TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најавена кривична пријава против Даут Харадинај

Balkan Insight - 21.04.2017

Невладинa организација од Косово, соопшти дека ќе поднесе кривична пријава против пратеникот Даут Харадинај, поради неговите закани дека на Косово нема да има Срби, доколку неговиот брат, некогашниот премиер, Рамуш Харадинај, биде екстрадиран во ...

Меѓународната заедница нема унифициран став за национализмот...

Н.Македонија - 21.04.2017

Во теоријата, па дури и во политичката практика, тероризмот е оној што како феномен никогаш не добил универзална дефиниција, ниту бил третиран исто или унифицирано од различните држави и влади.

Димитриев: Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи

МРТ - 21.04.2017

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа било од „пријателска ...

Димитриев: Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи

Курир - 21.04.2017

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од Регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни ...

Димитриев за Рама: Социјалист кој најотворено подгрева национализам!

Стандард - 21.04.2017

Техничкиот премиер, Емил Димитриев преку Фејсбук реагираше на недомнешните изјави на премиерот на Албанија, Еди Рама за спојување на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од ...

B92: Хашим Тачи го повтори предупредувањето на Рама за “обединување” на Косово и Албанија, ако можноста за членство во ...

Макфакс - 20.04.2017

Ако Европската Унија ја затвори вратата за Косово, “сите Албанци во регионот ќе живеат во една единствена држава, за да продолжат со интеграцијата во европското семејство”. Ова го изјави претседателот на Косово, Хашим Тачи, пренесува во четвртокот ...

Изјавите на Рама и Тачи предизвикаа реакции во Србија

Алсат-М - 20.04.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, говорејќи за политичките кризи регионот, најави обединување на Албанците во еден простор ако ЕУ и понатаму ги држи затворени вратите за Косово. „Ако Европската унија ги затвори вратите за Косово сите Албанци во ...

Интелектуалци потпишаа петиција против приведувањето на Харадинај

Алсат-М - 20.04.2017

Околу 600 интелектуалци од Косово потпишаа петиција против приведувањето на Рамуш Харадинај во Франција. Хакиф Бајрами, историчар и претставник на петицијата, се надева дека Харадинај ќе биде ослободен, но сепак вели дека е скептичен поради ...

Голубовски: Изјавите на Тачи и Рама се дел од регионално сценарио во интерес на Албанија

Телевизија Нова - 20.04.2017

Проблемот во Македонија не започна заради Македонија, туку земјава дојде на дневен ред во фаза на развој на едно сценарио во регионот и веројатно треба да претрпи корекција во своите перформанси како држава, за да можат да ја вклопат во тоа ...

Тачи: Албанците во една држава доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово

Телевизија Нова - 20.04.2017

По албанскиот премиер Еди Рама и косовскиот претседател Хашим Тачи споменува обединување на Албанија и Косово. Тој во изјава за Радио Слободна Европа тврди дека доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово сите „Албанци од регионот ќе живеат во една ...

Димитриев: Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи

Press24 - 21.04.2017

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од Регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни ...

B92: Хашим Тачи го повтори предупредувањето на Рама за “обединување” на Косово и Албанија, ако можноста за членство во ...

Тера - 21.04.2017

Ако Европската Унија ја затвори вратата за Косово, “сите Албанци во регионот ќе живеат во една единствена држава, за да продолжат со интеграцијата во европското семејство”. Ова го изјави претседателот на Косово, Хашим Тачи, пренесува во четвртокот ...

Тачи како ехо на Рама: Ако ЕУ ја затвори вратата за Косово, Албанците од регионот ќе живеат во една држава

МКД - 19.04.2017

Доколку Европската Унија ја затвори вратата за Косово, сите Албанци од регионот ќе живеат во една единствена држава за да се продолжи понатаму со интеграцијата во европското семејство, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи.

И Хашим Тачи мисли исто како Еди Рама

Репортер - 19.04.2017

„Ако ЕУ му затвори врата на Косово сите Албанци во регионот ќе живеат во една, единствена држава за да се продолжи со интеграцијата во европското семејство“, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи за Радио Слободна Европа.

Тачи: Албанците во една држава доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово

Алфа - 19.04.2017

РСЕ наведува дека изјавата на Тачи стигна само еден ден откако албанскиот премиер Еди Рама кажа дека доколку избледне европската перспектива кон Западен Балкан можно е да дојде до обединување на Косово и Албанија.

Тачи: Еко ЕУ гo отфрли Косово, сите Албанци ќе се обединат во една држава

Стандард - 19.04.2017

Сите Албанци на Балканот ќе живеат во една држава, ако на Косово му биде одбиен прием во ЕУ, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи, цитиран од Н1. „Ако Европа ја затвори вратата пред Косово, тогаш сите Албанци од регионот ќе заживеат во една ...

Коцијанчич: Западен Балкан да одржува добрососедски односи

10без10 - 19.04.2017

Таа нагласи дека каква било форма на политичко влијание е штетна за зацврстување на добрососедските односи. Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, по повод изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за можно обединување на Албанија и ...

ЕК му порача на Рама да одржува добри односи со соседите

Локално - 19.04.2017

Најважно да се одржат добри соседски односи и соработката со сите мора да биде рамноправна, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, одговорајќи на прашање како ја коментира изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за обединување ...

Мустафа: Изјавата на Рама е популистичка, не планираме одиме во други унии освен во ЕУ

Позитив.мк - 19.04.2017

Изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама, за обединување на Албанија и на Косово е популистичка, оцени косовскиот премиер, Иса Мустафа. – Не планираме да одиме во други унии, освен во Европската Унија.

