TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

530 мртви во земјотресот во Иран

Сител - 14.11.2017

Заврешна потрагата по прежиевани. Бројот на загинати лица во катастрофалниот земјотрес што го погоди западниот дел на Иран пред два дена се искачи на 530. Неколку преживеани, меѓу кои и бебе беа спасени од под уратините.

Илјадници преживеани од земјотресот во Иран престојуваат на отворено, бројот на загинати расте

Р.С.Европа - 14.11.2017

Илјадници преживеани од земјотресот во Иран, во близина на иранско-ирачката граница престојуваат под отворено небо и имаат потреба од храна, вода и други основни намирници. Повеќето од жрвите во земјотресот со сила од 7.3 степени се од провинција ...

Смртниот биланс од земјотресот во Иран достигна 530 лица

Алсат-М - 14.11.2017

Најмалку 530 лица загинаа, а околу 7.500 се повредени во силниот земјотрес што го погоди западниот дел на Иран. Епицентарот на земјотресот од неделата навечер по локално време, со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала бил во Ирак, во ...

Бројот на жртви од земјотресот во Иран порасна на 530 лица

Макфакс - 14.11.2017

По земјотресот што ги погоди западните делови на Иран, бројот на жртви порасна на 530 лица. Властите ја завршија спасувачката операција, наведувајќи дека шансите за преживеани под урнатините, се многу мали.

Рохани најави истрага за штетите по земјотресот

Макфакс - 14.11.2017

Претседателот на Иран, Хасан Рохани нагласи дека неговата администрација ќе почне истрага поради огромните штети на зградите кои се изградени во рамки на државниот преокт на пограничното подрачје погодено од земјотресот, меѓу Ирак и Иран.

Иран објави крај на спасувачките операции, итно е потребна помош

Нова ТВ - 14.11.2017

Иран соопшти дека завршиле спасувачките операции во областите погодени од силниот земјотрес во кој загинаа најмалку 450 луѓе, а повредени се 7.000 лица, соопшти шефот на иранската служба за вонредни ситуации Пир-Хосеин Коливанд.

Земјотресот во Иран усмрти 530 лица и уништи 30.000 домови

Мета - 14.11.2017

Земјотресот кој завчера го погоди Иран усмрти 530 лица, соопштија денеска локалните власти, додавајќи дека поради малите шанси за пронаоѓање на преживеани се запираат спасувачките операции.

Иран: Веќе не се трага по преживеани во земјотресот

МРТ - 14.11.2017

Земјотресот бил почувствуван и во неколку други земји во регионот. Запрени се спасувачките операции во иранските региони кои беа разурнати од потресот од 7.3 рихтери во кој настрадаа над 450 луѓе. Жртви и повредени има и во Ирак.

Бројот на загинати во земјотресот во Иран се искачи на 440

Мета - 14.11.2017

Десетици илјади Иранци кои мора да живеат во шатори или на отворено по катастрофалниот земјотрес во неделата, очајнички молат за помош. Земјотресот се случи блиску границата со Ирак, а засега бројката на загинати изнесува 440, а околу 7.000 лица се ...

Иран ја прекина потрагата по преживеани од земјотресот

Deutsche Welle - 14.11.2017

Спасувачките екипи во Иран ги прекинаа акциите по силниот земјотрес. Властите соопштија дека шансите да се најдат преживеани се многу мали. Владата прогласи ден на жалост по катастрофата. Стравувајќи од дополнителни потреси, многу луѓе во регионот ...

Над 440 мртви во земјотресот меѓу Иран и Ирак

Р.С.Европа - 14.11.2017

Иранската полудржавна новинска агенција Тасним јави дека бројот на загинатите во силниот земјотрес што ги погоди Иран и Ирак изнесувал над 440, додека на повбредените околу 7.400. Земјотресот беше со сила од 7.3 степени и погоди делови во близина на ...

Иран: Завршија спасувачките операции по разорниот земјотрес

Макфакс - 14.11.2017

Иран соопшти дека се завршени спасувачките операции во областите што беа погодени од силниот земјотрес, во којшто загинаа најмалку 450 лица, а беа повредени 7.000. „Спасувачката операција во западната провинција Кераманшах е завршена“, изјави шефот ...

Ден на жалост во Иран

Канал5 - 14.11.2017

Во Иран е ден на национална жалост, по силниот земјотрес од 7,3 степени по рихтер, во кој загинаа 420 луѓе, а над седум илјади беа повредени. Десетици илјади Иранци втора ноќ минаа под отворено небо на минусни температури, а проценките се дека на ...

