TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средбите на лидерите со Хан започнуваат на пладне

Нова ТВ - 20.03.2017

Средбите кои утре ќе ги одржи еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан со лидерите на политичките партии почнуваат во 12.40 часот. Првата средба ќе биде со лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

Ќе успее ли Хан да го покаже излезот од кризата?

Р.С.Европа - 20.03.2017

Утрешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан и координативната седница нема да донесат ништо ново за излез од политичката криза, сметаат експертите. Според нив, Хан ќе го повтори истиот став, а партиите нема да постигнат договор.

„За заедничка Македонија“: Никој не смее да го игнорира народот во Македонија, за нашите барања и идеали ќе одиме до ...

Курир - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. -Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во пресрет ...

Медијаторството на Еди Рама е контрапродуктивно

Вест - 20.03.2017

Во Македонија, 75 проценти од граѓаните посакуваат членство во ЕУ. Оттука, тоа е добар совет за политичарите дека треба нешто да направат што ќе му помогне на тој процес. И тоа е мојот лост: ако не направите нешто, нема позитивна препорака.

Хан нема да се сретне со претставници на граѓанското општество

МРТ - 20.03.2017

Тој утре, заедно со тројката европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштај, доаѓа во Македонија во обид да се најде излез од политичката криза. Предвидени се средби со претседателот Иванов и парламентарните партии.

Хан и тројца европратеници утре во Скопје

24 Вести - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, утре треба да пристигнат во земјава за да направат уште еден обид за договор за излез од политичката криза.

Хан и европратениците утре во Скопје ќе бараат излез од политичката криза

МКД - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, заедно со тројката евроратеници Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Фелекенштајн утре на пладне доаѓаат во Македонија во уште еден обид за постигнување договор за излез од политичката криза.

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари

Deutsche Welle - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата.

Хан утре нема време за средба со претставници на граѓанското општество

Сител - 20.03.2017

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, утре нема да се сретне со претставниците на граѓанската асоцијација „За заедничка Македонија“ кои ги предводат масовните протести што изминатите денови се случуваат во земјата за зачувување на ...

Непроменети позициите на партиите пред посетата на Хан на Македонија...

Н.Македонија - 20.03.2017

Непроменети позициите на партиите пред посетата на Хан на Македонија Се интензивираат активностите пред утрешното доаѓање во Скопје на еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард ...

Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ

Вечер - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата во земјите од Западен Балкан и натаму е кревка и трајно решение е можно само во меѓународните рамки, односно внатре во ЕУ Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата ...

Хан и тројката европратеници утре во Македонија

МРТ - 20.03.2017

Предвидени се средби со претседателот Иванов и парламентарните партии. Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, заедно со тројката европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштај, утре доаѓа во Македонија во обид да се ...

Ќе има ли нов пржински договор?

еМагазин - 20.03.2017

Дали решението од политичката, уставната и економската криза ќе биде нов договор помеѓу политичките партии? Работиве ќе станат појасни деновиве, откако ќе заврши средбата на партиите со еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници, закажана за ...

Посетата на Хан, важна за решавање на политичката криза

Алсат-М - 19.03.2017

Политичките партии очекуваат посетата на комесарот за проширување Јоханес Хан и на европските пратеници да помогне за деблокирање на политичката криза. Но, додека ДУИ смета дека европската четворка треба да изврши притисок врз претседателот Иванов ...

Што може Македонија да очекува од посетата на Хан?

24 Вести - 19.03.2017

Што реално може да се очекува од посетата на еврокомесарот за проширување и европратеничката тројка, дали на повидок е нов Пржински договор и како Хан ќе го убеди Иванов дека треба да се случи мирен трансфер на власта, како што порача тој пред ...

Сите го чекаат Хан, сите со различни барања за еврокомесарот

24 Вести - 19.03.2017

Додека еврокоемсарот Хан се среќава со лидерите на партиите, пратениците да почнат конечно со работа и да се избере нов претседател. Ова се очекувањата на Зоран Заев за вторник кога ќе се одржи и координацијата.

Влада направете или на ЕУ заборавете!

Слободен Печат - 19.03.2017

Агенда За утре е закажана координативна средба на парламентарните групи на која би требало да се потврди составот на Комисијата за избор и именување, но веќе постојат превирања околу тоа која партија колку члена треба да има.

Организаторите на протестите против двојазичноста бараат средба со Хан

ТВ21 - 19.03.2017

Организаторите на протестите „За Заедничка Македонија” бараат средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, кој во вторник доаѓа во Скопје. Оперскиот пејач Игор Дурловски истакна дека ЕУ покажува игнорантски однос кон 200.000 граѓани како што ...

