TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чагатај Кабло до крајот на годината ќе ја изгради фабриката и ќе почне со првите вработувања

Сител - 19.05.2017

Уште една компанија од ланецот добавувачи на фабриките во зоните отвара свој капацитет во Македонија. Чагатај Кабло е турска компанија чии кабли се инсталираат во возила на брендови како Мерцедес - и Ван Хул.

Нова турска инвестиција – „Чагатај кабло“

Телевизија Нова - 19.05.2017

Турската компанија „Чагатај кабло“ во јули ќе почне со изградба на капацитет во Македонија. Оваа инвестиција е вредна 6 милиони евра ќе овозможи директно вработување на 200 лица. Директорот на ТИРЗ, Виктор Мизо појасни дека работата на оваа фабрика ...

Мизо: Со отворањето на турската „Чагатај кабло“ ќе се намали увозот на резервни делови за фирми како „Ван Хол“

Телевизија Нова - 19.05.2017

Турската компанија од автомобилската индустрија „Чагатај кабло“ за месец и половина ќе почне со изградба на капацитет во Македонија, инвестиција вредна 6 милиони евра со која ќе се овозможи директно вработување на 200 лица.

Изградба на нова фабрика во Македонија- до крајот на годината нови вработувања

Press24 - 19.05.2017

Уште една компанија од ланецот добавувачи на фабриките во зоните отвара свој капацитет во Македонија. Чагатај Кабло е турска компанија чии кабли се инсталираат во возила на брендови како Мерцедес - и Ван Хул.

Кога Груевски ќе се разбуди од сонот дека е премиер?

Фокус - 18.05.2017

Иако веќе две години не е дел од извршната власт, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, продолжува да се однесува како премиер и да става камен темелници, да твора фабрики и да најавува вработувања и инвестиции.

Нова турска инвестиција и можност за 200 вработувања

Сител - 18.05.2017

Турската компанија од автомобилската индустрија „Чагатај кабло“ за месец и половина ќе почне со изградба на капацитет во Македонија, инвестиција вредна 6 милиони евра со која ќе се овозможи директно вработување на 200 лица, изјави лидерот на ...

Турската „Чагатај кабло“ ќе почне со изградба на фабрика во јули

Сител - 18.05.2017

Турската компанија Чагатај кабло за месец и половина почнуваат со градба на фабриката. Договорот бил потпишан вчера, а ќе се простираат на 6,700 метри квадратни., обелодени лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски.

Нова странска инвестиција: „Чагатај Кабло“ ќе вработи 200 луѓе

Точка - 18.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го најави отпочнувањето на градење на новата инвестиција во месец јули во Македонија, станува збор за турската компанија Чагатај Кабло за производство на кабли и електрични инсталации за ...

(Видео) Со отворањето на турската „Чагатај кабло“ ќе се намали увозот на резервни делови за фирми како „Ван Хол“

Вечер - 19.05.2017

Значењето на изградбата на турската компанија, „Чагатај кабло" нема да биде изразено само преку новите 200 вработувања... Турската компанија од автомобилската индустрија „Чагатај кабло" за месец и половина ќе почне со изградба на капацитет во ...

Заев го доби мандатот и составува влада, а Груевски се уште најавува инвестиции

Либертас - 18.05.2017

И покрај тоа што вчера лидерот на СДСМ Зоран Заев го доби мандатот и започна со преговори за состав на нова влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и екс-премиер Никола Груевски не престанува да најавува инвестиции.

Груевски: Новата инвестиција „Чагатај Кабло“ ќе вработи 200 луѓе

Пулс24 - 18.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го најави отпочнувањето на градење на новата инвестиција во месец јули во Македонија, станува збор за турската компанија Чагатај Кабло за производство на кабли и електрични инсталации за ...

Нова турска инвестиција и можност за 200 вработувања

Телевизија Нова - 18.05.2017

Турската компанија од автомобилската индустрија „Чагатај кабло“ за месец и половина ќе почне со изградба на капацитет во Македонија, инвестиција вредна 6 милиони евра со која ќе се овозможи директно вработување на 200 лица, изјави лидерот на ...

Нова турска инвестиција и можност за 200 вработувања

Алфа - 18.05.2017

Нова фабрика за производство на кабли и електрични инсталации за автомобили ќе се гради во јули, која ќе овозможи вработување за 200 лица во првата фаза. Нова фабрика за производство на кабли и електрични инсталации за автомобили ќе се гради во ...

Заев го доби мандатот и составува влада, а Груевски се уште најавува инвестиции

Репортер - 18.05.2017

И покрај тоа што вчера лидерот на СДСМ Зоран Заев го доби мандатот и започна со преговори за состав на нова влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и екс-премиер Никола Груевски не престанува да најавува инвестиции.

Нова турска инвестиција ќе отвори 200 нови работни места

Скопје инфо - 19.05.2017

Нова фабрика за производство на кабли и електрични инсталации за автомобили ќе се гради во јули, која ќе овозможи вработување за 200 лица во првата фаза. Ова вчера го најави лидерот на ВМРО - ДПМНЕ, Никола Груевски.

„Чагатај кабло“: Во јули ќе почнеме со градба, на почетокот од 2018-та започнуваме со работа

Курир - 19.05.2017

Турски „Чагатај Кабло“ инвестира во Македонија. Станува збор за инвестиција која ќе се простира на 6 илјади и 700 метри квадратни, а истата компанија во Турција има фабрика од 14 илјади метри квадратни, сега во Македонија ќе започне градба од 6.700 ...

„Чагатај кабло“: Во јули ќе почнеме со градба, на почетокот од 2018-та започнуваме со работа

Нетпрес - 19.05.2017

Турската компнија „Чагатај кабло“ којашто инвестира во Македонија, најавува дека нивните погони во земата ќе се простираат на 6.700 квадратни метри, покрај инвестицијата од шест милиони евра и во чијашто права фаза е планирано вработувањето на 200 ...

Ќе се вработат 200 лица - „Чагатај кабло“ во јули почнува со изградба

Press24 - 19.05.2017

Турски „Чагатај Кабло“ инвестира во Македонија. Станува збор за инвестиција која ќе се простира на 6 илјади и 700 метри квадратни, а истата компанија во Турција има фабрика од 14 илјади метри квадратни, сега во Македонија ќе започне градба од 6.700 ...

„Чагатај кабло“: Во јули ќе почнеме со градба, на почетокот од 2018-та започнуваме со работа

Точка - 19.05.2017

Турската компнија „Чагатај кабло“ којашто инвестира во Македонија, најавува дека нивните погони во земата ќе се простираат на 6.700 квадратни метри, покрај инвестицијата од шест милиони евра и во чијашто права фаза е планирано вработувањето на 200 ...

„Чагатај кабло“: Во јули ќе почнеме со градба, на почетокот од 2018-та започнуваме со работа

Република - 19.05.2017

Турски „Чагатај Кабло“ инвестира во Македонија. Станува збор за инвестиција која ќе се простира на 6 илјади и 700 метри квадратни, а истата компанија во Турција има фабрика од 14 илјади метри квадратни, сега во Македонија ќе започне градба од 6.700 ...