Иранците што го преживеаја земјотресот поминаа студена ноќ надвор

Локално - 14.11.2017

Илјадници Иранци што го преживеаја силниот земјотрес поминаа долга ноќ на отворено без засолниште, а температурата беше близу нула степени Целзиусови. Иранската влада прави се за помошта да стигне во најпогодените области, меѓу кои и планинската ...

Најмалку 530 загинати во земјотресот во Иран, спасувачката операција прекината

Newsroom - 14.11.2017

Најмалку 530 луѓе загинаа во најсмртоносниот земјотрес што го погоди Иран во последните децении, јави во вторник државната агенција ИРНА, додавајќи дека се повредени над 8000 луѓе. Иран во вторник објави дека завршиле спасувачките операции на ...

Во Иран повеќе не се трага по преживеани во земјотресот

Курир - 14.11.2017

Оваа област на иранско-ирачката граница завчера ја погоди земјотрес со интензитет од 7,3 степени, кој е почувствуван во неколку ирански провинции, но најмногу беше погодена Керманшах. Курдски здравствени работници соопштија дека во Ирак загинале ...

Хронологија на земјотреси во Иран

Сител - 14.11.2017

Бројот на загинати во земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на иранско-ирачката граница, во иранската провинција Керманшах се искачи на 407 лица, а повредени се приближно 6.700 луѓе, соопштија ...

Над 460 жртви во земјотресот во Иран и Ирак

Нетпрес - 13.11.2017

Во земјотресот со магнитуда од 7,3 степени по Рихтер кој во неделата го погоди подрачјето меѓу Иран и Ирак загинаа околу 460 луѓе, повеќето на иранската територија, соопштија во понеделникот вечерта иранските власти.

Жртвите по земјотресот на границата меѓу Иран и Ирак достигнаа 452 лица

Стандард - 13.11.2017

По земјотресот на иранско-ирачката граница, 452 луѓе загинаа, а бројот на повредени е околу 7.100 луѓе, објави „CNN“, цитирајќи податоци од локалните медиуми. Во вечерните часови во неделата, граничната област меѓу Иран и Ирак беше погодена од ...

Расте бројот на жртви од земјотресот во Ирак и Иран

Мета - 13.11.2017

Бројот на жртви во силниот земјотрес кој ја погоди областа на иранско-ирачката граница во иранската провинција Керманшах порасна на 407. Бројот на повредените во земјотресот со магнитуда од 7,3 степени според Рихтер се искачи на 6.700, соопшти ...

Над 400 мртви и 7.000 повредени во Ирак и Иран (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.11.2017

Во тек е голема спасувачка акција по разорниот земјотрес кој го погоди пограничниот регион на Иран и Ирак. Ова е најсмртоносниот земјотрес во 2017 година, во кој досега загинаа над 400 луѓе, а најмалку 7.000 се повредени.

Во земјотрес на иранско - ирачката граница загинаа над 300 лица

Глас на Америка - 13.11.2017

Епицентарот бил во ирачкиот регион Курдистан Во земјотресот што се случи на иранско - ирачката границата загинаа повеќе од 300 лица, а беа повредени околу 2.500. Иранските државни медиуми објавија дека повеќето од жртвите се лоцирани во градот ...

Земјотресот во Иран и Ирак е најсмртоносниот оваа година

Сакам да кажам - 13.11.2017

Голема спасувачка акција се одвива во моментов, откако моќен земјотрес го погоди планинскиот граничен регион на Иран и Ирак, при што загинаа над 400, а се повредени над 7.000 лица во двете држави.

(ВИДЕО) СЕ ПОЈАВИ СТРАОТНА СНИМКА ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИРАН: Овој потрес однесе жртви

Фактор - 13.11.2017

Земјотрес со јачина од 7, 3 степени според Рихтеровата скала денеска е почувствуван во неколку ирански провинции. Досега во земјотресот загинаа повеќе од 400 луѓе, а над 7.000 се повредени. Oсум села претрпеа штети, а многу домаќинства се без струја.

Над 300 мртви и над 6.000 повредени лица во катастрофалниот земјотрес во пограничниот регион на Иран со Ирак

Сител - 13.11.2017

20 секунди траел катастрофалниот земјотресот што синоќа го погоди реонот во близина на границата меѓу Ирак и Иран. Потресот со јачина од 7, 3 степени според Рихтер уби најмалку 330 луѓе а над 6000 се повредени.

