TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Матис: Северна Кореја не е во можност да е закана за САД

Сител - 15.12.2017

Американскиот секретар за одбрана Џејм Матис денеска изјави дека верува оти интерконтиненталната балистичка ракета не е во можност да биде закана за САД. Тој додаде дека се уште траат анализите последниот ракетен тест на Северна Кореја.

Амбасадорот на Северна Кореја во ОН го игнорира апелот на САД за прекин на тестирањето

Нова ТВ - 15.12.2017

Амбасадорот на Северна Кореја во Обединети нации, Ја Сонг-нам денеска го игнорирше апелот на САД да престане тестирањето на оружје, за да се овозможат разговори со Пјонгјанг за нуклеарната програма на земјата.

Овој детаљ ја откри тајната на Ким: Северна Кореја случајно покажа нешто од што целиот свет се плаши (видео)

Press24 - 15.12.2017

Државната телевизија на Северна Кореја емитувала прилог од конференција за воени оружја, а при таа прилика гледачите забележале една фотографија, на ѕидот во позадина. На неа се гледа лидерот на земјата Ким Џон Ли како испитува одредено оружје за ...

Севернокорејскиот амбасадор во ОН: САД се исплашени од неверојатната моќ на нашата Република

А1 On - 15.12.2017

Ја Сонг-нам, севернокорејскиот амбасадор во Обединети нации го игнорираше апелот на САД за прекин на тестирањето на оружје, за да се овозможат разговори со Пјонгјанг за нуклеарната програма.

Тилерсон во Советот за безбедност за Северна Кореја

Глас на Америка - 15.12.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ќе се приклучи на членовите на од Советот за безбедност на ОН на дискусија да извршат максимален притисок врз Северна Кореја да ја запре програмата за нуклеарно оружје, неколку дена откако изрази волја за ...

Гутереш: Време е за воспоставување канали за комуникација со Северна Кореја

А1 On - 15.12.2017

Време е Советот за безбедност на ОН повторно да воспостави канали за комуникација со Северна Кореја, оцени генералниот секреатр на Обединетите Нации, Антионо Гутереш. – Додека сите инсистираат да се избегне случајна ескалација која ќе доведе до ...

Тилерсон: Северна Кореја да не упатува закани...

Н.Македонија - 15.12.2017

Тилерсон: Северна Кореја да не упатува закани Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави денеска дека мора трајно да се прекине однесувањето на Северна Кореја, пред Вашингтон и Пјонгјанг да разговараат.

Исповед на жена која што побегнала од логорите на Ким: И бремените жени ѕверски ги измачуваат, а со мртвите тела ранат ...

Курир - 15.12.2017

Џи Хјеон-А успеала после четвртиот обид да побегне од Северна Кореја, па сега раскажува за застрашувачките сцени од измачувањето на жените од севернокорејските затвори. Таа раскажува дека ја натерале да абортира после депортацијата од Кина во ...

Тилерсон: САД нема да поволи Пјонгјанг да го држи целиот свет за заложник

Стандард - 15.12.2017

Северна Кореја – ова е темата на денешната седница на Советот за безбедност на ОН. Средбата доаѓа во позадина на наметнатите дополнителни санкции врз Пјонгјанг од страна на Јапонија, како и спроведениот доцна синоќа телефонски разговор меѓу САД и ...

Северна Кореја покажа нешто од што стравува целиот свет! (ВИДЕО)

USB - 15.12.2017

Државната телевизија на Северна Кореја емитуваше прилог од конференцијата за воено наоружување, а притоа на гледачите впечаток им остави една слика на ѕидот која се гледа во позадина. На неа се гледа поранешниот лидер на таа земја, Ким Џонг-Ил, како ...

(ВИДЕО) Северна Кореја случајно откри тајна од која светот се плаши

Фактор - 15.12.2017

Државната телевизија на Северна Кореја емитуваше прилог од конференцијата за военото наоружување, а при таа прилика на гледачите им падна за око и една слика која се гледа на ѕидот во позадината.

Јапонија наметнува нови санкции за Северна Кореја

Стандард - 15.12.2017

Јапонија најави дека наметнала нови санкции против Северна Кореја, за да го зголеми притисокот врз изолираната држава да се откаже од својата нуклеарна и ракетна програма. „Северна Кореја истрела интерконтинентална балистичка ракета, која се ...

Јапонија ќе воведе дополнителни санкции спрема Северна Кореја

Алсат-М - 15.12.2017

Јапонија ќе воведе дополнителни санкции спрема Северна Кореја по многубројните закани од нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг. Тоа го изјави денеска владиниот портпарол Јошихиде Суга.

