

Тера - 14.11.2017

Денеска во 11 часот мерните инструменти на министерството за животна средина во Битола покажаа загадување на воздухот во Битола. Мерната станица Битола 1 во индустрискиот дел на градот покажа ниско загадување со ПМ10 честичките.

Шилегов допрва ќе прави стратегии за загадениот воздух

Макфакс - 14.11.2017

Мерните станици за квалитет на воздухот на Министерството за животна средина и просторно планирање изминатите денови покажуваат високи концентрации на ПМ10 честичките. Изминатите денови најзагаден беше воздухот во Лисиче.

Загадувањето се поголемо - бројот на респираторни заболувања расте

Алфа - 14.11.2017

Тетово, Скопје и Битола и натаму се на врвот според аерозагадувањето. Изминатиов период вредноста на ПМ 10 честичките е речиси постојано над дозволената граница. Тетово, Скопје и Битола и натаму се на врвот според аерозагадувањето.

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов и Богоев ги стартуваа мандатите со сечење дрва, загаденоста урива рекорди

А1 On - 14.11.2017

„Болниците се преполни со пациенти со респираторни заболувања, а последиците од загадениот воздух се повеќе ги чувствуваат и децата и возрасните. Единствен спас граѓаните гледаат во затварање во сопствените домови.

Google врши мапирање на загадувањето на воздухот во Калифорнија

Порта 3 - 14.11.2017

Автомобили од Google Street Maps го следат загадувањето на воздухот во Калифорнија. Новата кампања е започната со цел добивање на подетални податоци за загадувањето и попрецизна анализа на ефектите од загадувањето.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба

Вечер - 15.11.2017

Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба. Мерните станици во градот покажаа опасно висока загаденост на воздухот со ПМ10 честички. Слична беше ситуацијата и во други делови од државата, реагира опозицијата.

Шилегов: Граѓаните да се откажат од некои привилегии за да дишат чист воздух

24 Вести - 13.11.2017

Општина Аеродром – една од најголемите скопски општини. Над 70 000 жители кои живеат тука секоја зима се гушат во чадот и маглите. Како температурите паѓаат така загаденоста се зголемува. И оваа зима истиот проблем.

Загадувањето на воздухот и натаму ги вознемирува граѓаните

Алсат-М - 13.11.2017

И денеска високо ниво на загаден воздухот во многу општини на земјата. Според мерните станици на Министерството за животна средина, голема концентрација на честичките ПМ 10 и ПМ 2,5 имаше во општина Тетово, Кичево, Куманово, Центар, Гази Баба и ...

Јанкулоска се јави, се угушила од загадениот воздух!

Фокус - 13.11.2017

„Македонија се угуши. Дојде живот“. Овој фејсбук статус во петокот го објави екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, кој постираше и табела на која се гледаа алармнтно загадениот воздух во Битола и делови на Скопје.

Чист воздух за најмладите – донација од Ротари за градинката „13-ти Ноември“

А1 On - 13.11.2017

Ротари клубот Скопје – Камен Мост денеска на Денот на ослободување на Скопје, донираше 12 прочистувачи на воздух за децата од центарската градинка „13-ти Ноември“. Загадениот воздух убива околу 6.5 милиони луѓе годишно и со тоа предизвикува поголема ...

Прилепчани не знаат каков воздух дишат

Слободен Печат - 13.11.2017

Во недостиг на официјални информации, јавноста сѐ погласно шпекулира дека како последица на загадениот воздух се зголемува бројот на канцерогени заболувања. Пишува Зоран Милошески , Прилеп Почетокот на грејната сезона го активираше алармот за ...

Ротари Клуб Скопје Камен Мост донира прочистувачи за воздух во градинките на територијата на општина Центар

Фактор - 13.11.2017

Во рамките на проектот на Ротари Клуб Скопје Камен Мост за намалување на изложеноста на децата на загаден воздух и отровните честички што истиот ги содржи, донирани се 12 уреди за прочистување на воздухот во просториите на градинката “13 Ноември“ – ...

