TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јапонија: Не е време за дијалог, треба да се изврши притисок врз Пјонгјанг

А1 On - 17.07.2017

Портпаролот на јапонската Влада, Норио Маријама изјави денеска дека сега не е моментот за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја. Тој на средбата со претставници на ОН истакна дека „дијалог без дијалог е безначаен“.

ЕУ размислува за нови санкции кон Северна Кореја

Мета - 17.07.2017

Европската Унија соопшти дека размислува за проширување на санкциите кои и се воведени на Северна Кореја поради првото тестирање на интерконтинентални балистички ракети. ЕУ во соопштението го осуди сверенокорејското тестирање и го нарече „сериозна ...

ЕУ размислува воведување нови санкции за Северна Кореја

+инфо - 17.07.2017

Целта е да се спречи Северна Кореја да го финансира развојот на нуклеарното оружје. Европската унија соопшти денеска дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ракети, а со цел да ја ...

Јужна Кореја ѝ нуди дијалог на Северна Кореја

Deutsche Welle - 17.07.2017

Сеул, обидувајќи се да ги надмине тензиите во односите со Северна Кореја, на соседот му понудил разговори околу воени прашања. Ако предлогот биде прифатен, можна е средба на претставници на двете земји уште оваа недела.

Јужна Кореја предлага разговори со Северна Кореја

Р.С.Европа - 17.07.2017

Јужна Кореја предложи одржување воени разговори со Северна Кореја за запирање на непријателските активности во близина на нивната заедничка граница. До ова доаѓа по серијата ракетни тестови од страна на Северна Кореја во изминативе неколку недели ...

Сеул предлага нови преговори со Пјонгјанг

Нетпрес - 17.07.2017

Доколку се одржи оваа средба, тоа ќе претставува први воени преговори меѓу двете земји по три години Јужна Кореја предложи нов круг воени преговори со Северна Кореја, објави министерството за одбрана во Сеул во понеделникот во обидот да се намали ...

Јужна Кореја со предлог за намалување на тензиите на границата со Северна Кореја

+инфо - 17.07.2017

Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на средбите на разделените семејства. Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на ...

Ким Џонг-ун испратил десетици илјади Севернокорејци во Русија

Стандард - 17.07.2017

Режимот во Пјонгјанг испратил десетици илјади Севернокорејци во Руската Федерација, за да заработи пари за својата татковина, пишува германскиот национален дневен весник „Die Welt“, повикувајќи се на медиумски извештаи.

Јапонија: Не е време за дијалог, треба да се изврши притисок врз Пјонгјанг...

Н.Македонија - 17.07.2017

Јапонија: Не е време за дијалог, треба да се изврши притисок врз Пјонгјанг Портпаролот на јапонската Влада, Норио Маријама изјави денеска дека сега не е моментот за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја.

ЕУ размислува за нови санкции кон Северна Кореја

Локално - 17.07.2017

Европската Унија соопшти дека размислува за проширување на санкциите кон Северна Кореја поради првото тестирање на интерконтинентални балистички ракети. ЕУ во соопштението го осуди сверенокорејското тестирање, нарекувајќи го „сериозна закана за ...

ЕУ размислува воведување нови санкции за Северна Кореја

А1 On - 17.07.2017

Европската унија соопшти денеска дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ракети, а со цел да ја спречи таа земја и натаму да го финансира развојот на нуклеарното вооружување.

Јужна Кореја предлага разговори со Северна Кореја

Тера - 17.07.2017

Јужна Кореја предложи одржување воени разговори со Северна Кореја за запирање на непријателските активности во близина на нивната заедничка граница. До ова доаѓа по серијата ракетни тестови од страна на Северна Кореја во изминативе неколку недели ...

Сеул предлага нови преговори со Пјонгјанг

Точка - 17.07.2017

Јужна Кореја предложи нов круг воени преговори со Северна Кореја, објави министерството за одбрана во Сеул во понеделникот во обидот да се намали ескалацијата на тензиите на меѓусебната граница.

Јужна Кореја со предлог за намалување на тензиите на границата со Северна Кореја

А1 On - 17.07.2017

Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на средбите на разделените семејства. Јужнокорејското Министерство за национална одбрана предложи преговорите за прекин на непријателските ...

Јапонија бара построги санкции против Северна Кореја

Макфакс - 17.07.2017

Сега не е момент за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја, изјави денеска портпаролот на јапонската влада, Норио Маријама. Тој на средбата со претставници на ОН истакна дека „дијалог без дијалог е безначаен“.

ЕУ размислува воведување нови санкции за Северна Кореја

Нетпрес - 17.07.2017

Освен постоечките санкции ЕУ ќе разгледа натамошни соодветни одговори во соработка со сојузниците и ОН. Европската унија соопшти денеска дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ...

Јужна Кореја со предлог за намалување на тензиите на границата со Северна Кореја

Телевизија Нова - 17.07.2017

Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на средбите на разделените семејства. Јужнокорејското Министерство за национална одбрана предложи преговорите за прекин на непријателските ...

Јапонија: Не е време за дијалог, треба да се изврши притисок врз Пјонгјанг

Курир - 17.07.2017

Портпаролот на јапонската Влада, Норио Маријама изјави денеска дека сега не е моментот за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја. Тој на средбата со претставници на ОН истакна дека „дијалог без дијалог е безначаен“.

ЕУ размислува за воведување нови санкции за Северна Кореја

Точка - 17.07.2017

Европската унија соопшти денеска дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ракети, а со цел да ја спречи таа земја и натаму да го финансира развојот на нуклеарното вооружување.

Јужна Кореја со предлог за намалување на тензиите на границата со Северна Кореја

Либертас - 17.07.2017

Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на средбите на разделените семејства. Јужнокорејското Министерство за национална одбрана предложи преговорите за прекин на непријателските ...

Јапонија: Не е време за дијалог, треба да се изврши притисок врз Пјонгјанг

Сител - 17.07.2017

Портпаролот на јапонската Влада, Норио Маријама изјави денеска дека сега не е моментот за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја. Тој на средбата со претставници на ОН истакна дека „дијалог без дијалог е безначаен“.

ЕУ размислува воведување нови санкции за Северна Кореја

Либертас - 17.07.2017

Европската унија соопшти денеска дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ракети, а со цел да ја спречи таа земја и натаму да го финансира развојот на нуклеарното вооружување.

Јужна Кореја со предлог за намалување на тензиите на границата со Северна Кореја

Вечер - 17.07.2017

Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на средбите на разделените семејства. Јужнокорејското Министерство за национална одбрана предложи преговорите за прекин на непријателските ...

Јапонија: Не е време за дијалог, треба да се изврши притисок врз Пјонгјанг

Телевизија Нова - 17.07.2017

Портпаролот на јапонската Влада, Норио Маријама изјави денеска дека сега не е моментот за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја. Тој на средбата со претставници на ОН истакна дека „дијалог без дијалог е безначаен“.

ЕУ размислува за нови санкции кон Северна Кореја

Макфакс - 17.07.2017

Европската унија соопшти дека ја разгледува можноста за воведување поостри санкции кон Северна Кореја, поради тестирање на балистички ракети, а со цел да ја спречи таа земја и натаму да го финансира развојот на нуклеарното вооружување.

Јапонија бара построги санкции против Северна Кореја

Канал 77 - 18.07.2017

Сега не е момент за дијалог, туку треба да се зголеми притисокот врз Северна Кореја, изјави денеска портпаролот на јапонската влада, Норио Маријама. Тој на средбата со претставници на ОН истакна дека „дијалог без дијалог е безначаен“.