Претседателите на Кина и Јужна Кореја се заложија да се избегне војна во регионот

Алсат-М - 14.12.2017

Кинескиот претседател Си Џинпинг и претседателот на Јужна Кореја Мун Џае-ин денеска дадоа заедничка изјава за кризата на Корејскиот Полустров, според која неприфатливо е да има војна со Северна Кореја, и неприфатливо е нуклеарното вооружување на ...

Стејт департмент: Северна Кореја не дава знаци дека сака сериозно да преговара

Алсат-М - 14.12.2017

Стејт департментот соопшти дека Вашингтон сака да води дијалог со Северна Кореја „во овој момент“, но тоа не може да се случи сега бидејќи Пјонгјанг не пројавил подготвеност да ја запре нуклеарната и ракетната програма.

Претседателите на Кина и Јужна Кореја против војна и нуклеарно вооружување на регионот

А1 On - 14.12.2017

Неприфатлива е војна со Северна Кореја како и нуклеарно вооружување на државите на Корејскиот Полуостров, изјавија денеска кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот јужнокорејски колега Мун Џае-ин.

САД се подготвени да почнат преговори со Северна Кореја без предуслови?...

Н.Македонија - 14.12.2017

САД се подготвени да почнат преговори со Северна Кореја без предуслови? Шефот на американската дипломатија, Рекс Тилерсон, порача дека САД се подготвени да почнат преговори со Северна Кореја без предуслови.

Ким го ликвидирал вториот најмоќен човек во Северна Кореја? Никој не знае каде е, последен пат бил виден на една гала ...

Точка - 14.12.2017

Хванг Пјонг-Су многумина го сметале за вториот највлијателен човек во Северна Кореја, веднаш зад лидерот Ким Јонг Ун. Откако не е виден со месеци, во медиумите се појави информација дека севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун наредил егзекуција на еден ...

Гутереш предупреди: Не влегуваме непрмислено во војна со Северна Кореја

Нетпрес - 14.12.2017

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш предупреди во четвртокот во Токио на опасноста од „непромисленото влегување во војна“ со Северна Кореја, повикувајќи проблемите во односите со оваа држава да се решаваат преку дипломатски пат.

Американците сепак не сакаат да преговараат со Северна Кореја: Најпрвин мора да го поправат своето однесување

Точка - 14.12.2017

Северна Кореја јасно даде до знаење дека не е посебно заинтересирана за преговори со Соединетите Американски Држави веќе во неколку наврати, па сега интересот го губи и Вашингтон. Нема простор за преговори се додека Северна Кореја не го поправи ...

Матис: Северна Кореја не е во можност да е закана за САД...

Н.Македонија - 16.12.2017

Матис: Северна Кореја не е во можност да е закана за САД Американскиот секретар за одбрана Џејм Матис вчера доцна во вечерта изјави дека верува оти интерконтиненталната балистичка ракета не е во можност да биде закана за САД.

Амбасадорот на Северна Кореја во ОН го игнорира апелот на САД за прекин на тестирањето

Алсат-М - 15.12.2017

Амбасадорот на Северна Кореја во Обединети нации, Ја Сонг-нам денеска го игнорирше апелот на САД да престане тестирањето на оружје, за да се овозможат разговори со Пјонгјанг за нуклеарната програма на земјата.

Овој детаљ ја откри тајната на Ким: Северна Кореја случајно покажа нешто од што целиот свет се плаши (ВИДЕО)

Маркукуле - 16.12.2017

Државната телевизија на Северна Кореја емитувала прилог од конференција за воени оружја, а при таа прилика гледачите забележале една фотографија, на ѕидот во позадина. На неа се гледа лидерот на земјата Ким Џон Ли како испитува одредено оружје за ...

Тилерсон: Северна Кореја да не упатува закани

Сител - 15.12.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави денеска дека мора трајно да се прекине однесувањето на Северна Кореја, пред Вашингтон и Пјонгјанг да разговараат. - Освен тоа, немаме предуслови за преговорите, ниту пак ќе прифатиме какви било ...

Овој детаљ открил тајна на режимот на Северна Кореја: Пјонгјанг случајно покажал нешто од кое светот стравува

Точка - 15.12.2017

Државната телевизија на Северна Кореја емитувала прилог од конференцијата за воени вооружување, а притоа на гледачите во око им влегла една слика која се гледа на ѕидот во позадина. На неа се гледа некогашниот лидер на таа земја, Ким Јонг Ил, како ...