Лисиче со најзагаден воздух

МК News - 13.11.2017

Во Лисиче вчера воздухот бил загаден 10 пати над дозволеното. мерните станици регистрирале зголемено аерозагадување во сите скопски општини, но и во повеќе градови во државата. Мерките на надлежните засега се само во најава.

Донирани прочистувачи на воздух за градинката „13-ти Ноември“

Слободен Печат - 13.11.2017

Градинката „13-ти Ноември“ во општина Центар денеска доби донација од 12 прочистувачи на воздух од Ротари клубот Скопје – Камен Мост, по повод Денот на ослободување на Скопје. Како што информираат од општина Центар, градоначалникот Саша Богдановиќ ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се трујат од загаденоста, СДС не превзема ништо

Вечер - 13.11.2017

Владата на СДС и градоначалниците не презедоа ништо за да ги заштитат граѓаните од загадениот воздух, критикува опозицијата преку соопштение. „Владата на СДС ветуваше чист воздух, а граѓаните секојдневно се трујат со воздух позагаден од кога било.

Загадувањето ја задушило Јанкуловска

Репортер - 13.11.2017

Поранешната министерка за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкуловска, на својот фејсбук-профил напиша „Македонија се задуши. Дојде живот“. За да појасни колку е лоша ситуацијата, Јанкуловска постираше и табела на која се гледа алармантно ...

Пред изборите со план, по нив со тактизирање – Шилегов сега ги прави стратегиите за загадениот воздух

Вечер - 14.11.2017

Мерните станици за квалитет на воздухот на Министерството за животна средина и просторно планирање изминатите денови покажуваат високи концентрации на ПМ10 честичките. Изминатите денови најзагаден беше воздухот во Лисиче.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на Заев 6 месеци ништо не стори против загадувањето, а го укина Денот на дрвото

МКД - 14.11.2017

Болниците се преполни со пациенти со респираторни заболувања, а последиците од загадениот воздух се повеќе ги чувствуваат и децата и возрасните. Единствен спас граѓаните гледаат во затварање во сопствените домови.

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо владата на СДС која веќе 6 месеци е на власт да преземе чекори кон подобрување на квалитетот на ...

Курир - 15.11.2017

Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба. Мерните станици во градот покажаа опасно висока загаденост на воздухот со ПМ10 честички. Слична беше ситуацијата и во други делови од државата.

Јанкулоска се јави, се угушила од загадениот воздух, граѓаните ја “растргнаа” со коментари

iPortal - 13.11.2017

„Македонија се угуши. Дојде живот“. Овој фејсбук статус во петокот го објави екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, кој постираше и табела на која се гледаа алармнтно загадениот воздух во Битола и делови на Скопје.

Чист воздух за најмладите, донација од Ротари за градинката „13 Ноември“

+инфо - 13.11.2017

Овие уреди кои ќе бидат поставени во сите 12 простории за престој на децата во училиштето. Ротари клубот Скопје – Камен Мост денеска на Денот на ослободување на Скопје, донираше 12 прочистувачи на воздух за децата од центарската градинка „13-ти ...

Прилепчани не знаат каков воздух дишат

10без10 - 14.11.2017

Во недостиг на официјални информации, јавноста сѐ погласно шпекулира дека како последица на загадениот воздух се зголемува бројот на канцерогени заболувања - пишува Слободен Печат . Почетокот на грејната сезона го активираше алармот за драстичното ...

Ротари Клуб Скопје Камен Мост донира прочистувачи за воздух во градинките на територијата на општина Центар

Точка - 13.11.2017

Во рамките на проектот на Ротари Клуб Скопје Камен Мост за намалување на изложеноста на децата на загаден воздух и отровните честички што истиот ги содржи, донирани се 12 уреди за прочистување на воздухот во просториите на градинката “13 Ноември“ – ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ветуваше чист воздух, а граѓаните секојдневно се трујат

Точка - 13.11.2017

Владата на СДС ветуваше чист воздух, а граѓаните секојдневно се трујат со воздух позагаден од кога било. Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање, регистрираат се повисоки концентрации на ПМ10 честичките.

