TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сценарија за крај на правната држава

Телма - 11.01.2017

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено парламентарно мнозинство, предупредуваат ...

На кого би му одговарале нови избори?

Р.С.Европа - 11.01.2017

Сите опции се отворени засега, од влада на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, влада на СДСМ со партиите на Албанците, па и нови брзи избори, оценуваат аналитичарите. Според нив, последната опција најмалку му одговара на СДСМ.

Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада - ќе има нови избори

Вечер - 11.01.2017

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада - мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право. Љупчо ЗЛАТЕВ Мери ЃОРЃИЕВСКА Професорката Тања Каракамишева - ...

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Репортер - 11.01.2017

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата на Водно, наместо во согласност со Уставот ...

Уставот не предвидува враќање на мандатот...

Н.Македонија - 11.01.2017

Уставот не предвидува враќање на мандатот Што предвидува легислативата доколку условно не се обезбеди парламентарно мнозинство за формирање влада? Дали мандатот за состав на владиниот кабинет може да се врати? Дали му се доделува на втор кандидат? ...

Сценарија за крај на правната држава

Локално - 11.01.2017

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено парламентарно мнозинство, предупредуваат ...

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Локално - 11.01.2017

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата на Водно, наместо во согласност со Уставот ...

Битна е сумата, се останато се преговори!

Репортер - 10.01.2017

Деновиве широката македонска јавност е нем сведок на почетокот од процесот наречен преговори за формирање на новата влада. Претседателот мандатот го довери на партија која што имаше најголем број пратеници, како последица на негово автономно ...

Груевски во потрага по владин партнер

Deutsche Welle - 10.01.2017

Откако го доби мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски треба да обезбеди мнозинство во Собранието од 61 пратеник. Продолжување на партнерството со Али Ахмети и ДУИ, се чини, се единствената ...

Мандатарот Груевски во тесно

Р.С.Европа - 10.01.2017

Беса и Алијанса за Албанците најавија дека нема да преговараат со мандатарот, а единствено од ДУИ велат дека ќе разговараат. Експертите оценуваат дека Груевски има тесен простор за маневар при формирањето на владата.

Иванов го прекрши Уставот? – избра мандатар без мнозинство во Парламентот

ТВ21 - 10.01.2017

Можеби Иванов го избра прво Груевски за мандатар како лидер на коалиција која освоеи најмногу пратеници во Собранието. Но според познавачите на Уставното право, тој го прекрши член 90 од Уставот, кој вели дека мандатот за формирање влада, ...

Наместо излез од политичката криза, изборите нѐ внесоа во уште подлабока институционална криза

МКД - 10.01.2017

Влегуваме во една уставна празнина, со многу отворени прашања на кои одговорите може да ги даде само уште еден политички договор, Пржино 3 на пример, вели во изјавата за МКД.мк професорот по уставно право Светомир Шкариќ за можните сценарија по ...

Тече рокот на мандатарот Груевски

Телма - 10.01.2017

Официјално почна да тече рокот од 20 дена на мандатарот Никола Груевски за формирање нова влада. Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го предаде мандатот на Груевски, на кого му се потребни уште 10 пратеници.

Груевски нема голем избор - или коалиција со Ахмети или опозиција

МКД - 10.01.2017

Од вчера и официјално почнаа сите комбинаторики за формирање нова Влада. Претседателот Ѓорге Иванов, според предвидениот рок, вчера му го предаде мандатот за формирање на собраниско мнозинство и нова влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, ...

Нема да нѐ изненади ако по Груевски, Иванов го даде мандатот на друг Никола, па на трет Никола од ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го доби мандатот за формирање нова влада и тоа е единствената сигурна работа во моментов, сѐ друго се шпекулации, нагаѓања и очекувања, но никој не знае како ќе се одвиваат работите, велат дипломатски извори за МКД.мк.

Иванов го гази Уставот и купува време за Груевски

+инфо - 10.01.2017

„Требаше Иванов да побара од Груевски гаранција за тоа дали обезбедил мнозинство, а потоа да му го даде мандатот“, вели Тито Петковски. Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов нема никаков коментар за обвинувањето дека постапил спротивно на ...

Груевски на големи маки, само Ахмети не му е скаран

+инфо - 10.01.2017

Мал маневарски простор му останува на Груевски за составување на нова влада, единствено ДУИ е расположена за преговори. Рокот за формирање на влада почна да се ситни и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со крајот на месецов треба да понуди пред ...

Груевски на тенок мраз

А1 On - 10.01.2017

Ѓорге Иванов, кршејќи го Уставот мандатот за состав на нова Влада му го даде на Никола Груевски, иако тој засега има само 51 сигурен пратеник и не кажа дали обезбедил парламентарно мнозинство.

Груевски доби мандат ама нема избор, иако и Црвенковски влегол во игри!