Бројот на жртви од земјотресот во Иран се искачи на 400/Обновен

Канал5 - 13.11.2017

Иран е во трка со времето по силниот земјотрес, што го погоди североисточниот дел не исламската република. Неколку стотици загинати, речиси шест илјади повредени е билансот на жртви, кој постојано расте.

Расте бројот на загинати по земјотресот на ирачко-иранската граница

Курир - 13.11.2017

Епицентарот на земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала бил во Ирак, во близина на границата со Иран, на околу 50 километри од иранскиот град Сарпол е Захаб, каде загинаа 280 луѓе.

Иванов упати сочувство до иранскиот претседател по повод катастрофалниот земјотрес

Канал5 - 13.11.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати телеграма со сочувство до претседателот на Исламска Република Иран, Хассан Рухани по повод катастрофалниот земјотрес. - Со големо жалење ги примив вестите за катастрофалниот земјотрес и ...

Страшен земјотрес на границата на Иран и Ирак, најмалку 332 мртви (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.11.2017

Најмалку 332 лица загинаа во Иран и во Ирак во земјотрес со јачина од 7,3 степени по Рихтер кој синоќа го погоди пограничниот регион на двете земји. Спасувачките служби продолжуваат да трагаат по преживеани, пренесуваат агенциите.

Расте бројот на жртви во земјотресот во Иран и Ирак

МРТ - 13.11.2017

Се зголемува бројот на жртвите во земјотресот на граничниот предел меѓу Иран и Ирак. Поради нестабилните и неквалитетните градби кои се во опасност од свлечишта, расте и бројот на повредени.

Објавена ЗАСТРАШУВАЧКА снимка од моментот на потресот од 7,3 степени

Sky - 13.11.2017

Најмалку 335 лица, а повеќе од 3.000 се повредени во силниот земјотрес што ја погоди областа на иранско-ирачката граница во иранската провинција Керманшах. Земјотресот бил со јачина од 7, 3 степени според Рихтеровата скала, а бил почувствуван во ...

Разорен земјотрес на Иранско-Ирачката граница – стотици загинати, илјадници повредени

Алфа - 13.11.2017

Стотици загинати, илјадници повредени и разурнати гратчиња и села остави зад себе земјотресот од 7,3 степени по Рихтер, кој го погоди граничниот регион меѓу Иран и Ирак. Стотици загинати, илјадници повредени и разурнати гратчиња и села остави зад ...

Видео: Снимка од земјотресот од 7,3 степени

Пулс24 - 13.11.2017

Силен земјотрес од 7,3 степени по Рихтер вчера се случи на границата меѓу Ирак и Иран, а во потресот има преку 300 жртви. Оваа снимка го покажува страшниот ...

Расте бројот на жртви во земјотресот во Иран и Ирак

Deutsche Welle - 13.11.2017

По силниот земјотрес во граничниот регион меѓу Иран и Ирак, бројот загинати се зголеми на преку 200, додека неколку илјади луѓе се повредени. Силниот земјотрес во курдските области во граничниот регион меѓу Иран и северен Ирак однесе досега најмалку ...

Земјотрес во Иран и Ирак: Бројот на загинатите е стотици луѓе

Нова ТВ - 13.11.2017

о земјотресот со јачина од 7,3 степени што го потресе северниот пограничен регион меѓу Иран и Ирак, досега загинаа најмалку 387 лица, а повредени се повеќе од 7.000 лица. Една иранска агенција за помош соопшти дека на 70.000 луѓе им е потребно ...

Стотици загинати во земјотрес на границата меѓу Ирак и Иран

Р.С.Европа - 13.11.2017

Силен земјотрес во близина на ирачко иранската граница однесе стотици човечки животи, додека илјадници се повредени. Земјотресот со сила од 7,3 степени се почувствувал од Турција до Кувајт.

Над 359 лица загинаа во земјотресот што ги погоди Ирак и Иран

Макфакс - 13.11.2017

​​Најмалку 335 лица, а повеќе од 3.000 се повредени во силниот земјотрес што ја погоди областа на иранско-ирачката граница во иранската провинција Керманшах. Бројот на жртви постојано расте.