Иницијативата „За заедничка Македонија“ му спрема „пречек“ на Хан со 200.000 луѓе

+инфо - 19.03.2017

Од иницијативата бараат и средба со Хан за тој да ги слушне нивните барања. Иницијативата „За заедничка Македонија“ повикува на масовен протест со 200.000 луѓе, во вторник, во Скопје, во пресрет на доаѓањето на еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата ...

(ВИДЕО) Дурловски: Бараме средба со Хан

Локално - 19.03.2017

Доаѓањето на Хан го чекаат и од иницијативата „За заедничка Македонија“. Оттаму денеска побараа средба со еврокоемсарот за проширување и порачаа дека Европската унија покажува игнорантски однос кон нас и кон граѓаните на Македонија.

Сите во своите градови и села најмасовно -“НЕ” за поделба на Македонија – ПРЕД ЈОХАНЕС ХАН (ВИДЕО)

Маркукуле - 19.03.2017

По повод доаѓањето на Еврокомесарот за проширување и надворешна политика на Европската Унија Јоханес Хан, граѓанската иницијатива “За заедничка Македонија” во вторник (21 март) ги организира најмасовните граѓански собири до сега.

За „Заедничка Македонија“ бара средба со Хан

Р.С.Европа - 19.03.2017

Иницијативата за „Заедничка Македонија“ ќе побара средаба со еврокомесарот Јоханес Хан на која ќе ги изнесат нивните барања, велат иницијаторите истакнувајќи дека ЕУ засега покажала игнорантски однос кон нив и дека нема да дозволат влада која ќе ...

РСЕ: Ќе успее ли Хан да го покаже излезот од кризата?

Бриф - 20.03.2017

Утрешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан и координативната седница нема да донесат ништо ново за излез од политичката криза, сметаат експертите. Според нив, Хан ќе го повтори истиот став, а партиите нема да постигнат договор.

„За заедничка Македонија“: Никој не смее да го игнорира народот во Македонија, за нашите барања и идеали ќе одиме до ...

Сител - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. -Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во пресрет ...

Хан и тројца европратеници утре во Скопје

Тера - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, утре треба да пристигнат во земјава за да направат уште еден обид за договор за излез од политичката криза.

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари – пробува да го врати процесот на почеток за да обезбеди место во власта

Либертас - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата, пишува Дојче веле .

Коцијанчич: Хан нема време за средби со претставници на граѓанското општество

А1 On - 20.03.2017

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, утре нема да се сретне со претставниците на граѓанската асоцијација „За заедничка Македонија“. Ова денеска го соопшти портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, потврдувајќи дека Хан ...

Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ

А1 On - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата во земјите од Западен Балкан и натаму е кревка и трајно решение е можно само во меѓународните рамки, односно внатре во ЕУ. – Ние не се фокусираме на датумите за членство.

„За заедничка Македонија“ бара средба со еврокомесарот Хан

Мета - 19.03.2017

Претставници од иницијативата „За заедничка Македонија“ бараат средба со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој во вторник доаѓа во Македонија. Ова денеска го соопшти членот на иницијативата и директор на ...

Дурловски: Европската унија засега покажува игнорантски однос кон нас, но и кон граѓаните на Македонија-Бараме средба ...

Курир - 19.03.2017

Денес од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА симболично го означивме и просторот пред седиштето на Европската комисија со црвено жолтата боја, во пресрет на доаѓањето на господинот Хан, изјави членот од граѓанската иницијатива ЗА ...

Што може Македонија да очекува од посетата на Хан?

Локално - 19.03.2017

Што реално може да се очекува од посетата на еврокомесарот за проширување и европратеничката тројка, дали на повидок е нов Пржински договор и како Хан ќе го убеди Иванов дека треба да се случи мирен трансфер на власта, како што порача тој пред ...

Политичка криза низ окото на Хан!?

Локално - 19.03.2017

Додека еврокоемсарот Хан се среќава со лидерите на партиите, пратениците да почнат конечно со работа и да се избере нов претседател, информира Телевизија 24. Ова се очекувањата на Зоран Заев за вторник кога ќе се одржи и координацијата.

Дурловски бара средба со Хан

Тера - 20.03.2017

Организаторите на протестите „За Заедничка Македонија” бараат средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, кој во вторник доаѓа во Скопје. Оперскиот пејач Игор Дурловски истакна дека ЕУ покажува игнорантски однос кон 200.000 граѓани како што ...