Локално - 10.01.2017

Интересна е информацијата дека дури Бранко Црвенковски деновиве се сретнал со Али Ахмети и разговарал за комбинаториките, и веројтано и тој правел некаков пазар, за неколкуте свои кои му останаа. Му кажал ли Ахмети на Заев ќе видиме.

РОКОТ ТЕЧЕ: Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Телеграф - 10.01.2017

Математички, на ВМРО-ДПМНЕ ќе му бидат доволни десетте пратеници од ДУИ за да состави влада. Но, пред Груевски е исклучително тешка задача ако се знае платформата што ја донесоа трите албански партии како услов за коалицирање Откако вчера ...

Никола Груевски го доби мандатот од претседателот Иванов за формирање влада

Канал5 - 10.01.2017

Нов мандатар за состав на деветтата влада од осамостојувањето на Македонија е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ е Никола Груевски. Денеска во 13 часот претседателот Ѓорѓе Иванов му го врачи мандатот.

Груевски го доби мандатот за составување влада...

Н.Македонија - 10.01.2017

Груевски го доби мандатот за составување влада Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски има можност да формира владина коалиција, откако претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада.

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Мета - 10.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом.

Тече рокот од 20 дена Груевски да состави влада

Канал5 - 10.01.2017

Никола Груевски е новиот мандатар за состав на владата. Од Беса и од Алијансата излегоа со реакција дека нема да бидат дел од владата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада на ...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Макфакс - 10.01.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други партии за да овозможи мнозинство во ...

Денес е крајниот рок за доверување на мандатот за формирање Влада

Тера - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска треба да му го додели мандатот на кандидатот на партија или на партии коj ќе успее да собере 61 потпис дека има мнозинство да формира влада. По конституирањето на новото Собрание, односно верифицирањеto на ...

Или Груевски или нема друг мандатар – убедуваат провладините сурогати

Позитив.мк - 10.01.2017

Провладините сурогати наметнуваат теза дека единствен мандатар може да биде Груевски кој веќе доби овластување од страна на претседателот на државата Ѓорги Иванов и дека сите сценарија во која нова коалиција со ДУИ или другите албански партии би ...

Иванов му го врачи мандатот на Груевски (ВИДЕО)

Скопје инфо - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Мандаторот Груевски ги стартуваше преговорите

Фактор - 10.01.2017

Лидерот на владеачката гарнитура Ниола Груевски откако вчера го доби мандатот за состав на нова Влада, денеска ги стартуваше преговорите. Први со него на средби во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ се политичките партии од коалицијата „За подобра ...

Груевски во потрага по владин партнер

Локално - 10.01.2017

Откако го доби мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски треба да обезбеди мнозинство во Собранието од 61 пратеник, информира DW. Продолжување на партнерството со Али Ахмети и ДУИ, се чини, е ...

Мандатарот Груевски во тесно

Локално - 10.01.2017

Беса и Алијанса за Албанците најавија дека нема да преговараат со мандатарот, а единствено од ДУИ велат дека ќе разговараат. Експертите оценуваат дека Груевски има тесен простор за маневар при формирањето на владата, информира РСЕ.

Тесен избор за мандатарот Груевски – Влада во коалиција со ДУИ или опозициска страна во Парламентот

Таратур - 10.01.2017

Од вчера и официјално почнаа сите комбинаторики за формирање нова Влада. Претседателот Ѓорге Иванов, според предвидениот рок, вчера му го предаде мандатот за формирање на собраниско мнозинство и нова влада на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, ...

Иванов го гази Уставот и купува време за Груевски

Слободен Печат - 10.01.2017

„Требаше Иванов да побара од Груевски гаранција за тоа дали обезбедил мнозинство, а потоа да му го даде мандатот, вели Тито Петковски Во овој период меѓуетничките односи ќе се стават во преден план и ќе се создаде состојба во која актуелната влада ...

Груевски на тенок мраз

Репортер - 10.01.2017

Ѓорге Иванов, кршејќи го Уставот мандатот за состав на нова Влада му го даде на Никола Груевски, иако тој засега има само 51 сигурен пратеник и не кажа дали обезбедил парламентарно мнозинство.

Власт или Пропаст

Вечер - 10.01.2017

Претседателот на државата вчера го додели мандатот за формирање на новата влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Почнува тежок процес на преговори за формирање влада - во игра влезе и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој вчера истакна дека ...

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Локално - 10.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом, информира Мета.

Мандатарот во потрага за владин партнер

Точка - 10.01.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други партии за да овозможи мнозинство во ...

Кој прв ќе игра танго со Груевски?

Орбис - 10.01.2017

Мал маневарски простор му останува на мандатарот Никола Груевски за составување на нова влада. Единствените кои засега се изјаснија дека ќе влезат во комуникација со ВМРО-ДПМНЕ се ДУИ. Портпаролот на партијата Бујар Османи вели дека се уште не ...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Кајгана - 10.01.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но овој пат тоа ќе биде малку потешка задача. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други партии за да овозможи мнозинство во ...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Exclusive.mk - 10.01.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други партии за да овозможи мнозинство во ...