Бројот на загинати расте, илјадници преживеани од земјотресот во Иран престојуваат на отворено

Алфа - 14.11.2017

Луѓе по земјотресот од 7,3 степени во западната провинција на Иран, Керманшах, на 13 ноември 2017 година. Илјадници преживеани од земјотресот во Иран, во близина на иранско-ирачката граница престојуваат под отворено небо и имаат потреба од храна, ...

Разорен земјотрес во Иран, повеќе од 200 мртви

Телма - 13.11.2017

Најмалку 200 луѓе загинаа, а над 1.700-тини се повредени при силен земјотрес од над седум степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот во северниот дел на ирачко-иранската граница.

Над 214 загинати во земјотрес на ирачко-иранската граница

24 Вести - 13.11.2017

Најмалку 214 лица загинаа, а неколку илјади се повредени во силниот земјотрес со јачина од 7.2 степени според Рихтеровата скала што синоќа го погоди реонот во близина на границата меѓу Ирак и Иран.

Расте бројот настрадани во земјотресот во Иран и Ирак, најмалку 350 мртви (ВИДЕО)

Нетпрес - 13.11.2017

Најмалку 350 лица загинале и уште околу четири илјади се повредени во Иран и во Ирак во силниот земјтрес од 7,3 степени во неделата, пренесуваат во понеделникот медиумите во двете земји додека сапсувачките екипи и натаму трагаат по преживеани, ...

Расте црниот биланс: Најмлаку 530 загинати во земјотресот во Иран

Курир - 14.11.2017

Епицентарот на земјотресот од неделата навечер по локално време, со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала бил во Ирак, во близина на границата со Иран, на околу 50 километри од иранскиот град Сарпол е Захаб.

Над 200 загинати во земјотресот што ги погоди Ирак и Иран

Сакам да кажам - 13.11.2017

Над 200 луѓе загинаа во земјотресот, што удри во пределот на иранско-ирачката граница, со силина од 7,3 степени според Рихтеровата скала, а над 2.800 се повредени. Иранската телевизија „Прес“ соопшти дека најмногу жртви има во градот Сарпол-е Захаб ...

Силен земјотрес во Ирак и Иран, над 200 мртви

Макфакс - 13.11.2017

Најмалку 214 лица загинаа,а повеќе од 2.800 се повредени во силен земјотрес што погоди област на иранско-ирачката граница во иранската провинција Керманшах. Според податоците на иранската Национална организација за управување со несреќи, во Иран ...

Силен земјотрес во Ирак и Иран

Слободен Печат - 13.11.2017

Околу 214 лица загинале, а скоро 3.000 се повредени во силниот земјотрес што ги погоди Иран и Ирак, во област околу границата меѓу овие држави. Бројот на загинати може да расте бидејќи уште е во тек спасувачката мисија.

Силен земјотрес ги погоди Иран и Ирак – 214 загинати и 2.800 повредени

Мета - 13.11.2017

Најмалку 214 лица загинаа, а повеќе од 2.800 се повредени во силниот земјотрес кој ја погоди иранско-ирачката погранична провинција Креманшах. Според податоците на иранската Национална организација за управување со несреќи, во Иран загинале најмалку ...

Бројот на жртви од земјотресот во Иран, порасна на 530 лица

Вечер - 14.11.2017

По земјотресот што ги погоди западните делови на Иран, бројот на жртви порасна на 530 лица. Властите ја завршија спасувачката операција, наведувајќи дека шансите за преживеани под урнатините, се многу мали.

Рохани најави истрага за штетите по земјотресот

Вечер - 14.11.2017

Претседателот на Иран, Хасан Рохани нагласи дека неговата администрација ќе почне истрага поради огромните штети на зградите кои се изградени во рамки на државниот преокт на пограничното подрачје погодено од земјотресот, меѓу Ирак и Иран.

Фото: Над 300 загинати во земјотрес во Иран и во Ирак/ОБНОВЕН

Канал5 - 13.11.2017

Најмалку 330 луѓе загинаа, а над четири илјади се повредени во силниот земјотрес со јачина од 7,3 Рихтерови степени што го погоди пограничниот дел меѓу Иран и Ирак. Најголем дел од жртвите, дури 300, се регистрирани во западната иранска провинција ...

Над 160 жртви во земјотресот на иранско-ирачката граница

+инфо - 13.11.2017

По првиот потрес од 7,2 степена имало 12 последователни потреси со интензитет од 3,6 до 4,7. Кризниот штаб во иранското Министерство за внатрешни работи соопшти дека има над 160 загинати во земјотресот што ноќеска погоди реон на границата на Иран со ...