Шилегов допрва ќе прави стратегии за загадениот воздух

Точка - 14.11.2017

Мерните станици за квалитет на воздухот на Министерството за животна средина и просторно планирање изминатите денови покажуваат високи концентрации на ПМ10 честичките. Изминатите денови најзагаден беше воздухот во Лисиче.

ВМРО-ДПМНЕ: Цели градови се гушат во смог, а ветувањата на СДС доживуваат фијаско- наместо почист воздух, нивото на ...

Курир - 14.11.2017

Болниците се преполни со пациенти со респираторни заболувања, а последиците од загадениот воздух се повеќе ги чувствуваат и децата и возрасните. Единствен спас граѓаните гледаат во затварање во сопствените домови.

ВМРО-ДПМНЕ: Последиците од загадениот воздух секој ден се повеќе ги чувствуваме

Канал5 - 15.11.2017

Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба. Мерните станици во градот покажаа опасно висока загаденост на воздухот со ПМ10 честички. Слична беше ситуацијата и во други делови од државата.

Чист воздух за најмладите – донација од Ротари за градинката „13-ти Ноември“

Орбис - 13.11.2017

Ротари клубот Скопје – Камен Мост денеска на Денот на ослободување на Скопје, донираше 12 прочистувачи на воздух за децата од центарската градинка „13-ти Ноември“. Загадениот воздух убива околу 6.5 милиони луѓе годишно и со тоа предизвикува поголема ...

Ротари Клуб Скопје Камен Мост донира прочистувачи за воздух во градинките на територијата на општина Центар

Бизнис Вести - 13.11.2017

Во рамките на проектот на Ротари Клуб Скопје Камен Мост за намалување на изложеноста на децата на загаден воздух и отровните честички што истиот ги содржи, донирани се 12 уреди за прочистување на воздухот во просториите на градинката “13 Ноември” – ...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов и Богоев ги стартуваа мандатите со сечење на дрва низ градот

Стандард - 13.11.2017

„Владата на СДСМ ветуваше чист воздух, а граѓаните секојдневно се трујат со воздух позагаден од кога било. Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање, регистрираат се повисоки концентрации на ПМ10 честичките“, велат ...

Шилегов допрва ќе прави стратегии за загадениот воздух

Sky - 14.11.2017

Мерните станици за квалитет на воздухот на Министерството за животна средина и просторно планирање изминатите денови покажуваат високи концентрации на ПМ10 честичките. Изминатите денови најзагаден беше воздухот во Лисиче.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев за 6 месеци не презеде ништо за намалување на загадувањето на воздухот

Макфакс - 14.11.2017

Болниците се преполни со пациенти со респираторни заболувања, а последиците од загадениот воздух сè повеќе ги чувствуваат и децата и возрасните. Единствен спас граѓаните гледаат во затворање во сопствените домови, се вели во утринското соопштение од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Велес се соочија со еколошка бомба

А1 On - 15.11.2017

„Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба. Мерните станици во градот покажаа опасно висока загаденост на воздухот со ПМ10 честички. Слична беше ситуацијата и во други делови од државата.

Донирани прочистувачи на воздух за децата од градинката „13 Ноември“

Макфакс - 13.11.2017

Ротари клубот Скопје – Камен Мост денеска, на Денот на ослободување на Скопје, донираше 12 прочистувачи на воздух за децата од центарската градинка „13 Ноември“. Загадениот воздух убива околу 6.5 милиони луѓе годишно и со тоа предизвикува поголема ...

Ротари Клуб Скопје Камен Мост донира прочистувачи за воздух во градинките на територијата на општина Центар

Денар - 13.11.2017

Во рамките на проектот на Ротари Клуб Скопје Камен Мост за намалување на изложеноста на децата на загаден воздух и отровните честички што истиот ги содржи, донирани се 12 уреди за прочистување на воздухот во просториите на градинката “13 Ноември“ – ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата и градоначалниците не презедоа ништо за да ги заштитат граѓаните од загадениот воздух

Канал5 - 13.11.2017

СДС лаже. Владата на СДС ветуваше чист воздух, а граѓаните секојдневно се трујат со воздух позагаден од кога било. Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање, регистрираат се повисоки концентрации на ПМ10 честичките.