За заедничка Македонија најави „топол“ пречек за Хан

Позитив.мк - 19.03.2017

Членовите на иницијативата „За заедничка Македонија“ негодуваат што досега претставници на Европската Унија не ги удостојуваат со средба на кои би ги слушнале нивните барања. Затоа повикаа на масовен протест со 200.000 луѓе, во вторник, во Скопје, ...

Села: Власта ми вади стари снимки за да си го скрие криминалот

Телма - 18.03.2017

Еден од потписниците на платформата, Зијадин Села од Алијансата за Албанците, тврди дека власта и медиумите блиски до неа деновиве го оцрнуваат вадејќи му стари снимки и изјави од пред изборите, дадени во жарот на изборната кампања, чија цел е да се ...

Посетата на Хан, притисок за надминување на кризата

Алсат-М - 18.03.2017

Посетата на еврокомесарот Јоханес Хан во вторник се смета за дополнителен обид на Брисел да се помогне процесот на деблокада на парламентот и формирање нова влада. Малинка Ристевска-Јорданова оценува дека Европската Унија е решена да не дозволи ...

„За заедничка Македонија“ не се откажува од намерата за средба со Хан: Никој не смее да го игнорира народот во ...

Press24 - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. -Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во пресрет ...

Уште еден обид на Хан да ја извади земјава од кризата

Фактор - 20.03.2017

Европска тројка и комесарот Јоханес Хан со утрешното доаѓање најверојатно ќе направат уште еден обид да ја извлечат земјата од кризата. Хан доаѓа во придружба на Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн и најверојатно ќе се сретнат со политичките ...

Хан со европската тројка утре доаѓа во Скопје

Фокус - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје за да се обиде да помогне за постигнување договор за излез од кризата. Тој ќе биде придружуван од тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн.

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари

Канал 77 - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата.ВМРО-ДПМНЕ поставува барања ...

Коцијанчич: Хан утре нема време за средба со претставници на граѓанското општество

Канал5 - 20.03.2017

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, утре нема да се сретне со претставниците на граѓанската асоцијација „За заедничка Македонија“. Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, утре нема да се сретне со претставниците на ...

Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ

Република - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата во земјите од Западен Балкан и натаму е кревка и трајно решение е можно само во меѓународните рамки, односно внатре во ЕУ. – Ние не се фокусираме на датумите за членство.

Европската унија засега покажува игнорантски однос кон нас, но и кон граѓаните на Македонија-Бараме средба со Хан

Пулс24 - 19.03.2017

Денес од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА симболично го означивме и просторот пред седиштето на Европската комисија со црвено жолтата боја, во пресрет на доаѓањето на господинот Хан, изјави членот од граѓанската иницијатива ЗА ...

„За заедничка Македонија“ ќе го дочекале Хан со 200.000 луѓе

Либертас - 19.03.2017

Иницијативата „За заедничка Македонија“ повикува на масовен протест со 200.000 луѓе, во вторник, во Скопје, во пресрет на доаѓањето на еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едвард Кукан, кои ќе се обидат да ...

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари – Пробува да го врати процесот на почеток за да обезбеди место во власта

Репортер - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата, пишува Дојче веле .

Хан нема да се сретне со претставници на "За заедничка Македонија"

Р.С.Европа - 20.03.2017

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, утре нема да се сретне со претставниците на иницијативата „За заедничка Македонија“ кои ги предводат протестите што изминатите денови се случуваат во земјата, јави дописникот на МИА од Брисел.

Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ

Сител - 20.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата во земјите од Западен Балкан и натаму е кревка и трајно решение е можно само во меѓународните рамки, односно внатре во ЕУ. - Ние не се фокусираме на датумите за членство.

Дурловски: Европската унија засега покажува игнорантски однос кон нас, но и кон граѓаните на Македонија-Бараме средба ...

Нетпрес - 19.03.2017

Денес од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА симболично го означивме и просторот пред седиштето на Европската комисија со црвено жолтата боја, во пресрет на доаѓањето на господинот Хан, изјави членот од граѓанската иницијатива ЗА ...

„За заедничка Македонија“ ќе го дочекале Хан со 200.000 луѓе

Репортер - 19.03.2017

Иницијативата „За заедничка Македонија“ повикува на масовен протест со 200.000 луѓе, во вторник, во Скопје, во пресрет на доаѓањето на еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едвард Кукан, кои ќе се обидат да ...

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари – пробува да го врати процесот на почеток за да обезбеди место во власта

Бриф - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата, пишува Дојче веле .