Дачиќ: Изјавата на Рама е потврда за создавањето на „Голема Албанија“

Телевизија Нова - 19.04.2017

Изјавата на албанскиот премиер, Еди Рама, за обединувањето на Албанија и Косово е уште една потврда дека создавањето на „голема Албанија“ е заедничка платформа на сите Албанци, што претставува најголема закана за мирот и за стабилноста на Балканот и ...

Тачи: Албанците во една држава доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово

Република - 20.04.2017

По албанскиот премиер Еди Рама и косовскиот претседател Хашим Тачи споменува обединување на Албанија и Косово. Тој во изјава за Радио Слободна Европа тврди дека доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово сите „Албанци од регионот ќе живеат во една ...

Димитриев: Рама отворено подгрева национализам за да добие предизборни поени

Телевизија Нова - 21.04.2017

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од Регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни ...

И Хашим Тачи мисли исто како Еди Рама

Точка - 19.04.2017

„Ако ЕУ му затвори врата на Косово сите Албанци во регионот ќе живеат во една, единствена држава за да се продолжи со интеграцијата во европското семејство“, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи за Радио Слободна Европа.

Тачи: Албанците во една држава доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово

Алсат-М - 19.04.2017

Доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово сите „Албанци од регионот ќе живеат во една единствена држава за да се продолжи со интеграцијата во европското семејство“, тврди косовскиот претседател Хашим Тачи во изјава за радио Слободна Европа.

По Рама и Тачи спомнува обединување на Косово и Албанија

Фактор - 19.04.2017

Kосовскиот претседател Хашим Тачи вели дека сите Албанци на Балканот ќе живеат во една држава, ако на Косово му биде одбиен прием во ЕУ. Тој додаде дека „денес Европа нема визија за Косово и Западен Балкан, ја нема главната улога по прашањето за ...

Остри реакции на изјавата на Рама во која не исклучува обединување на Косово со Албанија

Сител - 19.04.2017

НАТО и Европската Унија реагираат по вчераната нова провокација од албанскиот премиер Рама кој во изјава за Политико најави можно обединување на Албанија и Косово и се заканува со нови воени судири во регионот ако Западниот Балкан не стане дел од ...

Димитриев: Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството и на градењето пријателски односи

Република - 21.04.2017

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и на Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни ...

И Тачи е за обединување на Албанците во една држава, ако ЕУ му ја затвори вратата на Косово

Локално - 19.04.2017

Доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово сите „Албанци од регионот ќе живеат во една единствена држава за да се продолжи со интеграцијата во европското семејство“, тврди косовскиот претседател Хашим Тачи во изјава за радио Слободна Европа.

СИТЕЛ: Остри реакции на изјавата на Рама во која не исклучува обединување на Косово со Албанија

Press24 - 19.04.2017

НАТО и Европската Унија реагираат по вчераната нова провокација од албанскиот премиер Рама кој во изјава за Политико најави можно обединување на Албанија и Косово и се заканува со нови воени судири во регионот ако Западниот Балкан не стане дел од ...

Димитриев: Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи

Нетпрес - 21.04.2017

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни ...

Тачи: Албанците во една држава доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово...

Н.Македонија - 19.04.2017

Тачи: Албанците во една држава доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово Доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово сите „Албанци од регионот ќе живеат во една единствена држава за да се продолжи со интеграцијата во европското семејство“, тврди ...

Димитриев смета дека Рама подгрева национализам

Фактор - 21.04.2017

Премиерот Емил Димитриев на својот Фејсбук профил напиша дека албанскиот премиер, Еди Рама подгрева национализам. Вели дека Рама „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од ...

Тачи со зборовите на Рама: Албанците во една држава доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово

Република - 19.04.2017

-Доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово сите „Албанци од регионот ќе живеат во една единствена држава за да се продолжи со интеграцијата во европското семејство – тврди косовскиот претседател Хашим Тачи во изјава за радио Слободна Европа.

Димитриев го искара Рама на „Фејсбук“

Мета - 21.04.2017

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и на Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни ...

ТАЧИ: Албанците во една држава доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово

Телеграф - 19.04.2017

Не сакајќи да ги коментара туѓите мислења, Тачи во изјавата за РСЕ вели дека ЕУ во моментов во однос на Косово и Западен Балкан нема никаква визија за интеграција или проширување Доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово сите Албанци од регионот ќе ...

Димитриев: Рама подгрева национализам

Позитив.мк - 21.04.2017

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и на Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни ...

Тачи: Албанците во една држава доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово

Press24 - 19.04.2017

Доколку ЕУ му ја затвори вратата на Косово сите „Албанци од регионот ќе живеат во една единствена држава за да се продолжи со интеграцијата во европското семејство“, тврди косовскиот претседател Хашим Тачи во изјава за радио Слободна Европа.

Димитриев: Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи

Вечер - 21.04.2017

Додека мојот колега од Албанија „од ракав" вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од Регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни ...

Димитриев за Рама: Неодговорен социјалист кој најотворено подгрева национализам

МКД - 21.04.2017

Премиерот Емил Димитриев реагира на изјавите на неговиот албански колега Еди Рама со статус на Фејсбук, порачувајќи дека неговите „сценарија“ значат неодговорност од социјалист кој најотворено подгрева национализам.

Димитриев: Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи

Точка - 21.04.2017

Ваквите изјави, не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи, порачува Димитриев. Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите ...

Димитриев го искара Рама на „Фејсбук“

Локално - 21.04.2017

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и на Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни ...