TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција го разнесе Бразил на отворањето на СП во ракомет...

Н.Македонија - 11.01.2017

Франција го разнесе Бразил на отворањето на СП во ракомет Со натпреварот меѓу ракометните селекции на Франција и Бразил, вечерва во францускиот град Нант пред 15.609 гледачи и официјлно започна 25.

Свечено отворен мундијалот во Франција: Светот очекува феноменален ракомет

Екипа - 11.01.2017

Ракометот и Франција се во фокусот на вниманието на планетата што е обземена со спортот. Вечерва свечено беше отворен 25.ракометниот мундијал, на кој учество ќе земе и Македонија. Карабатиќ, Омејер, Хансен, а меѓу главните ѕвезди на шампионатот ...

Свечено отворен ракометниот мундијал во Франција

+инфо - 11.01.2017

Мундијалот го отвора домаќинот Франција против Бразил, а Македонија својот прв настап на СП го има утре од 17.45 часот против селекцијата на Тунис. Вечерва свечено беше отворен 25-тиот ракометниот мундијал, на кој учевствува и Македонија.

Ракометното шоу може да започне: Започнува СП во Франција, Македонија во групата Б!

СуперСпорт - 11.01.2017

Во Франција започнува СП во ракомет, а во првиот ден од натпреварувањето домаќинот денес ќе игра против Бразил од 20:45 во Нант. Во групата А се наоѓаат Ф ранција, Полска, Бразил, Јапонија, Русија и Норвешка.

Стартува СП во ракомет

Телма - 11.01.2017

Денеска во Париз почнува СП во ракомет.Титулата ја брани домаќинот Франција.Македонија е дел од Б групата и првиот меч ќе го има утре против Тунис. Со натпреварот Франција-Бразил вечерва во Париз се крева завесата на 25 СП во машки ракомет.Турнирот ...

Стоилов: Тунис ни е голем должник

МКД - 11.01.2017

Пикерот на македонската ракометна репрезентација, Стојанче Стоилов сака одмазда за поразот од Тунис поради кој Македонија не учествуваше на Олимписките игри во Рио. Македонската ракометна репрезентација утре го почнува настапот на Светското ...

Денеска во Париз почнува светското првенство во ракомет

Алсат-М - 11.01.2017

Денеска во Париз почнува светското првенство во ракомет кое ќе трае до 29 јануари. Шампионската титула ја брани Франција која вечерва стартуваше со Бразил. На 25-ттиот мундијал ќе учествуваат 24 селекции поделени во 4 групи, а во осминафиналето ...

(ВИДЕО) Македонија на Светско првенство во ракомет

Нова ТВ - 11.01.2017

Македонија игра во групата Б со селекциите на Тунис, Ангола, Словенија, Шпанија и Исланд. Предводник на „црвено-жолтите“ е Лино Червар. Премиерата е утре против Тунис во 17.45 ...

Започнува ракометниот Мундијал: Вечерва отвора домаќинот Франција, од утре на терените и Македонија

Спортклуб - 11.01.2017

Со натпреварот меѓу репрезентациите на домаќинот Франција и Бразил, вечерва стартува Светското ракометно првенство. Актуелниот светски шампион од пред две години во Катар, пред своја публика тргнува во одбрана на титулата и е еден од најголемите ...

Почнува Светското Првенство во ракомет во Франција

24 Вести - 11.01.2017

Од денес па се до 29-ти месецов Франција ќе биде домаќин на Светското Првенство во ракомет, домаќинот ја брани светската титула, освоена на минатиот мундијал во Катар. Мундијалот стартува со вечерашната пресметка меѓу домаќинот Франција и ...

НИКОЛА МИТРЕВСКИ: Мотивирани сме како да играме против светскиот првак

Телеграф - 11.01.2017

Искусниот голман е подготвен за настап против Тунижаните и вели дека нема да има изненадување Голманот со најмногу учества на шампионатите од тројката на овој Мундијал, Никола Митревски вели дека знае добро што може да биде прикажано од селекцијата ...

(ВИДЕО) Македонија по петти пат на мундијалската сцена

Нова ТВ - 11.01.2017

Македонија утре попладне (17.45 ч.) го почнува петтото учество на Светските првенства во ракомет во машка конкуренција. Прв ривал на „црвено-жолтите“ во Мец, Франција, е селекцијата на Тунис со која по третпат ќе делат група на мундијал.

Тунис и Исланд со повеќе навивачи на трибините од Македонија? (Фото)

24 Ракомет - 11.01.2017

На официјалната прес конференција пред почетокот на СП во Франција, домаќините потврдија дека веќе 67 отсто од понудените билети се купени. Повеќе од 430.000 навивачи веќе обезбедиле билет за натпревар, а од оваа бројка 10 отсто се навивачи од ...

Стоилов: Тунижаните ни се големи должници, утре нема да разочараме

Gol.mk - 11.01.2017

Еден од оние кои најмногу го пече последниот туниски дебакл е Стојанче Стоилов, кој по априлскиот дебакл во Полска не штедеше зборови да ја означи нашата лоша партија. Денес капитенот на Вардар верува во одмазда и реванш за тој пораз.

Митревски: Можеби е подобро што ќе играме пред повеќе туниски навивачи!

Gol.mk - 11.01.2017

Николче Митревски не настапи во Доха пред две години во нашето мундијалско соочување со Тунис, но затоа застана на голот во април минатата година во Олимписките квалификации. Нашиот најискусен голман по бројот на настапи од тројката која Червар ја ...

ЈА СМЕТААТ МАКЕДОНИЈА ЗА АУТСАЈДЕР: Ракометарите сметени на 20 километри од Мец

Телеграф - 11.01.2017

За Македонија и Ангола немаше место во хотел во градот, за разлика од Исланд, Шпанија, Тунис и Словенија Македонија заедно со Ангола е сместена во хотел надвор од Мец. Се работи за хотел оддалечен околу 20 километри, за разлика од другите четири ...

Кире има желба да „распали“ како во Хрватска, Македонија сонува да го надмине Катар

Gol.mk - 11.01.2017

Македонската ракометна репрезентација „слета“ во Мец, каде по петти пат во ракометната историја ќе настапи на Светското првенство (СП), кое е 25. во организација на ИХФ. Нашата земја во доста подмладен состав замина во земјата на „галските петли“, ...

Митревски: Се подготвуваме како да играме против Светскиот првак

SportMedia - 11.01.2017

По финишот на последниот тренинг во Мец, пред утрешниот натпревар со Тунис, нашите ракометари одвоија време и да одговорат на неколку новинарски прашања. „Се знаеме доволно добро со Тунижаните, така да нема изненадување од нивна страна.

СТОЈАНЧЕ СТОИЛОВ Е ОПТИМИСТ: Ќе му се одмаздиме на Тунис за сите порази

Телеграф - 11.01.2017

Првиот избор на пивотменската позиција во Македонија очекува добар меч на отворањето на Мундијалот Пикерот на репрезентацијата на Македонија, Стојанче Стоилов, пред утрешниот старт на Светското првенство ги пренесе своите очекувања за натпреварите.

Франција 2017: Според Лазаров ракометарите се подготвени за дуелот со Тунис

Сител - 11.01.2017

Капитенот на нашата ракометна репрезентација Кирил Лазаров утре ќе го ига својот 25.ти натпревар на Светските првенства во своето петто учество. За дуелот со Тунис изјави: - Очекувањата на јавноста се големи, некогаш и нераеални.

Почнува ракометниот мундијал: Македонија стартува против Тунис

МРТ - 11.01.2017

Растат желбите и апетитите меѓу македонските навивачи, и меѓу некогашните репрезентативци пред утрешниот натпревар на Македонија со Тунис. Ќе биде тешко, но нашите момчиња, кои се веќе во француски Мец, се подготвени.

Почнува Светското ракометно првенство во Франција

МКД - 11.01.2017

Со натпреварот помеѓу Франција и Бразил вечерва се крева завесата на 25. Светско првенство во ракомет, Македонија утре го започнува својот петти настап на мундијалите. 24 земји поделени во четири групи со по шест репрезентации го стартуваат ...

Распоредот на Македонија на СП во Франција

Курир - 11.01.2017

Македонските ракометари во Мец утре ќе го играат првиот натпревар од Б групата на Светското првенство во Франција. Првиот меч кој може да биде и клучен за пласман во нокаут фазата, го играме на 12.

Фрацузите веќе продадоа повеќе од 430.000 билети!

Вечер - 11.01.2017

Организаторите на Светското првенство во ракомет во Франција, објавија дека очекуваат најмалку 431.000 посетители, односно толку билети се продадени до стартот на Мундијалот, кој свечено ќе биде отворен вечерва (20.45) со мечот меѓу домакинот ...

МАКЕДОНСКИТЕ ТИМОВИ ПРИСУТНИ ВО ФРАНЦИЈА: Вардар со деветмина, Металург со тројца на Мундијалот

Телеграф - 11.01.2017

Двете најдобри екипи од земјава имаат вкупно пет репрезентативци во селекцијата на Македонија и претставници во уште четири други Со натпреварот меѓу Франција и Бразил вечерва се отвора Светското првенство на кое ќе игра и Македонија.

Почнува СП во Франција – Со кого и кога ќе игра Македонија?

Екипа - 11.01.2017

Со вечерашниот дуел меѓу Франција и Бразил и официјално ќе биде означен почетокот на 25.Светско ракометно првенство во ракомет. Македонија ќе игра во групата Б во Мец, заедно со Тунис, Ангола, Словенија, Шпанија и Исланд.

Започнува СП во ракомет, Македонија стартува утре против Тунис

Алфа - 11.01.2017

Денеска започнува Светското првенство во ракомет за мажи. Шампонатот го отвора домаќинот и бранител на круната селекцијата на Франција која игра со Бразил вечерва од 20:45. Македонија ќе биде дел од овој настан, што за нас е петто учество на ...

СП Франција: Распоред на натпреварите на ракометната репрезентација на Македонија

Телевизија Нова - 11.01.2017

Со натпреварот меѓу домаќинот Франција и Бразил започнува 25-то Светско ракометно првенство, Франција го брани трофејот од Катар, Македонија сака пласман во осминафиналето. Нашата ракометна репрезентација првиот натпревар го игра в четврток со ...

Денес започнува СП во ракомет, Франција ќе ја брани титулата!

Мак Ракомет - 11.01.2017

Денеска започнува Светското првенство во Франција и ќе трае до 29-ти јануари, а титулата ќе ја брани домашната репрезентација која вечерва од 20:45 часот, ќе го отвори шампионатот против репрезентацијата на Бразил.

Почнува СП во ракомет: Домаќинот Франција ја брани титулата, пет фаворити за медал

Кајгана - 11.01.2017

Светското ракометно првенство стартува денеска во Франција и ќе трае до 29 јануари, а титулата ќе ја брани домашната репрезентација која ќе го отвори шампионатот со дуелот против Бразил, вечерва од 20.45 часот.

Уживајте - игра Македонија...

Н.Македонија - 11.01.2017

Од денеска, во следните 19 дена, сите погледи на спортската јавност ќе бидат насочени кон Франција, каде што ќе се одвива 25. Светско ракометно првенство (СП). Меѓу 24-те селекции одново ќе биде и репрезентацијата на Македонија, за која ова е петто ...

Време е светот да се запознае со "Новата Македонија"

Вечер - 11.01.2017

На ова првенство селекторот Лино Червар одлучи да поведе дури седум дебитанти,а за прв пат по подолго време ќе ги нема стандардните Борко Ристовски, Ацо Јоноски, Немања Прибак и пензионираниот Наумче Мојсоски Македонската ракометна репрезентација ...

Започнува 25-то СП во ракомет

Макфакс - 11.01.2017

Франција од денес до 29.јануари ќе биде домаќин на Светското ракометно првенство. Французите ја браната светската круна, на шампионатот на кој фаворити уште се и олимпискиот шампион Данска, односно европскиот првак Германија.

Почнува СП во ракомет, Македонија по петти пат учесник на Мундијалите

Курир - 11.01.2017

Со натпреварот меѓу домаќинот Франција и Бразил вечер во Нант стартува 25. Светско ракометно првенство кое ќе се игра до 29 јануари. Натпреварите ќе се играат во осум градови: Париз, Лил, Монпеље, Албервил, Брест, Нант, Мец и Руен.

Почнува Светското првенство во Франција: Ќе и донесат ли ракометарите радост на Македонија

еМагазин - 11.01.2017

Денеска во Франција почнува Светското првенство во ракомет 2017 година, на кое улествува и репрезентацијата на Македонија. Нашиот тим се најде во Групата Ц заедно со селекциите на Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола, апрвиот натпревар ќе го ...

Свечено отворен ракометниот мундијал во Франција

24 Вести - 11.01.2017

Вечерва свечено беше отворен 25-тиот ракометниот мундијал, на кој учевствува и Македонија. Главни ѕвезди на мундијалот се Карабатиќ, Омејер, Хансен и Лазаров, а од нив се очекува да го оправдаат мотото на Светското првенство кое гласи: „феноменален ...

Ракометното шоу може да започне: Започнува СП во Франција, Македонија во групата Б!

Exclusive.mk - 11.01.2017

Во Франција започнува СП во ракомет, а во првиот ден од натпреварувањето домаќинот денес ќе игра против Бразил од 20:45 во Нант. Во групата А се наоѓаат Ф ранција, Полска, Бразил, Јапонија, Русија и Норвешка.

Објавен распоредот на Македонија на СП во Франција

Пулс24 - 11.01.2017

Првиот меч кој може да биде и клучен за пласман во нокаут фазата, го играме на 12. јануари, четврток против селекцијата на Тунис, потоа следува аутсајдерот Ангола, па доаѓаат посилните предизвици, Словенија, Шпанија и ...

Македонија мундијалот го започнува против Тунис, а групната фаза ја завршува со Исланд

Република - 11.01.2017

Со вечерашниот дуел меѓу Франција и Бразил и официјално ќе биде означен почетокот на 25.Светско ракометно првенство во ракомет. Македонија ќе игра во групата Б во Мец, заедно со Тунис, Ангола, Словенија, Шпанија и Исланд.

Почнува СП во ракомет, Македонија по петти пат учесник на Мундијалите

Канал 77 - 11.01.2017

Светското ракометно првенство стартува денеска во Франција и ќе трае до 29 јануари, а титулата ќе ја брани домашната репрезентација која ќе го отвори шампионатот со дуелот против Бразил, вечерва од 20.45 часот.

Претстои силен, богат и модерен мундијал...

Н.Македонија - 10.01.2017

Претстои силен, богат и модерен мундијал Иновативната технологија, големиот буџет и силната конкуренција, ќе бидат одлики на 25-то Светско првенство (СП) во ракомет, кое почнува утре во Франција.

Почнува СП во ракомет, Македонија по петти пат учесник на Мундијалите

Локално - 11.01.2017

Со натпреварот меѓу домаќинот Франција и Бразил вечер во Нант стартува 25. Светско ракометно првенство кое ќе се игра до 29 јануари. Натпреварите ќе се играат во осум градови: Париз, Лил, Монпеље, Албервил, Брест, Нант, Мец и Руен.

Селекторите во Групата Б: Червар контра Вујо, балканска класика на светската сцена

Екипа - 10.01.2017

Машката ракометна репрезентација на Македонија на Светското првенство во Франција го бележи петтиот настап на ракометните мундијали. На СП 2017 што стартува утре, Македонија ќе игра во Групата Б заедно со селекциите на Шпанија, Словенија, Исланд, ...

Голема загуба: Тунис остана без играчот кој ги отпиша нашите ракометари во Гдањск!

Дерби - 10.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ќе ги започне своите настапи на Светското првенство во Франција со дуел против стариот должник Тунис, селекција која сите добро се сеќаваме дека ни го уништи животниот сон наречен Олимписки игри.

Тунис на два дена пред СП остана без првиот голман!

Екипа - 10.01.2017

Селекцијата на Тунис, која ќе биде наш прв противник на мундијалот во Франција, се соочува со огромен проблем откако на два дена пред дуелот со Македонија остана без својот прв голман, Маруен Магаиз.

Ангола не е аутсајдер на СП: Ова е мечот за бронза од последното Афрканско првенство

24 Ракомет - 10.01.2017

По 10 години на сениорско машко СП повторно ќе игра репрезентацијата на Ангола. За многумина е аутсајдер во групата, но со оглед на тоа што го освоија бронзениот медал на ланското првенство на Африка, сигурно дека поседуваат квалитет.

Тунис без првиот голман на дуел со Македонија

24 Ракомет - 10.01.2017

Првиот противник на Македонија на Мундијалот во Франција, Тунис, на два дена пред натпреварот остана без еден од главните адути, голманот Маруан Магаиз. Според извештаите на туниските медиуми , тој заработил повреда на мускулот на дуелот против Црна ...

СП во Франција урива рекорди, веќе 431.000 билети се продадени

МКД - 10.01.2017

Останува уште еден ден до почетокот на Светското ракометно првенство во Франција, организаторот се пофали со рекордни бројки на посетеност. Очекувањата се дека престојното Светско првенство во Франција ќе биде најдобриот ракометен мундијал ...

Дрогришки: Чест е да се биде дел од овој тим, се надевам ќе ја израдуваме цела Македонија!

Gol.mk - 10.01.2017

Македонската ракометна репрезентација отпатува за Франција каде ја чека настап на Светското првенство (СП), а една од младите „пушки“ на Лино Червар на овој Мундијал ќе биде младиот Стефан Дрогришки.