Шилегов допрва ќе прави стратегии за загадениот воздух

Либертас - 14.11.2017

Мерните станици за квалитет на воздухот на Министерството за животна средина и просторно планирање изминатите денови покажуваат високи концентрации на ПМ10 честичките. Изминатите денови најзагаден беше воздухот во Лисиче.

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов и Богоев ги стартуваа мандатите со сечење дрва, загаденоста урива рекорди

Орбис - 14.11.2017

„Болниците се преполни со пациенти со респираторни заболувања, а последиците од загадениот воздух се повеќе ги чувствуваат и децата и возрасните. Единствен спас граѓаните гледаат во затварање во сопствените домови.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба

Локално - 15.11.2017

Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба. Мерните станици во градот покажаа опасно висока загаденост на воздухот со ПМ10 честички. Слична беше ситуацијата и во други делови од државата, реагира опозицијата.

Донирани прочистувачи на воздух за децата од градинката „13-ти Ноември“

Вечер - 13.11.2017

Ротари клубот Скопје – Камен Мост денеска на Денот на ослободување на Скопје, донираше 12 прочистувачи на воздух за децата од центарската градинка „13-ти Ноември“. Загадениот воздух убива околу 6.5 милиони луѓе годишно и со тоа предизвикува поголема ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се трујат од загаденоста, СДС не презема ништо

Sky - 13.11.2017

Владата на СДС и градоначалниците не презедоа ништо за да ги заштитат граѓаните од загадениот воздух, критикува опозицијата преку соопштение. „Владата на СДС ветуваше чист воздух, а граѓаните секојдневно се трујат со воздух позагаден од кога било.

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев му е побитен евтиниот популизам, отколку чистиот воздух

Мета - 14.11.2017

Владата на Зоран Заев шест месеци нема превземено ниту еден суштински чекор за прочистување на воздухот, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека наместо почист воздух, градовите се гушат во смог, а „ветувањата на СДС доживуваат фијаско“.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев за 6 месеци не презеде ништо за намалување на загадувањето на воздухот

Вечер - 14.11.2017

Болниците се преполни со пациенти со респираторни заболувања, а последиците од загадениот воздух сè повеќе ги чувствуваат и децата и возрасните. Единствен спас граѓаните гледаат во затворање во сопствените домови, се вели во утринското соопштение од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Велес се соочија со еколошка бомба

Орбис - 15.11.2017

„Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба. Мерните станици во градот покажаа опасно висока загаденост на воздухот со ПМ10 честички. Слична беше ситуацијата и во други делови од државата.

Чист воздух за најмладите во градинката „13-ти Ноември“

Порта 3 - 13.11.2017

Ротари клубот Скопје – Камен Мост денеска на Денот на ослободување на Скопје, донираше 12 прочистувачи на воздух за децата од центарската градинка „13-ти Ноември“. Загадениот воздух убива околу 6.5 милиони луѓе годишно и со тоа предизвикува поголема ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев за 6 месеци не презеде ништо за намалување на загадувањето на воздухот

Точка - 14.11.2017

Болниците се преполни со пациенти со респираторни заболувања, а последиците од загадениот воздух сè повеќе ги чувствуваат и децата и возрасните. Единствен спас граѓаните гледаат во затворање во сопствените домови, се вели во утринското соопштение од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба

Точка - 15.11.2017

Граѓаните на Велес синоќа се соочија со еколошка бомба. Мерните станици во градот покажаа опасно висока загаденост на воздухот со ПМ10 честички. Слична беше ситуацијата и во други делови од државата, реагира опозицијата.

Чист воздух за најмладите – донација од Ротари за градинката „13-ти Ноември“

Нетпрес - 13.11.2017

Ротари клубот Скопје – Камен Мост денеска на Денот на ослободување на Скопје, донираше 12 прочистувачи на воздух за децата од центарската градинка “13-ти Ноември“. Загадениот воздух убива околу 6.5 милиони луѓе годишно и со тоа предизвикува поголема ...