Овој детаљ ја откри морничавата тајна на Ким: Северна Кореја случајно покажа нешто од што светот најмногу стравува

Сител - 15.12.2017

Државната телевизија на Северна Кореја емитувала прилог од конференцијата за военото оружје и во таа прилика на гледачите им падна во очи една слика која се гледа на ѕидот во позадината. На неа се гледа некогашниот лидер на таа земја, Ким Џонг -ил, ...

Јапонија ќе воведе дополнителни санкции спрема Северна Кореја

Сител - 15.12.2017

Јапонија ќе воведе дополнителни санкции спрема Северна Кореја по многубројните закани од нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг. Тоа го изјави денеска владиниот портпарол Јошихиде Суга.

Претседателите на Кина и Јужна Кореја се заложија да се избегне војна во регионот

Сител - 14.12.2017

- Кинескиот претседател Си Џинпинг и претседателот на Јужна Кореја Мун Џае-ин денеска дадоа заедничка изјава за кризата на Корејскиот Полустров, според која неприфатливо е да има војна со Северна Кореја, и неприфатливо е нуклеарното вооружување на ...

Стејт департмент: Северна Кореја не дава знаци дека сака сериозно да преговара

Либертас - 14.12.2017

Стејт департментот соопшти дека Вашингтон сака да води дијалог со Северна Кореја „во овој момент“, но тоа не може да се случи сега бидејќи Пјонгјанг не пројавил подготвеност да ја запре нуклеарната и ракетната програма.

Гутереш предупреди: Не влегуваме непромислено во војна со Северна Кореја

Точка - 14.12.2017

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш предупреди во четвртокот во Токио на опасноста од „непромисленото влегување во војна“ со Северна Кореја, повикувајќи проблемите во односите со оваа држава да се решаваат преку дипломатски пат.

Матис: Северна Кореја не е во можност да е закана за САД

Локално - 16.12.2017

Американскиот секретар за одбрана Џејм Матис денеска изјави дека верува оти интерконтиненталната балистичка ракета не е во можност да биде закана за САД. Тој додаде дека се уште траат анализите последниот ракетен тест на Северна Кореја.

Амбасадорот на Северна Кореја во ОН го игнорира апелот на САД за прекин на тестирањето

Сител - 15.12.2017

Амбасадорот на Северна Кореја во Обединети нации, Ја Сонг-нам денеска го игнорирше апелот на САД да престане тестирањето на оружје, за да се овозможат разговори со Пјонгјанг за нуклеарната програма на земјата.

Овој детаљ ја откри морничавата тајна на Ким: Северна Кореја случајно покажа нешто од кое цел свет се плаши (ВИДЕО)

Курир - 16.12.2017

Државната телевизија на Северна Кореја емитуваше прилог од прес конференцијата за военото наоружување, а при таа прилика на гледачите при око им падна една фотографија која се гледа на ѕидот во позадината.

Јапонија ќе воведе дополнителни санкции кон Северна Кореја

А1 On - 15.12.2017

Јапонија ќе воведе дополнителни санкции спрема Северна Кореја по многубројните закани од нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг. Тоа го изјави денеска владиниот портпарол Јошихиде Суга.

Претседателите на Кина и Јужна Кореја се заложија да се избегне војна во регионот

Нова ТВ - 14.12.2017

Кинескиот претседател Си Џинпинг и претседателот на Јужна Кореја Мун Џае-ин денеска дадоа заедничка изјава за кризата на Корејскиот Полустров, според која неприфатливо е да има војна со Северна Кореја, и неприфатливо е нуклеарното вооружување на ...

Стејт департмент: Северна Кореја не дава знаци дека сака сериозно да преговара

А1 On - 14.12.2017

Стејт департментот соопшти дека Вашингтон сака да води дијалог со Северна Кореја „во овој момент“, но тоа не може да се случи сега бидејќи Пјонгјанг не пројавил подготвеност да ја запре нуклеарната и ракетната програма.

Претседателите на Кина и Јужна Кореја се заложија да се избегне војна во регионот...

Н.Македонија - 14.12.2017

Претседателите на Кина и Јужна Кореја се заложија да се избегне војна во регионот Кинескиот претседател Си Џинпинг и претседателот на Јужна Кореја Мун Џае-ин денеска дадоа заедничка изјава за кризата на Корејскиот Полустров, според која неприфатливо ...

Стејт департмент: Северна Кореја не дава знаци дека сака сериозно да преговара

Алфа - 14.12.2017

Стејт департментот соопшти дека Вашингтон сака да води дијалог со Северна Кореја „во овој момент“, но тоа не може да се случи сега бидејќи Пјонгјанг не пројавил подготвеност да ја запре нуклеарната и ракетната програма.